Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 października 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Najlepsze komiksy 2018 roku - nominacje

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Esensja Komiks

Najlepsze komiksy 2018 roku - nominacje

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Najemnik” to prawdziwa uczta dla oka. Ten stworzony w prawdziwie malarskim stylu komiks oferuje bardzo prostą historię, ale sposób w jaki Vincente Segrelles ją przedstawia, sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. A raczej od oglądania obrazów. Jest to bowiem jeden z tych komiksów, w których warstwa wizualna zdecydowanie przyćmiewa narrację. Ten album po prostu trzeba mieć na półce, chociażby po to, żeby od czasu do czasu urządzić sobie wyprawę do galerii sztuki. Wyprawę, którą można odbyć nie wychodząc ze swojego pokoju.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Debiut, ale jaki! Agnieszka Świątek rysuje komiks, który już dziś pojawia się w podsumowaniach najlepszych polskich (i nie tylko) komiksów roku. Niedługa, ale poruszająca historia o godzeniu się młodej dziewczyny z rozwodem rodziców, o układaniu sobie życia na nowo, szczera i przejmująca, prawdziwa, smutna, ale też szukająca pokrzepienia. Lektura tego komiksu i jego emocjonalna siła sprawia, że nawet nie zauważamy, że bohaterowie są rodziną szopów…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Na zakończenie tej przepięknie narysowanej serii autor przygotował nam coś specjalnego – retrospekcję życia głównego bohatera. Oprócz tego czytelnicy dostają wyjaśnienie kilku wątków ze wszystkich poprzednich części. Ten album to godne zwieńczenie całego cyklu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Broń ostateczna służąca ludzkości do pokonania wrażej kloryjskiej floty wygląda, wypisz wymaluj, jak Gwiazda Śmierci. Śmiałek walczący z hordami Kraarnów posługuje się mieczem świetlnym. A dwójka nieco pechowych astronautów to – Stanley Kubrick i Arthur C. Clarke. „Opowieści o niedoskonałej przyszłości” to idealny przykład klasycznej, oldskulowej fantastyki. I do tego świetnie narysowanej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Pantera” to opowieść trudna do jednoznacznego zaklasyfikowania. Choć wygląda jak ilustrowana książka dla dzieci, to bardzo szybko okazuje się, że poruszane są w niej jednak bardzo „dorosłe” tematy, a podczas lektury trudno uwolnić się od jakiegoś trudnego do zdefiniowania lęku. Komiks na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym. Początkowo zabawna i pocieszycielska opowieść o przyjaźni małej dziewczynki i jej wyobrażonego przyjaciela raz po raz zmienia się w mroczny thriller odwołujący się do głęboko ukrytych lęków. Autor nawiązuje w niej do klasycznych historyjek dla dzieci, ale ukazuje je w zupełnie innym świetle.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Pan Żarówka” to z pewnością jeden z najgłośniejszych i najciekawszych polskich komiksów 2018 roku, zasłużenie zbierający wyróżnienia w rocznych podsumowaniach. Na skutek wypadku podczas prasowania, ojciec bohatera zostaje rozsmarowany przez ogromne żelazko, matka, przenosząc zbyt ciężką kadź z ciekłym metalem, łamie się w połowie, a sam chłopiec na skutek wypadku w hucie staje się… chodzącą żarówką. Odjechane? No pewnie! Ale w żadnym momencie nie tracące kontaktu z realizmem, bo wszystkie przypadłości i przygody bohaterów mogą być odczytywane jako metafory różnych ludzkich zdarzeń. Bo w gruncie rzeczy „Pan Żarówka” jest przede wszystkim komiksem o dojrzewaniu, osiąganiu wewnętrznej równowagi, pogodzeniu z losem i samym sobą.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Komiks w pełni zasługujący na miano „powieści graficznej”, pięknie opowiedziana obyczajowa historia o wakacjach dwóch dziewczynek przywołująca nieco na myśl „Ghost world’ (choć bohaterki są młodsze), czy „Florida Project” (choć sceneria jest bardziej zwyczajna). Dziewczynki bawią się, tropią miłosną aferę u starszych nastolatków, rozmawiają na niecenzuralne tematy, próbują rozumieć trudne i dziwne problemy świata dorosłych i przeżywają wątpliwości, smutki i rozczarowania przeplatana bezpretensjonalną zabawą. Słowem, dojrzewają. Pięknie opisane, pięknie narysowane, mądre i prawdziwe.
WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Piękna ciemność” to jeden z najoryginalniejszych, najbardziej szokujących komiksów wydanych w Polsce w 2018 roku. Zaskakujący kontrast między baśniowością bohaterów i ostrym naturalizmem ich zachowań, między pogodnym wyglądem postaci i drastycznością scenografii. Obserwujemy kilka dni z życia małych leśnych stworzonek – ludzików kojarzących się z Tomciem Paluchem, Calineczką, wspomnianymi krasnalami, czy skrzatami, światem małych ślicznych istotek. Tyle tylko, że ten świat w niczym nie przypomina dziecięcych bajek. Trwa w nim bezwzględna walka o władzę, o wpływy, o pożywienie, a rozwiązania wybierane przez bohaterów tej społeczności swym okrucieństwem nierzadko przewyższają ludzkie czyny. Antybaśń? Przypowiastka filozoficzna? Fantastyczna dystopia? Zapewne każde z nich, ale z pewnością też jeden z najciekawszych komiksowych pomysłów ostatnich lat, lektura obowiązkowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Shi” to opowieść o genezie buntu przeciwko skostniałym konwenansom i męskiej dominacji charakteryzującym wiktoriańską Anglię. Córka pułkownika Winterfielda, Jennifer ma własne wyobrażenie o sprawiedliwości i postanawia wprowadzić je w życie pomimo skrajnie niesprzyjających okoliczności. Warto śledzić jej poczynania.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kolejny komiks Jeana van Hamme′a na polskim rynku. „SOS dla szczęścia” to dająca do myślenia opowieść o życiu w totalitarnym społeczeństwie, które za wszelką cenę chce uszczęśliwić swoich obywateli. Jeśli oni tego nie chcą, tym gorzej dla nich. van Hamme w mistrzowski sposób buduje swoją narrację najpierw oferując kilka pozornie niezwiązanych ze sobą epizodów, a później łącząc je wszystkie w misterną konstrukcję zwieńczoną spektakularnym finałem. Choć od premiery komiksu minęło wiele lat, to podczas lektury można odnieść wrażenie, że jest to opowieść o współczesności.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Ta małpa poszła do nieba” to bardzo dziwny komiks. Niby opowiada o poważnym temacie, ale jednak w sposób daleki od wszelkiej powagi. Strata dziecka to zdarzenie, które jest trudne do pojęcia i zrozumienia. To tragedia wymykająca się logicznym kategoriom. Dramat rodziców i ich uczucia pozostają poza zasięgiem pojmowania innych osób. Jeszcze trudniej o takiej tragedii opowiadać – jest to dramat pozostający poza możliwością wypowiedzenia, nazwania. A już przedstawianie związanych z nim uczuć za pośrednictwem komiksu jest w zasadzie niewykonalne i wiąże się z niebezpieczeństwem banalizacji i trywializacji. I być może właśnie ten brak możliwości wypowiedzenia, nazwania i uczynienia zrozumiałą tej tragedii stał u podstaw wyboru takiej dziwnej formy. I nie chodzi tylko o programowo brzydkie rysunki, ale o sposób mówienia o zmarłym dziecku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Tyler Cross” to mocna, brutalna, gangsterska opowieść utrzymana w stylistyce noir. Nie ma w niej ani szlachetnego bohatera, ani jakiegoś pozytywnego przesłania, ale po lekturze – za sprawą kilku naprawdę wstrząsających momentów – ta opowieść na długo pozostanie w głowach czytelników. Widać wyraźnie, że twórcy doskonale się bawili żonglując motywami i schematami czarnych kryminałów osadzonych w scenerii lat pięćdziesiątych oraz spaghetti westernów wypełnionych postaciami, którym najlepiej nie wchodzić w paradę. Rezultaty tej żonglerki okazały się niezwykle udane, a seria zapowiada się bardzo ciekawie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Psychodela i narkotyczne odloty w świecie Marvela? Czemu nie, zwłaszcza, jeśli odpowiadają za nie tak utalentowani ludzie, jak Frank Brunner i Steve Englehart. Ich wersja przygód doktora Strange’a ma wiele wspólnego z szalonymi wizjami Steve’a Ditko, który zrewolucjonizował spojrzenie na komiks superbohaterski. Nie liczcie na pojedynki muskularnych herosów, tu rządzi magia, a każda strona komiksu przenosi nas w odrębne stany świadomości.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Na pierwszy rzut oka „Wielki kant” nie wypada zbyt efektownie. To jednak pozory, ponieważ już sam sposób prowadzenia narracji, sprawia, że ma się poczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Misternie zaplanowana intryga obraca się przeciwko jej pomysłodawcom, a kolejne kłamstwa, mające zatuszować grzechy bohaterów prowadzą do jeszcze większych kłamstw. W efekcie może się okazać, że cały komiks stanowi tytułowy „wielki kant”. Na uwagę zasługuje także postać głównego zbira komiksu – Iguany – będącego prawdziwą wisienką na tym przepysznym torcie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Wszechksięga” to nowy komiksowy projekt Tomasza Grządzieli. Wystylizowana na średniowieczną, bogato zdobioną księgę opowieść o władcy próbującym znaleźć sposób, na to by zapobiec nadciągającej nieuchronnie zagładzie, prezentuje się niezwykle efektownie. Warto mieć ten komiks na półce i co jakiś czas kartkować, wyobrażając sobie, że jest to średniowieczny wolumin.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kolejna, dająca do myślenia i pięknie narysowana opowieść stworzona przez autora z Ameryki Południowej pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Młody i dobrze zapowiadający się Guilherme Petreca zaprasza nas do niezwykłej podróży w dorosłość. „YE” to jedna z wielu opowieści o podróży stanowiącej metaforę pokonywania życiowych problemów, ale w ujęciu brazylijskiego autora ta podróż prezentuje się wyjątkowo intrygująco – zarówno w warstwie narracyjnej, jak i wizualnej. Magia, symbole, cyrk, piraci stanowią tu mieszankę, która pozwala choć na krótki czas przenieść się do zupełnie innego, nierealnego świata.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Zaćmienie” to rasowy kryminał noir, który jednak łamie kilka schematów. Przede wszystkim nie dość, że głównym bohaterem jest scenarzysta filmowy, to w dodatku przeżywa on fatalny kryzys twórczy i kompletnie nie ma pojęcia jak zabrać się za śledztwo dotyczące morderstwa. Komiks Brubakera i Pillipsa to pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich miłośników gatunku. Lektura tej opowieści, pozwoli zagłębić się w brudnym świecie rodzącego się amerykańskiego przemysłu filmowego tworzonego przez ludzi, którym coraz słabiej idzie odróżnianie prawdziwego świata od wytwarzanej na ich potrzeby fikcji. A to samo w sobie jest pasjonujące.
• • •
Zagłosuj TUTAJ.
koniec
« 1 2 3
7 stycznia 2019

Komentarze

11 I 2019   20:49:27

Armie Zdobywcy
Bernard Prince
Luc Orient
Najemnik
Opowieści o niedoskonałej przyszłości

Klasyka komiksu europejskiego dzięki realistycznej, szczegółowej i dopracowanej warstwie graficznej odstawia współczesną konkurencję o cały dystans. Z drugiej strony nowsze komiksy mają z reguły ciekawsze, mniej naiwne i "komiksowe" scenariusze. Jednak stawiam na rysunek bo to jego poziom decyduje czy kupuję komiks.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Pod prąd czasu i poza przestrzeń
Marcin Knyszyński

24 X 2021

„Przed nami nikt nigdy nie opowiadał takich przygód. W tej serii wszystko jest możliwe. Każdy nowy album może nas zaprowadzić wszędzie, gdzie tylko zechcemy” – tak o „Valérianie” pisał Jean-Claude Mézières, znany i popularny francuski rysownik komiksowy. To on, razem ze swoim wieloletnim przyjacielem, słynnym Pierre’em Christinem, stworzył w latach sześćdziesiątych postać kosmicznego agenta podróżującego w czasie i jego wiernej towarzyszki. Poznajmy Valériana i Laurelinę!

więcej »

Kadr, który…: Oleg jest jednak trochę rozczarowany
Paweł Ciołkiewicz

21 X 2021

Zgarbiony mężczyzna siedzi przy punktowo oświetlonym, zastawionym akcesoriami do rysowania stole kreślarskim i coś zapamiętale tworzy. Za nim stoją półki z książkami, obok ustawiony jest komputer. Duży kontrast, grube szrafowanie, efekt suchego pędzla w postaci widocznych tu i ówdzie przetarć - wszystko to daje wrażenie pewnej surowości. Opis nad rysunkiem pogłębia tę atmosferę, informując czytelnika, że Oleg jest trochę rozczarowany.

więcej »

10 naj...: Dzień Nauczyciela
Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

14 X 2021

Prezentujemy dzisiaj, wbrew tytułowi, nie dziesięciu, ale aż czternastu (na 14 października - Dzień Edukacji Narodowej) nauczycieli z różnych, nie tylko polskich, komiksów. W komentarzach możecie głosować: czy wolicie urodziwą panią od matmy, surowego mistrza sztuk walki, a może po prostu… Romka?

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Inne recenzje

Fantastyka w oparach dymu z papierosów
— Maciej Jasiński

Ten dziwny przycisk „dojrzewanie”
— Konrad Wągrowski

Po rozstaniu rodziców
— Konrad Wągrowski

20 najlepszych komiksów 2018 roku
— Esensja Komiks

Mój ojciec jest naleśnikiem, a matka się złamała
— Konrad Wągrowski

Do stu milionów kabestanów!
— Paweł Ciołkiewicz

Okrucieństwo świata skrzatów
— Konrad Wągrowski

Koniec prywatności
— Marcin Osuch

Niedoskonała odyseja kosmiczna
— Marcin Osuch

Po komiks marsz: Grudzień 2018
— Esensja Komiks

Tegoż twórcy

Horror…
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Broń masowego rażenia
— Paweł Ciołkiewicz

Miłość i zdrada
— Paweł Ciołkiewicz

Nie było go dziesięć lat
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Powrót do normy
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Kropki i kreski
— Aleksander Krukowski

Surowy w treści, surowy w formie
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ku utopii
— Marcin Knyszyński

Gdy absolutnie wszystko się wali
— Agata Włodarczyk

Prosto i spójnie
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.