Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXIV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Pożegnania 2022 (4/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (4/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W październiku odeszli:
3. – Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta i satyryk, pamiętany jednak głównie jako reżimowa tuba propagandowa, czyli rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL. Po roku 1990 wydawca i redaktor naczelny tygodnika „Nie”. Autor ciętych felietonów, w sporej mierze wydanych książkowo, także pod pseudonimem Jan Rem.
11. – Angela Lansbury, amerykańska aktorka i piosenkarka czynna zawodowo przez 80 lat. Największe sukcesy przyniosły jej role w „Gasnącym płomieniu” (nominacja do Oscara), „Portrecie Doriana Graya” (1945) (Złoty Glob, nominacja do Oscara), „Przeżyliśmy wojnę” (Złoty Glob, nominacja do Oscara) oraz serialu „Napisała: Morderstwo”, gdzie grała główną bohaterkę (4 Złote Globy plus 6 nominacji, 12 nominacji do nagrody Emmy). Otrzymała też za całokształt twórczości Oscara, nagrodę Tony (obok pięciu innych za występy teatralne) i nagrodę BAFTA.
14. – Witold Chmielecki, bardziej znany jako Feliks W. Kres. Pisarz fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce. Pamiętany głównie z liczącego obecnie osiem tomów cyklu „Księga Całości”, ale mający na swoim koncie również trylogię „Piekło i szpada” oraz dwa zbiory felietonów o sztuce pisania: „Galeria złamanych piór” i „Galeria dla dorosłych”. Rozsiane po „Esensji” teksty o jego twórczości zebrał w jednym miejscu Miłosz Cybowski.
14. – Robbie Coltrane, w rzeczywistości Anthony Robert McMillan. Szkocki aktor i komik, który zyskał światową rozpoznawalność rolą Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze. Występował jednak także w „Rzece wichru”, „Uciekających zakonnicach”, „Z piekła rodem” oraz dwóch Bondach – „GoldenEye” i „Świat to za mało”.
14. – Kay Parker, w rzeczywistości Kay Rebecca Taylor. Bytyjska aktorka filmów pornograficznych. Zaczęła karierę dopiero w wieku 33 lat, a mimo to dochrapała się statusu gwiazdy, utrzymując się na szczycie nieco ponad dekadę, występując w filmach, które wciąż jeszcze miały scenariusze. Zagrała m.in. w „SexWorld”, „7 Into Snowy”, „Dracula Sucks”, „Taboo” (i kontynuacjach), „Kate & the Indians”, „Dracula’s Bride”, „Nasty Nurses” czy „Lorelei”. Była też dublerką Sylvii Kristel w „Nagiej bombie” Clive’a Donnera. Potem zajęła się doradztwem holistycznym.
22. – Leszek Engelking, filolog, literaturoznawca, tłumacz, poeta, pisarz i krytyk literacki. Wydał tomy esejów o twórczości Nabokova, Topola, o literaturze czeskiej. Tłumaczył z angielskiego (m.in. Nabokova, Ezrę Pounda, T. S. Eliota), czeskiego (m.in. Kunderę, Kohouta, Ajvaza), hiszpańskiego (m.in. Lorcę, Borgesa, Octavio Paza), rosyjskiego (m.in. Marinę Cwietajewą), słowackiego i ukraińskiego. Tomiki jego wierszy ukazały się po angielsku, hiszpańsku, ukraińsku, czesku i słowacku.
28. – Jerry Lee Lewis, amerykański piosenkarz, pianista i autor piosenek. Pionier rock and rolla i rockabilly, niezwykle dynamiczny na scenie, grał z największymi (Elvis Presley, Johnny Cash, Tom Jones), podbijając rynek przebojami „Great Balls of Fire”, „Whole Lotta Shakin’ Going On”, „Breathless” czy „High School Confidential”. Wielką karierę przeciął obyczajowy skandal – małżeństwo z 13-letnią kuzynką. Później była już tylko muzyka country.
30. – Maciej Kossowski, w Ameryce znany jako Mike Cossi. Piosenkarz, kompozytor i aranżer, w latach 1963-1967 solista Czerwono-Czarnych, potem Tajfunów. Najbardziej znany z wykonania „Wakacji z blondynką”, „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatków”, „Nie mówię żegnaj” czy „Z Cyganami w świat”.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dekada TM-Semic: Narodziny nowego Supermana
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 III 2023

W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.

więcej »
fot. Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
Marcin Osuch, Marcin Ścibior

19 III 2023

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Kurde blaszka!
Marcin Knyszyński

19 III 2023

Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.