Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXIV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Mroczny Rycerz: Odsiecz Batmana, czyli galeria sprzymierzeńców

Esensja.pl
Esensja.pl
Zachwycając się postacią Batmana łatwo zapomnieć o bohaterach stojących po tej samej stronie barykady, których kostiumy są trochę mniej błyszczące, a działalność mniej brawurowa. A przecież sprzymierzeńcy wielokrotnie służyli pomocą Mrocznemu Rycerzowi w jego pielgrzymce ulicami Gotham i wspomagali go podczas walk z najbardziej zajadłymi adwersarzami. Nie możemy więc pozwolić, by ich nazwiska zostały zapomniane.

Paweł Sasko

Mroczny Rycerz: Odsiecz Batmana, czyli galeria sprzymierzeńców

Zachwycając się postacią Batmana łatwo zapomnieć o bohaterach stojących po tej samej stronie barykady, których kostiumy są trochę mniej błyszczące, a działalność mniej brawurowa. A przecież sprzymierzeńcy wielokrotnie służyli pomocą Mrocznemu Rycerzowi w jego pielgrzymce ulicami Gotham i wspomagali go podczas walk z najbardziej zajadłymi adwersarzami. Nie możemy więc pozwolić, by ich nazwiska zostały zapomniane.
Robin to pseudonim, jaki nadała matka Richardowi Graysonowi tuż po urodzeniu. Chłopiec szybko się rozwijał i nim osiągnął piąty rok życia, był już członkiem trupy cyrkowej. Jego rodziców zamordował mafijny boss, bo odmówili zapłacenia haraczu, a wobec ociągania policji Robin wziął sprawy we własne ręce. Wtedy to trafił na Batmana, który właśnie pracował nad tą sprawą. Zawirowanie losu sprawiło, że Wayne wyjawił chłopcu swoją tajemnicę i zajął się jego treningiem. Już jako drużyna Batman i Robin stali się legendą. Gdy Joker ranił Graysona w ramię, Batman zdecydował, że chłopak musi się wycofać – to mocno poróżniło niegdyś oddanych przyjaciół. Niedługo potem Robin przyjął imię Nightwing i wyszedł z cienia swojego dawnego nauczyciela. Wayne potrzebował nowego pomocnika, toteż przyjął na nauki Jasona Todda, który później zginął w wybuchu bomby (podłożonej przez Jokera), kiedy ratował swoją matkę. Następnym Robinem zostaje Timothy Drake, który dzięki swoim umiejętnościom okazuje się łudząco podobny do Mrocznego Rycerza.
Batgirl, czyli Barbara Gordon, bohaterką stała się nieco przez przypadek. Chcąc zaleźć wujowi (komisarzowi) za skórę, na bal maskowy do Bruce′a Wayne′a przyszła w stroju podobnym do bojowego ubioru Batmana. Traf chciał, że do rezydencji wtargnął psychopata, którego przyszła Batgirl rozbroiła i przepędziła z imprezy. Po tych wydarzeniach rozpoczęła trening i niedługo później dołączyła do Wayne′a, który zdradził jej swoją tajemnicę. Od tego momentu przez kilka następnych lat razem z Batmanem biegała po dachach Gotham. W końcu, postrzelona przez Jokera, z uszkodzonym kręgosłupem trafia na wózek inwalidzki i jest blisko załamania. Gordon nie poddaje się jednak ostatecznie, trenuje walkę kijami (przy użyciu tylko górnych partii ciała) oraz skupia się na umiejętnościach komputerowych; niedługo potem przyjmuje imię Oracle i staje się źródłem informacji dla wielu superbohaterów. Obowiązki Batgirl niedługo później przyjmuje Huntress, a po niej - Cassandra Cain.
Huntress, a raczej Helena Bertinelli, raczej nie miała ciężkiego życia, gdyż jako córka najważniejszego z bossów mafijnych miała pieniądze i ciągłą ochronę. Niespodziewanie wszystko posypało się, gdy jej rodzina została wystrzelana podczas rodzinnego obiadu – zamachowiec pozostawił przy życiu jedynie małą Helenę. Krewni posyłali ją do najlepszych szkół, gdzie zdobyła wykształcenie i nauczyła się samoobrony. Po odebraniu dyplomu Bertinelli przeniosła się do Gotham, gdzie za pozostawione przez ojca pieniądze urządziła się, kupiła broń i uszyła kostium. Złoczyńcy poznali ją jako Huntress – superbohaterkę, która walczy z mafią śmiercionośnymi metodami. Właśnie za to naraziła się nieco Batmanowi, jednak ostatecznie herosi doszli do porozumienia i Huntress strzegła Gotham pod nieobecność Mrocznego Rycerza jako druga Batgirl.
Catwoman to w rzeczywistości Selina Kyle – córka alkoholika i kostycznej matki, zafascynowanej kotami. Dziewczyna nigdy nie miała lekko, bo tuż po śmierci rodziców trafiła do sierocińca, a stamtąd przeniesiono ją do schroniska dla nieletnich przestępców. Gdy Kyle odkryła, że dyrektorka ośrodka zdefraudowała pieniądze, ta próbowała ją utopić. Trafiła na ulicę, gdzie zaczęła trenować boks, sztuki walki i uprawiać prostytucję. Kostium Catwoman uszyła po pierwszym starciu z Batmanem, bo spodobało jej się jego przebranie. Między Kyle a Wayne′em rozkwita romans – oboje się uwielbiają, ale ich alter ega zajęte są jedynie wzajemną rywalizacją. Catwoman po urodzeniu córki zrezygnowała z kariery superbohatera, lecz wcześniej wytrenowała i namaściła na swoją następczynię Holly Robinson.
Superman na co dzień zajmował się zwalczaniem przestępczości w Metropolis, lecz gdy usłyszał o Batmanie, postanowił odwiedzić Gotham. Nietypowa znajomość miała trudne początki - Superman chciał schwytać Wayne′a i oddać go w ręce sprawiedliwości, gdyż sądził, że jest typem spod ciemnej gwiazdy. Batman w zetknięciu z niezniszczalnym superbohaterem nie miałby najmniejszych szans, toteż oszukał go. Niedługo potem Clark Kent zdobył pewność co do czystości intencji Mrocznego Rycerza i od tego czasu superbohaterowie wielokrotnie stawali ramię w ramię, by ogniem i żelazem wypalać nieprawości.
Azrael, a raczej Jean Paul Valley, jeszcze w stanie embrionalnym został udoskonalony genetycznie za pomocą komórek zwierzęcych, które w przyszłości miały mu dać nadzwyczajną siłę i wytrzymałość. Od dziecka poddawany kodowaniu umysłu, nauczył się władać niemal każdą bronią, budować i odsługiwać skomplikowane ustrojstwo, projektować zbroje i oręż. Jego mózg był zaprogramowany do wykonywania poleceń, lecz Azrael sprzeciwił się po raz pierwszy, ratując Batmana z płonącej rafinerii. Tak rozpoczęła się historia przymierza pomiędzy herosami, a Jean Paul Valley dostał pracę w „Wayne Enterprises”.
Talia al Ghul to córka legendarnego lekarza, Ra′sa al Ghula, który odkrył sekret odmładzania. Gdy dziewczyna dorosła, stała się prawą ręką swojego ojca i w tym czasie po raz pierwszy zetknęła się z Batmanem. Talia pokochała Mrocznego Rycerza i poznała sekret jego tożsamości, jednak chciała być wierna ojcu, który wówczas był jednym z największych złoczyńców i przeciwników Batmana. Przez długi czas działała na dwa fronty – starała się chronić obu mężczyzn swojego życia, którzy wciąż się zwalczali. W jednym z komiksowych zeszytów Wayne ożenił się z panną al Ghul, a ta urodziła mu syna, który ma na imię Damian. Z czasem Talia odsunęła się zarówno od swojego ojca, jak i od Batmana, lecz oddała mu syna. Wayne nie jest przekonany co do swojego ojcostwa, ale mimo to razem z Robinem stara się okiełznać rozwydrzonego chłopca.
Alfred Pennyworth jest jedynym kamerdynerem Wayne′a. Trafił on do jego rezydencji jeszcze za czasów, gdy mieszkali tam rodzice przyszłego Batmana. Pennyworth miał pozostać w rezydencji do czasu, aż nie znajdzie się inny kandydat na kamerdynera – sam grywał na londyńskiej scenie, uczył się charakteryzacji i medycyny sądowej, toteż miał zupełnie inne plany co do swojej przyszłości. Jednak z czasem polubił pracę u Wayne′ów, a po ich śmierci otoczył opieką osieroconego Bruce′a. Gdy chłopiec dorastał, kamerdyner towarzyszył mu jak cień i był początkowo jedynym powiernikiem tajemnic nastolatka. Pennyworth widział na własne oczy, jak w podopiecznym rodzi się pragnienie zemsty za śmierć rodziców – pomógł więc zaprojektować kostium Batmana, a po nocnych wojażach opatruje jego rany.
Leslie Thompkins jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców, jacy stali przy boku Batmana. Jeszcze w młodości dziewczyna zdecydowała, że będzie pomagać innym – z tą intencją ukończyła studia medyczne z wyróżnieniem. Tam poznała Thomasa Wayne′a, który kilka miesięcy później zginął wraz z małżonką na ulicy. Klęczący nad ciałami rodziców Bruce stał się od tej pory jej oczkiem w głowie i tak nawiązała się przyjaźń, która przetrwała wiele lat. Kobieta wraz z mężem starali się wychować malca jak najlepiej, lecz nie zdołali ugasić kipiącego w nim gniewu. Thompkins nigdy nie bała się Batmana, ponieważ Bruce na zawsze pozostał dla niej chłopcem płaczącym na ulicy.
James Gordon to komisarz policji w Gotham City i jeden z niewielu sprawiedliwych wśród skorumpowanych funkcjonariuszy. Z Batmanem wiąże go przyjaźń, toteż obaj często wymieniają się zdobytymi informacjami. To właśnie Gordon odpowiada za włączanie gigantycznego reflektora z symbolem nietoperza, kiedy potrzebna jest interwencja Mrocznego Rycerza. Komisarz jest jednym z niewielu policjantów, którzy nie boją się współpracować z Batmanem.
Hiro Okamura to trzynastoletni geniusz, mechanik i konstruktor większości ekwipunku Batmana. Do drużyny Mrocznego Rycerza dołączył po śmierci poprzedniego inżyniera, Harolda. By go pozyskać, działający razem Batman i Superman wysłali do Japonii młodszych sprzymierzeńców, sądząc, że ci szybciej znajdą wspólny język z nastolatkiem. Gdy przybyli na miejsce, jeden z wrogów Wayne′a właśnie testował mechaniczne pancerze, przygotowane przez Okamurę. Nie obeszło się bez walki, jednak młody geniusz przyłączył się do zespołu Batmana.
Spoiler, czyli Stephanie Brown, była córką drobnego złodziejaszka i przez całe dzieciństwo ojca nie widziała na oczy, bo większość czasu spędzał w więzieniu. Gdy w końcu skruszony i zrehabilitowany wrócił do rodziny, wyglądało na to, że wszystko wraca do normy. Jednak po niedługim czasie ojciec Stephanie zaczął zdradzać paskudne przyzwyczajenia, a dziewczyna wpadła w szał. Uszyła kostium Spoiler i w przebraniu doprowadziła do ujęcia wyrodnego rodziciela. To wówczas, przy udziale Robina, ścieżki jej i Batmana skrzyżowały się po raz pierwszy. Dziewczyna nie należała do posłusznych, jednak przez jakiś czas Wayne i Brown patrolowali razem dachy Gotham.
Tarantula narodziła się za sprawą byłej agentki FBI, Cataliny Flores. Dziewczyna nie mogła znieść myśli, że jej rodzinne miasto, Blüdhaven, pogrążone jest w korupcji i nawet jej brat prokurator nie może stłamsić tego zjawiska. Flores przyjmuje nowe imię i rozpoczyna bezpardonową walkę z bezprawiem – nie liczy się przy tym zupełnie z życiem ściganych oprychów. Po raz pierwszy Tarantula spotyka Mrocznego Rycerza, gdy ten prowadzi śledztwo w sprawie śmierci imigrantów, którzy nielegalną drogą próbowali się dostać do Gotham. Batman traktuje ją jak sprzymierzeńca, choć jest morderczynią i nieraz będzie miał przez nią kłopoty.
Agent Alpha to w rzeczywistości Sasha Bordeaux, która zostaje zatrudniona jako ochroniarz Wayne′a. Dziewczyna rychło orientuje się, że jej zadanie nie jest najłatwiejsze, bo pracodawca co rusz znika na całe noce, po czym wraca poobijany. Bordeaux szybko domyśla się prawdy, więc Wayne wprowadza ją w tajniki swojej pracy – Mroczny Rycerz stawia jej ultimatum: jeśli chce walczyć z nieprawością, w ciągu 30 dni podczas patroli musi udowodnić swoją użyteczność. Tak rodzi się Agent Alpha. Bordeaux otrzymuje kostium i wraz z Batmanem zaczyna strzec porządku w Gotham.
Black Canary to pseudonim Diany Lance, która była szanowaną i podziwianą superbohaterką. Jej córka Dinah od maleńkości wychowywała się w towarzystwie herosów, którzy byli dla niej jak druga rodzina. Dziewczynka była zafascynowana swoją matką i marzyła, by kiedyś stać się podobną do niej, co zupełnie nie podobało się jej rodzicom. Mimo ich sprzeciwu Dinah trenowała i wkrótce odkryła, że jej głos posiada nadnaturalną moc, więc przyszła droga dziewczyny była oczywista. Przywdziała strój swojej matki i przybrała imię Black Canary. Po jakimś czasie nawiązała owocną współpracę z Oracle, która wówczas pomagała Batmanowi, i w ten sposób Lance stała się sprzymierzeńcem Mrocznego Rycerza.
koniec
7 sierpnia 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dekada TM-Semic: Narodziny nowego Supermana
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 III 2023

W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.

więcej »
fot. Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
Marcin Osuch, Marcin Ścibior

19 III 2023

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Kurde blaszka!
Marcin Knyszyński

19 III 2023

Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Zakalec z ambicjami
— Paweł Sasko

Końskie mordy
— Paweł Sasko

Dziwy nad dziwami
— Paweł Sasko

Esensja czyta dymki: Reaktywacja
— Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski

Coś na spanie
— Paweł Sasko

Lewe jądro Szatana
— Paweł Sasko

Z miłości do pędzli
— Paweł Sasko

Tęsknię, Lizaczku
— Paweł Sasko

Zmiana warty w Baśniogrodzie
— Paweł Sasko

Tylko dla fanatyków
— Paweł Sasko

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.