Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

 • Pan Wtorek Popielcowy
  Éric Liberge
 • Black Beard
  Jean-Yves Delitte
 • Relax #43 (PolishComicArt)
  Grant Morrison, Gardner Fox, Mikołaj Graniak, Gerard Way, Karol Weber, Artur Grzenda, Jakub Kijuc; Jacek Skrzydlewski, Wojciech Cichoń, Artur Biernacki, Łukasz Zabdyr, Andrzej Graniak, Paweł Bartosiak, Sławomir Kiełbus, Mariusz Moroz, Gedeon, Zbigniew Larwa, Jakub Kijuc, Darick Robertson, Alfonso Font, Joe Kubert, Frank Frazetta, Freddie E. Williams II
 • Kroniki ze Stambułu #01
  Ersin Karabulut
 • Relax #43 (Labrum)
  Bernie Wrightson, Przemysław Soroka, Bartosz Zaskórski, Philippe Druillet, François Rivière, André Franquin, Caza, Bartosz Minkiewicz, Daniel Chmielewski, Jimmy Stamp, Mark Russell, Janek Koza, Daniel Odija; Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson, Debora Santos, Bartosz Zaskórski, Przemysław Dedelis, Yanick Paquette, Caza, Philippe Druillet, Daniel Chmielewski, André Franquin, Janek Koza, Bartosz Minkiewicz, Andreas Martens
 • Wdówka #1
  Igor Barańko
 • Kamasutra (wyd.2023)
  Milo Manara
 • Znajdujemy ich, gdy są już martwi #3: Dusza
  Al Ewing; Simone Di Meo
więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Po komiks marsz: Październik 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy komiksów zaczynają już sięgać do skarpet po ostatnie zaskórniaki, a wydawcy zacierają ręce i wyciągają z rękawa najmocniejsze karty. W tym miesiącu ciekawych pozycji jest prawdziwe zatrzęsienie, a my jak zwykle oddzieliliśmy ziarno od słabszego ziarna i wybraliśmy dla czytelników obowiązkowe tytuły.

Esensja Komiks

Po komiks marsz: Październik 2008

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy komiksów zaczynają już sięgać do skarpet po ostatnie zaskórniaki, a wydawcy zacierają ręce i wyciągają z rękawa najmocniejsze karty. W tym miesiącu ciekawych pozycji jest prawdziwe zatrzęsienie, a my jak zwykle oddzieliliśmy ziarno od słabszego ziarna i wybraliśmy dla czytelników obowiązkowe tytuły.

Cykl ten ma za zadanie przybliżyć czytelnikom najciekawsze komiksowe nowości, które w nadchodzącym miesiącu trafią na księgarskie półki. Wydawcy coraz śmielej zarzucają rynek tłumaczeniami zagranicznych komiksów, a nie wszystkie publikowane pozycje zasługują na uwagę odbiorców. „Esensja” pomaga odnaleźć się w tym galimatiasie i podpowiada, w które tytuły warto zainwestować czas i pieniądze. Nie dajemy gwarancji, że wszystkie polecone przez nas pozycje są genialne lub przynajmniej wybitne – niektóre mogą być tylko dobre. W zwięzłym uzasadnieniu obok okładki każdego z dzieł podajemy powody, dla których dany komiks znalazł się w naszym prestiżowym zestawieniu najciekawszych premier nadchodzącego miesiąca.

NOWOŚCI:
Moebius – „Arzach. Czy człowiek jest dobry?”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Moebiusa nikomu przedstawiać nie trzeba, bo to autor obsypywany nagrodami, uwielbiany przez fanów i powszechnie nazywany geniuszem. Album „Arzach. Czy człowiek jest dobry?” to kolejny z komiksów Moebiusa, który ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont. Album przyciąga zwłaszcza niemą opowieścią o wojowniku imieniem Arzach, który dosiada wielkiego ptaszyska przypominającego pterodaktyla. Komiks ten wywarł ogromny wpływ na francuski rynek i w kraju nad Sekwaną uważany jest za jeden z ważniejszych tytułów w historii tej gałęzi sztuki.
François Bourgeon – „Towarzysze zmierzchu”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wydawnictwo Egmont po raz kolejny proponuje francuskiego klasyka gatunku. W albumie „Towarzysze zmierzchu” zamieszczone zostały aż trzy tomy opowieści, które tworzą swoistą całość. Komiks ten to epicka historia fantasy osadzona w czasach wojny stuletniej. Podczas gdy świat oszalał na punkcie podrzynania gardeł, okrutny najemnik zmierza w kierunku realizacji wyznaczonego przez siebie tajemniczego celu. Po drodze bierze pod skrzydła dwójkę młodych ludzi, którzy ocaleli z rzezi swojej wioski, co daje początek niezwykłej przygodzie. Ten album to jeden z najsławniejszych komiksów francuskich w dziejach.
Moebius – „Ikar”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ta niezwykła manga, owoc współpracy dwóch twórców – Jiro Taniguchiego i Moebiusa – jest uznawana za jeden z najważniejszych komiksów, jakie powstały na styku kultur japońskiej i francuskiej. Przedstawia opowieść o chłopcu, który potrafi latać. Całe swoje dotychczasowe życie spędził w laboratorium, aż wreszcie przyszedł czas, gdy zdał sobie sprawę, że istnieje świat na zewnątrz i że chce go poznać. Jean Giraud w roli scenarzysty nie jest obcy polskim czytelnikom, a Taniguchi? Sam Moebius ocenił go krótko: „On jest mistrzem!”.
Jiro Taniguchi – „Wędrowiec z tundry”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Pozycja ukaże się nakładem wydawnictwa Hanami znanego między innymi z cyklu „Suppli”. „Wędrowiec z tundry” to zbiór sześciu nowel, z których część nawiązuje bezpośrednio do twórczości Jacka Londona, a pozostałe to nostalgiczne opowieści będące powrotem do czasów młodości autora. A jest nim utytułowany mangaka Jiro Taniguchi, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Także za „Wędrowca z tundry” został nominowany do tegorocznej Nagrody Eisnera w kategorii komiksów japońskich.
Mawil – „Możemy zostać przyjaciółmi”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Markusa „Mawila” Witzela polscy czytelnicy mogli poznać już za sprawą bardzo udanego „Bendu”. Tym razem wydawnictwo Kultura Gniewu prezentuje album – pracę dyplomową Witzela na berlińskiej uczelni artystycznej – w którym autor opowiada historie miłosne. Nieszczęśliwe historie miłosne. Bo chyba nikt nie chce usłyszeć od ukochanej osoby tytułowego zdania?
Alan Moore, Eddie Campbell – „Prosto z piekła”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Allan Moore to scenarzysta niezwykły. Jego komiksy są bardzo precyzyjnie skonstruowane, pełne różnorakich odniesień i perfekcyjnie zarysowanych bohaterów. Wystarczy wspomnieć choćby jedno z arcydzieł komiksu, jakim są „Strażnicy”. Brytyjski autor wziął tu na warsztat historię Kuby Rozpruwacza, londyńskiego seryjnego mordercy, postaci, która niezmiennie fascynuje twórców dookoła globu. Jak opowiedział o tym Moore? Jak zobrazował to Eddie Campbell? Tego możecie dowiedzieć się już niedługo dzięki wydawnictwu Timof i Cisi Wspólnicy!
Edvin Volinski, Nikodem Cabała – „Biocosmosis: Emnisi – Antologia #2”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pierwszy album z cyklu „Biocosmosis” doczekał się na łamach „Esensji” dość życzliwej recenzji. Także kolejne komiksy zostały przyjęte z zainteresowaniem, a niedługo po nich na rynek trafiła „Antologia #1” będąca próbą zbudowania żyjącego i złożonego świata. W tym miesiącu na księgarskie półki trafi jej kontynuacja, która jest kolejną cegiełką w serii zaplanowanej na piętnaście tomów. Komiks Volinskiego i Cabały to propozycja dla czytelników zainteresowanych ładnie wydanym dziełem rozrywkowym. „Antologia #2” z pewnością spodoba się zwłaszcza tym, którzy poprzednie albumy pochłonęli jednym tchem.
Kiriko Nananan – „Dynia z majonezem”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Komiks ten to opowieść o dwójce przeciętnych Japończyków – on jest bezrobotnym muzykiem z karierą pełną porażek, a ona pracuje w sklepie. Nie wiedzie im się najlepiej, więc dziewczyna przyjmuje dodatkową pracę w nocnym klubie. „Dynia z majonezem” to komiks dla dorosłych, który opowiada o problemach młodych ludzi, a Kiriko Nananan to doskonała obserwatorka współczesnego świata. Prace artystki cieszą się wielką popularnością nie tylko w Japonii – także w Stanach Zjednoczonych i Francji zostały przyjęte z niezwykłym entuzjazmem. Z pewnością i w Polsce Nananan zyska wielu wielbicieli.
Fabien Nury – „Jam jest Legion – 1 – Faun tańczący”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W tym miesiącu w księgarniach pojawi się pierwszy album z cyklu „Jam jest Legion”, opowiadający o wydarzeniach z roku 1942. III Rzesza właśnie przygotowuje się do zadania ostatecznego ciosu Aliantom, prowadząc tajemniczy projekt znany pod kryptonimem „Legion”. Fabuła autorstwa Fabiena Nury′ego jest punktem wyjścia dla utalentowanego rysownika Johna Cassadaya (który umiejętności szlifował podczas prac nad „Planetary” oraz „Astonishing X-Men”). Dzięki wspomnianym twórcom w albumie tym udało się połączyć cechy komiksu francuskiego i amerykańskiego, co zaowocowało nagrodą Eisnera dla najlepszego artysty 2005 roku.
Julien Neel – „Lou! – 3 – Cmentarzysko autobusów”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Lou to dziesięciolatka wychowywana przez samotną matkę, która jest fatalną kucharką i miłośniczką gier Playstation. Jej córeczka przeżywa typowe perypetie młodej nastolatki, które Julien Neel przekazuje w ciepły i dowcipny sposób. I choć nasz Naczelny uważa, że to komiks dla dziewczynek, sam zaczytywał się w nim z zachwytem i rozpaczał, gdy na chwilę wstrzymano wydawanie tej serii. Lou powraca (więc będzie trochę spokoju w redakcji).
Guy Delisle – „Kroniki Birmańskie”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
„Kroniki birmańskie” to kolejny album będący zapisem przeżyć i obserwacji autora, który trafia do obcego kraju. Po słynnym „Phenianie” stworzonym po powrocie artysty z Korei Północnej przyszła pora na Birmę. Delisle w swoim najnowszym albumie opowiada o tym, jak ciężkie życie wiodą Birmańczycy – z jednej stronie ciemiężeni przez wojskową juntę (jedną z najokrutniejszych współczesnych dyktatur), a z drugiej nieoszczędzani przez naturę i klęski żywiołowe. Słowem – kolejny wartościowy album na polskim rynku wydawniczym.
Christophe Blain – „Pirat Izaak”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Rzecz się dzieje w osiemnastowiecznej Francji. Izaak to utalentowany malarz z powodu problemów finansowych zmuszony zaciągnąć się na statek. Miał to być spokojny rejs do Ameryki, a zamienił się w niebezpieczną wyprawę pod dowództwem byłego pirata dorównującemu szaleństwem kapitanowi Ahabowi. Seria została nagrodzona na festiwalu Angoulême nagrodą dla najlepszego albumu w 2002 roku.
Andrij Tkalenko, Jelena Woronowicz – „Suka”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Urzekł Was obraz świata, który zaprezentowali Borys i Arkadij Strugaccy w „Pikniku na skraju drogi”? Fascynowały was wyprawy Reda Shoeharta i innych stalkerów do tajemniczej Strefy? No to macie okazję ponownie wejść w realia tej rzeczywistości za sprawą dzieła Jeleny Woronowicz i Andreja Tkalenko. I poznać przypadki tytułowej stalkerki o wdzięcznie brzmiącym pseudonimie Suka.
koniec
2 października 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Nowe status quo
Marcin Knyszyński

17 IX 2023

Wielkie crossovery Marvela, z miejscem akcji rozciągniętym na całe parseki i zatrzęsieniem bohaterów pojawiających się ni stąd, ni zowąd w najmniej oczekiwanych momentach, nie zawsze są komiksami z najwyższej półki. Ale są lubiane właśnie z powodu wielkiej skali i fabularnego rozmachu – a niektóre, jak omawiana dziś „Anihilacja”, zmieniają „kosmos Marvela” w sposób istotny.

więcej »

Wrzesień 2023
Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

16 IX 2023

Na horyzoncie widać już łódzki festiwal, więc i liczba zapowiadanych na koniec miesiąca premier idzie w górę. Jak widać jest wiele ciekawych kontynuacji, wznowień i całkowitych nowości. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

więcej »

Komiksowe Top 10: Sierpień 2023
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 IX 2023

Słoneczko, morze, plaża i komiksy. Czego chcieć więcej? Chyba tylko jeszcze więcej komiksów. A jeśli nie wiecie, co jest teraz na topie, zerknijcie do szesnastego zestawienia najchętniej kupowanych pozycji obrazkowych zrealizowanego we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu.

więcej »

Polecamy

Nowe status quo

Niekoniecznie jasno pisane:

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Niekoniecznie jasno pisane: To była dziwna jesień…
— Marcin Knyszyński

Prawdziwa samotność
— Paweł Ciołkiewicz

Wędrując przez życie
— Marcin Osuch

Prezenty świąteczne: 25 komiksów, o które warto poprosić św. Mikołaja
— Esensja

Esensja czyta dymki: Lato 2009
— Jakub Gałka, Marcin Osuch, Mateusz Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta dymki: Maj-czerwiec 2009
— Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Naziści w Transylwanii
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta dymki: Marzec-kwiecień 2009
— Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Bierni wobec przygody, bierni wobec życia
— Jakub Gałka

Ten straszliwy wiek dojrzewania
— Agnieszka Szady

Z tego cyklu

Wrzesień 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Sierpień 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Lipiec 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Czerwiec 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Marzec 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Luty 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Styczeń 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Grudzień 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Dla fanów frankofonów
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Prequel, a udany
— Marcin Osuch

Jak zbudowano Donżon?
— Maciej Jasiński

Raz lepiej, raz gorzej
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Ku Klux Klan kontra zombie
— Marcin Knyszyński

Bycie ojcem jest męczące, ale też zabawne
— Maciej Jasiński

Geniusze i przeciętniacy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Srebrzysty paladyn
— Marcin Knyszyński

Jak Tajfun być
— Tomasz Nowak

Blast It!
— Marcin Knyszyński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.