Po komiks marsz: Luty 2010Rok 2010 nie będzie łaskawy dla fanów komiksu. Już teraz zaczyna się wysyp dobrych tytułów, więc portfele fanów zostaną niebezpiecznie nadwyrężone jeszcze przed gorącym okresem marcowym, kiedy to z reguły odbywają się Warszawskie Spotkania Komiksowe. Z tego powodu „Esensja” zagęszcza nieco swoje sito na premiery, by nie zrujnować finansowo czytelników. Tym razem proponujemy cztery głośne zagraniczne tytuły.
Esensja KomiksPo komiks marsz: Luty 2010Rok 2010 nie będzie łaskawy dla fanów komiksu. Już teraz zaczyna się wysyp dobrych tytułów, więc portfele fanów zostaną niebezpiecznie nadwyrężone jeszcze przed gorącym okresem marcowym, kiedy to z reguły odbywają się Warszawskie Spotkania Komiksowe. Z tego powodu „Esensja” zagęszcza nieco swoje sito na premiery, by nie zrujnować finansowo czytelników. Tym razem proponujemy cztery głośne zagraniczne tytuły. Cykl ten ma za zadanie przybliżyć czytelnikom najciekawsze komiksowe nowości, które w nadchodzącym miesiącu trafią na księgarskie półki. Wydawcy coraz śmielej zarzucają rynek tłumaczeniami zagranicznych komiksów, a nie wszystkie publikowane pozycje zasługują na uwagę odbiorców. „Esensja” pomaga odnaleźć się w tym galimatiasie i podpowiada, w które tytuły warto zainwestować czas i pieniądze. Nie dajemy gwarancji, że wszystkie polecone przez nas pozycje są genialne lub przynajmniej wybitne – niektóre mogą być tylko dobre. W zwięzłym uzasadnieniu obok okładki każdego z dzieł podajemy powody, dla których dany komiks znalazł się w naszym prestiżowym zestawieniu najciekawszych premier nadchodzącego miesiąca. NOWOŚCI: W tym miesiącu wydawnictwo Egmont wkracza na polski rynek z nową serią „Sky Doll”, którą stworzyła dwójka artystów – Alessandro Barbucci i Barbara Canepa. Znawcom rynku komiksowego owe dwa nazwiska powinny kojarzyć się z takimi seriami jak „W.I.T.C.H.” oraz „Monster Allergy”. W cyklu „Sky Doll” ta dwójka artystów odeszła w stronę dojrzałego komiksu SF, a wśród tematów przewijają się religia i mass media. Tytułowe Sky Doll to najnowszej generacji kobiece androidy pozbawione praw obywatelskich, które powstały jedynie w celu zaspokajania pragnień właścicieli. Główną bohaterką jest Noa, która wraz z jej podobnymi konstruktami wyrusza w podróż po całej planecie. Na zachętę warto nadmienić, że wydanie Egmontu zawiera aż trzy tomy oryginalnej serii: „La Ville Jaune”, „Aqua”, „La Ville Blanche”. Lepiej późno niż wcale, jak powiadają polscy fani komiksu, bo nadejście tego albumu zapowiadano już na początku 2009 roku, kiedy to „Czyściec” miał się pojawić na łódzkim festiwalu. Koniec końców objawi się w lutym 2010 w serii „Plansze Europy” wydawanej przez Egmont. Pierwszy tom „Czyśćca” na francuskim rynku wydano w 2003 roku, a kolejne dwa tuż po nim przez następne lata. Jak dotychczas jest to jedna z najdłuższych serii albumów stworzona przez tego artystę, co każe przypuszczać (podobnie jak nazwisko artysty), że jakość „Czyśćca” jest odpowiednia. ![]()
Wyszukaj / Kup Tego francuskiego artysty nikomu przedstawiać nie trzeba – Sfar to jeden z najważniejszych twórców „nowej fali” w komiksie frankofońskim, zdobywca mnóstwa nagród i nominacji, a prywatnie syn żydowskiej pary, co jest niezwykle widoczne w jego twórczości. Artysta przyzwyczaił już odbiorców do tego, że pod przykrywką opowieści kryją się uniwersalne refleksje. Nie inaczej jest w przypadku „Profesora Bella”, który w tym miesiącu ukaże się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa Taurus. Główny bohater jest chirurgiem, lekarzem sądowym i pierwowzorem postaci Sherlocka Holmesa. Sama opowieść natomiast ukazuje mroczną stronę jego natury, co jest asumptem do snucia rozważań na istotne tematy. Album zawiera dwa tomy oryginalnej serii: „Le Mexicain à deux têtes”, „Les Poupées de Jérusalem”. Dla wielu najlepszą rekomendacją, by zakupić ten komiks, jest samo nazwisko autora – na temat jego umiejętności napisano już wiele, więc tym razem wystarczy powiedzieć, że tytuł, który w tym miesiącu znajdzie się na księgarskich półkach, opowiada o Panie Fruit, który przywdział strój superbohatera, by nieść pokój w Nowym Yorku nad Loarą. Co ciekawe, surrealistyczy „Monsieur Fruit” jest jednym z pierwszych komiksów Nicolasa de Crécy, zrealizowanym w dwóch albumach w latach 1995 i 1996. Dziesięć lat później ukazała się pełna edycja zawierająca oba albumy wzbogacona o pięć stron odautorskiego posłowia. Właśnie ta wersja komiksu trafi na polski rynek, więc miłośnicy twórczości Nicolasa de Crécy nie powinni mieć powodów do narzekań. ![]() 2 lutego 2010 |
Maj to jeden z dwóch najważniejszych komiksowych miesięcy, więc bogata oferta wydawnicza nie powinna nikogo dziwić. Poniżej zaledwie część tego, co ukaże się w tym miesiącu.
więcej »Dla tych, którzy nie wybrali się na majówkę mamy przegląd naszych kwietniowych recenzji.
więcej »Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Esensja prezentuje zestaw kadrów pasujących tematycznie do święta. Na dodatek większość z nich pochodzi z polskich komiksów!
więcej »Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch
Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch
Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch
Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch
Być jak Kmicic
— Marcin Osuch
Incal dla czarodziejek
— Konrad Wągrowski
Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe
— Sebastian Chosiński
Maj 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Kwiecień 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Marzec 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Luty 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Styczeń 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński
Grudzień 2021
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Listopad 2021
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Sławomir Grabowski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Październik 2021
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Wrzesień 2021
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Sławomir Grabowski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Sierpień 2021
— Esensja Komiks
O rudym to lisie piosenka…
— Paweł Ciołkiewicz
Uważajcie na nowojorskie ośmiorniczki
— Marcin Osuch
Jak to jest zjeść dwa razy tę samą papugę…
— Sebastian Chosiński
Między żydem, muzułmanem a chrześcijanem
— Tomasz Nowak
Czas na przygodę
— Paweł Ciołkiewicz
Mujrum na tropie
— Sebastian Chosiński
Nie w moim ogródku!
— Paweł Ciołkiewicz
Żydzi, Arabowie i ich koty
— Sebastian Chosiński
Herbatka chaosu
— Marcin Osuch
Seks taumiczny
— Marcin Osuch
Najlepsze komiksy 2021 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2021: Komiksy
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2020 roku
— Esensja Komiks
Komiks roku 2020 - nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2020: Komiksy
— Esensja Komiks
Nowy „Thorgal” już niedługo
— Esensja Komiks
Najczarniejsze szwarccharaktery polskiego komiksu
— Esensja Komiks
10 najlepszych komiksów 2019 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2019 roku - nominacje
— Esensja Komiks
same gnioty