Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 grudnia 2020
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Amanda Conner, Garth Ennis
‹Pro›

Pro
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPro
Scenariusz
Data wydaniapaździernik 2004
RysunkiAmanda Conner
PrzekładMaciej Drewnowski
KolorPaul Mounts
Wydawca Egmont
Gatunekhumor / satyra, obyczajowy, superhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk

Robota pro-fesjonalna
[Amanda Conner, Garth Ennis „Pro” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Bohaterkę „Pro” (czyli „Pro-fesjonalistki”) po raz pierwszy spotykamy przy pracy - właśnie obsługuje klienta. Ściślej mówiąc robi coś, co Amerykanie nazywają „blow-job”, a w Polsce popularnie określane jest terminem „laska”. Cóż, zawód naszej bohaterki nie należy do specjalnie poważanych.

Tomasz Kontny

Robota pro-fesjonalna
[Amanda Conner, Garth Ennis „Pro” - recenzja]

Bohaterkę „Pro” (czyli „Pro-fesjonalistki”) po raz pierwszy spotykamy przy pracy - właśnie obsługuje klienta. Ściślej mówiąc robi coś, co Amerykanie nazywają „blow-job”, a w Polsce popularnie określane jest terminem „laska”. Cóż, zawód naszej bohaterki nie należy do specjalnie poważanych.

Amanda Conner, Garth Ennis
‹Pro›

Pro
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPro
Scenariusz
Data wydaniapaździernik 2004
RysunkiAmanda Conner
PrzekładMaciej Drewnowski
KolorPaul Mounts
Wydawca Egmont
Gatunekhumor / satyra, obyczajowy, superhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Anonimowa bohaterka „Pro” jest przedstawicielką najstarszej profesji świata - jest uliczną dziwką i właśnie staje w obliczu problemów z klientem, który nie zamierza zapłacić jej za „usługę”. W tym biznesie czasem trzeba pogodzić się ze stratami, szczególnie, jeśli wściekły klient zaczyna wymachiwać spluwą... Po powrocie z pracy (2:30 rano) trzeba jeszcze odebrać dziecko od wrednej sąsiadki, przygotować małemu mleko i wreszcie pójść spać. A rano od początku...
Tymczasem, nad Ziemią na pokładzie statku kosmicznego Oglądacz, tajemniczy obserwator niebieskiej planety i jego mechaniczny kompan zakładają się o to, czy rzeczywiście każdy ziemianin ma zadatki na superbohatera. Aby udowodnić swój punkt widzenia, Oglądacz obdarza częścią swojej kosmicznej mocy... no, zgadnijcie kogo?
Do bohaterki - anonimowej dziwki, która nagle, wbrew swojej woli zostaje obdarzona nadzwyczajnymi zdolnościami: super siłą, szybkością, umiejętnością latania - szybko zgłasza się lokalna grupa superbohaterów – Liga Honoru, która wyłącznie obietnicą sowitej zapłaty skłania bohaterkę do wstąpienia w swoje szeregi. Z świeżo przyjętą członkinią - Pro, bo taki pseudonim zyskuje bohaterka, Liga rusza do akcji - pojedynku z Gramatycznym Gangiem w składzie Noun (Rzeczownik), Verb (Czasownik), Adverb (Przysłówek), Adjective (Przymiotnik)...
Garth Ennis jest znany w Polsce przede wszystkim dzięki przebojom takim jak „Kaznodzieja” (Egmont) i „Pielgrzym” (Mandragora). Każdy, kto czytał którąś z tych pozycji, wie, czego spodziewać się po tym scenarzyście - szybkiej, bezkompromisowej akcji z świetnie scharakteryzowanymi bohaterami, doprawionej dawką soczystych przekleństw i specyficznego humoru. Ennis za nic ma granicę, których w amerykańskim komiksie mainstreamowym zwykło się nie przekraczać a „Pro” - niepoprawna, wulgarna i bezkompromisowa mieszanka humoru i inteligencji - jest tego doskonałym przykładem.
„Pro” to przede wszystkim kpina z amerykańskich superbohaterów – Liga Honoru to ennisowska wersja Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości (Justice League Of America) w składzie - Święty (odpowiednik Supermana), świętoszkowata oferma i, do czasu, prawiczek, Dama (Wonder Woman) - patetyczna piersiasta lesbijka, Rycerz (Batman) - przesadnie honorowy wojownik walczący ramię w ramię ze swoim towarzyszem Giermkiem (Robin), nastoletnim idiotą z zadatkami na geja, Limonek (Green Lantern) - murzyński ćwierć-inteligentny raper i Prędki (Flash), który umysłowo pozostał w początkach poprzedniego stulecia.
W inteligentny i zabawny sposób Ennis polemizuje z komiksem „superbohaterskim”, konfrontując znane i lubiane postacie z wyszczekaną, klnącą jak szewc dziwką, która ma własne zdanie na każdy temat. Ot, chociażby temat super mocy, które - chociaż niechciane - okazują się nader pożyteczne - dzięki super sile można zemścić na okrutnym oszuście, a dzięki super szybkości każdej nocy obsłużyć więcej klientów...
To nie wszystko, Ennis ustami Pro atakuje superbohaterów, odnosząc się do wydarzeń z 11 września 2001 roku, ich stosunku do społeczeństwa i w końcu rzekomo zbawiennego wpływu na wydarzenia. Korzystając z konwencji komiksu superbohaterskiego umieszczającego wydumanych bohaterów w realnym świecie, Ennis wymierza tej konwencji solidnego kopa. Zadaje pytania o sens istnienia superbohaterów, jaskrawo pokazując zagrożenie, jakie stanowią, niosąc pomoc, co sprowadza się do przeszkadzania odpowiednim służbom publicznym i sobie nawzajem. „Pro” w końcu składa hołd wszystkim zwyczajnym ludziom, których dopiero krytyczna sytuacja czyni bohaterami.
Z doskonałym scenariuszem „Pro” współgrają świetne rysunki Amandy Conner. Jej kreska jest lekka, czysta i nie przeładowana szczegółami. Conner doskonale oddaje emocje bohaterów, balansując na granicy kreskówkowego uproszczenia. Ciekawie kadruje, to zwalniając i pozwalając wygadać się bohaterom, to przyspieszając akcję wielkimi panelami podzielonymi na mniejsze kadry. Kolory w komiksie to przede wszystkim żywe, jaskrawe barwy, kładzione, a jakżeby inaczej, komputerowo.
„Pro” Ennisa jest głosem o roli superbohaterskich komiksów we współczesnym świecie, a równocześnie doskonałą parodią przygód komiksowych herosów. Nie brakuje mrugnięć okiem do czytelnika - Knight narzeka na bolący kręgosłup (po rozprawie z Banem oczywiście), a Speedo wspomina o swoim poprzedniku (oryginalnym Flashu) itd. W końcu zainteresowani mogą poznać zagrożenia płynące (chociaż bardziej na miejscu byłoby „wystrzeliwujące”) ze strony płynów ustrojowych Sainta/Supermana, z którymi musi zmagać się jego małżonka...
Warto sięgnąć po „Pro”. Ten one-shot wydany oryginalnie pod szyldem Image Comics w lipcu 2002 gwarantuje dobra zabawę. A jeśli przed zakupem spojrzycie na ostatnią stronę okładki, zobaczycie następujący blurb:
„Pali.
Karmi piersią.
Rozkłada...
...konkurencję.
Jest najmniej odpowiednią osobą na Ziemi, która mogłaby zostać superbohaterem!
Jest też
Pro...
...fesjonalistką.”
koniec
15 października 2004

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Kto chciałby żyć wiecznie?
Paweł Ciołkiewicz

1 XII 2020

Piąty tom „Azymutu” przynosi spektakularny finał serii o bezwarunkowej miłości i nieuchronnie upływającym czasie. Piękna Mania Ganza w pogoni za wieczną młodością zawarła straszliwą umowę. Teraz powoli nadchodzi czas spłaty zobowiązań.

więcej »

Biznes rozpaczy
Paweł Ciołkiewicz

30 XI 2020

W drugim tomie „Odysei Hakima” poznajemy dalsze losy młodego uchodźcy wojennego z Syrii. I tu już naprawdę robi się niebezpiecznie i dramatycznie. Kulminacyjnym momentem tej opowieści jest morska przeprawa do Grecji. Gdy Hakim wraz ze swoim kilkuletnim synkiem i kilkudziesięcioma innymi uchodźcami nocą płyną w nieznane, trudno nie drżeć o ich los.

więcej »

Legendarna Historia Polski: Umarł król, niech żyje król!
Marcin Osuch

29 XI 2020

Komiksem „O Piaście Kołodzieju” Grzegorz Rosiński żegnał się z „kolorowymi zeszytami”. Trzeba jednak przyznać, że było to pożegnanie w bardzo dobrym stylu, nawet pomimo mankamentów, jakie narzucały niewielki format i dwujęzyczna formuła.

więcej »

Polecamy

Umarł król, niech żyje król!

Legendarna Historia Polski:

Umarł król, niech żyje król!
— Marcin Osuch

Gryzonie zemsty
— Marcin Osuch

Zanim pojawił się wiedźmin
— Marcin Osuch

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.