Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

 • Baltimore #1
  Mike Mignola, Christopher Golden; Ben Stenbeck
 • Jack z Baśni #1
  Bill Willingham, Lilah Sturges; Tony Akins, Steve Leialoha, Andrew Pepoy
 • Beniamin i Beniamina
  René Goscinny; Albert Uderzo
 • JLA. Wieża Babel
  Mark Waid, D. Curtis Johnson, Devin Grayson; Howard Porter, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Steve Scott, Pablo Raimondi
więcej »

Amanda Conner, Darwyn Cooke
‹Strażnicy - Początek #1: Gwardziści / Jedwabna zjawa›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułStrażnicy - Początek #1: Gwardziści / Jedwabna zjawa
Scenariusz
Data wydania9 września 2013
RysunkiDarwyn Cooke, Amanda Conner
Wydawca Egmont
CyklStrażnicy
ISBN978-83-237-6172-3
Cena89,99
Gatuneksuperhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Kto strzeże Gwardzistów?
[Amanda Conner, Darwyn Cooke „Strażnicy - Początek #1: Gwardziści / Jedwabna zjawa” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
„Strażnicy: Początek. Gwardziści / Jedwabna Zjawa” mają pod górkę od samego początku – każdy będzie porównywał ich z legendarnym dziełem Alana Moore’a. Ale z drugiej strony bez tego trudnego pokrewieństwa pewnie zainteresowanie komiksem byłoby dużo niższe. Coś za coś.

Konrad Wągrowski

Kto strzeże Gwardzistów?
[Amanda Conner, Darwyn Cooke „Strażnicy - Początek #1: Gwardziści / Jedwabna zjawa” - recenzja]

„Strażnicy: Początek. Gwardziści / Jedwabna Zjawa” mają pod górkę od samego początku – każdy będzie porównywał ich z legendarnym dziełem Alana Moore’a. Ale z drugiej strony bez tego trudnego pokrewieństwa pewnie zainteresowanie komiksem byłoby dużo niższe. Coś za coś.

Amanda Conner, Darwyn Cooke
‹Strażnicy - Początek #1: Gwardziści / Jedwabna zjawa›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułStrażnicy - Początek #1: Gwardziści / Jedwabna zjawa
Scenariusz
Data wydania9 września 2013
RysunkiDarwyn Cooke, Amanda Conner
Wydawca Egmont
CyklStrażnicy
ISBN978-83-237-6172-3
Cena89,99
Gatuneksuperhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Czy warto po raz kolejny podnosić dyskusję na temat sensowności powstania prequeli „Strażników”? W zasadzie wszystko wiadomo. Dzieło Alana Moore’a jest kompletne, domknięte i sam autor, mimo wcześniejszych pogłosek o możliwości rozwinięcia historii, ostatnio zarzekał się, że nie planował jakichkolwiek dodatków. Brak dystansu do własnych dzieł oraz programowe odrzucanie nawiązań i adaptacji przez Moore’a są powszechnie znane, nietrudno więc odgadnąć, jaki on sam mógł mieć stosunek do rozwijania własnego uniwersum przez innych twórców. Ku swemu własnemu utrapieniu, w „Strażnikach” wykreował tak rozbudowaną alternatywną rzeczywistość i tak ciekawych bohaterów, że DC Comics dało się skusić wizji dalszego eksplorowania uniwersum i powierzyło napisanie szeregu prequeli innym twórcom. Krótko mówiąc: „Strażnicy: Początek” powstać nie powinni, ale jednak musieli.
Całe szczęście, że (jak na razie) ogranicza się to do zbioru pojedynczych albumów, z których każdy przedstawia historię jednej postaci z ekipy „Strażników” i być może nie będzie to bardziej rozwijane. Nie mówię tego dlatego, że prequele prezentują jakiś niski poziom – to jednak komiksy starannie przygotowane, napisane i narysowane przez uznanych twórców. Ale jednak przesadna eksploracja świata „Strażników” z pewnością nie miała by szans na utrzymanie poziomu – pozostańmy więc przy schemacie „jeden komiks na postać”. Album, który poszedł na pierwszy ogień, zawiera historię Gwardzistów (Minutemen) – zaprezentowanych pokrótce w oryginalnym dziele Moore’a poprzedników Strażników. Ten właśnie zeszyt, wraz z historią drugiej Jedwabnej Zjawy, składa się na pierwszy wydany w Polsce tom.
Trzeba uczciwie przyznać, że akurat Gwardzistom album się należał. To oni przecież jeszcze w latach 40. zapoczątkowali modę na walkę z przestępczością w cudacznych przebraniach, to cytatami z książki jednego z nich – Hollisa Masona (Nocnego Puchacza), w której podsumował swe dzieje w roli wieloletniego stróża prawa, obszernie okraszeni są „Strażnicy”. Poza tym w komiksie Moore’a znajdujemy skrawki – ogólne informacje o składzie grupy, przebitki z losów jej członków, nieco więcej dowiadujemy się o relacji Komedianta i pierwszej Jedwabnej Zjawy. Istnieje więc materiał do rozbudowy. I ta rozbudowa Darwynowi Cooke’owi, który jest odpowiedzialny za scenariusz i rysunki, nawet się udała. Stworzył komiks, który z dziełem Moore’a nie jest sprzeczny, lecz ładnie uzupełnia wszystko to, o czym ze „Strażników” nie mieliśmy szansy się dowiedzieć. Autor wplata sprawnie w fabułę rzeczy zasygnalizowane u Moore’a (jak śmierć Dolarówki, czy właśnie historia Zjawy i Komedianta), ale też rozwija inne opowieści, ze szczególnym naciskiem na ciekawie poprowadzone historie Zakapturzonego Sędziego i Sylwetki.
„Gwardziści” przy tym wszystkim dobrze trzymają się głównej myśli przewodniej Moore’a – tu także grupa bohaterów sprawiedliwości jest w gruncie rzeczy zbiorem ludzi z wielkimi problemami osobistymi, dla których walka z przestępczością może być częściowo terapią, częściowo szansą na realizowanie swych własnych obsesji. Rozumiemy mit, ale widzimy także dużo mniej pomnikową rzeczywistość. Graficznie komiks też wydaje się nawiązywać do rysunków Dave’a Gibbonsa i trzyma klimat pierwowzoru.
Nie znaczy to niestety, że jest to album bez wad. „Gwardziści” chyba nie bronią się niestety jako dzieło odrębne – aby dobrze pojąć sens wielu sytuacji, trzeba znać „Strażników”. Co więcej, Cooke zdaje się wplatać w swój komiks więcej wątków niż jest on w stanie udźwignąć, przez co narracja staje się rwana i chaotyczna. Chyba lepiej by było po prostu rozciągnąć tę historię, dać wybrzmieć bohaterom w dłuższych opowieściach. Cooke próbuje również nawiązywać do ambitnych pomysłów narracyjnych Moore’a, ale bez dobrego efektu. Twórca „Strażników” potrafił dodawać drugie dno, kontrapunktując odmienne opisy i rysunki, dodawał znaczeń przez cytaty z popkultury, rozmieszczone zmyślnie drobne elementy scenerii. Cooke wplata teksty piosenek, mające ilustrować fabułę, ale nie ma to z pewnością siły pomysłów Alana Moore’a.
Drugim albumem w zbiorze jest „Jedwabna Zjawa”, opowieść o dwóch kobietach, które przyjmowały to miano – Sally i Laurie Juspeczyk, czyli oczywiście matce i córce. Komiks poświęcony jest tej ostatniej, pierwsza Jedwabna Zjawa jest już emerytką, kobietą w bezpruderyjny sposób odcinającą kupony od swej dawnej działalności, pozostając przy okazji zaborczą, toksyczną matką. Zanim Laurie stanie się kolejną Jedwabną Zjawą, będzie musiała przejść fazę buntu i poszukiwania swej tożsamości.
Album napisany i narysowany przez Amandę Conner niestety dużo gorzej komponuje się z uniwersum „Strażników”. Nie ma w nim niby żadnych oczywistych sprzeczności, ale jednak całe poprowadzenie opowieści jest chyba w małym stopniu zgodne z klimatem serii. Można uwierzyć, że wpasowuje się w niego toksyczna relacja matki z córką, ale z pewnością nieodpowiednie są tu słabe sceny rodem z amerykańskich dramatów młodzieżowych (zazdrosne koleżanki, matka przepędzającego potencjalnego adoratora córki). Nie pomaga też zupełnie inna niż w „Strażnikach” strona graficzna – zarówno w zakresie ilustracji, jak i monotonnego (poza sekwencjami narkotykowymi) kadrowania. Nie jest to też jakoś bardzo odkrywcza historia, choć ma pewien interesujący element – wyjaśnia późniejszy związek Laurie z dr. Manhattanem w kontekście nieustannego buntu przeciw matce.
Tym niemniej trudno też mówić, że te dwa albumy są jakąś profanacją cyklu. Starają się być z nim zgodne w ogólnym zarysie, przedstawiają własne historie, mające rozbudować uniwersum, i próbują być jednocześnie po prostu solidnie napisanymi komiksami. Z różnym skutkiem, ale oczywiście tak zawsze bywa, gdy ktoś próbuje mierzyć się z legendą.
koniec
7 marca 2014

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dzikie wakacje, ale dla kogo?
Dagmara Trembicka-Brzozowska

2 VI 2023

Kiedy wszyscy znajomi z klasy jadą nad morze albo w góry, wakacje u dziadków na wsi wydają się co najmniej mało interesujące. Jednak dzięki fantazji protoplastów i sile własnej wyobraźni Ada może przeżyć przygody jak z filmu.

więcej »

Razem do końca (prawie)!
Marcin Knyszyński

1 VI 2023

Drugi zbiorczy tom „Deadpool i Cable” to jeszcze więcej dobrej (choć specyficznej) rozrywki i marvelowskiej superbohaterszczyzny. Scenariusze pisze cały czas słynny Fabian Nicieza (i robi to świetnie!) a rysuje już kilku grafików. Cable kończy z półśrodkami i zaczyna realizować swój kontrowersyjny (choć to mało powiedziane) projekt „ulepszania świata”.

więcej »

Transatlantykiem w morderczy rejs
Sebastian Chosiński

31 V 2023

Wiedząc o tym, jak bardzo może dłużyć się czytelnikom oczekiwanie na jedenasty rozdział opowieści o esbeckim Wydziale 7, scenarzysta serii Tomasz Kontny postanowił sprawić im kolejną w tym roku nadzwyczajną niespodziankę. Dwa miesiące po drugim zeszycie specjalnym ukazał się bowiem zeszyt trzeci – „Sztorm”. To – w pewnym uproszczeniu – pełna dramatyzmu opowieść o tym, jak dominikanin Jakub Lange zwrócił na siebie kapitana SB Filipa Dobrowolskiego.

więcej »

Polecamy

Superbohater zza biurka

Niekoniecznie jasno pisane:

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Demony podświadomości
— Maciej Jasiński

Batman cartoonowy
— Marcin Knyszyński

Kobiety Dzikiego Zachodu
— Maciej Jasiński

Gdy Batman śpi, budzi się…
— Sebastian Chosiński

Parker w parku
— Konrad Wągrowski

Skok poszedł źle
— Konrad Wągrowski

Parker i przyjaciele
— Konrad Wągrowski

Czarny kryminał w błękitach
— Konrad Wągrowski

Robota pro-fesjonalna
— Tomasz Kontny

Krótko o komiksach: Listopad 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Tomasz Kontny, Piotr Niemkiewicz, Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Żyje się tylko dziewięć razy
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.