Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

 • Dr Jekyll & Mr Hyde (wyd.III)
  Stefan Weinfeld; Marek Szyszko
 • Vasco. Księga 7
  Gilles Chaillet
 • Pan Wtorek Popielcowy
  Éric Liberge
 • Black Beard
  Jean-Yves Delitte
 • Relax #43 (PolishComicArt)
  Grant Morrison, Gardner Fox, Mikołaj Graniak, Gerard Way, Karol Weber, Artur Grzenda, Jakub Kijuc; Jacek Skrzydlewski, Wojciech Cichoń, Artur Biernacki, Łukasz Zabdyr, Andrzej Graniak, Paweł Bartosiak, Sławomir Kiełbus, Mariusz Moroz, Gedeon, Zbigniew Larwa, Jakub Kijuc, Darick Robertson, Alfonso Font, Joe Kubert, Frank Frazetta, Freddie E. Williams II
 • Kroniki ze Stambułu #01
  Ersin Karabulut
 • Relax #43 (Labrum)
  Bernie Wrightson, Przemysław Soroka, Bartosz Zaskórski, Philippe Druillet, François Rivière, André Franquin, Caza, Bartosz Minkiewicz, Daniel Chmielewski, Jimmy Stamp, Mark Russell, Janek Koza, Daniel Odija; Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson, Debora Santos, Bartosz Zaskórski, Przemysław Dedelis, Yanick Paquette, Caza, Philippe Druillet, Daniel Chmielewski, André Franquin, Janek Koza, Bartosz Minkiewicz, Andreas Martens
 • Wdówka #1
  Igor Barańko
więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Philippe Aymond, Jean Van Hamme
‹Lady S. #2: Na zdrowie, Suzie!›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułLady S. #2: Na zdrowie, Suzie!
Scenariusz
Data wydaniamaj 2015
RysunkiPhilippe Aymond
Wydawca Kubusse
CyklLady S.
ISBN978-83-941480-2-7
Cena35,00
Gatuneksensacja
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Piękność w opałach
[Philippe Aymond, Jean Van Hamme „Lady S. #2: Na zdrowie, Suzie!” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Doświadczenie zdobyte podczas długich lat pracy nad „XIII” zaowocowało w kolejnej serii stworzonej przez Jeana Van Hamme’a – „Lady S.”. Który to cykl – przynajmniej jeśli można sądzić po dwóch pierwszych (wydanych dotychczas w Polsce) odsłonach – w niczym nie ustępuje swojej legendarnej poprzedniczce. W „Na zdrowie, Suzie” zostaje rozwiązana tajemnica zawartości sejfu w tureckiej ambasadzie, ale za to pojawiają się kolejne pytania.

Sebastian Chosiński

Piękność w opałach
[Philippe Aymond, Jean Van Hamme „Lady S. #2: Na zdrowie, Suzie!” - recenzja]

Doświadczenie zdobyte podczas długich lat pracy nad „XIII” zaowocowało w kolejnej serii stworzonej przez Jeana Van Hamme’a – „Lady S.”. Który to cykl – przynajmniej jeśli można sądzić po dwóch pierwszych (wydanych dotychczas w Polsce) odsłonach – w niczym nie ustępuje swojej legendarnej poprzedniczce. W „Na zdrowie, Suzie” zostaje rozwiązana tajemnica zawartości sejfu w tureckiej ambasadzie, ale za to pojawiają się kolejne pytania.

Philippe Aymond, Jean Van Hamme
‹Lady S. #2: Na zdrowie, Suzie!›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułLady S. #2: Na zdrowie, Suzie!
Scenariusz
Data wydaniamaj 2015
RysunkiPhilippe Aymond
Wydawca Kubusse
CyklLady S.
ISBN978-83-941480-2-7
Cena35,00
Gatuneksensacja
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Wydarzenia przedstawione w „Na zdrowie, Suzie!” są bezpośrednią kontynuacją fabuły poprzedniej części, czyli „Na zdorowje, Szaniuszka!”, o czym zresztą przekonują dodatkowo bliźniacze tytuły obu albumów. Nie da się więc czytać części drugiej bez znajomości tego, co zaszło w pierwszej. Zdając sobie z tego sprawę, belgijski scenarzysta zdecydował się poświęcić dwie pierwsze plansze komiksu na krótkie resume, wyjaśniając w przystępny sposób wszelkie fabularne zawiłości. Tym samym nieaktualne są już pytania postawione przez wydawcę na ostatniej stronie okładki: „Kim naprawdę jest Lady S.? Nowozelandką czy Estonką? Córką amerykańskiego ambasadora czy żydowskich dysydentów z ZSRR?”. Po lekturze otwarcia serii wiemy już bowiem, że tytułowa bohaterka to – pochodząca z dawnego Kraju Rad – Szania, córka zamordowanej przez KGB Estery i zmuszonego do popełnienia samobójstwa w więziennej celi Abla Rivkasa, której udało się uciec z sierocińca, a następnie – kilka lat później – z paszportem skradzionym nowozelandzkiej turystce nielegalnie przedostać do Finlandii.
Sporą część poprzedniej części komiksu wypełniły retrospekcje, przedstawiające wcześniejsze etapy życia panny Rivkas, a teraz już w zasadzie Suzan Fitzroy; w tej jest ich znacznie mniej, ale za to pełnią nie mniej istotną rolę. Dowiadujemy się z nich, co sprawiło, że po paru latach dziewczyna zdecydowała się odnaleźć w Waszyngtonie amerykańskiego dyplomatę Jamesa Earla Fitzroya i jego żonę Helen, którą okradła podczas pierwszego spotkania w pociągu jadącym z Paryża do Menton. Wyjaśniona zostaje również zagadka znajomości Abla z Jamesem, która poniekąd stała się przyczyną wszelkich nieszczęść, jakie spadły na rodzinę Rivkasów. Te zaprzeszłości Van Hamme opowiada w typowym dla siebie stylu, z gracją charakteryzującą autorów, którzy w poprzednich dekadach wyrośli na mistrzów zimnowojennej literatury sensacyjno-szpiegowskiej (jak John le Carré, Frederick Forsyth czy Graham Greene). Umiejętnie też wyprowadza z nich jak najbardziej współczesną intrygę. Bo czy można tak po prostu zrzucić z ramion, jak stary płaszcz, niechlubną przeszłość i z uśmiechem na twarzy wejść w zupełnie nowe życie?
Suzan mogło tak właśnie się wydawać. Ale tylko do momentu, gdy w szykującej się do kolejnego szczytu NATO Brukseli odnajduje ją Anton Griwenko, stary przyjaciel z Tallina, człowiek należący do innej epoki w życiu bohaterki, którą ona sama najchętniej wymazałaby ze swojej pamięci. Teraz nie ma już przecież nic wspólnego z dawną Szanią; jest adoptowaną córką i najbliższą współpracowniczką Fitzroya, urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu, co oznacza, że służy innemu mocarstwu. Ale właśnie dlatego jest wyjątkowo smakowitym kąskiem dla wszelkiej maści służb wywiadowczych, w tym także dla tajemniczego starszego pana, określanego mianem Siwowłosego, który nie tylko manipuluje Antonem, lecz za jego pośrednictwem wciąga także do niebezpiecznej gry Suzan. Kobieta, poddana szantażowi, nie może odmówić wykonania polecenia, ale z drugiej strony nie chce pogrążać swego przybranego ojca, który okazał jej tyle serca, umożliwiając rozpoczęcie nowego życia i jednocześnie otwierając drogę do kariery, o której wcześniej nie była nawet w stanie pomarzyć.
Jean Van Hamme buduje scenariusz „Na zdrowie, Suzie!” wyjątkowo misternie, z absolutnym znawstwem tematu. Nie brakuje w nim zaskakujących zwrotów akcji, które wywracają wszystko do góry nogami. Ale to i tak nic! Kompletnie zaskoczeni czytelnicy muszą być gotowi na to, że w świecie szpiegów i kontrwywiadowców niczego nie można być pewnym. Zatarciu ulegają granice pomiędzy dobrem a złem, zdradą a działaniem na korzyść ojczyzny. Jak w tym wszystkim odnajduje się tytułowa bohaterka? Zaskakująco sprawnie. Pamiętajmy jednak o jej złodziejskiej przeszłości i umiejętnościach akrobatycznych, które teraz okazują się wyjątkowo pomocne. Dzięki nim panna Fitzroy może wywieść w pole swoich prześladowców. I tym samym wpaść w kolejne tarapaty. Bo skoro seria liczy sobie już dziesięć tomów, a kolejne prawdopodobnie pojawią się w następnych latach, możemy być pewni, że jeszcze niejeden raz będzie zmuszona skorzystać ze swoich specyficznych umiejętności. Wciąż bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie: Dla kogo? Co prawda w finale albumu Van Hamme zdradza co nieco na temat Siwowłosego, wciąż są to informacje bardzo skąpe. I wcale nie mamy pewności czy prawdziwe.
Opowieść Van Hamme’a została z dużą dbałością o szczegóły zilustrowana przez Philippe’a Aymonda, który z równym mistrzostwem poradził sobie z odzwierciedleniem szarości komunistycznego Tallina (można zastanawiać się jedynie, dlaczego mieszkańcy estońskiej stolicy w połowie czerwca chodzą w długich jesiennych płaszczach), przepychem współczesnych dyplomatycznych gabinetów, jak i specyfiką dzielnicy tureckiej w stolicy Belgii. Przy okazji „wizyty” w tej ostatniej mamy też możność podziwiania wdzięków blondwłosej panny Fitzroy, której zgrabne i seksowne ciało może wywołać u nastolatków nieco grzeszne myśli. Ale pamiętajmy, że to jedynie rodzaj bonusu – Aymond podkreśla urodę Suzie, ale nie skupia się tylko na niej; inna sprawa, że trudno byłoby sobie wyobrazić fakt, by Lady S. – jak nazywa ją Siwowłosy – była… brzydka.
koniec
17 czerwca 2015

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wojna sprzyja przedsiębiorczym
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

23 IX 2023

Każdy kraj ma swojego szemranego bohatera, takiego, który nie działał zgodnie z prawem, a jednak poprzez utrwalenie wizerunku w popkulturze w jakiś sposób jest darzony szacunkiem czy wręcz sympatią. W Stanach jest to Al Capone, u nas Łukasz „Tasiemka” Siemiątkowski, a we Francji Joseph Joanovici, o którym opowiada komiksowa miniseria „Pewnego razu we Francji”.

więcej »

Sporo obietnic
Marcin Knyszyński

22 IX 2023

Drugi z trzech tomów zbiorczych serii „Czarny Młot. Odrodzenie” jest przykładem na to, że fantazja autora czasem ponosi zbyt mocno, a chęć uczynienia swego działa dziwnym i niejednoznacznym powinna mieć chyba jakieś granice. Jeff Lemire chciał niewątpliwie dobrze, ale tym razem wystawił czytelniczą cierpliwość na próbę.

więcej »

Krótko o komiksach: NieZjawiskowy spadek formy
Wojciech Gołąbowski

21 IX 2023

Na trzeci zeszyt z cyklu „Nieustraszeni Łowcy Strachów” czekałem niecierpliwie. Nie powiem, że nie było warto, ale jednak „Zjawa z jeziora Tikitaka” nieco rozczarowuje.

więcej »

Polecamy

Nowe status quo

Niekoniecznie jasno pisane:

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Jak Tommy Lee Jones (razy trzy) w „Ściganej”…
— Sebastian Chosiński

Kocica za „kratami”
— Sebastian Chosiński

Miłość nie wszystko wybacza… ale pomaga zrozumieć
— Sebastian Chosiński

Naturalne skłonności do komplikowania życia
— Sebastian Chosiński

Sypiając z szefem
— Sebastian Chosiński

Mousewoman wraca na miejsce zbrodni
— Sebastian Chosiński

Gadające głowy, rozgadane wargi wciąż…
— Sebastian Chosiński

Powrót do zimnej wojny
— Sebastian Chosiński

Krótko o komiksach: Sierpień 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Bartosz Jeziorski, Marcin Lorek, Piotr Niemkiewicz, Tomasz Sidorkiewicz

Krótko o komiksach: Marzec 2003, cz. 2
— Artur Długosz, Wojciech Gołąbowski, Marcin Herman, Tomasz Kontny, Marcin Osuch, Tomasz Sidorkiewicz, Konrad Wągrowski, Michał R. Wiśniewski

Tegoż autora

Utopijna opowieść weselna
— Sebastian Chosiński

Grać obrazami, malować dźwiękami
— Sebastian Chosiński

Lamentacje nad losem ojców i synów
— Sebastian Chosiński

Trzej subtelni panowie
— Sebastian Chosiński

Kontemplacyjne rozkołysanie
— Sebastian Chosiński

Pieśń weselna w jazzowej tonacji
— Sebastian Chosiński

Kojące dźwięki daegeum
— Sebastian Chosiński

W drodze na szczyt
— Sebastian Chosiński

Dom niespokojnej starości
— Sebastian Chosiński

Koszmar z Garden City
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.