Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Apetyt rośnie w miarę czytania

Esensja.pl
Esensja.pl
„Samotny smakosz” to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników egzotycznej kuchni oraz osób zainteresowanych kulturą innych krajów. Jiro Taniguchi oraz Masayuki Kusumi snują opowieść o samotnych podróżach pewnego przedsiębiorcy i jednocześnie tworzą wnikliwe studium japońskich zwyczajów – nie tylko kulinarnych.

Masayuki Kusumi, Jirō Taniguchi
‹Samotny smakosz #1›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSamotny smakosz #1
Scenariusz
Data wydaniapaździernik 2014
RysunkiJirō Taniguchi
Wydawca Hanami
ISBN978-83-60740-86-6
Cena34,90
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 29,97 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Inogashira Goro podróżuje po Japonii w interesach. Przemierza cały kraj, prowadząc rozmowy z kontrahentami i załatwiając sprawy dotyczące własnej działalności. W gruncie rzeczy cały czas jest w podróży – widzimy go albo, gdy udaje się na jakieś spotkanie, albo gdy z niego wraca. Krótko mówiąc, jest bardzo zajętym człowiekiem. Mimo tego znajduje czas na swoje największe hobby – Inogashira jest mianowicie smakoszem. Nieustannie wyszukuje miejsca, w których może znaleźć nowe potrawy, a spożywanie posiłków za każdym razem staje się dla niego niemal świętem.
Konsumowanie kolejnych potraw stanowi dla niego nie tylko okazję do delektowania się regionalnymi przysmakami, ale także pozwala na prowadzenie niemal socjologicznych obserwacji. Każdy lokal ma do opowiedzenia własną historię. Są to fascynujące narracje o ludziach, którzy się w nim pojawiają, o ich zwyczajach, pochodzeniu społecznym oraz tradycji kulturowej, jaka ich ukształtowała. Podczas odwiedzania niektórych miejsc nasz bohater ulega także nostalgii, wspominając swoją przeszłość. Smak określonych potraw raz przywołuje skojarzenia z dzieciństwem, innym razem z utraconą miłością. Bogactwo doznań tych kulinarnych podróży jest naprawdę niezwykłe.
Mangę czyta się jednym tchem, choć kolejne opowieści oparte są na powtarzalnym schemacie. Nasz bohater po załatwieniu spraw biznesowych robi się głodny i rozpoczyna poszukiwania lokalu, w którym mógłby coś zjeść. Kiedy już go odnajduje, komponuje własny posiłek, składa zamówienie i rozpoczyna delektowanie się rozmaitymi potrawami. Mimo tej narracyjnej powtarzalności nie ma tu mowy o jakimkolwiek znudzeniu. Bogactwo miejsc, niepowtarzalność spotykanych ludzi oraz – przede wszystkim – różnorodność potraw sprawia, że lektura „Samotnego smakosza” jest fascynującym doświadczeniem. Czytanie utrudnia tylko jeden mały drobiazg – zazwyczaj po kilku stronach zaczyna pojawiać się uczucie głodu, które chciałoby się natychmiast zaspokoić jakimś egzotycznym przysmakiem.
Jeśli już o tym mowa, to koniecznie trzeba podkreślić, że polskie wydanie mangi zostało okraszone dokładnymi opisami poszczególnych dań pojawiających się w kolejnych rozdziałach. Magdalena Tomaszewska-Bolałek ze znawstwem charakteryzuje kolejne potrawy, ich pochodzenie oraz składniki, zachęcając czytelnika do samodzielnego przygotowywania smakołyków. Opisy – wielokrotnie nagradzanej za swe publikacje poświęcone azjatyckim kulinariom – autorki stanowią doskonałe uzupełnienie mangi. Warto przypomnieć, że jej książka „Japońskie słodycze” zdobyła w roku 2013 nagrodę główną w konkursie Gourmand World Cookbook Awards w kategorii "kuchnia japońska", a dwa lata później została uznana za jedną z trzech najlepszych książek z dwudziestoletniej historii tego konkursu w kategorii Japonia. Krótko mówiąc, Magdalena Tomaszewska-Bolałek wie, o czym pisze.
W samych superlatywach można także wypowiadać się o warstwie graficznej komiksu. Rysunki Jiro Taniguchiego są niezwykle precyzyjne i drobiazgowe. Ultrarealistyczne tła pełne są szczegółów, które należy cierpliwie wyławiać uważnie studiując każdy kadr. Równie precyzyjnie przedstawione zostały kolejne potrawy zamawiane przez samotnie przemierzającego Japonię smakosza. Z tworzonych z niewiarygodną dokładnością rysunków wyłania się pełen detali obraz Japonii jako kraju, który ma wiele do zaoferowania pod względem kulturowym oraz kulinarnym.
Podsumowując, należy stwierdzić, że „Samotny smakosz” to manga adresowana nie tylko do miłośników egzotycznych kuchni. Każdy zainteresowany poznawaniem innych krajów, ich kultur oraz zwyczajów i reguł życia społecznego znajdzie tu dla siebie wiele smakowitych kąsków. Precyzyjne opisy potraw, wnikliwe obserwacje społeczeństwa japońskiego oraz refleksje na temat tradycji i obyczajów stanowią niezaprzeczalne atuty komiksu, który może być spożywany na różne sposoby. Można go oczywiście pochłonąć od razu w całości, ale równie dobrze wykorzystać jako źródło inspirujących przepisów, do których warto sięgać przy różnych okazjach.
koniec
14 lutego 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
Marcin Osuch

21 III 2018

Yorick szuka swojej kobiety, a jego poszukują inne kobiety; tak dokładnie to praktycznie wszystkie kobiety na świecie. Bo Yorick to ostatni mężczyzna na Ziemi, a my dostajemy ostatni tom z jego przygodami. Znajdziemy w tym albumie odpowiedzi na większość pytań dotyczących historii Yoricka i chociaż nie zawsze są one satysfakcjonujące, to całość trzyma się kupy.

więcej »

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Iść, ciągle iść…
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwa samotność
— Paweł Ciołkiewicz

Niełatwe jest życie mangaki
— Paweł Ciołkiewicz

Wędrując przez życie
— Marcin Osuch

Kataną w Niebieską Kurtkę
— Łukasz Bodurka

Esensja czyta dymki: Lato 2009
— Jakub Gałka, Marcin Osuch, Mateusz Osuch, Konrad Wągrowski

Czy na sali jest korekta?
— Daniel Gizicki

Komiksy z przemytu: Niepozornie prosta historia
— Artur Długosz

Tegoż autora

Bogowie i demony
— Paweł Ciołkiewicz

Podwójna gra
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek w teatrze życia codziennego
— Paweł Ciołkiewicz

Szukając zemsty
— Paweł Ciołkiewicz

Światło i mrok
— Paweł Ciołkiewicz

Zbrodnia optymizmu
— Paweł Ciołkiewicz

Trupy w szafach
— Paweł Ciołkiewicz

Niewinna jest, kiedy śni
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy artysta w świecie pełnym „kreatywności”. Kilka refleksji o twórczości Jirō Taniguchiego
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek to za mało
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.