Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 sierpnia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXVIII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Ed Brubaker, Darwyn Cooke
‹Na tropie Catwoman›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułNa tropie Catwoman
Tytuł oryginalnyTrail of the Catwoman
Scenariusz
Data wydania17 lutego 2016
RysunkiDarwyn Cooke
PrzekładTomasz Sidorkiewicz
Wydawca Egmont
CyklCatwoman, DC Deluxe
ISBN978-83-281-1623-8
Format336s. 180×275mm; oprawa twarda, obwoluta
Cena99,99
Gatuneksuperhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Gdy Batman śpi, budzi się…
[Ed Brubaker, Darwyn Cooke „Na tropie Catwoman” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Wielbiciele Kobiety-Kota nie byli w Polsce do tej pory szczególnie rozpieszczani. Jeśli mogli podziwiać ją na kartach komiksów, to przede wszystkim w roli drugoplanowej, u boku Batmana. Zbiorczy album „Na tropie Catwoman” wypełnia więc poważną lukę na naszym rynku. A co najważniejsze, jest dopiero pierwszą odsłoną cyklu.

Sebastian Chosiński

Gdy Batman śpi, budzi się…
[Ed Brubaker, Darwyn Cooke „Na tropie Catwoman” - recenzja]

Wielbiciele Kobiety-Kota nie byli w Polsce do tej pory szczególnie rozpieszczani. Jeśli mogli podziwiać ją na kartach komiksów, to przede wszystkim w roli drugoplanowej, u boku Batmana. Zbiorczy album „Na tropie Catwoman” wypełnia więc poważną lukę na naszym rynku. A co najważniejsze, jest dopiero pierwszą odsłoną cyklu.

Ed Brubaker, Darwyn Cooke
‹Na tropie Catwoman›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułNa tropie Catwoman
Tytuł oryginalnyTrail of the Catwoman
Scenariusz
Data wydania17 lutego 2016
RysunkiDarwyn Cooke
PrzekładTomasz Sidorkiewicz
Wydawca Egmont
CyklCatwoman, DC Deluxe
ISBN978-83-281-1623-8
Format336s. 180×275mm; oprawa twarda, obwoluta
Cena99,99
Gatuneksuperhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Postać Kobiety-Kota przez lata ewoluowała. Od złodziejki i postaci jednoznacznie negatywnej do pomocnicy Batmana i superbohaterki stojącej na straży praworządności w Gotham City. Choć przynajmniej jedna cecha Seliny Kyle nigdy nie uległa zmianie – jej zamiłowanie do zaglądania do sejfów gothamskich krezusów, którzy najczęściej albo wzbogacali się na krzywdzie innych, albo dochodzili do swoich majątków dzięki nieuczciwym transakcjom. Mroczny Rycerz nigdy nie zaakceptował tej drobnej przypadłości swej przyjaciółki, ale od jakiegoś czasu nie staje to na przeszkodzie czy to niesieniu jej pomocy, gdy akurat Selina popadnie w tarapaty, czy też przyjęciu wsparcia od niej, gdy to akurat on przeżywa trudne chwile. W albumie „Na tropie Catwoman” Człowiek-Nietoperz również się pojawia, ale tym razem to on pełni funkcję służebną, swoistego anioła stróża zatroskanego losem niesfornej panny Kyle.
Pierwszy tom nowej serii Egmontu (w rzeczywistości zebrane w nim opowieści ukazały się już dość dawno, bo w latach 2001-2002) zbiera historie z kilku źródeł. Wszystkie są jednak ze sobą fabularnie powiązane, nie odnosi się więc wrażenia patchworku. Choć akurat w warstwie graficznej widoczne są istotne różnice, o czym będzie jeszcze okazja wspomnieć. Pokaźnych rozmiarów wolumin, liczący ponad trzysta trzydzieści stron, otwiera czteroczęściowa miniseria „Wielki skok Seliny”. Wyszła ona spod ręki Darwyna Cooke’a („Legendy Mrocznego Rycerza”, „Parker”, „Nowa granica”) i pierwotnie opublikowana została we wrześniu 2002 roku. To klasyczna opowieść gangsterska, nawiązująca – zarówno scenariuszowo, jak i wizualnie – do czarnych kryminałów z lat 40. XX wieku. Selina powraca do Gotham po paru miesiącach nieobecności. Była w Maroku, gdzie zaplanowała kradzież, która miała przynieść jej bogactwo (i spokój przez kilka kolejnych miesięcy), ale nie wszystko poszło tak, jak sobie wyobrażała. W efekcie jest spłukana i na gwałt potrzebuje pieniędzy, co oznacza, że najszybciej jak się da musi dokonać kolejnego skoku.
W tym celu odwiedza znajomego pasera Swifty’ego, który kontaktuje ją z Chantel, dziewczyną znanego w Gotham mafiosa. Ta, nieszczęśliwa i upokarzana przez swego brutalnego kochanka, marzy o zemście (chociaż w rachubę wchodzą także dużo bardziej zasługujące na pochwałę i zrozumienie przesłanki). Dlatego nadaje Selinie robotę – skok na ogromną „brudną forsę”, za którą gangsterzy chcą kupić przemycaną z Azji do Kanady heroinę. Kyle wie, że nie zdoła zrobić tego sama, nawiązuje więc kontakt ze swoim dawnym partnerem (także życiowym), kryminalistą Starkiem. Pytanie tylko, czy on zaufa jej po raz kolejny (wszak wcześniej go już zdradziła)? I czy mafiosi nie nabiorą podejrzeń, że ktoś interesuje się ich nieczystymi interesami? Jak to często w podobnych historiach bywa, dzielą się one wyraźnie na dwie części: w pierwszej obserwujemy żmudne przygotowania do skoku, w drugiej sam napad. Akcja nabiera wówczas nagłego rozpędu, a i dramatycznych jej zwrotów nie brakuje. Z tą poważną wymową scenariusza kontrastują trochę stylizowane na lata 40., dalekie od współczesnego realizmu, rysunki samego Cooke’a. Nie dajcie się im jednak zwieść, skrywa się za nimi jak najbardziej poważna opowieść, w której trup ściele się gęsto, a i podtekstów erotycznych nie brakuje.
Kolejne cztery rozdziały to wydrukowana pierwotnie w cyklu „Detective Comics” (pomiędzy sierpniem a listopadem 2001 roku) miniseria „Slam Bradley na tropie Catwoman”. Zahacza ona o pewien epizod „Wielkiego skoku Seliny”, choć – jak widać po datacji pierwodruku – powstała wcześniej. Detektyw Slam Bradley, choć dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z Kobietą-Kotem, „urodził” się jednak trzy lata wcześniej niż ona. Zadebiutował już w marcu 1937 (w pierwszym zeszycie „Detective Comics”), podczas gdy o istnieniu Seliny Kyle czytelnicy dowiedzieli się dopiero wiosną 1940 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła pierwsza odsłona historii Batmana. Slam tropi Catwoman na polecenie, mającego nieuregulowane z nią rachunki, burmistrza Gotham; Daniel Dickerson chce bowiem mieć pewność, czy pogłoski o śmierci Kobiety-Kota są prawdziwe, czy też jest to tylko rozsnuta przez nią zasłona dymna. Bradley jak najwytrawniejszy pies gończy podąża podrzuconym mu śladem, nie podejrzewając nawet, że to, co odkryje, zmieni jego życie. Rysunki ponownie są autorstwa Cooke’a (i utrzymane w tym samym klimacie), natomiast scenariusz wyszedł spod ręki Eda Brubakera („Gotham Central”, „Człowiek, który się śmieje”, „Fatale”), który, jak można sądzić, za inspiracje wziął sobie detektywistyczne powieści Raymonda Chandlera.
Dziewięć następnych rozdziałów „Na tropie Catwoman” to już zebrane w jedno właściwe zeszyty cyklu, ukazujące się pomiędzy styczniem a wrześniem 2002 roku. Otwiera je kolejna czteroczęściowa miniseria Brubakera i Cooke’a (którego wspomagał Mike Allred) – „Coś na ból”. Selina Kyle próbuje wrócić do normalnego życia, dlatego zdjęła kostium Kobiety-Kota i od sześciu miesięcy poddaje się psychoterapii prowadzonej przez doktor Leslie Thompkins (z polecenia Batmana). Nie jest jej to jednak dane; wszystko zmienia pojawienie się dawnej przyjaciółki Seliny, prostytutki Holly Robinson, która informuje ją o pojawieniu się w Gotham seryjnego zabójcy dziwek. Policja niewiele sobie z tego robi, wychodząc z założenia, że maniak rozprawia się z osobami, które i tak są utrapieniem miasta. Jeśli więc stróże prawa nie wykonują swoich obowiązków, ich miejsce musi zająć… Catwoman. Chociaż tym razem nie obywa się bez pomocy Człowieka-Nietoperza. „Coś na ból” rozpoczyna się jak rasowy kryminał, ale im bardziej rozwija się akcja, tym więcej Brubaker wplata elementów horroru, co upodabnia te historię do klasycznych opowieści z Mrocznym Rycerzem w roli głównej.
„Każdemu coś skapnie” to w zasadzie krótki one-shot, otwierający współpracę Brubakera z rysownikiem Bradem Raderem. Selina tropi tu handlarzy narkotyków, którzy jako kurierów do i z Ameryki Południowej wykorzystują dzieci z gothamskich slumsów. Idąc ich tropem, dociera do skorumpowanych gliniarzy, który to wątek zostaje następnie rozwinięty w składającej się z czterech części historii „Przebrania” (autorzy są ci sami). Panna Kyle wraz z zaprzyjaźnionym z nią (tak! do tego właśnie doszło) Slamem Bradleyem starają się zdemaskować funkcjonariuszy pozostających na usługach mafii. Na drugim planie pojawia się zaś, z czasem coraz bardziej zyskująca na znaczeniu, postać detektywa z wydziału wewnętrznego policji w Gotham City Crispusa Allena (vide „Gotham Central”). Jeśli Slam i Selina mogą liczyć na kogokolwiek wśród mundurowych, to głównie na niego. Pierwszy tom „Catwoman” bywa nierówny, ale nie wiąże się to z niczym strasznym – opowieści znakomite są po prostu przetykane niezłymi, żadna nie schodzi poniżej satysfakcjonującego czytelnika poziomu. W każdym razie wielbiciele superbohaterskich kryminałów – i przy okazji kocich wdzięków – powinni poczuć się wniebowzięci.
koniec
6 maja 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Zgniłe bagno
Andrzej Goryl

18 VIII 2022

„Potwór z Bagien” po raz pierwszy pojawił się w 92. numerze „House of Mystery” (1971 rok). Jego twórcami byli Len Wein i Bernie Wrightson. Przez prawie pięćdziesiąt lat historii tej postaci jej przygody pisało wielu zdolnych twórców. Najważniejszym z nich był oczywiście Alan Moore (cały cykl przez niego pisany wydano w Polsce w trzech grubych tomach), ale warto też wymienić takich scenarzystów jak Grant Morrison, Rick Veitch, Nancy A. Collins czy Brian K. Vaughan.

więcej »

Wieczna wojna
Marcin Knyszyński

17 VIII 2022

Przed nami trzeci punkt zwrotny w historii mutantów Marvela. Zdecydowanie najbardziej istotny, choć nie wyróżniający się fabularnie. Potężny Cable i jego podopieczna imieniem Hope, w której wielu widzi zbawiciela mutanciej społeczności, wracają do czasów teraźniejszych – nikt tu jednak nie czeka na nich z kwiatami.

więcej »

Hołd niemalże wzorcowy
Maciej Jasiński

16 VIII 2022

15 listopada 2008 roku zmarł Janusz Christa. Redakcja „Zeszytów Komiksowych” zrobiła wówczas najlepsze, co mogli – przygotowała numer poświęcony twórcy Kajka i Kokosza, który ukazał się pół roku później. I jest to do dziś jedyna tak obszerna publikacja poświęcona osobie i twórczości tego wybitnego polskiego komiksiarza.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż twórcy

Batman cartoonowy
— Marcin Knyszyński

Kobiety Dzikiego Zachodu
— Maciej Jasiński

Parker w parku
— Konrad Wągrowski

Skok poszedł źle
— Konrad Wągrowski

Parker i przyjaciele
— Konrad Wągrowski

Czarny kryminał w błękitach
— Konrad Wągrowski

Kto strzeże Gwardzistów?
— Konrad Wągrowski

Krótko o komiksach: Listopad 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Tomasz Kontny, Piotr Niemkiewicz, Konrad Wągrowski

Próba psychoanalizy superbohatera
— Daniel Gizicki

Tegoż autora

Zapomniani bohaterowie czasów zarazy
— Sebastian Chosiński

Człowiek z duszą i sercem
— Sebastian Chosiński

Przez dziury w dachu widać księżyc nad górami
— Sebastian Chosiński

Przepastne archiwa wypełnione skarbami
— Sebastian Chosiński

Ziemia obca, lecz swoja
— Sebastian Chosiński

Z twarzą zwróconą na wschód…
— Sebastian Chosiński

Dybuki krążą wokół nas
— Sebastian Chosiński

Żółw i diabeł
— Sebastian Chosiński

Cyceron kontra piękna Ormianka
— Sebastian Chosiński

Bohater na przekór
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.