Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 13 sierpnia 2020
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CXCVIII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Don Lawrence, Dick Matena
‹Storm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułStorm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium
Scenariusz
Data wydaniamaj 2016
RysunkiDon Lawrence
PrzekładKrzysztof Janicz
Wydawca Kurc
CyklStorm
ISBN978-83-921387-2-3
Cena75,00
GatunekSF
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

W pustyni i w puszczy
[Don Lawrence, Dick Matena „Storm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Drugi tom klasycznej, awanturniczej space opery przynosi kolejną porcję niesamowitych przygód rozgrywających się na świecie pozbawionym oceanów. Tym razem Storm i Rudowłosa, niczym Staś i Nel, muszą poradzić sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi pośród piasków pustyni oraz w otchłani złowrogiej puszczy.

Paweł Ciołkiewicz

W pustyni i w puszczy
[Don Lawrence, Dick Matena „Storm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium” - recenzja]

Drugi tom klasycznej, awanturniczej space opery przynosi kolejną porcję niesamowitych przygód rozgrywających się na świecie pozbawionym oceanów. Tym razem Storm i Rudowłosa, niczym Staś i Nel, muszą poradzić sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi pośród piasków pustyni oraz w otchłani złowrogiej puszczy.

Don Lawrence, Dick Matena
‹Storm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułStorm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium
Scenariusz
Data wydaniamaj 2016
RysunkiDon Lawrence
PrzekładKrzysztof Janicz
Wydawca Kurc
CyklStorm
ISBN978-83-921387-2-3
Cena75,00
GatunekSF
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Po nieudanej misji, której celem było zbadanie cyklonu szalejącego na Jowiszu, nieustraszony pilot Storm cudem powrócił wprawdzie na Ziemię, ale nie był to powrót, o jakim mógłby marzyć. Jak się okazało od czasu, gdy opuścił Ziemię minęły setki, a może nawet tysiące lat i świat wygląda już zupełnie inaczej. Nie ma oceanów a ludzkość pogrążyła się w stanie barbarzyństwa. W tej zupełnie obcej dla siebie rzeczywistości Storm poznaje piękną kobietę – Rudowłosą, która staje się jego nieodłączną towarzyszką. Po opisanym w pierwszym tomie rozwiązaniu zagadki dotyczącej zniknięcia oceanów ("Świat na dnie") oraz udziale w śmiertelnie niebezpiecznym turnieju czempionów ("Ostatni zwycięzca"), dwójka bohaterów kontynuuje swoją podróż.
W drugim tomie znajdziemy kolejne odsłony ich przygód – „Dzieci pustyni” oraz „Zielone pandemonium”. Do naszych bohaterów wracamy w momencie, gdy przemierzają śmiertelnie niebezpieczną pustynię. Słońce, które w ciągu kilku sekund jest w stanie wypalić człowiekowi oczy, sprawia że Storm i Rudowłosa tracą siły. Na szczęście znajdują na swej drodze skały, dające nadzieję na odpoczynek, a może także i wodę. Zamiast tego, odnajdują jednak kolejne kłopoty. Wszystko zaczyna się od spotkania z tajemniczym, białoskórym mężczyzną, który najwyraźniej jest w jeszcze gorszym stanie niż nasi bohaterowie. Okazuje się, że padł on ofiarą eksperymentów genetycznych prowadzonych przez diabolicznego Psora wspomaganego przez równie niebezpiecznego Kierownika. Storm i Rudowłosa dostają się do ich niewoli i odkrywają przerażające tajemnice podziemnego laboratorium, w którym przeprowadzane są okrutne eksperymenty.
Po przygodach w palącym słońcu pustyni akcja przenosi się – dla równowagi – do bujnej, wilgotnej dżungli, zamieszkałej przez skonfliktowanych ze sobą ludzi, zwierzęta, małpoludy oraz mutantów. Storm i Rudwłosa - swoim starym zwyczajem - od razu wpadają w poważne tarapaty i muszą bardzo się starać, by ujść z życiem. To co początkowo wydawało się lokalnym konfliktem, w który zaangażowane były jedynie istoty zamieszkujące wielki las, okazuje się być intrygą na znacznie szerszą, chciałoby się powiedzieć - galaktyczną, skalę.
Drugi tom „Storma”, choć utrzymany w podobnych co pierwszy klimatach, przynosi nową jakość. Przede wszystkim, na fotelu scenarzysty zasiadł po raz pierwszy, ale za to na dłużej, Dick Matena – uznany, holenderski scenarzysta i rysownik, zafascynowany opowieściami fantastycznymi. Miał on zastąpić autora scenariusza pierwszego albumu – Philipa Dunna, który nie zyskał uznania w oczach pomysłodawców serii, oraz twórcę drugiej części – Martina Lodewijka, który nie był w stanie pogodzić obowiązków redaktora magazynu „Eppo” z wymaganiami pracy nad dłuższą serią. Cykl o przygodach Storma miał być dla tego czasopisma komiksowego okrętem flagowym i sposobem na przyciągnięcie stałych czytelników, nic zatem dziwnego, że jego redaktorzy za wszelką cenę chcieli wyprowadzić opowieść z mielizn, na które zawiódł ją pierwszy scenarzysta. Lodewijk zrobił co mógł, pisząc „Ostatniego zwycięzcę”, ale to na Matenie spoczęła wielka odpowiedzialność. Czytelnicy, którzy w trzeciej historii ze Stormem widzieli nazwisko trzeciego już scenarzysty, zapewne czuli się nieco zdezorientowani. Trzeba jednak przyznać, że holenderski twórca doskonale poradził sobie w tej trudnej sytuacji.
„Dzieci pustyni” to rasowa opowieść przygodowa, która zadowoli wszystkich miłośników klasycznych historii o okrutnych eksperymentach genetycznych i diabolicznych naukowcach, realizujących swoje szalone wizje dla dobra ludzkości. „Zielone pandemonium” jest natomiast nieco bardziej złożoną historią, w której scenarzysta zaczyna z coraz większą swobodą kreować świat stanowiący tło opisywanych zdarzeń. Nie tylko zatem zmienia się tu sceneria – z pustyni przenosimy się bowiem do puszczy – ale staje się ona coraz bardziej wielowymiarowa. Wielki las, w którym toczy się historia, składa się z kilku poziomów, zamieszkiwanych przez różne gatunki tworzące skomplikowaną strukturę społeczną. Co więcej, komiks ten stanowi wstęp do dłuższej historii, której finał nastąpi dopiero w szóstym albumie (czyli w kolejnym - trzecim - tomie zbiorczym). Dick Matena najwyraźniej po pierwszym stworzonym scenariuszu okrzepł już w roli scenarzysty „Storma” i postanowił kreować uniwersum „Storma” za pomocą dłuższych historii, rozpisanych na kilka albumów.
O ile pod względem scenariuszowym mamy tu zatem do czynienia z pewnego rodzaju rewolucją, o tyle graficznie zmienia się niewiele. Oryginalne, hiperrealistyczne, malarskie plansze tworzone przez Dona Lawrence’a niezmiennie urzekają. Pomimo tego, że artysta tworzy w dość „niekomiksowym” stylu, pieczołowicie skomponowane i pełne szczegółów kadry są niezwykle dynamiczne. Duże wrażenie robi także pomysłowość rysownika, który z ogromną swobodą kreuje niesamowite zwierzęta i stwory oraz efektowne krajobrazy pustynnego i leśnego świata. Dzięki tej efektownej oprawie graficznej „Storma” czyta się tak, jakby oglądało się dobry film science-fiction z lat siedemdziesiątych, tyle tylko że w HD.
Interesujące szczegóły dotyczące trudnych początków serii, okoliczności w jakich Dick Matena został trzecim z kolei jej scenarzystą oraz informacje o współpracy pomiędzy nim a rysownikiem niechętnie korzystającym z fotograficznych materiałów referencyjnych, znajdziemy w drugiej części „Nieodkrytego Storma”. Bardzo ciekawy tekst o kulisach pracy nad komiksem wzbogacony został świetnymi grafikami Dona Lawrence’a oraz… Dicka Mateny, który zanim został scenarzystą Storma, także rysował komiksy o tematyce fantastyczno-naukowej.
„Storm” pozostaje serią, której uroki docenią przede wszystkim wielbiciele nieco starszych, klasycznych komiksów opartych na prostej, dynamicznej, przygodowej fabule, ale powinni znaleźć tu coś dla siebie także amatorzy dobrze napisanych opowieści przygodowych rozgrywających się w postapokaliptycznej rzeczywistości. Dodatkowym atutem tego tomu jest fakt, że ta tworzona z rozmachem space opera zaczyna nabierać tempa w związku z pojawianiem się dłuższych i bardziej złożonych historii rozpisanych na kilka kolejnych albumów. W ten sposób seria jeszcze bardziej angażuje odbiorcę, który na zakończenie intrygi musi poczekać nieco dłużej niż do tej pory. Na szczęście wydawnictwo Kurc już zapowiedziało trzeci tom, zawierający dwie kolejne opowieści, będące kontynuacją „Zielonego pandemonium”.
koniec
1 czerwca 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Droga nienawiści to droga do pustki
Paweł Ciołkiewicz

12 VIII 2020

„Szczurwysyny” to nie jest komiks lekki, łatwy i przyjemny. Autorzy ukazują z nim koszmarne oblicze wojny i mówią o tym, co robi ona z ludźmi biorącymi w niej udział. Ukazują także jej tragiczne konsekwencje, które zazwyczaj w największym stopniu dotykają zwykłych żołnierzy.

więcej »

Jest inny świat…
Tomasz Nowak

10 VIII 2020

Tom czwarty edycji zbiorczej „Druuny” miał stanowić koniec serii. Trudno tu jednak mówić o jakimś wyraźnym „zakończeniuˮ, skoro w kilkanaście lat później ukazał się dodatkowy tom „zero”, a potem następna jej odsłona… I, w rzeczy samej, ów tom czwarty nie przynosi zdecydowanych rozstrzygnięć. Choć z dzisiejszej perspektywy trudno wnioskować, czy i jakie dalsze losy przewidywał w 2003 roku Serpieri dla swej bohaterki.

więcej »

Batalion Czwartaków gromi Niemców, czyli Gwardia Ludowa w akcji. O pewnym cyklu komiksowym PRL-u
Konrad Wągrowski

9 VIII 2020

Komiksowy cykl „Podziemny front”, wydawany pierwotnie w latach 1969-1972 nie zdobył nigdy rozgłosu porównywalnego do kapitana Żbika. Ale na komiksowym bezrybiu Polski Ludowej i tak ta wojenno-sensacyjna opowieść cieszyła się solidnym zainteresowaniem młodzieży. Nawet pomimo faktu, że słuszna propaganda historyczna była w tym cyklu więcej niż natrętna.

więcej »

Polecamy

Kilka słów na pożegnanie

Pilot śmigłowca:

Kilka słów na pożegnanie
— Marcin Osuch

Szczęśliwy finał
— Marcin Osuch

Trochę jak Blueberry
— Marcin Osuch

Nasz polski superman
— Marcin Osuch

Pilot punktuje, „Pilot” dołuje
— Marcin Osuch

W końcu to komiks
— Marcin Osuch

Pożegnanie z Rosińskim
— Marcin Osuch

Rozkaz to rozkaz
— Marcin Osuch

Kapitan zmienia trasę
— Marcin Osuch

Latający dyliżans
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż twórcy

Monstrum po drugiej stronie czarnej dziury
— Paweł Ciołkiewicz

„Gdy przegrasz partię szachów, to tak jakbyś umarł”
— Paweł Ciołkiewicz

Przejąć władzę nad wszechświatem
— Paweł Ciołkiewicz

Coś się kończy, coś zaczyna…
— Paweł Ciołkiewicz

Ruda walczy jak szalona
— Paweł Ciołkiewicz

Gwiezdne wojny
— Paweł Ciołkiewicz

Nadciąga Storm
— Paweł Ciołkiewicz

Krótko o komiksach: Kwiecień 2002, cz. 2
— Paweł Nurzyński, Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Droga nienawiści to droga do pustki
— Paweł Ciołkiewicz

Czarująca feeria
— Paweł Ciołkiewicz

Witajcie w Blackwood College
— Paweł Ciołkiewicz

Nic nie może przecież wiecznie trwać
— Paweł Ciołkiewicz

Rewolwerowcy i potwory
— Paweł Ciołkiewicz

Perfekcja!
— Paweł Ciołkiewicz

Hrabia Mieszko Skarbek
— Paweł Ciołkiewicz

Pociąg pod specjalnym nadzorem
— Paweł Ciołkiewicz

Czarna krowa w kropki bordo…
— Paweł Ciołkiewicz

Daleko jeszcze?
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.