Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Krótko o komiksach: Czerwiec 2001
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Artur Długosz, Wojciech Gołąbowski, Marcin Herman, Paweł Nurzyński, Konrad Wągrowski

Krótko o komiksach: Czerwiec 2001
[ - recenzja]

Trzynasty kontra jeden
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Artur Długosz [100%]
Trzynaście do jednego
Wraz z 7 częścią komiksu „XIII” ukazał się album następny, „Trzynasty kontra jeden”, gdzie tytułowy bohater po kolejnej zmianie nazwiska, tym razem na Mac Lane (wynikającej z odkrytych w części poprzedniej wydarzeń), próbuje wyśledzić człowieka o numerze I. Brawa dla scenarzysty Van Hamme, który zdołał przyzwyczaić miłośników cyklu do skomplikowanej, typowo sensacyjnej fabuły pełnej zaskakujących zwrotów – tym razem również nie rozczarowywuje. Wraz z XIII wyruszamy w poszukiwaniu jego byłej narzeczonej Kim, kobiety, która zdaje się być jedynym śladem prowadzącym do tajemniczego I. To kolejna eskapada w nieznane obszary przeszłości głównego bohatera i stopniowe jej wyjawianie ku uciesze czytelnika i XIII, bowiem kolejne elementy układanki pozwalają mu wreszcie ustalić z dużym prawdopodobieństwem tożsamość tropionego. Album „Trzynaście kontra jeden”, podobnie jak „Stan czerwieni” (5 część cyklu), zamyka pewien etap życia XIII w poszukiwaniu swojej prawdziwej tożsamości, ale w tym przypadku koniec wyraźnie implikuje intrygujący ciąg dalszy.
Pięknie wydany komiks, który trzeba przeczytać samemu, aby zdołać docenić, co oznacza duet doskonałego rysownika i pomysłowego scenarzysty.
Dzień szaleńców
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Paweł Nurzyński [50%]
Szalony Iznogud
Kolejne przygody Wielkiego Wezyra, który chce zostać kalifem w miejsce kalifa. Tym razem cztery historie: „Dzień szaleńców” – przez jeden dzień w roku słudzy zamieniają się miejscami z panami i trwa Dzień Szaleńców. Niecny Wezyr próbuje wykorzystać sytuację i obalić kalifa. „Wyzwanie” – Wezyr dowiaduje się, że każdy może wyzwać kalifa na pojedynek, jeśli kalif zostaje pokonany to kjrego miejsce zajmuje wezyr. Teraz pozostaje tylko znaleźć frajera, który zgodzi się wyzwać kalifa. Czy wspominałem, że za wygrany pojedynek grozi mu śmierć? „Labirynt” – do kalifatu przyjeżdża grecki handlarz, który oferuje ciężkie pieniądze za wyjście z labiryntu. Niestety nikomu się jeszcze nie udało z niego wyjść. Wezyr wpada na szatański plan: zaprosić kalifa do labiryntu i nikt go nie znajdzie… „Wybory w Kalifacie” – odbywają się raz na dziesięć lat. Jedynym głosującym jest kalif więc wynik wyborczy jest z góry znany. Ale gdyby namówić kalifa by głosował na przykład na… wezyra? Rozpoczyna się brutalna kampanie wyborcza… Zdecydowanie najlepsza historia w albumie, głównie za sprawą tłumacza, który umiejętnie przełożył nazwy partii, dostosowując je do polskich realiów. Brawo!
Pani Gerfaut
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Paweł Nurzyński [60%]
Kontynuacja mile widziana?
Pierwotnie „Skarga Ziem Utraconych” kończyła się na dwóch albumach. Jednak seria tak się spodobała, że powstały kolejne dwie części.
Młoda Sioban rządzi Eruin Dulea, objeżdżając swe włości napotyka Kyla z Klanach. Cierpi on za grzechy swych przodków – jego ród początkowo związany z rodem Sudennów został skazany na wygnanie. Sioban postanawia, że czas skończyć z przeszłością i nadeszła pora na powrót rodu Klanach do łask. Pomiędzy młodą Sioban i przystojnym Kylem zaczyna się rozpalać płomień miłości. Mamy również czarnych bohaterów: pani Gerfaut zamierza ożenić swego syna z młodą królową. Wykorzystuje do tego czarodziejskie praktyki: poi ją przeklętym eliksirem miłosnym, który zatruwa serce Sioban. W tle przewija się lady Omara, która w klasztorze wychowuje syna – owoc związku z Blackmorem.
Jest to porządnie napisane i narysowane fantasy, gdzie od razu wiadomo, kto jest dobrym a kto złym bohaterem. Wiadomo również, że na końcu zatryumfuje dobro. Przyjemnie się to czyta i jeśli czytelnik nie nastawia się na nic więcej na pewno się nie zawiedzie. Aha i lektura obowiązkowa dla każdego fana Grzegorza Rosińskiego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Paweł Nurzyński [70%]
Trzecie starcie na komiksowej Arenie
Trzeci numer kwartalnika Arena przynosi kolejne komiksy najlepszych polskich twórców:
Komiks rozpoczyna „Łęczycki diabeł” Jacka Frąsia. Jest to kolejna po „Złotej kaczce” interpretacja polskiej legendy. Komiks nie jest nowy, Frąś zdobył już za niego nagrodę w Łodzi, pomimo tego komiks nie przypadł mi do gustu tak jak ′kaczka′.
Nie można tego powiedzieć o kolejnej części „Tabula Rasa”. Młody mężczyzna nadal poszukuje swojej tożsamości. Pomaga mu w tym (?) czarnowłosa dziewczyna. Okazuje się również, że znany taksówkarz odgrywa w całej historii dużo większą rolę, niżby się to na początku wydawało. Naprawdę warto kupić Arenę tylko dla tego komiksu.
Przygody początkującej stewardessy Pauli są bardzo zabawne. Jest to chyba pierwszy, tak porządnie narysowany i napisany komiks erotyczny. Chyba każdy mężczyzna chciałby polatać w towarzystwie takiej stewardessy.
Nie namawiam za to do latania w towarzystwie Jeża Jerzego. Ten kłujący osobnik obskakuje ostatnio wszystkie polskie magazyny komiksowe. Tym razem trafia do krainy bajek i postanawia uwolnić ową krainę od smoka. Czyżby liczył na królestwo i pół królewny? Przekonamy się w następnym numerze.
Kolejne przygody Popmana i K-mixa znane z publikacji w AQQ, ale warto je sobie przypomnieć. Są również kolejne przygody bohaterskich krasnoludów, które nie boja się niczego.
Oprócz samych komiksów jest też sporo tekstów. Na uwagę zasługuje tekst Wojtka Birka o włoskim rysowniku CADELO. Ponadto relacje z Angouleme i Warszawskich Spotkań Komiksowych, wywiady z Marcinem Ruskiem, Jackiem Frąsiem, Rafałem Skarżyckim i Wiesławem Dojlidką. Są też recenzję – obowiązkowy dział w każdym szanującym się magazynie.
Arena konsekwentnie trzyma swój (wysoki) poziom. Publikuje prace twórców znanych i uznanych. Nie zawsze są to komiksy łatwe w odbiorze. Za minusy (niewielkie) można im policzyć dwie rzeczy: część z prac była już publikowana, oraz wysoka cena. 15 złoty za 64 strony to trochę dużo. Ale naprawdę warto.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Paweł Nurzyński [40%]
Gdzie jest trup Gatmana?
Tm-Semic, pomimo trudności nadal wydaje amerykańskie komiksy. Co ciekawsze na nasz rynek trafiają stosunkowo świeże produkcje (co nie zawsze oznacza dobre). Był „Aliens: Xenogenesis”, rozpoczyna się seria „Tomb Raider”. Teraz do kiosków trafił zeszłoroczny hit: „Batman/Lobo”.
Spotkanie dwóch takich osobistości nie mogłoby nie wpłynąć na całe uniwersum DC zastosowano więc sprytny wybieg. Komiks wydano pod szyldem Elseworlds. Jest to rodzaj świata alternatywnego, gdzie bohaterowie nie zawsze są tym na kogo wyglądają a wydarzenia nie mają wpływu na uniwersum DC.
Scarface wynajmuje międzygalaktycznego zabójcę – Lobo aby zabił Jokera. W ostatniej chwili Joker przekonuje Lobo aby zamiast niego zabił Batmana (jako, że Lobo zawsze dotrzymuje słowa Joker odwleka tylko wyrok na siebie). Używa do tego – bagatela – sumy 10 milionów dolarów w gotówce. Lobo ma zszargać opinię mrocznego rycerza i go zabić. Ostatni Czarnian przebrany w kostium Batmana zaczyna zaprowadzać porządek w mieście Gotham. Komisarz Pennyworth (!) jest zrozpaczony. Batman wraz ze swym lokajem Gordonem (!) zamierzają stawić czoło Lobo. Oczywiście Batman ma swoich pomocników – Robina i Nightwinga. Akcja nie jest zbyt skomplikowana, kolejne kadry to czysta nawalanka i stosy trupów. Na koniec okazuje się że Bruce Wayne miał brata bliźniaka, którym jest… Nie tego Wam nie powiem, sami przeczytajcie. Fani Batmana i innych bohaterów DC będą mieli zabawę odnajdując różnice z ′prawdziwym′ uniwersum. Komisarzem jest Alfred a Gordon lokajem Bruce`a. Batman, Robin i Nightwing (w szczególności dwaj ostatni) wyglądają i zachowują się jakby żywcem przeniesieni ze srebrnego wieku. Pojawia się również nawiązanie do „The Dark Knight Returns” Franka Millera – kostium, w którym Bruce pokonał Supermana (a Supermanem był Jimmy Olsen!).
Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Lobo… i chyba tylko dla niego. Jest to szczerze mówiąc średnia produkcja, która do pięt nie dorasta poprzednim tworom duetu Grant/Bizley. Każdy inny niech kupuje i czyta na własną odpowiedzialność.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wojciech Gołąbowski [70%, 70%]
Najzabawniejszy kocur świata
„Mam dla Ciebie prezent” to uporządkowana seria pasków komiksowych datowanych na 14.01 – 05.06 1991, „Patrzę na Ciebie” – zbieranina pasków z lat 1981-84 (na tyle chaotyczna, że sąsiednie chronologicznie, kolejne w danej akcji paski rozdzielone zostały innymi).
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Czarno-biała zawartość obu książeczek ma niewiele wspólnego z tytułami. Ale przecież to nie ma znaczenia… Po prostu Garfield!
Thorgal: Upadek Brek Zarith
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
75,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Paweł Nurzyński [70%]
Thorgal – Upadek Brek Zarith
Oto otrzymujemy wznowienie kolejnego tomu przygód Thorgala. Aaricia przetrzymywana jest przez władcę Brek Zarith – Shardara. Wykorzystuje on magiczne moce Jolana – syna Aaricii i Thorgala do własnych celów. Tymczasem Thorgal powróciwszy z krainy umarłych postanawia odzyskać żonę. Sprzymierza się z Galathornem i wyrusza do Brek Zarith. Oprócz tego w albumie występuje stary znajomy – Jorund Byk. Klasyczne przygody Thorgala świetnie bronią się przed upływem czasu. Jeśli ich jeszcze nie czytałeś – zrób to koniecznie!
koniec
« 1 2 3
1 czerwca 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Piekło to inni
Paweł Ciołkiewicz

2 XII 2021

Lucas Varela jest autorem już całkiem nieźle znanym w Polsce. Mieliśmy możliwość czytać już jego autorski komiks „Najdłuższy dzień przyszłości” oraz stworzonego wspólnie z Diego Agrimbau „Człowieka”. Teraz na księgarskie półki trafia kolejna opowieść argentyńskiego artysty – „Pawełek Pinokio”. Nie jest to jednak kolejna wersja dzieła Carla Collodiego, lecz opowieść o tym, co spotkało niesfornego pajacyka… w piekle.

więcej »

Hellboy młodzieńczy
Marcin Knyszyński

1 XII 2021

Album „BBPO. Znany diabeł” zwieńczył wieloodcinkową historię potwornej (dosłownie) apokalipsy. Mike Mignola i „jego ludzie” spopielili całą Ziemię i zapełnili ją humanoidalnymi żabami. Nie ma już co opowiadać, zresztą szkoda psuć TAKIE zakończenie jakimiś nikomu niepotrzebnymi sequelami. Ale co stoi na przeszkodzie, aby zabrać czytelników w przeszłość?

więcej »

Extraordinary Moore: A jednak potknięcie
Marcin Knyszyński

30 XI 2021

Kontynuujemy lekturę komiksów ze świata „Ligi niezwykłych dżentelmenów” Alana Moore’a. Dziś odjeżdżamy trochę w bok i sprawdzamy co się działo u drugoplanowych postaci serii – trafiamy na pokład „Nautilusa”, na którym nie zastaniemy jednak, znanego z poprzednich komiksów, kapitana Nemo.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Z tego cyklu

Pod ochroną kruka
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Złodzieje latających wysp
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Stare, dobre religijne fantasy
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Proszę państwa, oto miś
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lemire, zwolnij pan trochę!
— Marcin Knyszyński

Ostry zakręt
— Marcin Knyszyński

Co tam w Spiral City?
— Marcin Knyszyński

Charlotte Bronte pisała fantasy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Jak szkolny bryk
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Żyjąca legenda
— Miłosz Cybowski

Tegoż twórcy

Rzadka koniunkcja planet
— Konrad Wągrowski

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Podwodne wykopywanie przybysza z kosmosu
— Konrad Wągrowski

Rozbitkowie ze strumienia nadprzestrzeni
— Konrad Wągrowski

Dwa wcielenia Yansa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Największy koszmar Garfielda
— Marcin Osuch

Wszyscy ludzie Vance’a
— Marcin Osuch

Ile to jest w kocich minutach?
— Marcin Osuch

Stary, dobry Garfield
— Marcin Osuch

Hrabia Monte Skarbek
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Tegoż autora

Urok małych książek: Sęp też człowiek
— Wojciech Gołąbowski

Kadr, który…: No wiesz ty co…?
— Wojciech Gołąbowski

Urok małych książek: Mógłbym polubić chemię
— Wojciech Gołąbowski

Urok małych książek: Pomarzyć zawsze można...
— Wojciech Gołąbowski

Wiekopomne dzieło króla Długouchych
— Konrad Wągrowski

Historia w obrazkach: Bardzo na czasie
— Wojciech Gołąbowski

Rzadka koniunkcja planet
— Konrad Wągrowski

10 naj… : Wehikuły czasu
— Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Stulecie Stanisława Lema: Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.