Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 stycznia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Yuji Iwahara
‹Dimension W #2›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDimension W #2
Scenariusz
Data wydaniawrzesień 2016
RysunkiYuji Iwahara
Wydawca Waneko
CyklDimension W
ISBN9788380960787
Cena19,99
Gatunekmanga, SF
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Punkty, punkty, punkty
[Yuji Iwahara „Dimension W #2” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Drugi tom „Dimension W” przynosi kolejną porcję emocji zawartych w dynamicznej opowieści osadzonej w futurystycznym świecie rządzonym przez wielką korporację, która posiada monopol na pozyskiwanie i dystrybucję nowego rodzaju energii.

Paweł Ciołkiewicz

Punkty, punkty, punkty
[Yuji Iwahara „Dimension W #2” - recenzja]

Drugi tom „Dimension W” przynosi kolejną porcję emocji zawartych w dynamicznej opowieści osadzonej w futurystycznym świecie rządzonym przez wielką korporację, która posiada monopol na pozyskiwanie i dystrybucję nowego rodzaju energii.

Yuji Iwahara
‹Dimension W #2›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDimension W #2
Scenariusz
Data wydaniawrzesień 2016
RysunkiYuji Iwahara
Wydawca Waneko
CyklDimension W
ISBN9788380960787
Cena19,99
Gatunekmanga, SF
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Życie w roku 2074 toczy się w warunkach pozornie idealnych. Odkrycie praktycznie niewyczerpanej energii pochodzącej z Wymiaru W doprowadziło nie tylko do przełomu w dziejach ludzkości, ale spowodowało także szereg nowych zjawisk społeczno-politycznych. Przede wszystkim na świecie pojawiła się globalna korporacja – New Tesla Energy, która stworzyła system sześćdziesięciu gigantycznych wież stabilizujących energię pochodzącą z Wymiaru W rozmieszczonych na całym świecie. Wokół tych wież powstały tzw. Centrale, czyli niezależne od władzy państwowej rejony administracyjne zarządzane właśnie przez tę organizację. NTE również wytwarza oraz kontroluje sprzedaż jedynych legalnych ogniw, czyli narzędzi pozwalających na codzienne używanie tej energii. Co ciekawe, „oficjalne” ogniwa posiadają blokady, mające ograniczać ich moc, natomiast te produkowane nielegalnie są pozbawione takich ograniczeń. Powstanie czarnego rynku, na którym handluje się nielegalnymi ogniwami, było kwestią czasu. Toczy się na nim bezwzględna walka, w którą angażuje się NTE ścigając wszystkich łamiących jej reguły.
Główny bohater serii – Kyouma Mabuchi – jest zbieraczem, czyli osobą zajmującą się odzyskiwaniem nielegalnych ogniw. Dodać należy, że jest niezwykle skuteczny i nie może narzekać na brak zleceń. Podczas realizacji jednego z nich spotkał Mirę, androida o dziewczęcej postaci, który stał się jego towarzyszem. Aury tajemniczości tej „znajomości” przydaje fakt, że robot został stworzony przez Shidou Yurazamiego – genialnego naukowca, wynalazcę ogniw oraz założyciela NTE, który jakiś czas temu przepadł bez śladu. Mira staje się nie tylko lokatorką Mabuchiego, ale zaczyna także brać udział w jego zleceniach. Pierwsze ich wspólne zadanie polegało na próbie schwytania tajemniczego Losera – zamaskowanego złodzieja znanego z podejmowania zazwyczaj nieudanych, lecz medialnie atrakcyjnych prób kradzieży dzieł sztuki.
Drugi tom serii przynosi finał tej spektakularnej akcji. Nastawione na medialny spektakl akcje Losera okazują się, jak można było się spodziewać, tylko zasłoną dymną. Tak naprawdę zamaskowany przestępca realizuje pewien misterny plan, który ma ścisły związek z ogniwami oraz owianą aurą tajemnicy działalnością NTE. Co więcej złodziej, zaskakująco dużo wie o przeszłości Mabuchiego. Poza spektakularnym finałem walki z Loserem w drugim tomie znalazł się także wątek odnoszący się do społecznych wymiarów świata ukształtowanego przez energię czerpaną z Wymiaru W. Otóż przy okazji problemów naszego bohatera z zakłócającymi jego spokój dziećmi z sąsiedztwa, poznajemy funkcjonowanie systemu punktów, które determinują życie i przyszłość ludzi. Kiedy jednak obok mieszkania zbieracza dochodzi do wypadku z udziałem kilku dzieciaków okazuje się, że nawet ten pozornie nienaruszalny system, także może stać się przedmiotem nielegalnej manipulacji.
Drugi tom serii przynosi zatem nie tylko kolejną porcję dynamicznej akcji, ale także garść informacji o regułach rządzących światem, w którym toczy się akcja. Finał rozprawy z Loserem okazuje się zarówno zaskakujący jak i zapowiada ciekawą kontynuację. Bez wątpienia spotkamy jeszcze na planszach mangi tę intrygującą postać oraz jego pomocnika. Przebieg zdarzeń z udziałem dzieciaków „odwiedzających” Mabuchiego ukazuje natomiast nieco inne oblicze tego srogiego zazwyczaj bohatera oraz pozwala poznać kolejne bezduszne mechanizmy rządzące światem przyszłości. Podczas lektury nie sposób jednak uwolnić się od wrażenia, że ten bezwzględny system punktacji, w którym nawet najbardziej niewinny dziecięcy wybryk, może definitywnie pogrzebać szanse na dostanie się do dobrej szkoły, na studia czy znalezienie w przyszłości pracy, jest jedynie nieco zradykalizowaną wersją systemu, który obowiązuje także w naszym dzisiejszym świecie.
Przy okazji snucia tej opowieści o perypetiach Mabuchiego i Miry autor stopniowo przybliża także pozostałe postacie istotne dla rozwoju wypadków. Znów zatem pojawia się Mary – kobieta, która zapewnia Mabuchiemu zlecenia. Na razie wiemy o niej niewiele, ale z dużym prawdopodobieństwem możemy zakładać, że jeszcze odegra ona istotną rolę w tej opowieści. Swoje pięć minut ma znów jej współpracownik – Świerszcz. Pojawia się również znana z pierwszego tomu Claire Skyheart, która jest dyrektorem operacyjnym Centrali 47, czyli rejonu administracyjnego leżącego wokół wieży znajdującej się w Japonii. Wiele wskazuje na to, że o rodzinie Skyheart usłyszymy jeszcze niejednokrotnie.
Pod względem graficznym mamy tu do czynienia z konsekwentną kontynuacją stylu zapoczątkowanego w pierwszej odsłonie tej serii. Yuji Iwahara prezentuje nieco bardziej szkicową kreskę od tej, którą można oglądać w większość mang głównego nurtu. Poza tym stosuje on często kreskowanie, które również wyróżnia jego styl i sprawia, że tworzone przez niego rysunki bardziej zapadają w pamięć. Warstwa graficzna pozostaje zatem bardzo mocną stroną mangi, a moje wcześniejsze skojarzenia ze stylistyką Andreasa pozostają niezmienne. Zarówno w kreacji bohaterów jak i mrocznego świata daje się odczuć klimat podobny nieco do tego, który znamy chociażby z „Koziorożca”.
Drugi tom „Dimension W” spełnia oczekiwania rozbudzone pierwszą odsłoną serii. Intrygujący główny bohater, którego przeszłość pozostaje na razie tajemnicą oraz ciekawe charakterystyki postaci drugoplanowych świadczą o tym, że mamy tu do czynienia z opowieścią przemyślaną w najdrobniejszych szczegółach. Coraz ciekawiej prezentuje się również kontekst społeczno-gospodarczy, który stopniowo zyskuje kolejne wymiary. Dzięki temu autor ma okazję do przemycania w swojej historii refleksji na temat specyfiki oraz przewidywanego rozwoju współczesnej cywilizacji, w coraz większym stopniu uzależnionej od energii elektrycznej. Nie sposób także pominąć wątku napięcia pomiędzy człowiekiem a technologią, który tu symbolizowany jest m.in. skomplikowanymi relacjami łączącymi Mabuchiego i Mirę. Intrygujący jest również nowy wątek wprowadzony w tym tomie, czyli rozważania na temat determinizmu społecznego, który określa nie tylko miejsce jednostki w strukturze społecznej, ale także sprawia, że pewne ścieżki rozwoju pozostają dla niej na zawsze zamknięte. Krótko mówiąc wszystko tu rozwija się w ciekawy sposób, dzięki czemu lektura mangi staje się czystą przyjemnością a stopniowe wnikanie w zawiłości tego nowego świata dostarcza wiele satysfakcji.
koniec
1 listopada 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Jest lepiej, a przynajmniej ładnie
Dagmara Trembicka-Brzozowska

19 I 2021

Ten tom jest zdecydowanie bardziej udany niż poprzednie dwie części „Thorgala – młodzieńczych lat”. Mamy akcję, piękne rysunki i rozwiązanie istotnego wątku – nareszcie!

więcej »

Czym skorupka za młodu…
Paweł Ciołkiewicz

18 I 2021

Piotr Kasiński i Robert Trojanowski biorą na siebie zadanie upowszechniania komiksu wśród najmłodszych. „Zrób sobie komiks” to interesująca próba zarażenia młodego czytelnika bakcylem opowieści obrazkowych. Pik i Robi – bohaterowie tej opowieści – prowadzą dzieci przez magiczny świat komiksu i tłumaczą im wszystkie jego tajemnice.

więcej »

Objawy gorączki złota
Maciej Jasiński

17 I 2021

„Klondike” to sześćdziesiąty piąty tom serii, który swoją premierę miał w 1996 roku. Jednak aby fabuła była w pełni czytelna, a część żartów zrozumiała, należy przed jego lekturą sięgnąć po wcześniejszy o ponad 30 lat album pt. „Żółtodziób” (w pierwszej polskiej edycji wydany jako „Wrażliwa Stopa”), do którego scenariusz napisał Rene Goscinny.

więcej »

Polecamy

Umarł król, niech żyje król!

Legendarna Historia Polski:

Umarł król, niech żyje król!
— Marcin Osuch

Gryzonie zemsty
— Marcin Osuch

Zanim pojawił się wiedźmin
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż twórcy

Szranki i konkury
— Paweł Ciołkiewicz

Duchy przeszłości
— Paweł Ciołkiewicz

Zabójstwo w Hotelu Yasogami
— Paweł Ciołkiewicz

Energia dla wszystkich!
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Czym skorupka za młodu…
— Paweł Ciołkiewicz

Młot Grzmotu
— Paweł Ciołkiewicz

Odnaleźć szczęście
— Paweł Ciołkiewicz

Strach przed nienazwanym
— Paweł Ciołkiewicz

Kto chciałby żyć wiecznie?
— Paweł Ciołkiewicz

Biznes rozpaczy
— Paweł Ciołkiewicz

Zobaczyć Wenecję i… zostać zjedzonym!
— Paweł Ciołkiewicz

Sekretne życie pisarza
— Paweł Ciołkiewicz

Uciec, ale dokąd?
— Paweł Ciołkiewicz

Forteca Śmierci
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.