Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Dać z siebie wszystko

Esensja.pl
Esensja.pl
Moritaka Mashiro i Akito Takagi zrobili ogromny krok w stronę prawdziwej kariery: ich detektywistyczna manga „Trap – Detektyw Oszust” zyskała uznanie w oczach redakcji „Jumpa” i młodzi artyści otrzymali szansę tworzenia własnej serii.

Takeshi Obata, Tsugumi Ohba
‹Bakuman #5›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułBakuman #5
Scenariusz
Data wydaniastyczeń 2017
RysunkiTakeshi Obata
PrzekładKarolina Dwornik
Wydawca Waneko
CyklBakuman
Cena19,99
Gatunekmanga, obyczajowy
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Piąty tom rozpoczyna małe trzęsienie ziemi. Tuż przed rozpoczęciem serializacji swojej detektywistycznej mangi, Moritaka Mashiro i Akito Takagi dowiadują się, że redakcja podjęła decyzję o zmianie ich redaktora prowadzącego. Pana Hattoriego ma zastąpić niejaki Gorou Miura. Choć dla obu twórców jest to prawdziwy szok, podchodzą do sprawy profesjonalnie i podejmują współpracę z nowym, nieco narwanym i chwiejnym redaktorem. To nie jedyna zmiana związana z tworzeniem serii. Po raz pierwszy bowiem Mashiro dostaje do współpracy asystentów i przekonuje się, że zorganizowanie pracy w studiu mangowym nie jest wcale łatwe, a współpraca z obcymi osobami przynosi wiele niespodzianek. Okazuje się również, że praca nad serią wiąże się z nieustanną presją rankingów, od których zależy to, jak długo dany tytuł będzie się ukazywał. Tsugumi Ohba i Takeshi Obata w mistrzowski sposób – zapewne bazując na własnych doświadczeniach – pokazują jak młodzi twórcy i ich mało doświadczony redaktor próbują poradzić w trudnej sytuacji, podejmując trudne decyzje.
Autorzy „Bakumana” niezmiennie dostarczają czytelnikom fascynującej wiedzy na temat japońskiego przemysłu komiksowego. Czytając serię mieliśmy już okazję poznać mechanizmy funkcjonowania magazynu mangowego, proces wyławiania i kreowania nowych talentów oraz specyfikę pracy mangaki i jego asystentów. W piątym tomie obserwujemy natomiast katorżniczą pracę nad serią publikowaną w magazynie „Jump”. Tym razem autorzy „Bakumana”, choć nie zaniedbują oczywiście instytucjonalnego wymiaru tej opowieści, koncentrują się na ukazaniu jej ludzkiego oblicza. Młodzi twórcy pracują pod ogromną i wyniszczającą presją, a chorobliwa niemal ambicja oraz skłonność do poświęceń sprawiają, że niejednokrotnie narażają zdrowie na szwank.
Podejście do pracy ukazane w tym tomie ma w sobie jednocześnie coś ujmującego i przerażającego. Widzimy bowiem młodych ludzi, którzy całe swoje życie podporządkowują tworzeniu mangi, rezygnując z wszelkich rozrywek. Każda minuta, której nie poświęcają na pracę, jest dla nich minutą straconą. Ten etos zasługuje na podziw, ale jednocześnie, chwilami zachowania bohaterów są nieco przerażające. Kiedy na przykład pan Nakai, chcąc przekonać współpracującą z nim scenarzystkę do swojego zaangażowania, postanawia po pracy w studio rysować pod jej oknem przez całe noce plansze do tworzonego wspólnie z nią komiksu, można odnieść wrażenie, że zostaje tu przekroczona pewna granica. Nie zważając na śnieg, mróz i zaczepki miejscowych wyrostków fanatyczny rysownik przez kilka nocy z rzędu siedzi na ławce pod oknem pani Aoki ryzykując zdrowie i życie. Ta determinacja musi budzić szacunek, ale jednocześnie jest w niej coś niepokojącego.
Warstwa graficzna komiksu pozostaje bez zmian. Zdecydowana, delikatna i czysta kreska Takeshi Obaty doskonale oddaje specyfikę tej opowieści. Z uwagi na to, że większość akcji tym razem rozgrywa się w studiu Moritaki, mamy sporo okazji do podziwiana precyzyjnie odwzorowanych wnętrz, wypełnionych głównie mangowymi akcesoriami. Stałym elementem serii pozostają scenorysy Tsugumi Ohby, szkice Takeshi Obaty oraz ostateczne wersje wybranych plansz umieszczane na końcu każdego rozdziału ilustrujące proces twórczy i etapy powstawania mangi.
„Bakuman” w niezwykle interesujący sposób ukazuje kulisy mangowego świata. Autorzy pokazują, że tworzenie komiksów w Japonii jest zajęciem fascynującym, ale jednocześnie niezwykle trudnym i wymagającym. Podczas lektury tomu piątego można odnieść wrażenie, że praca twórcza zostaje tu całkowicie odarta z aury niezwykłości. Młodzi mangacy tworząc swoją pierwszą serię dla dużego wydawnictwa, nieustannie muszą myśleć przede wszystkim o tym, by ich komiks zyskał uznanie czytelników. Pracują pod ogromną presją czasu i rankingów determinujących przyszłość ich dzieła. Co więcej, by w ogóle utrzymać się w tym biznesie, muszą całe swoje życie podporządkować tej pracy. Warto pamiętać, że główni bohaterowie serii mają po szesnaście lat, zatem – przynajmniej teoretycznie – powinni jeszcze cieszyć się przywilejami młodości. Przemysł mangowy jednak na to nie pozwala, sprawiając, że romantyczna przygoda, jaką miało być tworzenie mangi, zamienia się w katorżniczą pracę. Podczas lektury powstaje pytanie, jak młodzi twórcy poradzą sobie z tą presją i czy podołają trudnościom. Jak długo będą w stanie pracować w tak zabójczym tempie i łączyć te obowiązki z nauką w szkole. Tak czy inaczej, warto dalej im kibicować i poznawać kulisy pracy w japońskim przemyśle komiksowym.
koniec
22 marca 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ogrzać czyjeś serce
Paweł Ciołkiewicz

23 III 2018

W siódmym tomie „Balsamisty” Mitsukazu Mihara mocnym akcentem kończy swoją poruszającą opowieść o perypetiach młodego chłopaka, któremu lepiej idzie porozumiewanie się ze zmarłymi, niż z żywymi. Jest nastrojowo, refleksyjnie i wzruszająco.

więcej »

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
Marcin Osuch

21 III 2018

Yorick szuka swojej kobiety, a jego poszukują inne kobiety; tak dokładnie to praktycznie wszystkie kobiety na świecie. Bo Yorick to ostatni mężczyzna na Ziemi, a my dostajemy ostatni tom z jego przygodami. Znajdziemy w tym albumie odpowiedzi na większość pytań dotyczących historii Yoricka i chociaż nie zawsze są one satysfakcjonujące, to całość trzyma się kupy.

więcej »

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Życie to nie manga
— Paweł Ciołkiewicz

Między młotem a kowadłem
— Paweł Ciołkiewicz

Manga jest najważniejsza
— Paweł Ciołkiewicz

Złota przyszłość
— Paweł Ciołkiewicz

Rywalizacja i szacunek
— Paweł Ciołkiewicz

Niepewność i nadzieja
— Paweł Ciołkiewicz

Marzenia i rzeczywistość
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Ogrzać czyjeś serce
— Paweł Ciołkiewicz

Bogowie i demony
— Paweł Ciołkiewicz

Podwójna gra
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek w teatrze życia codziennego
— Paweł Ciołkiewicz

Szukając zemsty
— Paweł Ciołkiewicz

Światło i mrok
— Paweł Ciołkiewicz

Zbrodnia optymizmu
— Paweł Ciołkiewicz

Trupy w szafach
— Paweł Ciołkiewicz

Niewinna jest, kiedy śni
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy artysta w świecie pełnym „kreatywności”. Kilka refleksji o twórczości Jirō Taniguchiego
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.