Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CLXXII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Cena sławy

Esensja.pl
Esensja.pl
„Syrena z Mongaguá” to surrealistyczna opowieść o dążeniu do nieuchwytnego celu, przez którą przewija się galeria zadziwiających postaci. Podczas lektury można się chwilami poczuć jak na seansie filmu Felliniego.

Marcos Paulo Marques, Thiago Moraes Martins
‹Syrena z Mongaguá›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSyrena z Mongaguá
Scenariusz
Data wydaniamarzec 2017
RysunkiThiago Moraes Martins
Wydawca Timof i cisi wspólnicy
ISBN9788365527264
Format48s. 170x240 mm
Cena42,00
Gatunekobyczajowy
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 34,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Wszystko zaczyna się (i kończy) na pięknej plaży Mongaguá – księżniczce plaż. Oto widzimy, jak pewna kobieta kradnie torebkę ze stolika, przy którym zasiada jakaś dystyngowana, starsza dama. Gdy kelner próbuje rzucić się pościg za złodziejką, sama poszkodowana skutecznie mu w tym przeszkadza. Jak się okazuje, kobieta celowo ułatwiła kradzież, bo chciała pomóc zdesperowanej złodziejce. W skradzionym portfelu jednak zamiast pieniędzy była ulotka reklamowa, zachęcająca do skorzystania z usług Mistrza Gibi.
Mistrz Gibi jest jedną z kilku niezwykłych postaci, jakie poznamy podczas lektury komiksu. Jest to wróżbita, który posiada dar dermowidzenia – potrafi spojrzeć w przeszłość lub przyszłość i „wyświetlić” ją na swojej skórze w postaci zmieniających swoje kształty tatuaży. Okazuje się, że złodziejka z plaży rozpaczliwie poszukuje swojej zaginionej córki i faktycznie jest na tyle zdesperowana, by skorzystać z usług dziwnego wróżbity. Poza nim, na kartach komiksu znajdziemy jeszcze taksydermistę, który za pośrednictwem własnoręcznie wypchanych zwierząt podgląda tych, którzy je u niego kupują. Poznajemy także reżysera bezskutecznie próbującego pokonać nałóg alkoholowy oraz początkującą aktorkę, gotową na wszystko, by dostać upragnioną rolę w jego filmie – rolę syreny z Mongaguá. Losy tych wszystkich postaci splatają się w zadziwiający sposób, prowadząc do makabrycznego, a zarazem niezwykle wzruszającego finału.
Surrealistyczna historia raz po raz zaskakuje czytelnika niezwykłymi zwrotami akcji. Autorzy scenariusza – Thiago Moraes Martins i Marcos Paulo Marques – prowadzą narrację w bardzo dynamiczny i sprawny sposób. Kolejne zdarzenia zazębiają się ze sobą za sprawą konkretnych osób lub wątków. Mocną stroną komiksu jest niewątpliwie kreacja wyrazistych postaci uwikłanych w intrygę. Choć komiks jest krótki i każdy z bohaterów ma właściwie tylko chwilę, by zaprezentować się czytelnikowi, to wszyscy sprawiają wrażenie intrygujących, wielowymiarowych i dokładnie przemyślanych postaci. Dynamiczna narracja podkreślona została także bardzo żywiołowymi rysunkami wykonanymi ostrą, zdecydowaną kreską. Cartoonowy styl komiksu tłumaczy zapewne to, że obaj jego autorzy mają w dorobku pracę nad animacjami dla dzieci. Wprawdzie „Syrena z Mongaguá” komiksem dla dzieci nie jest, ale stylistyka takie skojarzenia może przywoływać.
Krótka opowiastka o matce rozpaczliwie poszukującej dziecka i dziecku desperacko poszukującym sławy skłania do refleksji. Za fasadą surrealistycznej narracji oraz galerią zadziwiających postaci skrywa się bowiem uniwersalny motyw nieustannego dążenia do nieuchwytnego celu. Wszystkie niezwykłe osobistości ukazane w komiksie na różne sposoby próbują zrealizować swoje zamierzenia, lecz żadnej z nich to się nie udaje. No może tylko uwielbiający komiksy wróżbita z darem dermowidzenia ma na końcu pewne powody do satysfakcji, ale jest to – dodajmy – satysfakcja dość gorzka. Lektura tego studium ludzkich pragnień jest doświadczeniem ciekawym, choć wnioski raczej nie skłaniają do optymizmu. Opowieść można bowiem czytać jako metaforę naszych czasów, w których liczy się tylko sukces i wiele osób jest w stanie poświęcić dosłownie wszystko, by tylko go osiągnąć. Nawet to, co w życiu faktycznie jest najważniejsze.
koniec
5 kwietnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Życie to nie manga
Paweł Ciołkiewicz

22 I 2018

Moritaka Mashiro i Akito Takagi postanowili spróbować swoich sił w innym gatunku. Rozpoczęli tworzenie komediowego one-shota, dzięki któremu mają nadzieję zdobyć serializację. Niestety w ich życiu prywatnym pojawiają się pewne zawirowania znacznie utrudniające im koncentrację na pracy.

więcej »

Barbarzyńska przyjemność
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

20 I 2018

Inwazja kolekcjonerskich serii komiksowych trwa. Przed chwilą DeAgostini wystartowało z „Gwiezdnymi wojnami”, natomiast z końcem minionego roku Hachette opublikowało pierwszy tom „Conan Barbarzyńca. Kolekcja”.

więcej »

Przejąć władzę nad wszechświatem
Paweł Ciołkiewicz

17 I 2018

Szósty tom zbiorczego wydania „Storma” zawiera kontynuację „Kronik Pandarwiańskich”. Współpraca Lawrence’a z Lodewijkiem układa się coraz lepiej, a Pandarwia staje się coraz bardziej intrygującym miejscem, w którym nie brakuje żądnych władzy szaleńców. Po Marduku poznajemy bowiem dwóch braci walczących ze sobą o władzę nad Aromaterą.

więcej »

Polecamy

Koniec nieskończoności

Marvel:

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Życie to nie manga
— Paweł Ciołkiewicz

Przejąć władzę nad wszechświatem
— Paweł Ciołkiewicz

Demony przeszłości
— Paweł Ciołkiewicz

Wszystko dla pieniędzy
— Paweł Ciołkiewicz

Iść, ciągle iść…
— Paweł Ciołkiewicz

Ciężkie jest życie bankiera
— Paweł Ciołkiewicz

Hell’s Kitchen to ja!
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy wojownik nie potrzebuje miecza
— Paweł Ciołkiewicz

Napięcie rośnie
— Paweł Ciołkiewicz

Cierpienia młodego Dylana
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.