Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Dobra robota, robocie

Esensja.pl
Esensja.pl
Jak pamiętamy, „Przebudzenie Mocy” otwiera scena, w której obiwanopodobny starzec przekazuje pilotowi Ruchu Oporu pendrive z namiarami na kryjówkę Luke’a. Z komiksu pod bezpretensjonalnym tytułem „Poe Dameron. Eskadra Czarnych” dowiemy się, jak długa i skomplikowana była droga do odnalezienia siwowłosego informatora.

‹Star Wars Komiks #01/2017: Poe Dameron: Eskadra Czarnych›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułStar Wars Komiks #01/2017: Poe Dameron: Eskadra Czarnych
Data wydanialuty 2017
Wydawca Egmont
CyklStar Wars
Format148s. 170x260 mm
Cena19,99
GatunekSF
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Zawartość Damerona w Epizodzie VII była niskoprocentowa, ale wyraźnie pokazano, że osobnik ten jest: 1) znakomitym pilotem, oraz 2) kozakiem, który odszczekuje się rozmaitym mrocznym lordom nawet w izbie tortur. Również w komiksie te cechy zostały najbardziej wyeksponowane, z dodatkową porcją szlachetności (ryzykuje życiem swoim i eskadry, by bronić… personelu więzienia) oraz podkreśleniem więzi łączącej go z BB-8. Kulisty robot jest dla Damerona tym, czym R2D2 dla Luke’a: hakerem, skrytką, rzutnikiem, nawigatorem, wsparciem moralnym, agentem dywersji, aż dziw, że przy tym wszystkim nie parzy jeszcze kawy. W filmie droid był głównie elementem komicznym, tutaj zaś od jego przedsiębiorczości i odwagi zależy w pewnym momencie powodzenie całej misji.
Mocną stroną komiksu jest też główny antagonista: imperialny agent Terex. Charles Soule (scenarzysta) dobrze wie, że do wciągającej fabuły potrzebny jest odpowiednio groźny przeciwnik, i wykreował postać, której naprawdę można się bać. Wymuskany, ironicznie uprzejmy, a zarazem bezwzględny Terex kojarzy mi się z wysokim rangą esesmanem albo może hiszpańskim faszystą z czasów wojny domowej. Fanom znającym starwarsowe książki Timothy’ego Zahna może on przypominać admirała Thrawna – szczególnie, że podobnie jak on, zawsze o krok wyprzedza działania bohaterów pozytywnych. Z tym, że w przypadku admirała wynikało to z jego (nieco przesadzonego przez autora) geniuszu, natomiast Terex po prostu ma szpiega w szeregach Ruchu Oporu. W kolejnym tomie Poe będzie musiał zmierzyć się z problemem, że ktoś z jego zaufanych przyjaciół może być zdrajcą…
Rysunek jest klarowny i realistyczny, z akurat taką ilością szczegółów, jak potrzeba. Kadrowanie również jest czytelne, a Phil Noto stara się urozmaicać ujęcia, często wprowadzając widok z góry. W dodatku postaci mają prawidłowe proporcje i ruchy, co wbrew pozorom wcale nie jest tak częste w komiksach przygodowych. Bardzo interesująco została zastosowana kolorystyka, która wyraźnie różnicuje sceny dziejące się w poszczególnych miejscach (na przykład scena rozmowy Terexa z Phasmą utrzymana jest w tonacji błękitno-różowej, planeta-więzienie ma przewagę ochry, zaś walka nad skalistymi kanionami jest szara) – co przy dość dynamicznym „montażu” znacznie ułatwia przeskakiwanie między lokacjami. Sposób kładzenia barw udaje kolorowanie farbami, za co ma u mnie – jak zwykle – wielki plus.
koniec
18 września 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Podwójna gra
Paweł Ciołkiewicz

16 III 2018

Noemie, Emilien, Amelia, Terence oraz Winfrey po wielu perypetiach dostają się wreszcie do Nowego Jorku, by wziąć udział w konkursie Juliusza Verne’a. Tego, co ich tu spotkało nie mogli się jednak spodziewać.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Jest gdzieś, lecz nie wiadomo, gdzie…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Styczeń 2018 (2)
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Tu potrzebne są rozwiązania systemowe
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Asgard to nie miejsce…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kobieta kobiecie półwilkiem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Pejzaż z polem pszenicy i śledztwem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Muzyka stop!
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Gazeciary
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z pewnego punktu widzenia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.