Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Marzenie rysownika

Esensja.pl
Esensja.pl
Egmont praktycznie od początku swojego istnienia wydaje komiksy z bohaterami Disneya. Zapewne każdy miał je w ręku. Ot, proste historyjki narysowane poprawną ale do bólu powtarzalną kreską. „Kawa Zombo” wyłamuje się z tego schematu chociaż na początku miałem kłopot ze stwierdzeniem dlaczego tak jest.

Regis Loisel
‹Myszka Miki: Kawa „Zombo”›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMyszka Miki: Kawa „Zombo”
Scenariusz
Data wydaniapaździernik 2017
RysunkiRegis Loisel
Wydawca Egmont
ISBN9788328127418
Format80s. 305x195 mm
Cena79,99
Gatunekhumor / satyra
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 64,97 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Przede wszystkim w oczy rzuca się niestandardowa forma komiksu. O ile wszelkiego rodzaju „Giganty”, „Mamuty”, „Megiganty” to małoformatowe, książeczki z miękką okładką to w przypadku „Myszki Miki: Kawa Zombo” dostajemy duży album z twardą okładką i płóciennym grzbietem. Czytelnik dostaje jasny komunikat, że ma do czynienia z produktem klasy premium (za adekwatną cenę). Na okładce nie kto inny jak sam Miki z (jak się dowiedziałem z lektury) Horacym1). Tutaj też chwila zastanowienia bo postacie sprawiają wrażenie nieco „odschoolowych”. Czyżby Egmont wpadł na pomysł wydania jakichś archiwalnych historyjek Disneya w podwyższonym standardzie? Dopiero po dłuższej chwili zauważam nazwisko autora. Régis Loisel, ten Régis Loisel? Loisel i Myszka Miki? O co chodzi? Wyjaśnienie znajduje się w notce z podziękowaniami autora, z której dowiadujemy się, że narysowanie komiksu z bohaterami Disneya był marzeniem Loisela.
Główni bohaterowie „Kawy Zombo” to Miki i wspomniany Horacy. Towarzyszą im Minnie i Klarabella a na drugim planie spotykamy Goofiego i Pluto. Kaczor Donald dostał tutaj rolę raczej epizodyczną, natomiast jednym z głównych szwarccharakterów jest oczywiście Czarny Piotruś. Historia rozgrywa się w czasach Wielkiego Kryzysu. Miki i Horacy są bezrobotni i szukają jakiekolwiek pracy, która da im możliwość zarobku. Właściwie to jedynym, który w okolicy oferuje zatrudnienie jest niejaki Rock Füller, bankier z wizją. A ta wizja to zamiana osiedla, na którym mieszka Miki, w pole golfowe. A ponieważ osiedle poza Mikim ma wielu mieszkańców, którzy nie bardzo chcą się przeprowadzić, konieczny był fortel i to z tych nieuczciwych. Tym fortelem jest tytułowa kawa „Zombo”, która swoim zapachem zamienia wszystkich w posłuszne zombie. Przytrafiło się to między innymi Goofiemu i dopiero kuracja kijami bejsbolowymi (!) zaaplikowana przez Mikiego i Horacego wyleczyła go z tej przypadłości. Później zaczyna się wojna podjazdowa z Czarnym Piotrusiem i Sylwestrem Szacherem, wyrobnikami wspomnianego pana Füllera. Szala zwycięstwa przechyla się to w jedną, to w drugą stronę, do momentu aż na scenę wkroczą… Zresztą sami to zobaczcie.
Czytelnik nie powinien się tutaj spodziewać jakichś niesamowitych i zaskakujących rozwiązań scenariuszowych spod znaku Loisela. Starał się on jak najwierniej wpisać w narrację klasycznych disnejowskich komiksów. Stąd między innymi te „slapstickowe” rozwiązania, które mogą przyprawiać o gęsią skórkę osoby pamiętające akcję „służy do grania, nie do zabijania”2). Odcisnął natomiast autor „Składu głównego” mocno swoje piętno na stronie graficznej komiksu. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale jeśli przyjrzymy się dobrze rysunkom, zwłaszcza szczegółom tła, to od razu zauważymy różnicę w porównaniu ze zwykłymi komiksami disneyowskich serii. To prawdziwa komiksowa uczta.
koniec
28 listopada 2017
1) – przyznam szczerze nie wiem co to za zwierzę (krowa, koń?), często w przypadku filmów i komiksów Disneya miałem problem z tym, że nie wszystkie zwierzęta byłem w stanie rozpoznać, w tym Goofiego. 2) – akcja propagandowa uruchomiona kilkanaście lat temu po serii śmiertelnych pobić z użyciem kijów bejsbolowych

Komentarze

28 XI 2017   15:41:20

Autorze, a znasz odpowiedź ulicy na to hasło?
Polskie kije bejzbolowe rozwiązują każdy problem.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ogrzać czyjeś serce
Paweł Ciołkiewicz

23 III 2018

W siódmym tomie „Balsamisty” Mitsukazu Mihara mocnym akcentem kończy swoją poruszającą opowieść o perypetiach młodego chłopaka, któremu lepiej idzie porozumiewanie się ze zmarłymi, niż z żywymi. Jest nastrojowo, refleksyjnie i wzruszająco.

więcej »

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
Marcin Osuch

21 III 2018

Yorick szuka swojej kobiety, a jego poszukują inne kobiety; tak dokładnie to praktycznie wszystkie kobiety na świecie. Bo Yorick to ostatni mężczyzna na Ziemi, a my dostajemy ostatni tom z jego przygodami. Znajdziemy w tym albumie odpowiedzi na większość pytań dotyczących historii Yoricka i chociaż nie zawsze są one satysfakcjonujące, to całość trzyma się kupy.

więcej »

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Esensja czyta dymki: Sierpień 2016
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nierozważna i romantyczna
— Paweł Ciołkiewicz

Esensja czyta dymki: Grudzień 2015
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ostatnia szansa na śmierć w walce
— Paweł Ciołkiewicz

Kanada pachnąca żywicą i truflami
— Konrad Wągrowski

Krótko o komiksach: Listopad 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Tomasz Kontny, Piotr Niemkiewicz, Konrad Wągrowski

Bohaterowie z przypadku
— Sebastian Chosiński

Komiks dla Michaela Jacksona?
— Sebastian Chosiński

Krótko o komiksach: Styczeń 2002
— Marcin Herman, Paweł Nurzyński

Krótko o komiksach: Czerwiec 2001
— Artur Długosz, Wojciech Gołąbowski, Marcin Herman, Paweł Nurzyński, Konrad Wągrowski

Tegoż autora

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
— Marcin Osuch

Nie jestem bohaterem
— Marcin Osuch

Zera i jedynki
— Marcin Osuch

Ludzka twarz wojny
— Marcin Osuch

Marynarz i Indianie
— Marcin Osuch

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Seks taumiczny
— Marcin Osuch

Raczej uczy niż bawi
— Marcin Osuch

Przyjaciel Burlog
— Marcin Osuch

W twoim wieku też byłam głupia
— Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.