Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Niech żyje bal

Esensja.pl
Esensja.pl
Pierwszy tom komiksu „Mechaniczna ziemia” zapowiada fantastyczną przygodę, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, żeby ją przeżyć. Póki co poznajemy jej głównych aktorów i obserwujemy zwariowane perypetie, w których biorą udział.

Jean-Baptiste Andréae, Patrick Fitou
‹Mechaniczna ziemia #1: Oceanika›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMechaniczna ziemia #1: Oceanika
Scenariusz
Data wydanialistopad 2017
RysunkiJean-Baptiste Andréae
Wydawca Kurc
ISBN978-83-947753-6-0
Format48s. 210 x 297 mm
Cena45,00
GatunekSF
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 37,47 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Opowieść rozgrywa się na wielkim statku, w jakiejś nieokreślonej bliżej przyszłości. Wiemy tylko tyle, że pasażerowie transatlantyku o nazwie Mekaton nieustannie i szaleńczo świętują korzystając z rozmaitych uciech. Nie wiemy kim są, skąd i dokąd płyną, ani też jaki jest cel tej podróży. Każdego dnia trwa tu bal uroczyście rozpoczynany przez kapitana, a odpowiednie służby dbają, by każdy członek tej społeczności brał w nim udział i nie zadawał niewygodnych pytań. Jak to zwykle jednak bywa, pojawia się ktoś, kto postanawia wyłamać się i popsuć całą zabawę. Tym kimś jest Philéon, mały niebieski nosorożec, który chce uciec z „radosnego” statku. Warto odnotować w tym miejscu, że pasażerami statku są nie tylko ludzie – widzimy tu zróżnicowaną i kolorową galerię surrealistycznych, mniej lub bardziej groteskowych postaci (dwunożny, niebieski słoń nie jest bynajmniej najdziwniejszy w tej galerii). Ucieczka Philéona kończy się niestety całkowitym niepowodzeniem – jego pojazd latający zostaje zestrzelony przez pracowników Sił Specjalnych. Na szczęście przed dostaniem się w ich ręce ratuje go mały chłopiec o imieniu Bruno. Wspólnie z mamą – piękną i powabną Edmée – pomaga on małemu nosorożcowi ukryć się przed demonicznym admirałem Finoiseau.
Ten incydent uruchamia serię zwariowanych zdarzeń. Pierwszy tom to przede wszystkim niekończące się pościgi oraz slapstickowe gagi, przy okazji których poznajemy bohaterów. Bruno, Edmée, Philéon, kapitan statku oraz admirał Finoiseau to główni aktorzy tej opowieści, ale ich charakterystyki zostają ledwie naszkicowane. Autorzy skupili się bowiem na skonstruowaniu dynamicznej akcji, od pierwszych plansz bez reszty angażującej czytelnika. Wszystko to zostało przedstawione w fantastycznej oprawie graficznej. Rysunki Jean-Baptiste’a Andréae mieliśmy już okazję podziwiać dzięki serii „Azymut”. W „Mechanicznej ziemi”, komiksie stworzonym znacznie wcześniej niż opowieść o świecie pozbawionym bieguna północnego, można od razu rozpoznać charakterystyczne cechy jego twórczości – oryginalne postacie, dynamiczne kadrowanie, wymyślne konstrukcje oraz delikatne pastelowe kolory. Jednak w porównaniu z serią tworzoną z Wilfridem Lupano, artysta postawił na bardziej wyrazistą i zdecydowaną kreskę. W „Azymucie” delikatne linie bardzo często znikały wręcz pod warstwą akwarelowych kolorów, tutaj natomiast to kreska jest dominująca a barwa stanowi jej uzupełnienie. W takim wariancie stylistyka Andréae sprawdza się równie dobrze.
„Mechaniczna ziemia” to jednak nie tylko prowadzona w szaleńczym tempie akcja i piękne rysunki. Komiks można bowiem także odczytywać, jako metaforę współczesnego świata. Według takiej interpretacji wszyscy dziś płyniemy takim Mekatonem, a różni specjaliści nie pozwalają nam się nudzić, ani też zadawać pytań o sens tej zabawy i możliwości rezygnacji. Co gorsza, jakakolwiek próba odmowy uczestnictwa może spotkać się z nieprzychylnymi reakcjami. Nie, nie chodzi mi o to, że żyjemy w państwie totalitarnym i zaraz pojawią się jakieś służby specjalne, by sprowadzić nas na właściwą drogę. Chodzi o presję znacznie bardziej subtelną, niemal niewidoczną, ale za to niezwykle dojmującą. Presję, która może objawiać pełnymi politowania spojrzeniami, ukradkowymi uśmiechami, czy też ironicznymi komentarzami. Jak to, nie oglądałeś kolejnego odcinka „aktualnie modnego serialu”, nie widziałeś nowego programu „znanego prezentera”, nie przeczytałeś kolejnego poradnika „żony popularnego sportowca”? Dziwne, przecież to jest takie fajne, ciekawe, odkrywcze… Co jest z tobą nie tak człowieku? Baw się!
Podobnie czuje się Philéon. Najwyraźniej ma dość tej zabawy oraz wszystkich uczestniczących w niej pasażerów. Pytanie tylko, czy to rzeczywiście z nim jest coś nie tak, czy raczej inni powinni zastanowić się nad sobą. Dzięki możliwości snucia takich interpretacji komiks zyskuje znacznie na wartości, jednak prawdziwym testem atrakcyjności będą kolejne tomy. Autorzy będą musieli bowiem wyjaśnić kilka spraw do tej pory owianych aurą tajemnicy. Czy pomysły na rozwinięcie tej przygody sprostają oczekiwaniom rozbudzonym przez pierwszy tom? Czy świat poza pokładem Mekatona okaże się interesujący? Dwa kolejne albumy przyniosą odpowiedzi na te pytania.
koniec
1 grudnia 2017

Komentarze

01 XII 2017   16:13:32

"pomaga on małemu nosorożcowi ukryć się demonicznym admirałem Finoiseau"- pod, nad czy za? ;-)
Jakoś nie czuję tej presji społecznej, o jakiej mówi recenzent- może dlatego, że zawsze pływałem obok, a nawet w poprzek nurtu.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Podwójna gra
Paweł Ciołkiewicz

16 III 2018

Noemie, Emilien, Amelia, Terence oraz Winfrey po wielu perypetiach dostają się wreszcie do Nowego Jorku, by wziąć udział w konkursie Juliusza Verne’a. Tego, co ich tu spotkało nie mogli się jednak spodziewać.

więcej »

Matko! Trzymaj się od nich z daleka
Sebastian Chosiński

14 III 2018

„Wieczny Batman” to była prawdziwa historia z rozmachem – pięćdziesiąt dwa zeszyty, zebrane w trzy pokaźnych rozmiarów woluminy. Robiło wrażenie! Ale, niestety, im bliżej końca, tym opowieść słabowała fabularnie. Na szczęście przy skonstruowanych na podobnych zasadach „Wiecznych Batmanie i Robinie” udało się uniknąć tych samych błędów. Głównie dlatego, że zdecydowano się przedstawić całość w objętości o połowę krótszej.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Wieczni kochankowie
— Paweł Ciołkiewicz

Zabić czas
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Podwójna gra
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek w teatrze życia codziennego
— Paweł Ciołkiewicz

Szukając zemsty
— Paweł Ciołkiewicz

Światło i mrok
— Paweł Ciołkiewicz

Zbrodnia optymizmu
— Paweł Ciołkiewicz

Trupy w szafach
— Paweł Ciołkiewicz

Niewinna jest, kiedy śni
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy artysta w świecie pełnym „kreatywności”. Kilka refleksji o twórczości Jirō Taniguchiego
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek to za mało
— Paweł Ciołkiewicz

Na tropie nienawiści
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.