Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Toksyczni rodzice

Esensja.pl
Esensja.pl
Samotne dziecko przeżywające niesamowite przygody wspólnie ze swoim wyimaginowanym przyjacielem to zawsze wdzięczny temat na opowieść. Z takiego założenia wyszedł również Felipe Nunesi stworzył komiks o sześcioletniej dziewczynce, która musi jakoś radzić sobie z rozstaniem swoich rodziców. Z pomocą przychodzi tajemniczy przyjaciel.

Felipe Nunes
‹Dodo›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDodo
Scenariusz
Data wydanialistopad 2017
RysunkiFelipe Nunes
Wydawca Timof i cisi wspólnicy
ISBN9788365527486
Format80s. 165x235 mm
Cena49,00
Gatunekobyczajowy
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 40,97 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Lailę wychowuje samotna, zabiegana mama. Kobieta robi co może, żeby zapewnić swojej córce odpowiednie warunki, ale nieustannie brakuje jej na wszystko czasu. Poza tym, niezbyt dobrze znosi ona rozstanie ze swoim partnerem, ojcem Laili. Sytuację dziewczynki pogarsza fakt, że z jakiegoś powodu nie chodzi do szkoły (w komiksie nie jest wyjaśniona przyczyna tego stanu rzeczy) i właściwie nie ma żadnych przyjaciół, z którymi mogłaby się spotkać i pobawić. Pewnego razu obserwując przez lornetkę z okna swego pokoju okoliczny park, dziewczynka zauważyła dziwnego ptaka wyjadającego śmieci z kosza. Gdy ten zorientował się, że jest obserwowany, od razu skierował się do domu Laili. Czyżby miał to być jej wymarzony przyjaciel? Nieco wystraszona całą sytuacją dziewczynka wpuszcza go do domu i tak zaczynają się ich wspólne przygody. A raczej kłopoty. Bardzo szybko okazuje się bowiem, że tajemniczy ptak – nazwany przez nią Rafa – nie jest takim przyjacielem, jakiego spodziewała się znaleźć.
Historia tej „przyjaźni” służy autorowi przede wszystkim do przedstawienia trudnej sytuacji dziewczynki. W tle cały czas widzimy rozchwianą emocjonalnie matkę, słyszymy jej prowadzone przez telefon rozmowy z ojcem Laili i jesteśmy świadkami narastania jakiegoś dziwnego napięcia w ich relacjach. Widać, że kobieta nie radzi sobie z tą sytuacją, odreagowując nie tylko w kłótniach z byłym partnerem, ale także w rozmowach z córką. Zdezorientowana Laila niejednokrotnie musi słuchać niezrozumiałych opowieści o trudnym rozstaniu i jego konsekwencjach, kończących się płaczem. Przyjaźń z Rafą jest jej sposobem na ucieczkę od tych ciągłych kłótni, wzajemnych pretensji i narastającej frustracji zatruwającej atmosferę w domu. Niestety okazuje się, że problemy świata rzeczywistego przytłaczają dziewczynkę na tyle, że także relacja z jej wyimaginowanym przyjacielem pozostaje – mówiąc oględnie – daleka od ideału.
Problemy poruszane przez autora są niezwykle ważne, ale sama historia niestety nie jest zbyt przekonująca. Podczas lektury trudno pozbyć się wrażenia, że jedynie ślizgamy się po powierzchni zdarzeń. Nie do końca można zorientować się w sytuacji głównej bohaterki, niejasna jest jej relacja z matką oraz związek łączący jej rodziców. Nie poznajemy przyczyn rozstania, nie wiemy jak doszło do całej sytuacji i w konsekwencji trudno utożsamiać się postaciami. Czy wina leży po stronie sfrustrowanej i nieustannie rozpamiętującej przeszłość matki, czy zawinił nieobecny ojciec? Wygląda na to, że autor postanowił skoncentrować się nie tyle na przyczynach, co na konsekwencjach tego rozstania, szczególną uwagę poświęcając reakcjom małej Laili. Te konsekwencje również są jednak przedstawione w dość niejednoznaczny sposób. Interesująco natomiast prezentuje się graficzna warstwa komiksu. Nunes posługuje się grubą, surową kreską, za pomocą której kreuje dość surrealistyczną rzeczywistość. Szczególnie sekwencje rozgrywające się w snach bohaterki, bądź też na granicy pomiędzy jawą a snem, sprawiają przejmujące wrażenie. Całości dopełniają krzykliwe kolory, nadające komiksowi cartoonowy charakter i sprawiające, że – przynajmniej w warstwie wizualnej – może być atrakcyjny dla młodego czytelnika. Pytanie tylko, czy równie interesująca okaże się dla takiego odbiorcy treść tej opowieści.
„Dodo” to komiks o samotności, pragnieniu przyjaźni oraz utraconej miłości. Wszystkie zdarzenia śledzimy z perspektywy sześcioletniej dziewczynki i podobnie jak ona, niewiele rozumiemy z całej skomplikowanej sytuacji. Nie wiemy dlaczego jej ojciec opuścił ją i jej matkę, nie rozumiemy dlaczego Laila nie chodzi do szkoły, irytujemy się słuchając kolejnych opowieści o przeszłości powtarzanych w nieskończoność przez sfrustrowaną kobietę. Ten nieco irytujący sposób narracji jest prawdopodobnie celowym zabiegiem, który ma pozwolić czytelnikowi wczuć się w sytuację samotnej dziewczynki, rozpaczliwie szukającej przyjaciela. O ile ten cel udało się autorowi osiągnąć, to całość jednak pozostawia po lekturze pewien niedosyt.
koniec
8 grudnia 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
Marcin Osuch

21 III 2018

Yorick szuka swojej kobiety, a jego poszukują inne kobiety; tak dokładnie to praktycznie wszystkie kobiety na świecie. Bo Yorick to ostatni mężczyzna na Ziemi, a my dostajemy ostatni tom z jego przygodami. Znajdziemy w tym albumie odpowiedzi na większość pytań dotyczących historii Yoricka i chociaż nie zawsze są one satysfakcjonujące, to całość trzyma się kupy.

więcej »

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Bogowie i demony
— Paweł Ciołkiewicz

Podwójna gra
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek w teatrze życia codziennego
— Paweł Ciołkiewicz

Szukając zemsty
— Paweł Ciołkiewicz

Światło i mrok
— Paweł Ciołkiewicz

Zbrodnia optymizmu
— Paweł Ciołkiewicz

Trupy w szafach
— Paweł Ciołkiewicz

Niewinna jest, kiedy śni
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy artysta w świecie pełnym „kreatywności”. Kilka refleksji o twórczości Jirō Taniguchiego
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek to za mało
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.