Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Historia w obrazkach: Bohater każdych czasów

Esensja.pl
Esensja.pl
W październiku minęła dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – jednego z najbardziej zmitologizowanych bohaterów narodowego panteonu. O którym podczas szkolnych apelów często mówi się z nabożną czcią, rzadko przy tym eksponując jego unikalny światopogląd. Nie unika tych tematów natomiast Szczepan Atroszko, autor interesującego komiksu „Pół-Jankes, czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce”.

Szczepan Atroszko
‹Pół-Jankes, czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPół-Jankes, czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce
Scenariusz
Data wydaniapaździernik 2017
RysunkiSzczepan Atroszko
Wydawca Muzeum Narodowe we Wrocławiu
ISBN9788365563354
Format48s. 165x240 mm
Cena20,00
Gatunekhistoryczny
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Osiemnaście miesięcy temu Sejm podjął decyzję o ustanowieniu roku 2017 między innymi rokiem Tadeusza Kościuszki (podobnie uhonorowano także Józefa Piłsudskiego, świętego Adama Chmielowskiego oraz Josepha Conrada-Korzeniowskiego). Nie bez powodu. 15 października minęła dwusetna rocznica śmierci wielkiego patrioty i bohatera dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego. Kościuszko zmarł na emigracji, w szwajcarskiej Solurze (Solothurn), w której – po opuszczeniu Francji w związku z powrotem na tron w Paryżu dynastii Burbonów – spędził ostatnie dwa lata życia. Jako zagorzały republikanin nie chciał mieszkać w państwie, które jest monarchią, na dodatek tak represyjną wobec dawnych rewolucjonistów i, jak on, zwolenników równości politycznej i społecznej. Niespełna rok po śmierci, za zgodą cara Aleksandra I Romanowa, ciało generała sprowadzono do Krakowa i złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu.
Elementem obchodów Roku Kościuszki stał się, wydany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, komiks „Pół-Jankes, czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce”, którego autorem – zarówno scenarzystą, jak i ilustratorem – jest Szczepan Atroszko (rocznik 1986). Dotąd nie miał on szczególnych osiągnięć na swoim koncie, bo za takie trudno przecież uznać krótkie opowieści drukowane w antologiach z serii „Miasto Komiksów” czy niewiele dłuższą, poświęconą zakonowi krzyżackiemu, „Wielką grę” (2013). W „Pół-Jankesie” nie miał ambicji przedstawienia całego życiorysu swego bohatera, skupił się w zasadzie tylko na jednym, wbrew pozorom, słabo znanym w Polsce epizodzie – udziale Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przedstawił zresztą te wydarzenia z nietypowej perspektywy, narratorem jest bowiem… Agrippa Hull, czarnoskóry ordynans (i przyjaciel) generała, z którym poznał się wiosną 1777 roku, kiedy Polak zajmował się fortyfikowaniem Ticonderogi.
Jesienią 1817 roku do mieszkającego na farmie w Stockbridge (w stanie Massachusetts) Agrippy dociera z Europy smutna wiadomość. Zafrasowany spogląda w gwiazdy, gdy podchodzi do niego wnuczka. Zaintrygowana nietypowym zachowaniem dziadka, pyta, co się stało – wtedy Hull zaczyna opowiadać jej o swoim nietypowym przyjacielu z dalekiego kraju. Z jego wspomnień, podszytych nieskrywaną fascynacją, wyłania się portret człowieka niezwykłego – zakochanego w swoim kraju i, jak mało kto, wiernego ideałom. Z komiksu dowiadujemy się, co skłoniło Kościuszkę do wyjazdu z Polski (wiadomo, kobieta!) i w konsekwencji odpłynięcia za Ocean, jak również – w miarę szczegółowo – jak przebiegała jego służba w armii amerykańskiej, do której został przyjęty w stopniu majora, a którą po sześciu latach opuścił, będąc już generałem brygady. Przy okazji na kartach „Pół-Jankesa” pojawia się wiele ważnych postaci historycznych: począwszy od amerykańskich generałów Horatio Gatesa i Johna Patersona, skończywszy na Thomasie Jeffersonie i przyszłym prezydencie Jerzym Waszyngtonie.
Od strony fabularnej trudno komiksowi, który ma przede wszystkim spełniać cel edukacyjny, cokolwiek zarzucić. Przedstawia Kościuszkę z należną atencją, podkreślając nade wszystko te elementy jego światopoglądu – jak umiłowanie równości społecznej i wolności (w każdym kontekście tego pojęcia) – które wciąż pozostają aktualne i godne podkreślenia. Polak – widziany oczyma Agrippy Hulla – wyprzedza epokę, w jakiej przyszło mu żyć: jest zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa i zwolennikiem abolicjonizmu, na dodatek stara się wcielać w życie swoje marzenia, co nie zawsze jest należycie rozumiane nawet przez polityków amerykańskich podzielających jego przekonania (jak Jefferson czy Waszyngton). Atroszko obdarzył go także sporym poczuciem humoru, co w kilku momentach okazuje się być bardzo przydatne dla rozładowania emocji. Nieco słabiej (ale na szczęście tylko „nieco”) prezentuje się natomiast grafika „Pół-Jankesa”. Widać, że autor wywodzi się z komiksowego undergroundu, którego styl – trochę uproszczony, umowny – raczej średnio pasuje do głównonurtowej opowieści o narodowym bohaterze. Najważniejsze jednak, że nie przeszkadza w lekturze. I że autor stara się również sięgać po kadry rysowane z większym niż zazwyczaj rozmachem, co w przeładowaną miejscami tekstem historię wtłacza nieco bardzo potrzebnego powietrza.
koniec
14 grudnia 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
Marcin Osuch

21 III 2018

Yorick szuka swojej kobiety, a jego poszukują inne kobiety; tak dokładnie to praktycznie wszystkie kobiety na świecie. Bo Yorick to ostatni mężczyzna na Ziemi, a my dostajemy ostatni tom z jego przygodami. Znajdziemy w tym albumie odpowiedzi na większość pytań dotyczących historii Yoricka i chociaż nie zawsze są one satysfakcjonujące, to całość trzyma się kupy.

więcej »

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Z tego cyklu

W człowieku najgorszy jest… człowiek
— Sebastian Chosiński

Nie każdy koneser jest godny zaufania
— Sebastian Chosiński

Miejsce, gdzie wojna jest jak chleb powszedni
— Sebastian Chosiński

Ręka w rękę z „czerwonymi”
— Sebastian Chosiński

Antek wylądował!
— Sebastian Chosiński

Montgomery, Maczek i… Antek Srebrny
— Sebastian Chosiński

Stracone złudzenia Rzymu
— Sebastian Chosiński

Ostatni „wyklęty”
— Sebastian Chosiński

„Muszkieter” numer 37
— Sebastian Chosiński

Ci parszywi heretycy!
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

Wakacje w gnieździe os
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Duet… kwartet… Pixie Ninja
— Sebastian Chosiński

East Side Story: Historyczne kino moralnego uniesienia
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Starcie imperiów w wersji light
— Sebastian Chosiński

Ten okrutny XX wiek: „Bezbarwny” zbrodniarz, „zwyczajny” dyktator
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Kosmos (w pigułce) dla wybranych
— Sebastian Chosiński

Matko! Trzymaj się od nich z daleka
— Sebastian Chosiński

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Tu miejsce na labirynt…: Drogi panie Lucyferze…
— Sebastian Chosiński

East Side Story: Donieck jak Termopile
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.