Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Zmarnowane życie

Esensja.pl
Esensja.pl
Stworzony przez Jeana van Hamme’a oraz Williama Vance’a bohater opłakiwał Marthę jeszcze zanim to stało się modne. Już w pierwszym tomie świetnej serii „XIII", cierpiący wówczas na amnezję mężczyzna, złożył w strugach deszczu płomienny pocałunek na ustach umierającej Marthy Shoebridge.

Joel Callede, Sylvain Vallee
‹XIII - Mystery: Martha Shoebridge›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułXIII - Mystery: Martha Shoebridge
Scenariusz
Data wydania20 lipca 2017
RysunkiSylvain Vallee
Wydawca Taurus Media
CyklXIII Mystery
Gatuneksensacja
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Ta niezwykle wzruszająca scena z tomu „Dzień Czarnego Słońca” zwieńczyła tragiczne życie tej ciężko doświadczonej przez los kobiety. Teraz mamy okazję poznać nieco więcej szczegółów z młodości pani doktor, dzięki której bohater serii w ogóle mógł kontynuować swoje przygody. To ona bowiem uratowała życie postrzelonemu w tajemniczych okolicznościach mężczyźnie. Była już wtedy kobietą po przejściach, żyjącą na odludziu i topiącą skutki w alkoholu. Kolejny tom serii „XIII Mystery” odpowiada na pytanie, jak do tego doszło. W jaki sposób młoda i niezwykle zdolna lekarka zaprzepaściła swoją karierę i uciekła przed światem. Jak to zwykle bywa, wszystkiemu była winna nieszczęśliwa miłość. Martha Shoebridge zakochała się bowiem w kongresmanie Williamie Sheridanie (o tym, że już jako prezydent William B. Sheridan został zamordowany, dowiedzieliśmy się ze wspomnianego powyżej pierwszego tomu głównej serii). Od samego początku było jasne, że to nie może skończyć się dobrze. Wprawdzie dwoje młodych ludzi od razu przypadło sobie do gustu, ale otoczenie polityka nie pozwalało zapomnieć Marcie, że jest zwykłą prowincjuszką i jej związek z robiącym zawrotną karierę politykiem nie ma racji bytu. Wbrew okolicznościom młoda lekarka oraz przebojowy polityk przeżyli jednak płomienny romans i kiedy już wydawało się, że wbrew wszelkim okolicznościom, jakoś im się ułoży, sprawy zaczęły się komplikować.
Opowieść o burzliwym związku Williama Sheridana i Marthy Shoebridge nie jest niestety zbyt porywająca. Przez znaczną część komiksu z tej historii wieje nudą i dopiero, gdy polityk zaczyna pokazywać inne – mniej przyjemne – oblicze, zaczyna robić się ciekawiej. Sprawy przybierają wówczas obrót kojarzący się nieco z serialem „House of Cards” (choć William Sheridan wiele mógłby się jeszcze nauczyć od Franka Underwooda), akcja przyspiesza i coś zaczyna się dziać. Niewiele lepiej skonstruowane zostały postacie tego dramatu. Sheridan niestety jawi się jako dość płytki i jednowymiarowy polityk, który po prostu dość bezrefleksyjnie wykorzystuje przywileje związane z władzą, a Martha pokazana została jako skrajnie naiwna kobieta uparcie wierząca w pozory stwarzane przez swego ukochanego. Choć bez wątpienia jest to postać niezwykle tragiczna, to jednak zamiast współczucia podczas lektury pojawia się raczej irytacja spowodowana sposobem przedstawienia tej bohaterki.
Pod względem wizualnym komiks prezentuje się dość przeciętnie. Rysunki Colina Wilsona niezbyt pasują do tej historii - są nadmiernie kreskówkowe i uproszczone. Sprawy nie poprawia statyczne kadrowanie. Wprawdzie trudno winić rysownika za to, że w historii dominują mało dynamiczne sceny i gadające głowy, ale mimo wszystko sposób wizualizacji tej historii pozostawia pewien niedosyt. Tym bardziej, że zawartość tego albumu jest szczególnie narażona na porównania z rysunkami pierwszego twórcy „XIII". Wielu czytelników zapewne sięgnie do „Dnia Czarnego Słońca”, by przypomnieć sobie sceny z udziałem Marthy Shoebridge. Niestety to zestawienie wypada zdecydowanie na niekorzyść Wilsona - jego pracom wiele brakuje do lekkości i swobody obecnej w rysunkach Vance′a.
Kolejny tom pobocznej serii „XIII Mystery” nie należy do najbardziej udanych. Autorzy nie wykorzystali potencjału drzemiącego w bolesnej przeszłości doktor Marthy Shoebridge. Stworzyli nudnawą opowieść, w której brakuje tempa, napięcia oraz wyrazistych postaci. Trochę szkoda, bo postać kobiety, która uratowała życie Trzynastki zasługiwała na nieco lepszą historię. Niestety, najwidoczniej dla niektórych los po prostu zawsze jest nieprzychylny.
koniec
15 grudnia 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

„Ostatni z mężczyzn” ostatni
Marcin Osuch

21 III 2018

Yorick szuka swojej kobiety, a jego poszukują inne kobiety; tak dokładnie to praktycznie wszystkie kobiety na świecie. Bo Yorick to ostatni mężczyzna na Ziemi, a my dostajemy ostatni tom z jego przygodami. Znajdziemy w tym albumie odpowiedzi na większość pytań dotyczących historii Yoricka i chociaż nie zawsze są one satysfakcjonujące, to całość trzyma się kupy.

więcej »

Bogowie i demony
Paweł Ciołkiewicz

19 III 2018

„Władza” opowiada o zniszczonym przez ludzi świecie, nad którym kontrolę przejęły zwierzęta. Obserwując jednak ich poczynania można odnieść wrażenie, że wiele się od swych poprzedników nauczyły.

więcej »

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Kobieta wśród węży
— Sebastian Chosiński

Historia w obrazkach: Stąpanie po cienkim lodzie
— Sebastian Chosiński

Historia w obrazkach: Żyd, który nie dał sobie w kaszę dmuchać
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

Bogowie i demony
— Paweł Ciołkiewicz

Podwójna gra
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek w teatrze życia codziennego
— Paweł Ciołkiewicz

Szukając zemsty
— Paweł Ciołkiewicz

Światło i mrok
— Paweł Ciołkiewicz

Zbrodnia optymizmu
— Paweł Ciołkiewicz

Trupy w szafach
— Paweł Ciołkiewicz

Niewinna jest, kiedy śni
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy artysta w świecie pełnym „kreatywności”. Kilka refleksji o twórczości Jirō Taniguchiego
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek to za mało
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.