Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Naturalne skłonności do komplikowania życia

Esensja.pl
Esensja.pl
Lata mijają, a Szania Rivkas wciąż wygląda fenomenalnie. Choć oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego warto sięgnąć po kolejny tom sensacyjno-szpiegowskiej serii Jeana Van Hamme’a i Philippe’a Aymonda. Tworząc „Lady S.”, belgijski scenarzysta reagował na bieżące wydarzenia polityczne – pewnie dlatego w „Portugalskim galimatiasie” istotne miejsce zajmuje wątek związany z działalnością islamskich fundamentalistów.

Philippe Aymond, Jean Van Hamme
‹Lady S. #6: Portugalski galimatias›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułLady S. #6: Portugalski galimatias
Scenariusz
Data wydaniagrudzień 2017
RysunkiPhilippe Aymond
Wydawca Kubusse
CyklLady S.
ISBN9788394148065
Format48s. 215x290 mm
Cena38,00
Gatuneksensacja
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 31,97 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Początek szóstego tomu opowieści o uciekinierce z radzieckiej Estonii nie sprawia jednak wcale wrażenia reakcji na bieżące wydarzenia. Wręcz przeciwnie! Wydaje się, że Jean Van Hamme sięgnął po retrospekcje, cofając się w czasie do epoki Kraju Rad. Magadan, Kołyma, wschodnia Syberia – te nazwy geograficzne kojarzą się przecież jednoznacznie z sowieckimi łagrami i niewolniczą pracą więźniów przy wydobyciu złota i ołowiu. To, co się dzieje na pierwszych planszach komiksu, przypomina amerykański film sensacyjny z lat 70. bądź 80. XX wieku, którego bohaterami są paskudni komuniści, bez wahania zabijający każdego, kto sprzeciwia się ich woli. Czy tak jest w rzeczywistości – okazuje się dopiero w finale, który nie należy wprawdzie do szczególnie oryginalnych, ale na pewno trzyma w napięciu do ostatniej chwili.
W dalszej części przenosimy się do zupełnie innego świata. Nie ma w nim już miejsca dla Suzan Fitzroy, jest natomiast – na powrót – Szania Rivkas, wydalona ze Stanów Zjednoczonych z powodu afery, której szczegóły poznaliśmy w poprzedniej odsłonie „Lady S.” („Kret w Waszyngtonie”). Estonka od trzech miesięcy pracuje jako tłumaczka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Po ostatnich zawirowaniach stara się dopiero stanąć na nogi; nie stać jej jeszcze na samodzielne mieszkanie, dlatego wynajmuje lokal do spółki z Kadiją, studentką z jednego z krajów arabskich. Dziewczyna, podobnie jak Szania, nie stroni od uciech życia. Nie tylko spotyka się ze swoim chłopakiem Mohcine, ale nawet organizuje męskie towarzystwa dla swojej współlokatorki. Panna Rivkas nie ma ochoty angażować się emocjonalnie, ale Farik Hassine – kompan Mohcine – robi na niej jak najlepsze wrażenie.
Nowy znajomy Szani jest stateczny i ułożony. Pracuje jako nauczyciel w strasburskiej medresie, ma też wiele ciekawych spostrzeżeń na temat współczesnego świata. Jakież więc jest zdziwienie Estonki, kiedy od swego tajemniczego znajomego, Oriona, dowiaduje się, że Farik nazywa się zupełnie inaczej, a jego poglądy odbiegają od powszechnie akceptowanych w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Po co przyjechał do Strasburga? Na to właśnie pytanie chciałaby poznać odpowiedź CIRCAT, czyli Centralized Information and Research Center Against Terrorism – organizacja, którą reprezentuje Orion. Rivkas, chcąc nie chcąc, ponownie pakuje się więc w sam środek cyklonu. Dobrze… a skąd ta Portugalia w tytule? Van Hamme, mający naturalne skłonności do komplikowania swoim bohaterom życia, postanowił i tym razem nie oszczędzać sympatycznej Estonki. Nie dość, że postawił na jej drodze mężczyznę podejrzanego o terroryzm, to na dodatek sprawił, że kobietą po raz kolejny zainteresowała się CIA.
To ostatnie ma bezpośredni związek z wydarzeniami przedstawionymi we wstępie; staje się też główną przyczyną wyekspediowania Rivkas do stolicy Portugalii, a wraz z nią – jej nowych arabskich przyjaciół. Owszem, w paru momentach Van Hamme idzie na skróty, wymyślając takie rozwiązania fabularne, które mają pasować mu do przyjętego z góry konceptu. Z drugiej strony jednak szybką akcją – rodem z powieści bądź filmów z Jamesem Bondem czy Jasonem Bourne’em – maskuje szwy. Dopiero dotarłszy do końca, zaczynamy główkować, czy to aby nie nazbyt naiwne. Ale skoro nie przeszkadza to w trakcie lektury (czytając, przyjmujemy „na wiarę”, że tak właśnie musi być), można autorowi wybaczyć. Tym bardziej że są takie zwroty akcji, kiedy udaje mu się zaskoczyć czytelnika. Czyli coś za coś. W ostatecznym rachunku – co najważniejsze – i tak wychodzi na plus.
W „Portugalskim galimatiasie” Jean Van Hamme łączy i konsekwentnie przeplata ze sobą dwa wątki. Jeden z nich służy belgijskiemu scenarzyście do podkreślenia wagi współczesnych zagrożeń politycznych (vide działalność – pozostańmy przy tej wersji imienia – Farika), drugi splata album z poprzednimi odsłonami serii, sięgając aż po otwierający ją tom „Na zdorowje, Szaniuszka!” (2004). Fabuła raduje zaś nie tylko czytelników, lecz także Philippe’a Aymonda, który dzięki wyobraźni Van Hamme’a (a może jest to, dla odmiany, jego wkład własny) nie pomija ani jednego pretekstu do przedstawienia idealnych kształtów estońskiej bohaterki. Mimo upływu lat, Szania wciąż wygląda doskonale, zwłaszcza w samej bieliźnie. Ale nie o tym miało być… Francuski rysownik radzi sobie przecież również ze wszystkim innym, głównie z dynamiką kadrów, co jest o tyle istotne, że „Lady S.” to w dużej mierze komiks akcji. W tym tomie też nie brakuje ani strzelanin, ani spektakularnych ucieczek, ba! jest nawet prawdziwie bondowski finał.
koniec
25 grudnia 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Marvel: Jedziemy po zioło
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 III 2018

Dr Strange przeżywa ostatnio swój renesans. Tradycyjnie stoi za tym udana ekranizacja powstała w ramach Marvel Cinematic Universe. Wielka Kolekcja Komiksów Marvela w tomie sto trzydziestym siódmym pod tytułem „Odrębna rzeczywistość” daje możliwość przyjrzenia się jak w latach 70. kształtował się kanoniczny wizerunek tej postaci.

więcej »

Podwójna gra
Paweł Ciołkiewicz

16 III 2018

Noemie, Emilien, Amelia, Terence oraz Winfrey po wielu perypetiach dostają się wreszcie do Nowego Jorku, by wziąć udział w konkursie Juliusza Verne’a. Tego, co ich tu spotkało nie mogli się jednak spodziewać.

więcej »

Matko! Trzymaj się od nich z daleka
Sebastian Chosiński

14 III 2018

„Wieczny Batman” to była prawdziwa historia z rozmachem – pięćdziesiąt dwa zeszyty, zebrane w trzy pokaźnych rozmiarów woluminy. Robiło wrażenie! Ale, niestety, im bliżej końca, tym opowieść słabowała fabularnie. Na szczęście przy skonstruowanych na podobnych zasadach „Wiecznych Batmanie i Robinie” udało się uniknąć tych samych błędów. Głównie dlatego, że zdecydowano się przedstawić całość w objętości o połowę krótszej.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Sypiając z szefem
— Sebastian Chosiński

Mousewoman wraca na miejsce zbrodni
— Sebastian Chosiński

Gadające głowy, rozgadane wargi wciąż…
— Sebastian Chosiński

Piękność w opałach
— Sebastian Chosiński

Powrót do zimnej wojny
— Sebastian Chosiński

Krótko o komiksach: Sierpień 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Bartosz Jeziorski, Marcin Lorek, Piotr Niemkiewicz, Tomasz Sidorkiewicz

Krótko o komiksach: Marzec 2003, cz. 2
— Artur Długosz, Wojciech Gołąbowski, Marcin Herman, Tomasz Kontny, Marcin Osuch, Tomasz Sidorkiewicz, Konrad Wągrowski, Michał R. Wiśniewski

Tegoż autora

Matko! Trzymaj się od nich z daleka
— Sebastian Chosiński

Najpodlejsza wyspa na świecie
— Sebastian Chosiński

Sądowa historia Polski Ludowej (w pigułce)
— Sebastian Chosiński

Nagi pułkownik i histeryczna hrabina
— Sebastian Chosiński

Springy Fool jak Joker… I Blofeld
— Sebastian Chosiński

Obyś (nie) żył w takich czasach!
— Sebastian Chosiński

W szponach geparda, łapach goryla i paszczy krokodyla
— Sebastian Chosiński

Zdrada czai się pod wodą
— Sebastian Chosiński

Wróblewski był pierwszy!
— Sebastian Chosiński

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.