Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 listopada 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński

Wystawa Grzegorza Rosińskiego

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w dniach od 30 czerwca do 19 sierpnia zaprasza na wystawę retrospektywną „GRZEGORZ ROSIŃSKI mistrz ilustracji i komiksu”.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Wystawa Grzegorza Rosińskiego

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w dniach od 30 czerwca do 19 sierpnia zaprasza na wystawę retrospektywną „GRZEGORZ ROSIŃSKI mistrz ilustracji i komiksu”.
Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński
Pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii „Thorgal” Grzegorza Rosińskiego nieprzypadkowo odbywa się w Stalowej Woli. Tu bowiem twórca „Thorgala” spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.
Wystawa, na którą składa się kilkaset prac oryginalnych, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajduje się na niej bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o Kapitanie Żbiku i Pilocie śmigłowca oraz innych rysunków publikowanych w magazynach „Relax” i „Alfa”. Nie zabrakło także jego pierwszych komiksów z „okresu belgijskiego”.
Światowy dorobek komiksowy artysty reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu „Thorgal”, a także komiksów o tematyce humorystycznej („Fantastyczny rejs”), fantastyczno-naukowej (Yans), fantasy („Szninkiel” oraz „Skarga Utraconych Ziem”) i historyczno-przygodowej („Western” oraz „Zemsta hrabiego Skarbka”).
Mniej znanym obszarem działalności Rosińskiego jest malarstwo. Nie każdy wie, że jest on autorem kilku obrazów historycznych wykonanych na zamówienie królewskiego muzeum historycznego w Belgii. Również na stalowowolskiej wystawie nie zabraknie prezentacji prac malarskich Grzegorza Rosińskiego, w tym płócien o tematyce historycznej.
Zebrane na wystawie prace składają się na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate spektrum form i technik: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów. Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków.
Uzupełnieniem ekspozycji są projekcje wideo, pokazujące artystę przy pracy, a także filmowa relacja z wystawy jego prac w roku 2011 w Paryżu.
Stalowa Wola kilka lat temu odnowiła więzi z Grzegorzem Rosińskim, przyznając mu honorowy tytuł „Ambasadora Stalowej Woli”. Regularnie odbywają się tu komiksowe imprezy o charakterze warsztatowym i rozrywkowym pod hasłem „Miasto Komiksów”.
Wystawie towarzyszy katalog, opracowany przez wybitnego znawcę sztuki komiksu, dra Wojciecha Birka, a zaprojektowany przez Piotra Rosińskiego, syna artysty.
Inaugurację wystawy uatrakcyjni „Sztukobranie z komiksem”, podczas którego Grzegorz Rosiński osobiście poprowadzi otwarte warsztaty plastyczne „komiks session”.
koniec
23 czerwca 2012
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
czynne: wtorek 8.00–18.00, środa, czwartek, piątek 8.00–15.00,
sobota, niedziela 16.00-19.00
poniedziałek – nieczynne

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

John Blacksad otwiera nową sprawę!
Egmont

8 XI 2021

„Blacksad”, nagradzana seria duetu Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido powraca! Na kolejne przygody kota detektywa, który już od ponad dwóch dekad rozwiązuje kryminalne zagadki w Stanach Zjednoczonych przełomu lat 40. i 50., musieliśmy czekać aż osiem lat. Na 10 listopada wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę szóstego tomu serii zatytułowanego „Upadek”. Tym razem Blacksad zostanie wplątany w intrygę sięgającą najwyższych szczebli władzy w Nowym Jorku.

więcej »

Fantastyczne stworzenia i jak je znaleźć w zabytkowej elektrowni?

5 XI 2021

Mural według projektu Kim Jung Gi nadał ostateczny wygląd budynkowi Centrum komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

więcej »

Piąta edycja Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy
Egmont

3 XI 2021

Wydawnictwo Egmont zaprasza rysowników i twórców komiksów do wzięcia udziału piątej edycji ogólnopolskiego Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż autora

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
— Cywilizacja w Stalowej Woli

Dzień bez obrazka to dzień stracony
— Grzegorz Rosiński

Nieuleczalna choroba
— Grzegorz Rosiński

Ekskluzywnie i w kolorze
— Grzegorz Rosiński, Błażej Kozłowski, Michał ‘Goldmoon’ Kwaśniewski, Marcin Lorek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.