Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Wilq triumfuje

Esensja.pl
Esensja.pl
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi po raz ósmy przyznano nagrody K w plebiscycie na najpopularniejsze komiksy wydane w Polsce. Triumatorem tej edycji był komiks „Wilq Superbohater” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów.

Marcin Herman

Wilq triumfuje

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi po raz ósmy przyznano nagrody K w plebiscycie na najpopularniejsze komiksy wydane w Polsce. Triumatorem tej edycji był komiks „Wilq Superbohater” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów.
„Wilq Superohater” zgarnął aż 5 statuetek, w tym w kategorii najlepszy komiks wolumin polski oraz najlepsza polska seria komiksowa. Bartosz Minkiewicz został ponadto wyróżniony jako najlepszy rysownik polski, a wspólnie z bratem Tomaszem otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy polski scenarzysta. Piąta statuetka dla „Wilqa” przypadła za okłądkę czwartego zeszytu serii p.t. „Powrót na basen w Suchym Borze”.
Trzy wyróżnienia przypadły twórcom wydawanym w polsce przez Egmont. Najlepszą zagraniczną serią komiksową okazał się „Sandman”, najlepszym scenarzystą Neil Gaiman, a najlepszym zagranicznym rysownikiem Mike Mignola.
Jedna statuetka przypadła wydawnictwu POST za komiks „V jak Vendetta”.
Nagrody K zostały ustanowione siedem lat temu przez Krakowski Klub Komiksu, który do tego roku czuwał nad przebiegiem plebiscytu wyłaniającego laureatów. W tym roku po raz pierwszy nagrody są przyznawane przez Magazyn miłośników komiks KZ, Komiksową Agencję Prasową WRAK, Stowarzyszenie Twórców CONTUR oraz Łódzki Dom Kultury.
Pomimo zmiany organizatorów, nie zmieniła się formuła nagrody. Nadal o wynikach decydują fani. Pierwotnie głosowali za pomocą kuponów, obecnie służy do tego celu internet. Nowością tegorocznej edycji były nominacje, zgłaszane były przez kapitułę Nagrody K. W tym roku również po raz pierwszy opracowano regulamin przyznawania nagród.
Po raz pierwszy w historii plebiscytu K, statuetki wręczali twórcy znani i wielokrotnie doceniani: Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Jacek Frąś, Przemysław Truściński i Aleksandra Spanowicz.

O zdobyciu nagrody K decyduje w głównej mierze popularność danego komiksu wśród czytelników. Patrząc na wyniki nietrudno zauważyć, że mobilizacja grupy fanów jednego komiksu daje temu tytułowi przewagę strategiczną. Poza tym wątpliwe wydają się nominacje, które w kategoriach komiksu zagranicznego wyraźnie ciążą ku tytułom pochodzącym z rynku amerykańskiego. Kapituła praktycznie nie uwzględniła komiksów i twórców europejskich, czy japońskich. Na całe szczęście wprowadzono regulamin, który – w porównaniu do poprzednich edycji – w pewnym stopniu uwiarygadnia wyniki. Marcin Herman
koniec
16 października 2004
Szczegółowe wyniki głosowania na stronie www.kkkomiks.prv.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nowy magazyn „Spidey i Super-Kumple” od Egmontu
Egmont

19 I 2022

Wydawnictwo Story House Egmont wprowadza na rynek prasowy oficjalny magazyn „Spidey i Super-Kumple” inspirowany pierwszym w historii serialem animowanym z uniwersum Marvela kierowanym do dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwszy numer ukaże się 19 stycznia 2021 roku. Szykuje się nie lada gratka dla najmłodszych fanów superbohaterów spod znaku Marvela. Kwartalnik można kupić w punktach sprzedaży prasy na terenie całego kraju oraz na www.egmont.pl.

więcej »

Hugo 2021 – laureaci

20 XII 2021

18 grudnia podczas 79 Worldconu w Washington D.C. przyznano Nagrody Hugo 2021.

więcej »

John Blacksad otwiera nową sprawę!
Egmont

8 XI 2021

„Blacksad”, nagradzana seria duetu Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido powraca! Na kolejne przygody kota detektywa, który już od ponad dwóch dekad rozwiązuje kryminalne zagadki w Stanach Zjednoczonych przełomu lat 40. i 50., musieliśmy czekać aż osiem lat. Na 10 listopada wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę szóstego tomu serii zatytułowanego „Upadek”. Tym razem Blacksad zostanie wplątany w intrygę sięgającą najwyższych szczebli władzy w Nowym Jorku.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż autora

Przyszłość Thorgala i prawo skali
— Marcin Herman

Nazwisko: Sienkiewicz, Henryk. Zawód: scenarzysta komiksowy
— Marcin Herman, Piotr Niemkiewicz

Kto mu pisze teksty?
— Marcin Herman

Reklama – wybór (nie)kontrolowany!
— Marcin Herman

Nie tylko underground #5
— Marcin Herman

Thorgal to dziewica?
— Marcin Herman

Festiwal się zmienia
— Marcin Herman

Debiutant zwycięża w Łodzi
— Marcin Herman

Nieśmietelnie zabawne
— Marcin Herman

Kłopoty z samochodami
— Marcin Herman

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.