Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 września 2019
w Esensji w Esensjopedii

Jestem podobna do Kornelii

Esensja.pl
Esensja.pl
Giada Perissinotto
Wywiad z Giadą Perissinotto, rysowniczką komiksu „Witch”.

Giada Perissinotto

Jestem podobna do Kornelii

Wywiad z Giadą Perissinotto, rysowniczką komiksu „Witch”.
Giada Perissinotto podczas rozdawania autografow. Obok Jacek Drewnowski - jej osobisty ochroniarz podczas WSK. Fot.: Wojtek Birek.
Giada Perissinotto podczas rozdawania autografow. Obok Jacek Drewnowski - jej osobisty ochroniarz podczas WSK. Fot.: Wojtek Birek.
Esensja: Jakie komiksy ukazują się we Włoszech?
Giada Perissinotto: We Włoszech ukazują się głównie przedruki komiksów amerykańskich i europejskich. Większość sprzedawana jest w specjalistycznych księgarniach, ale komiksy Disneya i Bonellego można kupić również w kioskach. To są dwa zupełnie różne kanały dystrybucji: w księgarniach sprzedawanych jest wiele komiksów zagranicznych; kioski sprzedają dużo komiksów, ale wyłącznie z Bonellego i Disneya.
Esensja: Jak na tym tle wygląda „Witch"? Czy to jest komiks popularny?
GP: „Witch” jest obecnie najpopularniejszym komiksem we Włoszech, sprzedaje się nawet lepiej niż „Toppolino” – włoski odpowiednik „Kaczora Donalda”. Inne komiksy to węższy rynek i wyspecjalizowane księgarnie komiksowe. Był okres, że miesięcznie sprzedawano około pół miliona wszystkich edycji „Dylan Doga”, ale teraz „Witch” jest najpopularniejszym komiksem.
Esensja: Lubisz „Witch"? Podoba ci się jego fabuła tego komiksu?
GP: Tak, podoba mi się ten komiks. Fabuła jest bardzo dopracowana, ale Disney narzuca wiele ograniczeń. Przemoc i walki, które występują w komiksie muszą być pokazane tak, by nie było krwi i żeby nikomu nie stała się krzywda. Miłość między Will a Matem – to coś co ma się zaraz zacząć – ale tak naprawdę nigdy do tego nie dojdzie. To jest mało realistyczne, ale takie są reguły u Disneya.
Esensja: Identyfikujesz się w jakiś sposób z którąś z bohaterek? Czy twoje wspomnienia z dzieciństwa są podobne do perypetii bohaterek?
GP: Lubię je wszystkie, ale moją ulubioną bohaterką jest Irma. Jest to osoba, która nigdy nie zachowuje dla siebie tego co myśli i czuje, robi głupie miny, a kiedy jest smutna – płacze. Jest bardzo spontaniczna. I jest najbardziej lubianą postacią we Włoszech. Fizycznie najbardziej jestem podobna do Kornelii. Kornelia tez jest lubiana, ponieważ wszystkim podoba się sposób, w jaki jest rysowana. Jednak wiele czytelniczek twierdzi, że jest zbyt antypatyczna.
Esensja: Jesteś jedną z wielu rysowniczek „Witch”. Rysujesz jakieś fragmenty komiksu, czy jedną określoną fabułę – jeden zeszyt?
GP: Każdy numer przygotowuje dwóch rysowników, dwóch inkerów, kolorysta, drugi kolorysta do okładki i scenarzysta. Jeden z rysowników zajmuje się layoutem plansz i okładki. Drugi rysuje i robi wewnętrzne ilustracje. To właśnie moja praca.
Esensja: Na 3 Warszawskich Spotkaniach Komiksowych spotkałaś się z duża ilością fanów. Nie jesteś zaskoczona tak wielką popularnością komiksu w Polsce?
GP: Od polskiej redakcji wiedziałam, że „Witch” również jest tutaj bardzo popularny. Ale nigdy nie widziałam tylu dziewczynek w jednym miejscu. [śmiech]
Esensja: Widziałaś jakieś polskie komiksy? Czy któryś z nich szczególnie przypadł Ci do gustu?
GP: Tak, widziałam i bardzo spodobał mi się „Jeż Jerzy”. Szkoda, że nie rozumiem go do końca, ale rysunki są bardzo przyjemne. Oczywiście znam też Thorgala…
Esensja: A czy Thorgal ukazuje we Włoszech?
GP: Tak, jest znany i popularny.
Esensja: Podobała ci się wizyta w Polsce? Chciałabyś jeszcze tu przyjechać?
GP: To co widziałam bardzo mi się podobało i chętnie tu jeszcze wrócę.
Redakcja dziękuje Jackowi Drewnowskiemu za tłumaczenie i pomoc.
koniec
1 kwietnia 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Mam chyba trochę żal...
Paulina Christa

19 VII 2014

Z okazji 80. rocznicy narodzin Janusza Christy publikujemy wywiad z Pauliną Christą, wnuczką artysty.

więcej »

Komiks musi nam się podobać
Kultura Gniewu

19 X 2010

Kultura Gniewu ma już dziesięć lat! Z tej okazji przeprowadziliśmy wywiad z Szymonem Holcmanem, współwłaścicielem wydawnictwa.

więcej »

Jeszcze zrobimy razem niejedną rzecz
Marcin Podolec, Robert Wyrzykowski

7 X 2010

Jakie to uczucie, wydać swój własny komiks? Skąd brać puenty do historyjek? Czy recenzenci mają rację? O tym wszystkim rozmawiamy z autorami komiksu „Kapitan Sheer”.

więcej »

Polecamy

Dwanaście i pół fortepianu

Kadr, który…:

Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nadchodzą złodupcy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Idę i powiewam
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ludzie nietoperze
— Paweł Ciołkiewicz

Z kategorii „cytaty”
— Wojciech Gołąbowski

Córy Iranu
— Paweł Ciołkiewicz

…i nie zawaham się…
— Wojciech Gołąbowski

Pytania ważne i ważniejsze
— Wojciech Gołąbowski

Docent tragarz
— Paweł Ciołkiewicz

Nie wyobrażaj sobie!
— Wojciech Gołąbowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.