Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 stycznia 2019
w Esensji w Esensjopedii

Dekalog Maniaka Książkowego

Esensja.pl
Esensja.pl
Nie wstydźmy się tego, że jesteśmy książkowymi maniakami! Nie martwmy się, że inni patrzą na nas czasem, jak na szaleńców, gdy, zaczytani, idziemy chodnikiem w deszczowy dzień. Jest nas wielu! Maniacy wszystkich gatunków literackich łączcie się! Dziś mamy dla Was Dekalog, który należy wydrukować, powiesić na łóżkiem i stosować na co dzień.

Esensja

Dekalog Maniaka Książkowego

Nie wstydźmy się tego, że jesteśmy książkowymi maniakami! Nie martwmy się, że inni patrzą na nas czasem, jak na szaleńców, gdy, zaczytani, idziemy chodnikiem w deszczowy dzień. Jest nas wielu! Maniacy wszystkich gatunków literackich łączcie się! Dziś mamy dla Was Dekalog, który należy wydrukować, powiesić na łóżkiem i stosować na co dzień.
rys. M. Fitzner
rys. M. Fitzner
Słowo „Dekalog” pochodzi od liczby dziesięć, ale wiemy choćby z „Historii świata” Mela Brooksa, że Dziesięć Przykazań tak naprawdę było piętnastoma, tyle że Mojżeszowi jedna z tablic rozbiła się, gdy schodził z góry. I chociaż dzisiaj prezentujemy dokładną dziesiątkę, to jutro uzupełnimy ją kolejnymi propozycjami – w końcu przykazań nigdy za dużo.
Ale tych proszę jak najszybciej nauczyć się na pamięć:

1. Nie będziesz miał rozrywki innej przed książką.
2. Przenigdy nie wyrzucisz żadnej książki. Książek nigdy nie można mieć za dużo – gdy zaczną zajmować zbyt wiele miejsca kupisz większe mieszkanie.
3. Nie będziesz dobierał książek do wystroju mieszkania i kształtu regałów – to pomieszczenia i meble należy dobierać aby pasowały do książek.
4. Jeśli nie będziesz wiedział na co wydać pieniądze – zainwestujesz w książki. Książka nigdy cię mnie zdradzi, nie okradnie, nie skrzywdzi. Książka nie straci na wartości i nie skusi złodzieja.
5. Nie będziesz kupował książek nadaremno – po każdym kolejnym zakupie ślubuj, że wraz z nową książką w końcu przeczytasz zaległą lekturę z zapomnianych otchłani biblioteczki.
6. Nie istnieją miejsca, w których nie można czytać książek. Wanna, toaleta, autobus, stół kuchenny przy obiedzie – tam również będziesz czytał księgi swoje.
7. Będziesz korzystał z nowych technologii na chwałę literatury, czytając e-booki ze służbowego monitora w pracy i słuchając audiobooków stojąc w korkach.
8. Będziesz powracał do dobrych książek po wielokroć, albowiem dobrą książkę czyta się nie raz, nie dwa, nie siedem, ale i siedemdziesiąt siedem razy jeśli trzeba, wszak powrót do ukochanej książki jest jak powrót do dawnej miłości.
9. Nie będziesz faworyzował żadnej książki przed innymi, na bezludną wyspę zabierzesz całą swoją biblioteczkę.
10. Będziesz pożyczał książki z biblioteki mając baczenie by powróciły w terminie i w nienaruszonym stanie. I tegoż będziesz wymagał pożyczając swoje książki innym.
Amen.
• • •
W ramach akcji "Książki są odlotowe" na razie przedstawiliśmy:
koniec
6 września 2010

Komentarze

06 IX 2010   22:46:08

Z punktem szóstym się nie zgodzę. Toaleta zdecydowanie nie jest miejscem do czytania książek. Zawsze mam małą traumę gdy chcę poczytać w łóżku książkę z biblioteki - nie potrafię znieść myśli, że mam położyć obok poduszki książkę, która być może walała się po czyimś kiblu...

07 IX 2010   09:12:24

a możesz znieść myśl, że ktoś podtarł się małym skrawkiem papieru (bo akurat kończyła się rolka), nie umył rąk, poszedł do salonu, wziął z półki biblioteczną książką, poślinił palce i zaczął przewracać kartki?

albo: przed Tobą tę książkę czytał rolnik, który nie zwykł myć się po rozrzucaniu gnojówki

albo: przed Tobą tę książkę czytał szambonurek, który... itp. itd.

chyba ogólnie chodzi o to, że dzieląc się z kimś różnymi rzeczami (nie tylko książkami) zakładamy, że to osoby stosują jakieś standardy higieniczne (nie tylko wobec siebie, ale pomieszczeń itp.)

07 IX 2010   11:10:52

Niektórzy piją za dużo Coli, co jak wiadomo negatywnie wpływa na florę jelitową. Pociąga to za sobą konieczność spędzania długich okresów w toalecie, a jak ktoś jest zajęty i nie może sobie pozwolić na marnowanie tego czasu, to toaleta jest dla takiej osoby często wręcz najlepszym miejscem do czytania książek.

07 IX 2010   11:11:29

Tfu, oczywiście faunę jelitową.

07 IX 2010   13:18:33

W ciekawym kierunku poszła ta dyskusja...

08 IX 2010   11:30:34

Czwarte:

"Książka nigdy cię mnie zdradzi..."

Poprawcie, bo w dekalogu nie wypada literówek sadzić ;)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Pożegnania 2018 (4)
Jarosław Loretz

11 I 2019

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2018 roku. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Pożegnania 2018 (3)
Jarosław Loretz

10 I 2019

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2018 roku. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.

więcej »
Fot. Sławek, wikipedia.org

Pożegnania 2018 (2)
Jarosław Loretz

9 I 2019

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2018 roku. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

więcej »

Polecamy

Ten świat to jeden wielki Kant!

Na rubieżach rzeczywistości:

Ten świat to jeden wielki Kant!
— Marcin Knyszyński

„Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno” – 1 Kor 13, 12
— Marcin Knyszyński

Świat jako miraż albo ludzie jak bogowie
— Marcin Knyszyński

Prawda Absolutna kontra prawdy subiektywne
— Marcin Knyszyński

Gra w życie
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.