Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

50 książek minionej dekady, które warto znać

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 3 5 »
Nie odważyliśmy się nazwać naszego zestawienia „50 najlepszymi książkami ostatniej dekady” – zdajemy sobie sprawę, że byłby to przejaw pychy. Przyznajemy – nie potrafimy wybrać z ogromnej oferty wydawniczej książek najlepszych. Jesteśmy jednak przekonani, że potrafimy wybrać wartościowe – zobaczcie więc 50 książek, wydanych w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce, które naprawdę warto poznać. Ile z nich już czytaliście?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Paul Auster
‹Noc wyroczni›

Rebis, 2004
Wbrew temu, co piszą rozmaici poważni krytycy, nie liczcie na to, że w pełni zrozumiecie sens powieści Paula Austera. Jednak nie ma to znaczenia – jej emocjonalny ładunek, fenomenalna konstrukcja, intrygująca fabuła i nieśmiałe poczucie stykania się z czymś transcendentnym to wystarczające powody, by po nią sięgnąć. Najważniejsze jest jednak przesłanie Austera – każda spisana opowieść jest pewną alegorią rzeczywistości. Tworzenie historii nie jest pracą jak inne, nie jest prostym przenoszeniem na papier słów, które przyjdą do głowy w chwili natchnienia. Nie – pisanie opowieści otwiera drzwi do zrozumienia rzeczywistości, pozwala na dotarcie do prawdy niedostępnej w inny sposób. Tworzenie jest aktem profetycznym, choć, jak to często bywa, problemem może być właściwe odczytanie przepowiedni. Czyżby tak działało natchnienie? Pozwalało na połączenie z jakimś wyższym bytem i otrzymanie wiedzy o prawdziwej naturze rzeczywistości? Jeśli tak – nie może być lepszej zachęty do podejmowania pisarskich prób.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Margaret Atwood
‹Ślepy zabójca›

Zysk i S-ka, 2002
Niewątpliwie Margaret Atwood jest mistrzynią tworzenia fascynujących literackich portretów kobiet. W „Ślepym zabójcy” uzyskała znakomity efekt, umiejętnie przeplatając opowieść o współczesnym życiu osiemdziesięciodwuletniej Iris z jej wspomnieniami o zdarzeniach, jakie wstrząsnęły jej rodziną w burzliwych latach trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku. W tych retrospekcjach kluczową rolę odgrywa młodsza siostra głównej bohaterki Laura, której przedwczesna tragiczna śmierć odcisnęła nieodwracalne piętno na dalszych losach Iris. Całości dopełniają – niczym wisienka na torcie – fragmenty trochę skandalizującej, trochę fantastycznej książki, którą „napisała” jedna z sióstr. Właśnie w nich kryją się bowiem wskazówki pozwalające czytelnikom na odkrycie niektórych sekretów z życia Iris i Laury, a także zrozumienia więzi je łączącej. Krótko mówiąc, do „Ślepego zabójcy” pasuje tylko jedno określenie – prawdziwe arcydzieło.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Anna Brzezińska
‹Wody głębokie jak niebo›

Agencja Wydawnicza RUNA, 2005
Opowiadania z tego tomu zwane są potocznie „włoskimi” – i zaiste, sądząc po nazwach własnych i opisach architektury, ich akcja mogłaby się toczyć we wczesnorenesansowej Italii. Powolna narracja, często streszczająca na dwóch stronach dzieje dziesiątków lat, przywodzi na myśl sagi czy kroniki i niejeden autor pewnie rozwinąłby te pomysły w trzytomową powieść. Bohaterami tekstów są ludzie ze swoją małością i wielkością, poplątanymi relacjami prowadzącymi nieraz do niszczenia sobie życia, ale są nimi także opowieści. Z opowiadania na opowiadanie możemy śledzić, jak wydarzenia zmieniają sens, zmieniają się w legendy, a bohaterowie w zbiorowej pamięci zostają świętymi lub nikczemnikami, choć często ani jedno, ani drugie nie ma nic wspólnego z ich realnym życiem. Całość wprost zachwyca językiem, rozmachem świata, przejmującym nastrojem, mądrością przesłania.
Czytaj w Esensji:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wojciech Cejrowski
‹Gringo wśród dzikich plemion›

Bernardinum, 2003
Wojciech Cejrowski jako „Gringo wśród dzikich plemion” zaprasza nas na wyprawę w głąb amazońskiej dżungli, by poznać ostatnich dziko żyjących Indian, by zrozumieć ich dusze. A także by niekiedy pośmiać się z niesamowitych sytuacji, które przedstawia z wdziękiem wybitnego komika. „Gringo…” to książka niezwykła: przygodowa i podróżnicza, mądra i pełna humoru. Pozwala odwiedzić krainy, do których nigdy się nie wybierzemy. Pozwala poznać ich mieszkańców, którzy są tak różni od nas. A kiedy się odwiedzi wszystkie te miejsca w jedną noc, pozostaje żal, że to już koniec.
Czytaj w Esensji:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Michael Chabon
‹Związek żydowskich policjantów›

W.A.B., 2009
Jeżeli już przyjąć tyleż wyświechtaną, co naciąganą tezę, że Mejer Landsman jest żydowskim Philipem Marlowe’em, to rebego Heskela Szpilmana należy uznać za mojżeszową wersję Vita Corleone. A pozostali bohaterowie nie ustępują im barwnością – właśnie galeria kolorowych postaci zdaje się największą zaletą książki Chabona. „Związek…” to z jednej strony opowieść o Żydach, z drugiej – o ludziach w ogóle, a dopiero z trzeciej – czarny kryminał z nutką teorii spiskowej. I na tej ostatniej płaszczyźnie zdarzają się autorowi drobne potknięcia, które sprawiają, iż zamiast arcydziełem, jest ten tom jedynie pozycją rewelacyjną. Tak czy inaczej – czapki z głów za coś nowego w wyczerpanej, wydawałoby się, konwencji, za wykreowanie fascynującego świata i upajającego nastroju, za język, za prawie wszystko.
Czytaj w Esensji:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Ted Chiang
‹Siedemdziesiąt dwie litery›

Solaris, 2010
Ted Chiang pisze opowiadania doskonałe. Każde z osobna mogłoby stanowić punkt wyjściowy dobrej powieści; charakteryzują się przemyślanymi pomysłami, zróżnicowaną narracją oraz inteligentnym stylem pisarskim, którego pozazdrościć może większość współcześnie piszących autorów science fiction. Z każdego zagadnienia, jakie czyni tematem swoich opowiadań, Chiang wyciska samą esencję, w kilkudziesięciu stronach mieszcząc intrygujące koncepty naukowe i społeczne, emocje i wyrazistych bohaterów. Autorowi pozazdrościć można ogromnej wyobraźni i niekwestiowanego talentu, życzyć zaś, by częściej publikował swoje opowiadania (i być może zmierzył się kiedyś z pełnoprawną powieścią?). Nigdy za wiele zbiorów takich jak „Siedemdziesiąt dwie litery”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Susanna Clarke
‹Jonathan Strange i pan Norrell›

Wydawnictwo Literackie, 2004-2005
Książka, o której bez żadnej przesady można powiedzieć, że odświeżyła skostniały gatunek fantasy. I nie polega to jedynie na połączeniu – przyznajmy: nietypowym i bardzo efektownym – magii oraz elfów z realiami jak z powieści Jane Austen. Susanna Clarke sięgnęła przecież do najlepszych tradycji angielskiej powieści, jej książka skrzy się typowo „wyspiarskim” ironicznym humorem a przy tym niespodziewanie potrafi też być dramatyczna i mroczna. Nie sposób również nie wspomnieć o dowcipnych przypisach, które, ciągnąc się nieraz przez kilka stron (!) stanowią osobne i warte uwagi „historie w historii”. To powieść nieprzewidywalna i pełna uroku, a przy tym napisana tak, że niemal każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie: prócz humoru jest tu miłość i barwne przygody, sporo angielskiego folkloru, a także – przede wszystkim – dużo inteligentnej, literackiej zabawy z przymrużeniem oka. Wielbicielom zaś brytyjskich legend polecam przyjrzenie się stworzonym przez Clarke elfom – one są naprawdę inne, ich sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości nie przypomina ludzkiego. Fakt, że autorce udało się stworzyć takie postacie potwierdza jej niezwykły talent.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
John Maxwell Coetzee
‹Hańba›

Znak, 2001
Finezja tej powieści polega na dogłębnie przemyślanym zespoleniu wielu elementów. Problemy – w tym likwidacja apartheidu, choć to słowo nie pada chyba ani razu – przeplatają się z wydarzeniami, z których ani jedno nie jest przypadkowe. Dwie główne historie współgrają, zupełnie jakby miały ze sobą coś wspólnego – ważkość romansu rozpływa się w obrzydliwości zbrodni, jednak później znów wraca. Od hańby nie ma ucieczki…
Zatem wielka powieść? Niemal – mam bowiem do „Hańby” jedno zastrzeżenie, o którego istotności nie chcę jednak przesądzać. To ten ascetyczny język Coetzee’go – chyba żaden czytelnik nie poczuje się zbytnio przez pisarza rozpieszczony. Nie będzie zachwytu nad wyrafinowaną formą i bogactwem zagrań literackich, nie będzie nawet poczucia, że autorowi zależało na tym, aby książka się podobała.
Okazuje się, że nie jest to takie ważne.
Czytaj w Esensji:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko
‹Vita nostra›

Solaris, 2008
„Vita nostra” nie byłaby tak udaną powieścią, gdyby nie dokładnie przemyślana, znakomita konstrukcja powieściowej rzeczywistości. Można w niej odnaleźć wyraźne nawiązania do koncepcji wywodzących się z filozofii Platona, ale mimo tak starożytnej inspiracji świat stworzony przez ukraiński duet wręcz zaskakuje oryginalnością. Zabieg ten jest tym bardziej udany, że cała konstrukcja pozostaje nie tylko w związku, ale i w pełnej zgodzie z przedstawioną w powieści duchową ewolucją bohaterki. Z kolei zakończenie mogłoby wywołać małe uczucie niedosytu, gdyż pozostawia pewne kwestie bez wyjaśnienia, jednak te niedopowiedzenia wydają się być nawet korzystne dla atrakcyjności powieści. Dla fanów twórczości Mariny i Siergieja Diaczenków „Vita nostra” to lektura po prostu obowiązkowa – jest to bez wątpienia jeden z ich najciekawszych utworów, jakie ukazały się w Polsce.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jacek Dukaj
‹Inne pieśni›

Wydawnictwo Literackie, 2003
W warstwie fabularnej „Inne pieśni” to opowieść o człowieku złamanym przez wojnę, który powoli odzyskuje godność. To również opowieść o alternatywnej Ziemi, na której istnieją latające miasta (no dobrze, jedno miasto) i której mieszkańcy skolonizowali Księżyc. Jest to też opowieść o inwazji Obcych – całkiem niezrozumiałych istot, których pierwsza enklawa pojawiła się w Afryce. Jednak najbardziej rzucającą się w oczy cechą powieści Jacka Dukaja jest uniwersum oparte na jednym prostym założeniu: co by było, gdyby to Arystoteles miał rację i świat składałby się z Materii i kształtującej ją Formy? Autor zabiera nas na podróż przez i poza ten świat, oszałamiając czytelników roztaczaną przed nimi wizją rzeczywistości jednocześnie znanej i obcej.
„Inne pieśni” wymykają się wszelkim klasyfikacjom i choćby dlatego zasłużyły sobie na miejsce wśród pięćdziesiątki wybrańców. Tak samo wymykają się próbie opisania ich w krótkiej notce, co może być dodatkową zachętą do sięgnięcia po nie.
Czytaj w Esensji:
[1] 2 3 5 »

Komentarze

« 1 [2]
30 XI 2010   12:43:28

Moim zdaniem zdecydowanie brakuje Carlosa Ruiza Zafona. Pomijając ewidentny sukces tego autora na całym świecie to na prawdę kilka bardzo dobrze napisanych książek.

30 XI 2010   22:46:39

@Nosiwoda: nie wiedziałem, dziękuję za wyjaśnienie

01 XII 2010   11:37:51

Z tym "Millenium" to nasza wtopa, bo pierwszy tom był na naszej liście, tylko jakimś dziwnym trafem wyleciał podczas składania tekstu, a do suplementu go nie daliśmy, bo byliśmy pewni, że jest w podstawowym zestawieniu... Na szczęście akurat te książki dodatkowej promocji nie potrzebują... Tak czy inaczej - też polecamy.

25 XII 2010   21:14:05

Jeśli Krajewski to najlepszy w Polsce kryminał, to mamy pecha.
I czemu pomija się Cykl Barokowy? Równie dobry, jeśli nie lepszy od Cryptonomiconu i Peanathemy. Tzn, nie wartościowałbym, ale wydaje mi się, że zasługuje na miejsce na liście. (Chyba, że jeszcze moloch nie został przeczytany?)

05 X 2012   10:46:22

polecam Drogę - Cormaca McCarthy’ego, może nie jest to typowy thriller ale bardzo fajna książka, która doczekała się również ekranizacji. Świat jaki znamy skończył się, na niebie nie ma już ptaków, w wodach nie ma ryb.. o tym że wczesniej było tu jakieś życie świadczą pozostałości rzeczy zbudowanych przez człowieka. Droga to wędrówka ojca z synem na południe gdzie powinno być cieplej, codzienna walka z mrozem i wrogo nastawionymi obcymi, Nie szukają kontaktu z nikim są zdani tylko na siebie, bowiem człowiek dla człowieka stał się bestią. Wszystkie zdobycze cywilizacji rozwinięta kultura, przestało istnieć. Prawie wszystko, ponieważ nasi pielgrzymi pomimo panującego okrucieństwa starają się nadal być dobrymi ludźmi. I ta świadomość dodaje im sił każdego ranka, żeby iść dalej, do miejsca gdzie będzie lepiej i będą inni tacy jak oni ....

18 VIII 2014   12:58:31

"Morderca bez twarzy" słabiutko napisany (lub przetłumaczony). Nie polecam.

06 XII 2017   22:23:04

Zgadzam się Carlos Ruiza Zafon jest rrwelacyjny polecam z calego serca.

« 1 [2]

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Do księgarni marsz: Marzec 2018
Esensja

9 III 2018

Jak co miesiąc polecamy warte uwagi ksiażki z oferty wydawców. Z marcowych zapowiedzi wybraliśmy trzydziesci jeden pozycji.

więcej »

Nie przegap: Luty 2018
Esensja

28 II 2018

Sprawdźcie, czy nie przegapiliście jakiejś naszej lutowej recenzji – przy obecnej pogodzie dawka lektury przy gorącej herbacie będzie jak znalazł.

więcej »

20 najlepszych książek 2017 roku
Esensja

20 II 2018

…zdaniem czytelników Esensji. Jak co roku prezentujemy wyniki naszego plebiscytu na najlepsze książki minionego roku. Typowaliśmy my, głosowali czytelnicy, w efekcie mamy doborową dwudziestkę. Zapraszamy… do lektury.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Luty 2018
— Esensja

Po trzy: Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Przeczytaj to jeszcze raz: My nie marzniemy
— Anna Nieznaj

Po trzy: Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Lipiec 2017
— Esensja

Bogowie też lubią iluzję
— Dominika Cirocka

Do księgarni marsz: Listopad 2016
— Esensja

Piątka na piątek: Podróż w Nieznane
— Esensja

Nowa twarz Harry’ego Pottera
— Magdalena Kubasiewicz

Prezenty świąteczne 2015: Książki
— Esensja

Z tego cyklu

Najlepsze książki dekady – wybór czytelników Esensji
— Esensja

Kolejne 50 książek minionej dekady, które warto znać
— Esensja

10 najlepszych zagranicznych gier fabularnych dekady
— Esensja

10 najlepszych gier fabularnych wydanych po polsku
— Esensja

50 najlepszych polskich płyt dekady
— Esensja

Najlepsze gry planszowe dekady – suplement
— Esensja

10 najlepszych gier planszowych dla dzieci
— Esensja

15 najlepszych gier planszowych dekady
— Esensja

50 najlepszych zagranicznych płyt dekady
— Esensja

100 najlepszych filmów dekady
— Esensja

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Królewny i karliczka
— Magdalena Kubasiewicz

Tajemnica brzydszej siostry
— Marcin Mroziuk

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Pudełko nie czarno-białe
— Dominika Cirocka

Rozmowy z morderczynią
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

Ciemna strona Księżyca
— Dawid Kantor

Ojco- i synobójstwa
— Marcin Mroziuk

Tegoż autora

Do księgarni marsz: Marzec 2018
— Esensja

20 najlepszych książek 2017 roku
— Esensja

Do księgarni marsz: Luty 2018
— Esensja

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Do księgarni marsz: Styczeń 2018
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

Do księgarni marsz: Grudzień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Listopad 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Październik 2017
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.