Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 3 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Popkuriozum – reaktywacja!

Esensja.pl
Esensja.pl
Cycuszki i pupki wypięte. Biuściki klap, klap, klap! Gry to ZUOOOO!!! George Clooney u Tarkowskiego, czyli Popkuriozum dumnie powraca.

Esensja

Popkuriozum – reaktywacja!

Cycuszki i pupki wypięte. Biuściki klap, klap, klap! Gry to ZUOOOO!!! George Clooney u Tarkowskiego, czyli Popkuriozum dumnie powraca.
Na liczne żądania czytelników (wyrażone np. liczbą dziewięciu „Lubię to!” na Facebooku) postanowiliśmy reaktywować Popkuriozum. Tym razem bez deklarowania periodyczności (choć postaramy się, by pojawiało się nie rzadziej niż co kwartał), ale z dużym naciskiem na potrzebę współpracy z Wami. Krótko mówiąc – sami wszystkiego nie wyłapiemy i potrzebujemy Waszych propozycji.
Wypada chyba wspomnieć czym jest Popkuriozum. To zbiór cytatów z artykułów na temat kultury (zwłaszcza popularnej) prezentujących nieznajomość tematu przez autora, żenujące błędy, niedbałość, bądź brak profesjonalizmu. Dopuszczamy również zgłoszenia nie należące do kulturalnej publicystyki, ale prezentujące różnorodne absurdalne i kuriozalne spojrzenia na popkulturę.
Od dziś przyznanie Popkuriozum będzie odbywało się w dwóch etapach. Najpierw zaprezentujemy kilka własnych propozycji. Jednocześnie prosimy Was o nadsyłanie takich, które przegapiliśmy. Po zebraniu kompletu przeprowadzimy głosowanie i radośnie ogłosimy kolejnego laureata.
Zgłaszając do nas propozycję prosimy o dostarczenie:
  • dokładnej informacji, gdzie pojawił się tekst (nazwa czasopisma, tytuł artykułu, strona, autor, link, jeśli będzie możliwy)
  • cytatu
  • krótkiego uzasadnienia nominacji (przynajmniej wytknięcia błędów)
Zgłoszenia należy przesyłać na adres redakcja@esensja.pl ze słowem „Popkuriozum” w temacie.
W tej edycji czekamy na zgłoszenia do 15 marca 2011. Mogą obejmować cały rok 2010 i 2011. Można zgłaszać „Esensję”, ale nominacji nie uwzględnimy, tylko szybciutko poprawimy błędy. Tacy jesteśmy perfidni.
A dziś mamy dla Was trzy wstępne propozycje:
„Szninkiel”, czyli cycuszki i pupki wypięte
W porannym programie telewizyjnym na temat literatury „Hurtownia książek” (zdjętym już z anteny) z dnia 6 lutego 2010 roku troje fachowców rozmawia m.in. na temat słynnego „Szninkla” Van Hamme′a i Rosińskiego. Rozmowa kulturoznawców zaczyna się od stanowczego stwierdzenia „Komiksów nie lubię!”, a potem trwa dyskusja na temat albumu, której główne punkty i obserwacje można streścić słowami „To jest nudne. Cycuszki i pupki wypięte. Biuściki klap, klap, klap!”. Tyle do powiedzenia o jednym z nasłynniejszych komiksów w historii ma troje fachowców.
Zapis audycji dostępny jest w sieci – możecie znaleźć go TUTAJ.
Rozmowa o „Szninklu” zaczyna się na koniec 13 minuty programu.
• • •
Gry to ZUOOOOOOOOO!!!!
Nominacja raczej nietypowa, bo niby głupio oczekiwać czegokolwiek rozsądnego od rodzimej telenoweli. Ale jednak poziom absurdu w ilustracji tezy "gry komputerowe są złe i mają fatalny wpływ na naszej dzieci" w jednym z odcinków serialu "Na dobre i na złe" jest tak porażający, że nie możemy po prostu pominąć go milczeniem. Oglądajcie i podziwiajcie, a potem oczywiście chrońcie dzieci przed grami.
Nie dysponujemy niestety oryginalnym fragmentem serialu (TVP wycofała), ale poniższa lekko przetworzona wersja doskonale oddaje sens całości (dodany jest jeden komentarz z tła, który łatwo można zidentyfikować).
• • •
25 najlepszych filmów opisanych przez gimnazjalistów
Serwis filmowy portalu gazeta.pl zaprezentował listę 25 najciekawszych filmów science fiction i fantasy brytyjskiego dziennika „Guardian”. Lista jak lista, mocno dyskusyjna, ale to akurat normalne. Gorzej, że gazeta.pl postanowiła każdy wybór skomentować po swojemu, dzięki czemu otrzymaliśmy tekst pełen baboli, napisany wołającą o pomstę do nieba polszczyzną wczesnego gimnazjum.
Oto przykłady:
„Łowca androidów’’ opowiada o historii jednego z Łowców Androidów, Ricka Deckarda. Replikanci, bo tak nazwano tych androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemi. Są oni owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią i za wszelką cenę starają się dotrzeć do ich konstruktorów – jedynych ludzi mogących przedłużyć ich życie. Replikanci zostali bowiem zabezpieczeni przed długotrwałym życiem ze względu na rozwijające się w nich uczucia. Specjalny oddział policji – tytułowi „Łowcy Androidów” – są detektywami, którzy mają za zadanie odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów.
(polecamy policzenie ile powtórzeń słowa „android” znajdzie się w tekście)
„Solaris” Andrieja Tarkowskiego zilustrowane jest… zdjęciem George’a Clooneya.
„King Kong” z 1933 jest prawidłowo zilustrowany, ale w opisie… dowiadujemy się, że chodzi o film Johna Guillermina z 1976 roku.
O „Powrócie do przyszłości” dowiadujemy się z opisy, że wraz z częścią drugą i trzecią tworzy trylogię. No, niesamowite po prostu.
Więcej ciekawych spostrzeżeń na temat kina SF i fantasy znajdziecie TUTAJ.
• • •
Dalsze zgłoszenia należy przesyłać na adres redakcja@esensja.pl ze słowem „Popkuriozum” w temacie.
koniec
23 lutego 2011

Komentarze

24 II 2011   12:56:59

Afera z Chopin New Romantic

24 II 2011   13:52:37

Też mi przyszło do głowy. Nie pominiemy. :)

24 II 2011   16:08:35

Zdecydowanie, komiksy są dla dzieci więc nie mogą zawierać wulagryzmów...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Listopad 2021
Esensja

30 XI 2021

Na coraz dłuższe wieczory proponujemy lekturę naszych listopadowych recenzji.

więcej »

W podziemnym kręgu: Horror rzeczywistości
Marcin Knyszyński

28 XI 2021

Chuck Palahniuk zakończył „Opętanymi” swą nieformalną trylogię grozy, na którą składa się jeszcze „Kołysanka” i „Dziennik”. Groteska i surrealizm, jako podstawowe środki wyrazu autorskiej myśli przewodniej, doprowadzone są tutaj do granicy, za którą czai się makabra i tak zwany horror cielesny. Palahniuk wytacza na czytelnika, jak do tej pory, najcięższe działa, zarówno estetyczne jak i formalne, tworząc współczesny Dekameron, zbiór wielce kontrowersyjnych i obrazoburczych opowieści o życiowych (...)

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
Mieszko B. Wandowicz

25 XI 2021

Całkiem możliwe, że trzema najwybitniejszymi polskimi filozofami XX wieku byli pisarze, którzy teoretycznie — zwłaszcza akademicko — filozofią się nie parali. Pierwszy z nich, Bolesław Leśmian, to — skoro użyć określenia z jego wiersza „Srebroń” — „niepoprawny istnieniowiec”: kunsztownie krążył meandrami bycia i niebycia. Drugi, Czesław Miłosz, okazał się wielkim teologiem. Trzeci był najbardziej wszechstronny, próbując, poza wszystkim innym, rozpoznać „Głos Pana”.

więcej »

Polecamy

Pogrzeb pośród mgławic

Stulecie Stanisława Lema:

Pogrzeb pośród mgławic
— Mieszko B. Wandowicz

O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
— Mieszko B. Wandowicz

List znad Oceanu
— Beatrycze Nowicka

Lem w komiksie
— Marcin Knyszyński

Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.