Lista Przebojów Książkowych: Notowanie VI – marzec 2011W zeszłym miesiącu mówiliśmy, że lista się stabilizuje, ale to nic w porównaniu z marcem! Wygląda na to, że Lista Przebojów Książkowych dorobiła się zestawu bardzo mocnych liderów. Jak długo uda im się utrzymać swe pozycje?
EsensjaLista Przebojów Książkowych: Notowanie VI – marzec 2011W zeszłym miesiącu mówiliśmy, że lista się stabilizuje, ale to nic w porównaniu z marcem! Wygląda na to, że Lista Przebojów Książkowych dorobiła się zestawu bardzo mocnych liderów. Jak długo uda im się utrzymać swe pozycje? ![]() „Król Bólu” Jacka Dukaja po raz trzeci na liście i po raz trzeci na pierwszym miejscu! „Zaginione Królestwa” Normana Daviesa po raz trzeci depczą liderowi po piętach. W czwartym miesiącu obecności na liście książka Wojciecha Manna po raz pierwszy trafiła na podium. A cała nasza lista bardzo się ustabilizowała. Czy nowości coś zmienią? Kolejna lista propozycji do głosowania pojawi się już w czwartek 10 marca. A oto oficjalne wyniki szóstego notowania Listy Przebojów Książkowych. W nawiasach po tytule – ilość miesięcy na naszej liście i awans/spadek na liście. 1. Jacek Dukaj ‹Król Bólu› (3) (0) ![]()
Wyszukaj / Kup Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali. Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność – i inna literatura o przyszłości. W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy. Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski – ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać – on jest pierwszym warunkiem intymności. Czytaj naszą recenzję. 2. Norman Davies ‹Zaginione królestwa› (4) (0) ![]()
Wyszukaj / Kup Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze „Zaginionych Królestw” nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego „Władcy pierścieni”. Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w „Zaginionych Królestwach”. ![]()
Wyszukaj / Kup Wojciech Mann po raz pierwszy opowiada o swej młodości, przygodach z muzyką i muzykami oraz o tym, dlaczego nie został saksofonistą. Jakimi metodami Wojciech Mann odmładzał zajechane winyle? W jaki sposób grupie nastoletnich zapaleńców udało się ściągnąć do szarego PRL-u samych Rolling Stonesów? Gdzie w Warszawie można było dostać coke? I jakie to uczucie zaśpiewać przed wielotysięczną widownią ze Stevie Wonderem? Zwłaszcza jeśli największym sukcesem wokalnym w karierze Wojciecha Manna było wcześniej wykonanie pieśni Zielony mosteczek na lekcji śpiewu. Z tej pełnej ciepłego humoru i nostalgii książki poznamy barwne opowieści o tym, co działo się za sceną wielkich festiwali i słynnych koncertów, dowiemy się, jak przebiegały wizyty w Polsce gwiazd rocka i gigantów światowego jazzu oraz jak wyglądały początki radiowej Trójki. Wojciech Mann przenosi nas w niezwykłe, pionierskie dla rock and rolla czasy – kiedy słuchało się Radia Luxembourg, grupa The Animals bawiła się na warszawskich prywatkach a sprzęt podczas koncertów podłączano do prądu za pomocą zapałek. Czytaj naszą recenzję. 4. Wojciech Cejrowski ‹Podróżnik WC› (2) (0) 5. Eric-Emmanuel Schmitt ‹Trucicielka› (1) (–) 6. Umberto Eco, Jean-Claude Carriere ‹Nie myśl, że książki znikną› (5) (+6) 7. Arthur Conan Doyle ‹Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa› (4) (+1) 8. Mariusz Szczygieł ‹Zrób sobie raj› (4) (−5) 9. Jacek Piekara ‹Ja, inkwizytor. Dotyk zła› (3) (+1) 10. Anna Brzezińska ‹Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny› (4) (+5) 11. Cormac McCarthy ‹W ciemność› (1) (–) 12. Woody Allen ‹Allen na scenie› (1) (–) 13. Neal Stephenson ‹Cryptonomicon› (3) (−6) 14. Henning Mankell ‹Niespokojny człowiek› (3) (−8) 15. Aron Ralston ‹127 godzin› (1) (–) 16. Anna Brzezińska ‹Opowieści z Wilżyńskiej Doliny› (1) (–) 17. Paolo Bacigalupi ‹Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć› (2) (−8) 18. Jerzy Kosiński ‹Malowany ptak› (2) (−4) 19. China Miéville ‹Miasto i Miasto› (4) (−6) 20. Haruki Murakami ‹Kronika ptaka nakręcacza› (1) (–) 21. Camilla Läckberg ‹Niemiecki bękart› (1) (–) 22. Aldous Huxley ‹Nowy wspaniały świat› (1) (–) 23. Bernard Beckett ‹Genezis› (1) (–) 24. Hannu Rajaniemi ‹Kwantowy złodziej› (1) (–) 25. Charles Bukowski ‹Najpiękniejsza dziewczyna w mieście› (1) (–) 26. Haruki Murakami ‹1Q84. Tom 1› (4) (−15) 27. Haruki Murakami ‹1Q84. Tom 2› (1) (–) 28. Marcin Wroński ‹A na imię jej będzie Aniela› (1) (–) 29. Hubert Klimko-Dobrzaniecki ‹Bornholm, Bornholm› (1) (–) 30. Leopold Tyrmand ‹Tyrmand warszawski. Teksty niewydane› (1) (–) • • • Ciekawostki:
• • • Upominki książkowe wylosowali:
Zapraszamy również do Listy Przebojów Książkowych na Facebooku. ![]() 7 marca 2011 |
Powoli zbliżają się wakacje – co ciekawego warto spakować do waszych pleckaów i walizek?
więcej »Autor tej dylogii, zaliczanej do klasyki przedwojennej brytyjskiej science fiction, urodził się w Smethwick pod angielskim Birmingham, co czyni go rodakiem i rówieśnikiem H. G. Wellsa. Na tym podobieństwa między obu pisarzami (pozornie) się kończą.
więcej »Mamy rok 1984. We Francji Michel Platini zamienia się w żywą legendę, czego świadkami są młodzi, dwudziestoletni bohaterowie powieści, przesiadujący w edynburskich pubach i oglądający przy piwie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nie przypominają jeszcze ćpunów z „Trainspotting”, którzy nie chcieli wybierać niczego poza heroiną. Ale są na „dobrej” drodze.
więcej »Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner
Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – maj 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XX – kwiecień 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – kwiecień 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XIX – marzec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – marzec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XVIII – luty 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – luty 2012
— Esensja
Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja
Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja
Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja
Propozycje – maj 2012
— Esensja
Notowanie XX – kwiecień 2012
— Esensja
Propozycje – kwiecień 2012
— Esensja
Notowanie XIX – marzec 2012
— Esensja
Propozycje – marzec 2012
— Esensja
Notowanie XVIII – luty 2012
— Esensja
Propozycje – luty 2012
— Esensja
Pizza za 136 tysięcy złotych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Teologia bez iskier
— Sławomir Grabowski
O wewnętrznej wolności
— Joanna Kapica-Curzytek
Podróż
— Joanna Kapica-Curzytek
O tym, czego nie boi się Dukaj
— Mieszko B. Wandowicz
Człowiek przeżywający
— Joanna Kapica-Curzytek
Nie graj już tego więcej, Woody
— Kamil Witek
Wiedźmie kłamstwa
— Anna Nieznaj
To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor
Królewny i karliczka
— Magdalena Kubasiewicz
Prezenty świąteczne 2022: Prezenty książkowe
— Esensja
Nie przegap: Luty 2022
— Esensja
Prezentownik książkowy 2021
— Esensja
10 najśmieszniejszych lub najdziwniejszych książkowych scen ze zwierzętami
— Esensja
10 naj…: 11 twarzy jesieni
— Esensja
Do księgarni marsz: Grudzień 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Listopad 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Październik 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Wrzesień 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Sierpień 2020
— Esensja