Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Do księgarni marsz: Kwiecień 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 »
Zupełnie nie primaaprilisowe polecanki ksiązkowe na kwiecień czyli osiemnaście dwadzieścia tytułów wartych uwagi.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Stepan Chapman
‹Trojka›
Kolejna powieść sygnowana logo „Uczty wyobraźni” – a książki z tej serii, przypomnijmy, niezmiennie trafiają do naszego cyklu, co już samo w sobie jest dobrą rekomendacją. Tym razem będziemy mieli okazję poznać twórczość pisarza w Polsce jeszcze nie znanego, ale na Zachodzie bardzo chwalonego. Porównania do Philipa K. Dicka, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake’a czy Angeli Carter mogłyby brzmieć przesadnie, lecz wydawnictwo MAG jak dotąd nie zawiodło przy wyborze autorów do swojej najbardziej prestiżowej serii, z czystym sumieniem polecamy więc „Trojkę” jako pozycję, której żaden szanujący się fantasta nie może przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jeffery Deaver
‹Hak›
Co prawda narzekamy ostatnio coraz częściej, że Jeffery Deaver przesadza w eksponowaniu zaskakujących zwrotów akcji i cierpi na tym logika opowieści, ale nie zmienia to faktu, że jest to pisarz popularny i lubiany, czyta się go bardzo przyjemnie i każda kolejna książka jest jakimś wydarzeniem na rynku literatury sensacyjnej. Dodajmy więc jeszcze tylko, że wbrew polskiemu tytułowi powieść nie ma niczego wspólnego z przygodami Piotrusia Pana.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Agnieszka Hałas
‹Dwie karty›
Wielbicielom dark fantasy nie trzeba przedstawiać Agnieszki Hałas – to autorka dobrze znana, choć jak dotąd głównie z opowiadań drukowanych w „Feniksie”, SFFiH oraz „Esensji”. „Dwie karty” są jej pierwszą, pełnowymiarową powieścią, a – dla ścisłości – początkiem większej całości, która została zaplanowana na kilka części. W cyklu będziemy mieli okazję cofnąć się do czasów młodości czarnego maga Brune’a Keare’a, dowiemy się także, kto i dlaczego nadał mu jego niezwykły przydomek. Zresztą, już sama obietnica powrotu do świata Krzyczącego w Ciemności brzmi niezwykle kusząco, bo to rzeczywistość z gatunku tych, które w równej mierze budzą grozę co i zachwyt.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
‹Wielki projekt›
Stephen Hawking, autorytet w dziedzinie współczesnej fizyki teoretycznej, wraz z Leonardem Mlodinowem zadają pytanie nurtujące naukowców od pokoleń: skąd wziął się Wszechświat i dlaczego rządzi się takimi, a nie innymi prawami natury? Autorzy wyjaśniają, że Wielki Wybuch jest efektem praw fizyki, i zdecydowanie odrzucają możliwość koncepcji „pierwszego poruszyciela”, co sprawiło, że książka już w chwili wydania jej po angielsku wzbudziła emocjonującą dyskusję. Książka zaskakuje bogactwem przemyśleń i idei, pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć współczesną fizykę. Dominuje w niej usiłowanie dojścia do „ostatecznej teorii wszystkiego”, ale niestety autorzy nie kryją, że nauka wydaje się od tego oddalać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dennis Lehane
‹Mila księżycowego światła›
Każdy, kto czytał powieść „Gdzie jesteś, Amando” lub oglądał bardzo dobry film Bena Afflecka na jej podstawie, musiał zapamiętać niejednoznaczne zakończenie i przejąć się losem małej dziewczynki. „Mila księżycowego świata” kontynuuje tę opowieść, Amanda jest już nastolatką i… znowu znika. Do sprawy sprzed lat powrócą oczywiście detektywi Kenzie i Gennaro, którzy będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami swej decyzji sprzed lat. Mamy szczerą nadzieję na dobrą, pogłębioną literaturę kryminalną. Lehane zwykle nas nie zawodził.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Nadżib Mahfuz
‹Ród Aszura›
Egipcjanin Nadżib Mahfuz to jeden z tych laureatów literackiej nagrody Nobla (z 1988 roku), o którym mało kto pamięta. W Polsce wydano pięć jego powieści, ale nazwisko jest znane raczej tylko literaturoznawcom i miłośnikom literatury orientalnej. Tym bardziej warto zaznaczyć, że właśnie wydana zostaje kolejna – „Ród Aszura”, dzieło oryginalnie opublikowane w roku 1977, zapowiadające nieco baśniowy powiew prawdziwego Orientu, ale także solidną prozę społeczną, stworzoną przez niepokornego twórcę, na którego, podobnie jak na Salmana Rushdiego nakładana była fatwa za publiczną krytykę islamu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marcin Michalski, Maciej Wasielewski
‹81:1. Opowieści z Wysp Owczych›
Kto wie, czy Wyspy Owcze nie są najmniej znanym zakątkiem Europy? To wyspiarskie terytorium należące do Danii liczy niecałe 50 tysięcy mieszkańców, posługujących się w większości językiem farerskim. Mieszka tam także około stu Polaków. Jak wygląda życie na tym maleńkim archipelagu, tak smaganym wiatrami, że drzewa sadzi się tam sztucznie, tylko w miastach? Jacy są mieszkańcy Wysp Owczych, wywodzący się z norweskich Wikingów? Polscy reporterzy postanowili opowiedzieć o tym, co kryje się poza nic nie mówiącymi encyklopedycznymi statystykami. Pokazują nam ludzi i ich obyczaje oraz codzienne życie w społeczności, gdzie wszyscy znają wszystkich. Ciekawostki, anegdoty, piękne krajobrazy – wszystko to czeka na odkrycie w „Opowieściach z Wysp Owczych”. No i to, co najważniejsze, dowiemy się też, jaki mecz zakończył się sensacyjnym tytułowym wynikiem: 81:1.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marilyn Monroe
‹Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy›
Trwa zaskakująca chyba nieco moda na Marylin Monroe. Po szeregu bardziej i mniej biograficznych pozycji, po ich zbeletryzowanych wersjach (jak „Blondynka” Joyce Carol Oates), po publikacjach jej wywiadów, rozmów z psychonalitykami („Marylin, ostatnie seanse”) tym razem zbiór osobistych zapisków, listów, a nawet wierszy. Dla fascynatów tej jednej z najbardziej pobudzających wyobraźnię aktorek XX stulecia z pewnością warta uwagi ciekawostka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Alex Strozynski
‹Kościuszko. Książę chłopów›
Zawsze interesuje nas sytuacja, gdy ktoś z zagranicy pisze o Polsce i znanych Polakach. I choć syna polskich emigrantów Alexa Storożyńskiego trudno uważać za niezwiązanego z Polską, to jednak dzieło o Tadeuszu Kościuszce, pisane na potrzeby amerykańskiego odbiorcy, może być ciekawym spojrzeniem na tego czytankowego bohatera. Zwłaszcza że ma to być biografia rzetelna, oprócz niewątpliwych zalet Naczelnika Insurekcji również poświęcająca miejsca na jego wady.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Juliusz Verne
‹Przygody kapitana Hatterasa›
Czy to możliwe, by po 150 latach znalazła się powieść Juliusza Verne’a dotychczas niewydana w Polsce? I tak, i nie, bo „Przygody kapitana Hatterasa” opublikowane było w XIX wieku w polskiej gazecie (a nawet w „Gazecie Polskiej”), ale nigdy nie doczekały się wydania książkowego. Można więc rzec, że mamy do czynienia z wydarzeniem naprawdę wielkiego kalibru, dla miłośników twórczości Verne’a, których w Polsce nie brakuje (naczelny „Esensji” jednym z nich) nie do pominięcia. A o czym jest powieść? Ach, o wyprawie na biegun.
[1] 2 »
dodajdo

Komentarze

01 IV 2011   19:50:17

Powiedzcie, że to nie prima aprilis i naprawdę wydadzą Vesaasa. Bardzo lubię tego autora, ale jedyne wydania jakie są, pochodzą z lat 70. Szkoda, że tak wybitny prozaik nie jest w naszym kraju wydawany, może wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy i zrobi wznowienia.

01 IV 2011   20:18:29

Polecanki są jak najbardziej poważne. Żadnych dowcip(as)ów.

04 IV 2011   14:42:48

W tekście o nowej książce Zafona jest błąd: poprzednia część to Książę mgły, a nie Książę wiatru.
Poprawcie szybko, bo głupio tak...
Pozdrawiam!

04 IV 2011   16:56:22

Abo nas zmylił „Cieniem wiatru”. Zafón coś lubi te zjawiska atmosferyczne ;-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

20 najlepszych książek 2017 roku
Esensja

20 II 2018

…zdaniem czytelników Esensji. Jak co roku prezentujemy wyniki naszego plebiscytu na najlepsze książki minionego roku. Typowaliśmy my, głosowali czytelnicy, w efekcie mamy doborową dwudziestkę. Zapraszamy… do lektury.

więcej »

Pożegnania 2017 (4)
Jarosław Loretz

4 II 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Do księgarni marsz: Luty 2018
Esensja

1 II 2018

Z lutowych zapowiedzi wydawców wybraliśmy 28 książek – po jednej na każdy dzień miesiąca.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Esensja czyta: Kwiecień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Marzec 2013
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – maj 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XX – kwiecień 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – kwiecień 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Luty 2018
— Esensja

Styczeń 2018
— Esensja

Grudzień 2017
— Esensja

Listopad 2017
— Esensja

Październik 2017
— Esensja

Wrzesień 2017
— Esensja

Sierpień 2017
— Esensja

Lipiec 2017
— Esensja

Czerwiec 2017
— Esensja

Maj 2017
— Esensja

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Marzec 2017
— Dawid Kantor, Daniel Markiewicz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszechświat jest najdoskonalszym darmowym obiadem
— Joanna Kapica-Curzytek

Osty kłują
— Magdalena Kubasiewicz

I potępieni mogą marzyć
— Marcin Mroziuk

Sumienie gangstera
— Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Wrzesień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Sierpień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nowe igraszki
— Marcin Mroziuk

Literacki voyeuryzm
— Marcin Mroziuk

Tegoż autora

20 najlepszych książek 2017 roku
— Esensja

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Książki Roku 2016 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2016!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2016: Książki
— Esensja

Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
— Esensja

Najlepsze książki 2015 roku
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.