Lista Przebojów Książkowych: Notowanie VII – kwiecień 2011Siódme notowanie, po raz czwarty na pierwszym miejscu „Król Bólu” Jacka Dukaja! Czy znajdzie się książka, która go w końcu zdetronizuje?
EsensjaLista Przebojów Książkowych: Notowanie VII – kwiecień 2011Siódme notowanie, po raz czwarty na pierwszym miejscu „Król Bólu” Jacka Dukaja! Czy znajdzie się książka, która go w końcu zdetronizuje? ![]() „Król Bólu” liderem, ale na kolejnych miejscach już wyraźne zmiany. Zmiany tym ciekawsze, że będące powrotami – „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny” już drugi raz z rzędu notuje awans na naszej liście, a „Crypotonomicon” po jednorazowym spadku powraca na wysoką pozycję. To notowanie będzie też triumfem literatury fantastycznej – po raz pierwszy zajęła wszystkie trzy miejsca na podium. Kolejna lista propozycji do głosowania pojawi się już w niedzielę 10 kwietnia. A oto oficjalne wyniki szóstego notowania Listy Przebojów Książkowych. W nawiasach po tytule – ilość miesięcy na naszej liście i awans/spadek na liście 1. Jacek Dukaj ‹Król Bólu› (4) (0) ![]()
Wyszukaj / Kup Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali. Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność – i inna literatura o przyszłości. W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy. Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski – ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać – on jest pierwszym warunkiem intymności. Czytaj naszą recenzję. 2. Neal Stephenson ‹Cryptonomicon› (4) (+11) ![]()
Wyszukaj / Kup „Cryptonomicon” Neala Stephensona, nagrodzony HUGO, to pochwalna pieśń wolności idei. Stephenson prowadzi narrację swojej książki dwutorowo – część akcji rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, a część współcześnie, w czasach komputerowych hakerów walczących o nieskrępowaną swobodę internetu. W roku 1942 Lawrence Pritchard Waterhouse – geniusz matematyczny i młody kapitan Marynarki Wojennej USA – zostaje przydzielony do Jednostki 2702. Ta formacja jest tak tajna, że o jej istnieniu wie zaledwie garstka ludzi; niektórzy z nich noszą nazwiska w rodzaju Roosevelt czy Churchill. Misja Waterhouse′a i Jednostki 2702 dowodzonej przez żołnierza piechoty morskiej Bobby′ego Shaftoe: utrzymać Niemców w niewiedzy, że aliancki wywiad złamał legendarną Enigmę, to rodzaj gry, kryptograficznej partii szachów między Waterhouse′em a jego niemieckim odpowiednikiem, tłumaczonej na język akcji wojskowych przez dzielnego Shaftoe i jego żołnierzy. Przewijamy w przód do teraźniejszości, gdzie wnuk kryptohackera Waterhouse′a, Randy, próbuje utworzyć w Azji Południowo-Wschodniej „przechowalnię danych” – miejsce, gdzie zaszyfrowane dane mogą być trzymane i wymieniane. Gdy przedsięwzięcie atakują władze oraz wielkie korporacje, Randy łączy siły z wnuczką Shaftoe′a, Amy. Niebawem ich plan doprowadza do ujawnienia potężnego spisku, sięgającego Jednostki 2702. Droga prowadzi do niewyobrażalnego bogactwa, do świata osobistej i cyfrowej wolności… albo do odrodzenia ogólnoświatowego totalitaryzmu. Czytaj naszą recenzję. 3. Anna Brzezińska ‹Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny› (5) (+7) ![]()
Wyszukaj / Kup Świat między panem, wiedźmą i plebanem. Wilżyńska Dolina nie ma wielu powodów do sławy. Pleban załadował na drabiniasty wóz dobytek i gospodynię i niecnie zdezerterował. Władyka szuka chwały na bitewnych polach. Zdesperowani wieśniacy kryją się po krzakach. No, ale jest jeszcze wiedźma. Ginekologiczna znakomitość pięciu powiatów. Posiadaczka zaklęcia „piękna-i-młoda”, kijów-samobijów, stada kur ziejących ogniem oraz cudownego remedium na hemoroidy. Babunia Jagódka lubi proste życie. Święty spokój, gorzałkę i jurnego parobka. Ale wielki świat zewsząd wali do jej obejścia. Rycerstwo złośliwie urządza polowanie na smoka. Chłopstwo pod nieobecność feudała chce parcelować folwark. Syn najbogatszego gospodarza znajduje w pniu drzewa rusałkę i zakochuje się w niej na umór. Bogobojna gospodyni chce się pozbyć męża, a inna, wprost przeciwnie, chce ich mieć aż dwóch. A co najgorsze, prześladują ją dzieci, szukające w lesie swej matki-księżniczki, którą podobno porwała okrutna wiedźma. Babunia Jagódka zna najskrytsze życzenia swoich zacnych sąsiadów. Czasami nawet je spełnia. I właśnie dlatego trzeba się jej bać. Czytaj naszą recenzję. 4. Arthur Conan Doyle ‹Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa› (5) (+3) 5. Jeff VanderMeer ‹Finch› (1) (–) 6. Norman Davies ‹Zaginione królestwa› (5) (−3) 7. ‹Steampunk› (1) (–) 8. Bernard Cornwell ‹Excalibur› (1) (–) 9. Umberto Eco, Jean-Claude Carriere ‹Nie myśl, że książki znikną› (6) (−3) 10. Wojciech Mann ‹RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą› (5) (−7) 11. Krzysztof Piskorski ‹Krawędź czasu› (1) (–) 12. Cormac McCarthy ‹W ciemność› (2) (−1) 13. Wojciech Cejrowski ‹Podróżnik WC› (3) (−9) 14. Mariusz Szczygieł ‹Zrób sobie raj› (5) (−6) 15. Woody Allen ‹Allen na scenie› (2) (−3) 15. (ex-equo) Mario Vargas Llosa ‹Wyzwanie. Szczeniaki› (1) (–) 17. Rosemary Sutcliff ‹Orzeł› (trylogia) (1) (–) 18. Jacek Piekara ‹Ja, inkwizytor. Dotyk zła› (4) (−9) 19. Leonie Swann ‹Triumf owiec› (1) (–) 20. Henning Mankell ‹Niespokojny człowiek› (4) (−6) 21. Truman Capote ‹Te ściany są zimne i inne opowiadania› (1) (–) 22. Irving Stone ‹Pasja życia› (1) (–) 23. Jacek Hugo-Bader ‹Biała gorączka› (1) (–) 24. Arthur C. Clarke ‹Imperialna Ziemia› (1) (–) 25. Peter Conradi, Mark Logue ‹Jak zostać królem› (1) (–) 26. Robert J. Sawyer ‹Futurospekcja› (1) (–) 27. Irving Stone ‹Grecki skarb› (1) (–) 28. Kate Elliott ‹Dziecko Płomienia› (1) (–) 29. Alice Walker ‹Kolor purpury› (1) (–) 30. Eric-Emmanuel Schmitt ‹Trucicielka› (2) (−25) • • • Ciekawostki:
• • • Upominki książkowe wylosowali:
Zapraszamy również do Listy Przebojów Książkowych na Facebooku. ![]() 7 kwietnia 2011 |
Większość czytelników fantastyki zna takie powieści H. G. Wellsa jak „Wojna światów” czy „Wehikuł czasu”. Ojciec science fiction napisał jednak o wiele więcej znaczących książek, z których nie każda została dotychczas przetłumaczona na polski. Przyjrzyjmy się jednej z takich prac mistrza.
więcej »W Polsce zwykło się określać policjantów „glinami” lub pogardliwie „psami”. W krajach anglojęzycznych to „pigs”, czyli po prostu „świnie”. Określenie to sugeruje oczywiście niechęć, odrazę i ma być z założenia obraźliwe. Nazwanie „świnią” Bruce’a Robertsona, głównego bohatera „Brudu”, jest też obraźliwe – tylko, że dla świń. Policjant z edynburskiego posterunku, zajmujący się sprawami kryminalnymi, jest jednym z najbardziej odrażających protagonistów w historii literatury (i filmu). Kim jest ta (...)
więcej »Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.
więcej »Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner
Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – maj 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XX – kwiecień 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – kwiecień 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XIX – marzec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – marzec 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XVIII – luty 2012
— Esensja
Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – luty 2012
— Esensja
Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja
Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja
Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja
Propozycje – maj 2012
— Esensja
Notowanie XX – kwiecień 2012
— Esensja
Propozycje – kwiecień 2012
— Esensja
Notowanie XIX – marzec 2012
— Esensja
Propozycje – marzec 2012
— Esensja
Notowanie XVIII – luty 2012
— Esensja
Propozycje – luty 2012
— Esensja
O tym, czego nie boi się Dukaj
— Mieszko B. Wandowicz
Człowiek przeżywający
— Joanna Kapica-Curzytek
Wiedźmie kłamstwa
— Anna Nieznaj
Królewny i karliczka
— Magdalena Kubasiewicz
Przeczytaj to jeszcze raz: My nie marzniemy
— Anna Nieznaj
Przeczytaj to jeszcze raz: Dryf
— Beatrycze Nowicka
Nanomagia i chłopięce marzenia
— Beatrycze Nowicka
Wieczność porasta rdzą
— Justyna Lech
Esensja czyta: Listopad 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Paweł Micnas, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski
Gdzie diabeł nie może, tam wiedźmę pośle
— Magdalena Kubasiewicz
Prezenty świąteczne 2022: Prezenty książkowe
— Esensja
Nie przegap: Luty 2022
— Esensja
Prezentownik książkowy 2021
— Esensja
10 najśmieszniejszych lub najdziwniejszych książkowych scen ze zwierzętami
— Esensja
10 naj…: 11 twarzy jesieni
— Esensja
Do księgarni marsz: Grudzień 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Listopad 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Październik 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Wrzesień 2020
— Esensja
Do księgarni marsz: Sierpień 2020
— Esensja
Już na dniach wydawnictwo Ars Machina wyda "Rozgwiazdę" Petera Watts'a. Może Watts zawalczy nareszcie z Dukajem, bo "Król Bólu" to dobra książka, świetna książka, cacana książka - ale nie aż tak, by okupować miesiącami pierwsze miejsce.