Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 maja 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Maj 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Z obfitych zapowiedzi wydawniczych na maj wybraliśmy dwadzieścia nowości i dziewieć wznowień, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Esensja

Do księgarni marsz: Maj 2011

Z obfitych zapowiedzi wydawniczych na maj wybraliśmy dwadzieścia nowości i dziewieć wznowień, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
‹Księga wojny›
Kolejna – po „Księdze smoków” i dwutomowej „Księdze strachu” – fantastyczna antologia Runy. Tym razem, co nie powinno dziwić, zważywszy na tematykę powieści pisanych przez Anię Brzezińską i Grzegorza Wiśniewskiego – czas przyszedł na wojnę. Wśród autorów właśnie Brzezińska (jedyna kobieta w gronie), a także Jakub Ćwiek, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Krzysztof Piskorski i Jakub Nowak. Zapowiada się bardzo ciekawie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zygmunt Bauman
‹44 listy ze świata płynnej nowoczesności›
Każdemu z nas znane są niepokoje współczesnego świata, w którym „zmiana to najbardziej pewny punkt odniesienia”. Staramy się przygotować się na każde ryzyko, które niesie nam przyszłość. Doznajemy jednak poczucia zagubienia. Chcemy zrozumieć to, co dzieje się wokół nas, i to, co zdarzy się w przyszłości. Jak znaleźć stałość, na czym się oprzeć w stale zmieniającym się świecie? Nikt tak jak profesor Zygmunt Bauman nie tłumaczy nam chaotycznej rzeczywistości i związanych z tym naszych lęków. Książka napisana jest w formie 44 listów poruszających tematy znane z codziennego życia. Autor proponuje jednak czytelnikowi, aby na te zagadnienia, które z pozoru doskonale znamy, spojrzeć od innej strony.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Maciej Zaremba Bielawski
‹Higieniści. Z dziejów eugeniki›
Wzbogacony zbiór artykułów Macieja Bielawskiego, poświęconych ukrywanemu przez lata szwedzkiemu programowi sterylizacji, mającego doprowadzić do „udoskonalenia” rasy. Opowieść o tym, jak kierując się fałszywie pojmowanym dobrem społecznym, można doprowadzić do zezwierzęcenia części tego społeczeństwa. Kilkanaście lat temu Bielawski publikował swoje teksty na przekór mediom, które szokujące ustawy pomijały milczeniem. „Higieniści” zawierają opracowane artykuły z tamtego okresu, ale też fragmenty opowiadające o historii eugeniki. W książce znalazły się także rozdziały poświęcone polskim propagatorom „ulepszania” ludzkości.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Karol Olgierd Borchardt
‹Karola Borchardta listy do Kasi›
Postaci Karola Olgierda Borchardta, kapitana żeglugi wielkiej i pisarza-marynisty zapewne nie trzeba czytelnikom przypominać. Kolejne pokolenia zachwycają się wspomnieniami zawartymi w tomie „Znaczy kapitan”, żeby przypomnieć tylko tę najważniejszą książkę w jego dorobku. O nim samym powstała biografia Ewy Ostrowskiej „Kapitan własnej duszy”. Ale nawet tam nie znajdziemy wyjaśnienia wielu tajemnic, którymi było owiane prywatne życie kapitana. W 1931 roku poznał ważną w swoim życiu osobę, Marię Frątczakównę. Studiowała we Francji i Niemczech, pisywała do przedwojennego „Bluszczu”. Kapitan Borchardt, choć wolny, był związany małżeńską przysięgą. Ich niespełniona miłość przerodziła się w długoletnią korespondencyjną przyjaźń, której zapis poznajemy w niniejszej książce.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jennie Dielemans
‹Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym›
Miejsce zwiedzania ma wpływ na zwiedzającego – co do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak turyści kształtują turystyczne obiekty? Fakt, śmiecą, zużywają hotelowe ręczniki i objadają swoich gospodarzy. Tu jednak chodzi o coś bardziej złożonego, o ich wpływ na miejsce docelowe, jeszcze zanim się tam znajdą. Turystyka jest przecież potężnym przemysłem i trudno wyobrazić sobie, by tubylcy – a raczej mający mało wspólnego z danym miejscem „tubylcy” – przyjmowali bogatych (a zatem: wymagających) gości bez uprzedniego przygotowania. Sezon urlopowy za pasem. Z książki Dielemans dowiecie się, w jakim naprawdę stopniu autentyczne są wasze wojaże. O ile wystarczy wam odwagi, by zgłębić mechanizmy rządzące bądź co bądź jedną z bardziej przyjemnych sfer naszego życia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacques-Louis Doussin-Dubreuil
‹Niebezpieczeństwa onanizmu›
Prawdziwa perełka, którą polecamy „z pewną taką nieśmiałością” i lekkim uśmieszkiem. Naukowy traktat z pierwszej połowy XIX wieku opowiadający o niebezpieczeństwach (niebezpieczeństwach? dramatach?) masturbacji. Według autora, który sprawę zbadał dogłębnie i poparł bardzo licznymi przykładami, onanizm prowadzi do najgorszych chorób, a rezultacie – do śmierci w cierpieniach. Przeczytać trzeba, jeśli nie po to, by zawrócić ze zgubnej drogi, to chociaż by zdrowo się pośmiać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jean Hatzfeld, Hans Rosenfeldt
‹Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy›
Rwanda w 1994 roku była świadkiem rzezi Tutsich dokonanej przez Hutu. Krajobraz po masakrze opisywał francuski dziennikarz Jean Hatzfeld. Po trzech latach pojechał do Rwandy raz jeszcze, tym razem po to, by spisać historie tych, którzy przeżyli. Tak powstała „Nagość życia” – opowieść trzynastu ocalałych Tutsich. Być może pierwszy krok do zrozumienia ludobójstwa, o ile zrozumienie jest w tym wypadku możliwe. Na pewno wstrząsająca relacja ludzi zmartwychwstałych, bo dosłownie podnoszących się z błota po tym, jak udawali w nim trupy, by uniknąć śmierci.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
J.E. Kaufmann, H.W. Kaufmann, Robert M. Jurga
Fortyfikacje Trzeciej Rzeszy
Włoska Linia Zygfryda, o zdobycie której Alianci toczyli krwawe boje, oraz Wał Atlantycki, mający chronić podbitą przez Niemców Europę przed desantem, to bez wątpienia najbardziej znane przykłady niemieckich fortyfikacji z okresu drugiej wojny światowej. Autorzy nie ograniczają się jednak tylko do nich – w ich ksiażce znalazło się też miejsce na pola minowe zakładane w Zatoce Fińskiej przeciwko Flocie Bałtyckiej ZSRR, umocnienia na linii Odry i Warty czy różne schrony wykorzystywane przez Hitlera.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Hiromi Kawakami
‹Manazuru›
„Nadepnęłam na węża” zbiór tajemniczych i magicznych opowiadań Hiromi Kawakami zaintrygował nas i spodobał się czytelnikom. Tym razem otrzymujemy powieść tej interesującej autorki, z opisu dotykającej podobnej tematyki, współczesnych fantastycznych opowieści, mających swe źródło w japońskim folklorze. A wszystko to napisane pięknym, poetyckim językiem. Dla miłośników Murakamiego i jemu podobnych pozycja obowiązkowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stephen King
‹Czarna Bezgwiezdna Noc›
Zbiór czterech długich opowiadań (czy może raczej mikropowieści), których wspólnym tematem jest, jak pisze wydawca, „ciemna strona każdego z nas” – brzmi intrygująco, prawda? Ponadto po nieco przegadanym „Pod kopułą” powrót do krótszej formy wydaje się dobrym pomysłem, a że Stephen King w takiej właśnie formie zawsze czuł się dobrze – żeby wspomnieć choćby znakomitych „Skazanych na Shawshank” – liczymy na kilkaset stron, które solidne nas wystraszą. Fanów amerykańskiego pisarza na wizytę w księgarni z pewnością nie trzeba namawiać, pozostali mogą zakup rozważyć.
1 2 3 »

Komentarze

01 V 2011   17:07:29

Jedna uwaga odnośnie opisu książki "Kariery oficerów (...) " Rządy sanacji nazywane były dyktaturą pułkowników, nie poruczników, proponuję poprawić :)

02 V 2011   10:28:27

"W północ się odzieję" to czwarty a nie trzeci tom przygód Tiffany (wcześniejsze to - "Wolni Ciutludzie", "Kapelusz pełen nieba" i "Zimistrz").

03 V 2011   16:01:21

W "Fortyfikacjach Trzeciej Rzeszy" powinno być "Zatoka Fińska" a nie "Zatoka Finlandzka" :)

03 V 2011   20:23:10

Słaby miesiąc. BTW, słyszeliście, że księgarze chcą wprowadzić ceny minimalne na książki?

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/333610,sprzedawcy-chca-cen-minimalnych-na-ksiazki.html

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stare wspaniałe światy: Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
Andreas „Zoltar” Boegner

31 V 2023

Autor tej dylogii, zaliczanej do klasyki przedwojennej brytyjskiej science fiction, urodził się w Smethwick pod angielskim Birmingham, co czyni go rodakiem i rówieśnikiem H. G. Wellsa. Na tym podobieństwa między obu pisarzami (pozornie) się kończą.

więcej »

Rynsztokowo: Filozofia „no future”
Marcin Knyszyński

28 V 2023

Mamy rok 1984. We Francji Michel Platini zamienia się w żywą legendę, czego świadkami są młodzi, dwudziestoletni bohaterowie powieści, przesiadujący w edynburskich pubach i oglądający przy piwie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Nie przypominają jeszcze ćpunów z „Trainspotting”, którzy nie chcieli wybierać niczego poza heroiną. Ale są na „dobrej” drodze.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (12)
Andreas „Zoltar” Boegner

21 V 2023

Tym razem wybrałem dwa wydawnictwa, które traktują o diametralnie różnych fenomenach. Z jednej strony chodzi o historię ludzkości, sięgającą niewyobrażalne pół miliona lat w przyszłość. Natomiast druga książka traktuje o wydarzeniu, które znamy w międzyczasie z autopsji: chodzi o wybuch pandemii.

więcej »

Polecamy

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”

Stare wspaniałe światy:

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Pizza za 136 tysięcy złotych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Przeczytaj to jeszcze raz: Policjant w trakcie przejść
— Sebastian Chosiński

Na rubieżach rzeczywistości: Myślę, ale czy jestem?
— Marcin Knyszyński

Okiem biologa
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Lipiec 2013
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Do księgarni marsz: Lipiec 2013
— Esensja

Panie Stanisławie, Mrogi Drożku!
— Marcin T.P. Łuczyński

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXII – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – czerwiec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XXI – maj 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.