Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 kwietnia 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Listopad 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Trzy razy Umberto Eco oraz dla lekkiego urozmaicenia wyboru dwadzieścia dziewięć książek innych autorów czyli nasze polecanki na listopad.

Esensja

Do księgarni marsz: Listopad 2011

Trzy razy Umberto Eco oraz dla lekkiego urozmaicenia wyboru dwadzieścia dziewięć książek innych autorów czyli nasze polecanki na listopad.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
‹Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2011›
Sądzimy, że antologii „Kroki w nieznane” nie trzeba już reklamować. Sześć tomów z lat 70. zyskało status kultowości. Reaktywowana w 2005 roku tym razem osiągnie już siódmy tom – a to znaczy, że ilościowo przebije klasyczne wydania. Nie wiemy jeszcze prawie nic na temat zbioru autorów i tekstów, ale nie mamy żadnych wątpliwości, że będą godne uwagi. Można rzec, że „Kroki w nieznane” co roku są książką, której nie wolno przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
‹Miecze i mroczna magia›
Kilkanaście opowiadań popularnych autorów to powód wystarczający, by zainteresować czytelników tą antologią. Mamy nadzieję na barwną mozaikę różnorodnych pomysłów i światów, która umili niejeden listopadowy wieczór.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
‹Science Fiction›
Hard SF w ostatnich latach nie cieszy się wielką popularnością, wyraźnie przegrywając z „lżejszymi” gatunkami, takimi jak fantasy czy horror. A jednak, co ciekawe, wygląda na to, że czytelnicy spragnieni są trudniejszych w odbiorze książek, o czym świadczy sukces „Ślepowidzenia”, powieści niewątpliwie bardzo hard. Czy antologia ten sukces powtórzy? Nie wiemy, choć niewątpliwie warto się nią zainteresować, bo dobór autorów wygląda nader zachęcająco. Jacek Dukaj, Rafał Kosik, Jakub Nowak, Cezary Zbierzchowski, Paweł Majka i Michał Protasiuk to przecież najciekawsi pisarze młodego pokolenia. Dodajmy, że w zbiorze pojawi się również opowiadanie nagrodzone we wspólnym konkursie „Esensji”, „Nowej Fantastyki” i wydawnictwa Powergraph.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Julian Baggini
‹Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych›
Na czym polega sprawiedliwość? Jaki jest sens śmierci? Co jest lepsze: Beethoven czy befsztyk chateaubriand? Rossini czy martini? Shakespeare czy Britney Spears? Brytyjski filozof i publicysta m.in. „Guardiana” zaprasza czytelnika do wspólnych poszukiwań odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Alan Bradley
‹Ucho od śledzia w śmietanie›
Trzecia część przygód Flavii de Luce, zafascynowanej chemią jedenastolatki, która rozwiązuje najbardziej skomplikowane zagadki. Dwa pierwsze tomy, niestety, w naszym cyklu przegapiliśmy, teraz więc śpieszymy nadrobić przeoczenie. A warto polecić całą serię, bo to jedne z najciekawszych i najbardziej oryginalnych pozycji dla młodego czytelnika. Nie ma tu żadnego ratowania świata ani obdarzonych magicznymi mocami dzieci, jest za to niezwykle inteligentna dziewczynka o nietypowych zainteresowaniach, są kryminalne intrygi niemal jak z powieści Agathy Christie, sporo angielskiego humoru oraz barwny obraz angielskiej wsi lat 50. Nie tylko dla rówieśników głównej bohaterki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Harlan Coben
‹Klinika śmierci›
Na powieści Harlana Cobena można narzekać, nie zmienia to jednak faktu, że każda jego książka staje się bestsellerem. Amerykański pisarz nie ma oryginalnych pomysłów (w gruncie rzeczy jego fabuły są do siebie dość podobne), a stworzeni przez niego bohaterowie nie grzeszą głębią osobowości, lecz wszystko to jest rekompensowane przez umiejętność utrzymania czytelnika w napięciu, co przecież najbardziej liczy się w tego typu literaturze. Coben wie, kiedy przyśpieszyć akcję, a kiedy trochę zwolnić, i zręcznie podsuwa kolejne zagadki. A że tym razem i tytuł, i opis wydawcy zapowiadają thriller medyczny (seria tajemniczych zgonów w tytułowej klinice, prace nad wynalezieniem leku przeciwko AIDS), najnowszą powieść Cobena polecamy przede wszystkim miłośnikom tego gatunku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Umberto Eco
‹Cmentarz w Pradze›
Każda nowa powieść Umberto Eco jest wielkim wydarzeniem – to chyba oczywiste. Nie inaczej będzie z pewnością z „Cmentarzem w Pradze”. Wiemy, że jednym z głównych motywów książki jest historia słynnych „Protokołów mędrców Syjonu”, a tematem teorie spiskowe w ogólności. W obliczu atakujących nas ze wszystkich stron „kontrolowanych wyburzeń”, „sztucznej mgły” czy „bomb paliwowo-powietrznych” – jakże na czasie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Umberto Eco
‹Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe›
Listopad miesiącem Umberto Eco – wydawcy planują aż trzy jego premiery w tym miesiącu. „Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe” to – jak łatwo się domyślić – zbiór felietonów pisarza na różne tematy. Już od czasów „Zapisków na pudełku od zapałek” wiemy, że Eco doskonale sprawdza się i w tej formie. Książkę należy czytać w parze z „Cmentarzem w Pradze”, porusza bowiem – choć od strony publicystycznej – podobne tematy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Umberto Eco
‹Wyznania młodego pisarza›
A oto i trzecia premiera książki Umberto Eco. Tytuł przewrotny (przy całej sympatii i szacunku dla Eco, akurat „młodym pisarzem” trudno go nazwać), ale treść nietrudna do odgadnięcia. Proces twórczy, różnice między pisarstwem powieściowym i niepowieściowym, przenikanie się rzeczywistości i fikcji, oddziaływanie literatury – wszyscy lubiący czytać, lubią też czytać o tym, dlaczego lubią czytać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dmitry Glukhovsky
‹Czas zmierzchu›
Nowa książka autora bestsellerowego „Metra 2033” oraz jego kontynuacji, czyli „Metra 2034”. Tym razem z mrocznych podziemi postapokaliptycznego świata przenosimy się do współczesnej Moskwy – tam właśnie głównemu bohaterowi przyjdzie rozwiązywać zagadkę tajemniczego dziennika, który opisuje szesnastowieczną wyprawę po święte księgi Majów. Będą też indiańskie bóstwa oraz pochłaniające tysiące ofiar kataklizmy. Brzmi intrygująco, a wydawca w dodatku zapowiada, że „Czas zmierzchu” to rosyjska odpowiedź na twórczość Dana Browna, natomiast sam Glukhovsky jest tamtejszym Stephenem Kingiem. Cóż, za Brownem nie przepadamy, ale moskiewski King bardzo nas zainteresował. Warto dać powieści szansę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michał Grzesiek
‹James Bond. Szpieg, którego kochamy›
O Jamesie Bondzie nigdy za dużo – zwłaszcza gdy piszą o nim rodzimi twórcy. Po leksykonie Kamila Śmiałkowskiego (ze zbiorem felietonów różnorakich autorów) na rynku pojawia się kolejna pozycja; jak zapowiadają wydawcy, przepełniona informacjami i ciekawostkami (także polonicami). Mamy nadzieję na książkę pisaną z prawdziwą pasją. Agent 007 tylko na takie zasługuje.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Maureen Jennings
‹Biedny Tom już wystygł›
Miłośnicy kryminalnych seriali znają już detektywa Murdocha, inteligentnego i nieco nieśmiałego detektywa, który prowadzi śledztwa w Toronto końca dziewiętnastego wieku. Teraz przyszła pora na zapoznanie się z literackim pierwowzorem, czyli liczącym sobie siedem części cyklem autorstwa Maureen Jennings. W Polsce ukazały się już dwa pierwsze tomy, oba dobrze przyjęte przez nasze recenzentki, a teraz dostajemy do rąk trzeci – właśnie powieść „Biedny Tom już wystygł”. Książki Jennings są mroczniejsze i bardziej „na serio” niż telewizyjny serial, sporo tu celnych obserwacji obyczajowych i niezbyt wesołych obrazów z życia miasta, gdzie biednych i bogatych oddziela przepaść. Jednak powieści kanadyjskiej autorki są też po prostu ciekawymi kryminałami, z intrygującą zagadką, wciągającą fabułą i budzącym sympatię głównym bohaterem. Nie tylko dla wielbicieli gatunku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stephen King
‹Dallas ‘63›
Książek tego autora nie trzeba polecać. Niekwestionowany król grozy powraca, tym razem z politycznym thrillerem w sztafażu SF – mamy tutaj bowiem zarówno zamach na prezydenta Kennedy’ego, jak i portal, który pozwala przenosić się w czasie. Jaki będzie efekt takiego połączenia? King miał w ostatnich latach parę słabszych pozycji, ale udowodnił też swego czasu, że dobrze się czuje nie tylko w konwencji horroru, z którego jest najbardziej znany. Można więc liczyć na ciekawą lekturę – zwłaszcza że przełom lat 50. i 60. autor zawsze opisywał barwnie, interesująco i przede wszystkim z wielką miłością.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jonasz Kofta
‹Dolina tysiąca brzuchów›
Jonasz Kofta najbardziej znany jest jako autor tekstów piosenek, skeczów i innych utworów literackich. Wiele z nich zagościło na stałe w historii rozrywki. „Dolina tysiąca brzuchów” to pierwszy tom jego zebranych tekstów – tych doskonale znanych i mniej znanych. Niektóre z nich pochodzą z archiwum autora i zostają opublikowane po raz pierwszy. Warto zapoznać się bliżej z twórczością Jonasza Kofty, którego dzisiaj można bez wahania nazwać klasykiem w swojej dziedzinie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wojciech Mann, Krzysztof Materna
‹Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami›
Wspomnienia Wojciecha Manna „Rockmann, czyli jak nie zostałem saksofonistą” cieszyły się ogromną popularnością, stały się bestsellerem, brylowały na naszej Liście Przebojów Książkowych. Podobną przyszłość wieszczymy „Podróżom dużym i małym”, tym razem napisanym wspólnie z – kimże innym? – Krzysztofem Materną. Zbiór opowiastek o przygodach dwóch panów, którzy informowali nas, że dalszy ciąg programu nastąpi za chwilę, z pewnością będzie ciekawy i zabawny.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gabriel García Márquez
‹Nie wygłoszę tu mowy›
Kolumbijski noblista przyznaje, że przemawianie zawsze było dla niego stresujące. Ten tom zawiera ważniejsze mowy, wygłoszone w różnych decydujących momentach jego obfitującego w wydarzenia życia. Na uwagę zasługuje fakt, że nie składają się one tylko i wyłącznie z ozdobników, ale mówią wiele o samym autorze, między innymi o jego stosunku do literatury i pisarstwa, o trudnej miłości do jego ojczyzny – Kolumbii, o jego zaangażowaniu w rozwiązywanie problemów ekologicznych. To opowiedziane w nietypowej formie, bo tekstami przemówień, biografia noblisty Gabriela Garcíi Márqueza i jego życiowe pasje.
1 2 »

Komentarze

01 XI 2011   22:31:14

A nowy Llosa? Premiera była w październiku, a u Was ani słowa.

01 XI 2011   23:02:38

"Blady ogień" powieścią?

02 XI 2011   20:18:06

Moim zdaniem -- a ja pisałem tę notkę, stąd jest to tutaj zdanie kluczowe ;-) -- tak. Chociaż, rzecz jasna, nietypową i zdaję sobie sprawę, że można tego spojrzenia nie podzielić. Dodam natomiast, iż pytania, czy "Blady ogień" jest oraz w jakim sensie jest powieścią, uważam za dla tej książki kompletnie nieistotne. (Czego proszę nie traktować jako asekurację, bo co napisałem, napisałem w pełni władz umysłowych :-)).

05 XI 2011   17:40:23

Słabo. Idzie grudzień i czas prezentów, a na całej liście nie znalazłem nic wartego zakupu.

05 XI 2011   17:41:44

Pominę milczeniem obecność na liście kryminału napisanego przez autora najbardziej znanego z bycia pederastą.

05 XI 2011   20:46:31

To nie kupuj, nie ma przymusu - ale są tacy, co coś jednak znaleźli:)

07 XI 2011   10:13:51

Uważasz, że powinniśmy wartościować książki na podstawie orientacji seksualnej ich autora?

07 XI 2011   22:20:15

Achika, a gdzie tak napisałem? Stwierdziłem tylko, że Witkowski stał się znany, ponieważ czytelników zaciekawiło jego zboczenie seksualne.

I serio, uważacie tam w redakcji, że nowa książka Witkowskiego będzie ciekawsza niż nowa powieść Pereza-Reverte?

http://esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=11396

08 XI 2011   08:26:52

1) Homoseksualizm nie jest zboczeniem.
2) Wiesz, trochę trudno jest ogarnąć _wszystkie_ pojawiające się książki. Nie napisaliśmy pewnie jeszcze o innych wartych uwagi pozycjach.

08 XI 2011   11:42:14

"Homoseksualizm nie jest zboczeniem", bo tak większością głosów uznała parę lat temu WHO. Wcześniej twierdziła, że jest, więc był. Z drugiej strony encyklopedia GW (bodaj 2007) nadal twierdzi, że to zaburzenie, więc wobec takiej rozbieżności wśród największych autorytetów trudno ocenić stan rzeczywisty. Osobiście nie mam zdania. Na ludzi natomiast, którzy znani są głównie ze swoich upodobań seksualnych, niezależnie od tego, jakie to upodobania i jakie upodobania są lub były upodobaniami normalnymi, zawsze będę spoglądał z pewną podejrzliwością. Jak pisał Łysiak -- to cytat, więc proszę wybaczyć dosadność -- "oni nie rozumieją, że każdy Oscar Wilde może być pedałem, ale nie każdy pedał może być Oscarem Wildem". Zaznaczam, że nie wiem, ile jest Wilde'a w Witkowskim; sądzę, że mniej niż w Wildzie, ale może i tak wystarczająco?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Marzec 2023
Esensja

31 III 2023

Wprawdzie oficjalnie nastała już wiosna, ale pogoda wciąż może zaskoczyć. Może więc warto w te mniej wiosenne dni nadrobić coś z naszych marcowych recenzji?

więcej »

Stare wspaniałe światy: Jak przewidziałem drugą wojnę światową
Andreas „Zoltar” Boegner

28 III 2023

Większość czytelników fantastyki zna takie powieści H. G. Wellsa jak „Wojna światów” czy „Wehikuł czasu”. Ojciec science fiction napisał jednak o wiele więcej znaczących książek, z których nie każda została dotychczas przetłumaczona na polski. Przyjrzyjmy się jednej z takich prac mistrza.

więcej »

Rynsztokowo: Ohyda
Marcin Knyszyński

26 III 2023

W Polsce zwykło się określać policjantów „glinami” lub pogardliwie „psami”. W krajach anglojęzycznych to „pigs”, czyli po prostu „świnie”. Określenie to sugeruje oczywiście niechęć, odrazę i ma być z założenia obraźliwe. Nazwanie „świnią” Bruce’a Robertsona, głównego bohatera „Brudu”, jest też obraźliwe – tylko, że dla świń. Policjant z edynburskiego posterunku, zajmujący się sprawami kryminalnymi, jest jednym z najbardziej odrażających protagonistów w historii literatury (i filmu). Kim jest ta (...)

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Drzwi do krainy fantazji
— Joanna Kapica-Curzytek

Do księgarni marsz: Październik 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Czerwiec 2017
— Esensja

Fantastyczne antologie: Między nadzieją a rozpaczą
— Beatrycze Nowicka

Krótki kurs wychowania mola książkowego
— Marcin Mroziuk

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Sierpień 2014
— Miłosz Cybowski, Konrad Wągrowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jacek Jaciubek, Daniel Markiewicz

Najlepsze prezenty książkowe na święta 2013
— Esensja

Przeczytaj to jeszcze raz: Science Fiction po raz trzeci
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Listopad 2012
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Joanna Kapica-Curzytek, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Lojalność do bólu
— Joanna Kapica-Curzytek

Zanikanie, czyli rzecz o „Cudzych słowach”
— Mieszko B. Wandowicz

Krótko o książkach: Upływ czasu
— Joanna Kapica-Curzytek

Teologia bez iskier
— Sławomir Grabowski

Co pisarzowi w duszy gra
— Marcin Mroziuk

O wewnętrznej wolności
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: W ciemnych barwach
— Miłosz Cybowski

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Podróż
— Joanna Kapica-Curzytek

O sześćdziesiąt dni za długo
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.