Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Najlepsze książki roku 2012

Esensja.pl
Esensja.pl
...w głosowaniu czytelników Esensji, oczywiście. Przedstawiamy wyniki naszego dorocznego plebiscytu.
Nasi czytelnicy – podobnie jak w głosowaniu na książki roku 2009 – postawili na Jarosława Grzędowicza i jego „Pana Lodowego Ogrodu”. To więc już drugi triumf tego autora i tego cyklu w naszym plebiscycie – z pewnością jednak ostatni, jeśli chodzi o cykl, bo tom czwarty był jednocześnie tomem ostatnim. Dodajmy, że „Pan Lodowego Ogrodu” toczył bardzo zażartą walkę z „Droodem” Dana Simmonsa, wyprzedzając go dopiero pod koniec głosowania. Podobnie zacięta walka miała miejsce o medal brązowy, gdzie J. K. Rowling rzutem na taśmę pokonała Szczepana Twardocha.
A oto pierwsza piętnastka naszego głosowania:

Jarosław Grzędowicz
‹Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4›

WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPan Lodowego Ogrodu. Tom 4
Data wydania30 listopada 2012
Autor
Wydawca Fabryka Słów
CyklPan Lodowego Ogrodu
ISBN978-83-7574-751-5
Format880s. 125×195mm
Cena44,90
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 38,50 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 28,03 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
1. Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu, tom 4
Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci.
To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków.
Taki jest „Pan Lodowego Ogrodu”. Porywająca opowieść o konsekwencjach popełnionych czynów.
Czwarty i finalny tom cyklu „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza można śmiało nazwać jedną z najbardziej wyczekiwanych fantastycznych premier tego roku (jeśli nie w ogóle najbardziej wyczekiwaną). Co dostaną czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę? Ostateczne starcie Pieśniarzy, charakterystyczny dla twórczości tego autora klimat, trochę czarnego humoru i rzecz jasna soczysty język Vuko Drakkainena.

Dan Simmons
‹Drood›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDrood
Tytuł oryginalnyDrood
Data wydania19 września 2012
Autor
PrzekładMałgorzata Strzelec, Wojciech Szypuła
Wydawca MAG
ISBN978-83-7480-268-0
Format832s. 150×225mm; oprawa twarda
Cena69,—
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 63,50 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
2. Dan Simmons – Drood €“
9 czerwca 1865 roku Charles Dickens – najsłynniejszy i najpopularniejszy powieściopisarz na świecie, będący u szczytu sławy i zdolności twórczych – jadąc pociągiem do Londynu w towarzystwie swojej potajemnej kochanki, przeżył katastrofę kolejową, która na zawsze zmieniła jego życie.
Czy po tym wypadku zaczął prowadzić mroczne podwójne życie? Czy conocne eskapady do najohydniejszych londyńskich slumsów i nasilająca się obsesja na punkcie ukrytego przed światem podziemnego Londynu, trupów, grobowców, morderstw, palarni opium i rozpuszczania zwłok w dołach z wapnem były tylko przejawem zwykłej pisarskiej ciekawości, czy jednak czymś znacznie bardziej przerażającym?
Podobnie jak w „Terrorze”, Dan Simmons w sposób nienaganny sięga po prawdziwą historię, by na jej bazie snuć fantastycznie wciągającą i budzącą grozę opowieść. Oparty na faktach z życia Charlesa Dickensa i opowiedziany przez Wilkiego Collinsa (przyjaciela Dickensa, częstego współpracownika, a także potajemnego rywala kojarzącego się z mozartowskim Salierim) Drood zgłębia nierozwikłane tajemnice ostatnich lat życia pisarza, a także, być może, odsłania sekret ostatniego, niedokończonego dzieła Dickensa, „Tajemnicy Edwina Drooda”. Mrożący krew w żyłach, niedający się zapomnieć i absolutnie oryginalny – „Drood” to Dan Simmons w szczytowej formie.
Dan Simmons postawił sobie za cel stworzenie wielkiej powieści nawiązującej do najlepszych osiągnięć literackich mistrzów XIX wieku i trzeba przyznać, że udało mu się to wspaniale. „Drood” to fantastyczna książka, czerpiąca garściami z pisarstwa Charlesa Dickensa (i nie tylko; można tu znaleźć np. nawiązania do klasyków grozy, jak E. A. Poe), choć podkreślić trzeba, że tylko stylizowana na powieść „z epoki”. Jest ona bowiem bardzo współczesna (pomimo charakterystycznych manieryzmów), bez typowych dla epoki szczegółowych opisów i emfatycznych dialogów.

J.K. Rowling
‹Trafny wybór›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTrafny wybór
Tytuł oryginalnyThe Casual Vacancy
Data wydania14 listopada 2012
Autor
Wydawca Znak
ISBN978-83-24-02146-8
Format512s. 140×205mm
Cena39,90
Gatunekobyczajowa
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 33,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
3. Joanne K. Rowling – Trafny wybór
Kiedy czterdziestokilkuletni Barry Fairbrother nagle umiera, mieszkańcy Pagford są w szoku. Szybko okazuje się, że w pozornie sielankowym angielskim miasteczku, z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem, wybucha prawdziwa wojna.
Wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Pagford z pewnością nie jest tym, czym wydawało się na początku.
A wszystko z powodu miejsca w radzie parafialnej, które zwolniło się po śmierci Barry’ego. Kto zwycięży w wyborach naznaczonych zaciekłością i obłudą? Będziemy świadkami wojny, jakiej Pagford jeszcze nie przeżyło!
Pełen czarnego humoru, pasjonujący i zaskakujący, „Trafny wybór” jest pierwszą powieścią J.K. Rowling dla dorosłych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
4. Szczepan Twardoch – Morfina
Ostatnimi czasy rzadko ma się do czynienia w naszej rodzimej literaturze z powieścią tak dopracowaną; zagmatwaną i jednocześnie komunikatywną, agresywną stylistycznie, posiadającą własny idiom, a zarazem niezwykle przystępną. Twardoch po raz kolejny okazuje się pisarzem ponadprzeciętnym – udowadnia, że na temat roku 1939 i okupacji Warszawy nie napisano wszystkiego. Jego groteskowa, a zarazem przejmująca książka otrzymała PASZPORT POLITYKI. I kto wie, być może o „Morfinie” usłyszymy ponownie w maju, przy okazji podania kandydatów do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
5. Catherynne M. Valente – Nieś›miertelny“
Talent Valente przejawia się nie tylko w konstrukcji całości, ale też – może przede wszystkim – w drobiazgach. W zapadających w pamięć porównaniach, jak to o miłości, która jest jak poderżnięcie gardła, i w opisie oczu pomalowanych pod kolor śmiertelnej rany. Wszystko tu, nawet proste sceny posiłków (nieważne, czy to kawior i wódka, czy klej zdzierany ze ścian w czasie głodu) nosi tu piętno niezwykłego stylu Valente. Ten świat pachnie, smakuje, a przede wszystkim od początku aż po ostatnie słowo wibruje niesamowicie intensywnymi emocjami. Może po prostu trzeba być poetą, żeby pisać takie książki?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
6. Jo Nesbo – Upiory
„Upiory” są powieścią wielowątkową. Dochodzenie mające na celu odsunięcie oskarżeń o popełnienie morderstwa od Olega odsłania kolejne warstwy fabuły, wywołuje efekt domina, w wyniku którego zagrożeni czują się nie tylko mafiosi, ale także współpracujący z nimi sprzedajni politycy i gliniarze. To także najmroczniejsza część całej serii. Norweski pisarz buduje tak grobowy nastrój, że czytelnik od pierwszej do ostatniej strony musi zdawać sobie sprawę, względnie wyczuwać to intuicyjnie, że rozwiązanie zagadki dla nikogo nie okaże się satysfakcjonujące.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
7. Anna Kań„toch – Czarne
„Czarne” to opowieść o młodości, która – zanim tak naprawdę zdąży zaistnieć i zanim człowiek zdąży ją docenić i posmakować – osuwa się w cień wspomnień. To książka niejednoznaczna, wymykająca się schematycznym kluczom interpretacyjnym, napisana wyrafinowaną polszczyzną, której poetyckość podkreślają silnie spuentowane, krótkie rozdziały. To historia, która zarzuca w głowie kotwicę i nie opuszcza czytelnika, zmuszając go do ponownej reinterpretacji, mnożenia sensów i odnalezienia w powieści samego/samej siebie. Jestem pewien, że nie tylko ja jeszcze nieraz wrócę do „Czarnego”.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
8. Lucius Shepard – Smok Griaule
„Smok Griaule” to zbiór niebanalnych opowiadań i noweli. Lucius Shepard nie tylko ma ciekawe pomysły, ale też dysponuje bardzo dobrym warsztatem a jego teksty skłaniają do refleksji. Do tej pory tłumaczone na język polski teksty Sheparda pojawiały się sporadycznie. „Smok Griaule” jest pierwszym zbiorem jego autorstwa ukazującym się w Polsce. Warto się z nim zapoznać, by wyrobić sobie własną opinię na temat autora, zwłaszcza że niebawem ukażą się jego następne utwory.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
9. Jerzy Pilch – Dziennik
Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie lata (w dużych fragmentach publikował go w „Przekroju“). Znany z brawurowo poprowadzonych powieści, zachwycający jako autor dramatów i scenariuszy, powszechnie czytany jako felietonista, tym razem pokazuje się nam jako memuarysta w sensie ścisłym.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
10. Wojciech Jagielski – Wypalanie traw€“
Mistrzowska opowieść, która na długo pozostaje w pamięci. Zmysł obserwacji i mistrzostwo pióra Wojciecha Jagielskiego zamienia tu i teraz mieszkańców południowoafrykańskiego miasteczka w uniwersalną opowieść o rozczarowaniu, jakie niesie z sobą każda wielka społeczna rewolucja.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
11. Aleksandra Mizieliń„ska, Daniel Mizieliń„ski – Mapy. Obrazkowa podróż po lą…dach, morzach i kulturach ś›wiata
„Mapy” to najlepsza, najciekawsza pozycja twórców obrazkowych opowieści o miasteczku Mamoko i wielu innych edukacyjnych książek dla dzieci. Pomysł na książkę jest wyjątkowo prosty – Mizielińscy wybrali po prostu kilkadziesiąt krajów świata, narysowali ich dość nieskomplikowane mapy (koncentrując się na granicach, liniach brzegowych, głównych rzekach i miastach), ale te mapy ubarwili – jak to dawniej bywało – ogromną gamą prostych, ale starannych rysunków pokazujących najważniejsze elementy kojarzące się z danym krajem.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
12. Łukasz Orbitowski – Widma
„Widma” to jak dotąd najambitniejsza powieść Łukasza Orbitowskiego, imponująca rozmachem i brawurą. Znawca i popularyzator popkultury maści wszelakiej proponuje w niej wciągającą zabawę w zmyślanie – tego, jak mogłaby wyglądać historia Polski, gdyby tylko poprzestawiać kilka jej elementów. Intrygujący popis wyobraźni, nie zawsze trzymanej w ryzach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
13. Filip Springer – Źle urodzone
Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam… Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? „Źle urodzone” to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
14. Alan Hollinghurst – Obce dziecko
Swoją konstrukcją „Obce dziecko” przypomina nieco powieść „Lata” Virginii Woolf, gdzie impresje z różnych lat składają się na obraz toczącego się życia, od epizodu do epizodu. Nie ma płynnej chronologicznej ciągłości, bohaterów książki spotykamy na różnych etapach ich życia, w nowych rolach i w nowym otoczeniu. Niemal każda strona powieści daje nam niezwykłą okazję do refleksji nad upływającym czasem i zmieniającej się z biegiem lat postaci świata. Czas nieubłaganie biegnie do przodu, teraźniejszość szybko staje się przeszłością. Blakną listy i zapisy w dziennikach, odchodzą ludzie, a wspomnienia zacierają się w pamięci.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
15. Wit Szostak – Fuga
Nowa powieść Szostaka to domknięcie krakowskiej trylogii: „Chochoły” opowiadały o powstawaniu mitologii rodzinnej, „Dumanowski” – o mitologii narodowej. W „Fudze” człowiek poprzez mity i symbole próbuje opowiedzieć samego siebie. Pojawiają się w niej postaci i motywy znane z poprzednich książek. Z tych nici narrator tka kobierzec swego życia, czasem kłamiąc, czasem fantazjując – a wszystko po to, by móc jakoś dotknąć swoich najbardziej bolesnych doświadczeń. W opowieści próbuje ocalić to, co stracił w prawdziwym życiu.
• • •
Upominki książkowe wylosowali:
  • Rafał Lewandowski, Poznań
  • Grzegorz Jamróz, Wrocław
  • Daniel Porzycki, Sucha Beskidzka
koniec
21 stycznia 2013
dodajdo

Komentarze

21 I 2013   15:10:56

Nie ma recenzji "Trafnego wyboru"? Szkoda...

21 I 2013   15:13:45

Wszystkie moje typy znalazły się na liście, chociaż nie w pierwszej trójce.

21 I 2013   20:01:14

czy Redakcja posiada jeszcze Zespół Korektorski?
To skąd te literówki rzucające się w oczy na samym początku czytania?
Trochę wstyd... :)

21 I 2013   23:35:02

Wasze rankingi czyta się nie dla kolejności, w każdym razie od rankigu Polski Rock :), tylko dla opisów. Może się mylę, ale wydawało mi się, że zawsze wkładaliście w to trochę wysiłku i dopisywaliście własne recenzje. Recenzje były dłuższe lub krótsze ale zwykle ciekawe.
Tutaj umieściliście suche materiały od wydawców (?), które na tym portalu i w tym miejscu po prostu drażnią. Szkoda.

22 I 2013   09:00:42

pewnie dlatego, że to książki zgłoszone i wygłosowane nie przez redakcję. Pewnie nie wszystkie były przeczytane :P

23 I 2013   15:28:39

tylko drood!

1. miejsce żenada :)

23 I 2013   18:02:45

@Party
Bo to jest Wasz ranking:) Myśmy nie wszystko czytali, a jeśli czytaliśmy, to nie wszystko mogliśmy opisać. Jeśli recenzje były w serwisie, to masz fragmenty i/lub linki do nich. Jeśli nie - trzeba będzie poprosić głosujących o wytłumaczenie się, czemu tak nie po linii redakcyjnej głosowali:)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Fot. IMDb.com

Pożegnania 2017 (2)
Jarosław Loretz

19 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

więcej »

Pożegnania 2017 (1)
Jarosław Loretz

12 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.

więcej »

Książki Roku 2017 – nominacje
Esensja

10 I 2018

To już dziesiąta – jubileuszowa! – edycja naszego plebiscytu na ksiażkę roku. Oto opisy 30 pozycji wybranych spośród propozycji nadesłanych przez Was i kandydatur redakcji.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Próba sił
— Joanna Kapica-Curzytek

Thriller o tematyce społecznej
— Joanna Kapica-Curzytek

Najlepsze nowe książki dla dzieci
— Esensja

25 książek na wakacje
— Esensja

Dokumentacja powolnej destrukcji
— Bartłomiej Krzysztan

Wszystkie opowieści życia ostatniego króla Polski
— Paweł Micnas

Esensja czyta: Luty 2013
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Tęsknoty świata pomiędzy
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2013
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Alicja Kuciel, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Tegoż twórcy

Inny klimat
— Joanna Kapica-Curzytek

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

W białym domu
— Marcin Mroziuk

Fantastycznie po raz drugi
— Dominika Cirocka

Esensja czyta: Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z biblioteki Hogwartu
— Dominika Cirocka

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Kopiuj-wklej, nielegalna kaszanka i antypolskie spiski
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Co za dużo, to niezdrowo
— Dominika Cirocka

Tegoż autora

50 najlepszych filmów 2017 roku
— Esensja

Szósty konkurs na recenzję filmową
— Esensja

Piąty konkurs na recenzję filmową
— Esensja

Esensja typuje Oscary 2017
— Esensja

Ranking filmów Oscarowych 2017
— Esensja

Filmowe dziedzictwo Jasona Bourne’a
— Esensja

Filmy IV kwartału 2015
— Esensja

Najlepsze filmy I kwartału 2015
— Esensja

Najbardziej seksowni 2014
— Esensja

15 najbardziej seksownych aktorek 2014 roku
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.