Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Do księgarni marsz: Marzec 2013

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 »
Dziś pierwszy dzień marca, a więc pora na nasze comiesięczne książkowe. Mamy nadzieję że każdy z naszych czytelników znajdzie coś dla siebie wśród trzydziestu czterech proponowanych tytułów.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

Zapraszamy też do zapoznania się z marcowymi zapowiedziami w Kulturowskazie.

Nowości
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Kolejna pozycja z cyklu popularnonaukowych książek, próbujących spojrzeć na fenomeny popkultury z perspektywy psychologicznej i filozoficznej. Były już książki poświęcone „Matriksowi”, „Zagubionym”, czemu więc nie Człowiek-Nietoperz? Przyznać przecież należy, że Mroczny Rycerz jest bardzo wdzięcznym obiektem do różnych analiz i szukania głębszych treści.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Tytuł mówi wszystko, a właściwie obiecuje dużo. Jak wyjdzie w praniu? Nie mamy pojęcia, czy rzeczywiście zobaczymy najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2011 roku, ale chyba możemy się szykować na niezłą rozrywkę. Wśród autorów nie ma zbyt wielu popularnych w Polsce nazwisk, najbardziej rozpoznawalnym w naszym kraju jest chyba Joe Lansdale, znany głównie z opowiadań w różnych antologiach. Kto wie jednak, czy w tym gronie nie ma nowej gwiazdy literatury detektywistycznej, która strąci samego Cobena z piedestału.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Białoruska reportażystka, znana w Polsce z książek „Czarnobylska modlitwa” i „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, ponownie udziela głosu tym, o których zapomniano. Jak wyglądała Wielka Wojna Ojczyźniana oczami dzieci? Jak wspominają ten czas jako dorośli? Jakie ślady pozostawiła na nich wojenna trauma? Czy w czasie pożogi i nienawiści jest choć cień szansy, by uratować niewinność i wiarę w szczęśliwe dzieciństwo? Zebrane w książce świadectwa nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi, ale wykażą, że bez głosu anonimowego tłumu nie jesteśmy w stanie zrozumieć grozy wojny.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Przygodowo-fantastyczna opowieść z akcją osadzoną u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Bohaterem jest nastoletni Nailer, mozolnie pracujący przy rozbiórce wielkich tankowców. Jednak pewnego dnia los zsyła mu szansę – może na lepsze życie, a może na jeszcze gorsze. Czy będzie potrafił z niej skorzystać? Nawet jeśli nie podobały wam się „Zatopione miasta”, to jeszcze nic straconego – „Złomiarz” jest podobno znacznie ciekawszy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jak wiadomo od kwietnia 2010 roku wszyscy Polacy są ekspertami w tematach związanych z lotnictwem, a z pewnością z lotniczymi katastrofami. Ale co szkodzi się trochę doszkolić? Książka Beaty’ego opowiada o kilku znanych katastrofach, pomija kwestie mgły (sztucznej czy nie), pytań czy drzewo tnie skrzydło, czy odwrotnie i koncentruje się na ludzkich błędach, bo to one niestety nadal są główną przyczyną katastrof. Nie wiemy tylko, czy po lekturze odważymy się wsiąść do samolotu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Dave Grohl to we współczesnej muzyce rockowej już niemal człowiek-instytucja. Jako perkusista i wokalista nagrywał z wieloma zespołami i dawno pozbył się etykietki bębniarza Nirvany, wyrabiając sobie własną, świetną markę. Przynajmniej kilka płyt, w których powstaniu brał udział przejdzie z całą pewnością do historii rocka. Poświęcona Grohlowi książka dziennikarza muzycznego Paula Brannigana umożliwi czytelnikom szersze spojrzenia na jego dokonania artystyczne, przyniesie sporo ciekawych wywiadów (wśród przepytywanych znaleźli się Josh Homme, Butch Vig czy Ian MacKaye) i będzie zapewne niezłym podsumowaniem jego dotychczasowych dokonań.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Akcja najnowszej powieści Carda rozgrywa się sto lat przed wydarzeniami opisanymi w „Grze Endera” – opowiadaniu, które ukazało się niemal trzy dekady temu, w 1985 r, a które rozpoczęło sagę „W przededniu”. Card dopisywał kolejne tomy przez swoją całą dotychczasową karierę. Jak wyszło mu tym razem? Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź. Tym bardziej, że książkę napisał w duecie z Aaronem Johnstonem, scenarzystą pracującym przy ekranizacji „Gry Endera”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
W jakiej tematyce obraca się najnowsza powieść Cetnarowskiego? Ciężko powiedzieć – pomimo premiery zaplanowanej na marzec, wydawnictwo nie podało jeszcze choćby jednej promującej ją zajawki. Wiadomo za to, że książka ukaże się w serii „Kontrapunkty”, w tej samej, w której ukazało się bardzo chwalone „Czarne” Anny Kańtoch. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
O czym mogą ze sobą dyskutować pies z kotem? I w jaki sposób mogą wspólnie lub osobno manipulować swoimi właścicielami? Na te pytania daje odpowiedź Colette w książce, która może być przestrogą i dobrą nauką dla wszystkich miłośników zwierząt.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zbiór zapomnianych tekstów autora „Gry w klasy”, odnalezionych dopiero kilka lat temu przez owdowiałą żonę pisarza. Czy sam Cortázar życzyłby sobie ich publikacji – tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że stanowią one przekrój przez całą, blisko pięćdziesięcioletnią karierę autora – od 1938 roku począwszy, na 1984 skończywszy. To zarazem nauczka dla wszystkich twórców – jeśli nie chcecie, by waszymi niewydanymi pracami dysponowano po waszej śmierci, palcie je, zamiast upychać po szufladach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Rok 1453 uważa się za datę graniczną: to właśnie wtedy zakończyło się średniowiecze i upadła stolica Cesarstwa Wschodniorzymskiego – Konstantynopol. Roger Crowley prezentuje historię ostatniego oblężenia tego miasta, konflikt między wschodem a zachodem – może nie tak wyraźny jak w erze krucjat, ale jego skutki bardzo silnie wpłynęły na dzieje zarówno Europy, jak i islamu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Michael Douglas – syn słynnego ojca, przez wiele lat pozostający w jego cieniu. Gwiazda serialu telewizyjnego. Utalentowany producent. Aktor, coraz bardziej ceniony, mający na swym koncie szereg wybitnych ról. Maż Catherine Zety-Jones. Zwycięzca w walce z rakiem. Każdy z tych fragmentów życiorysu Michaela Douglasa nadaje się na temat na osobną książkę, a wszystkie razem powinny stworzyć pasjonującą biografię. Mamy nadzieję.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Drugi tom cyklu o Krzyczącym w Ciemności, który zasłynął przed laty w opowiadaniach publikowanych na łamach Science Fiction. Ponure miasto Shan Vaola, gdzie nieustannie trwa walka – najubożsi pragną tylko przeżyć kolejny dzień, możni snują swe intrygi, a srebrni czarodzieje bezlitośnie tępią czarnych magów, do których zresztą należy główny bohater. Jakby mało było tropicieli Elity, Krzyczący zainteresował także demony – jakie plany względem żmija ma władca Doliny Popiołów?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
O tym, że czas jest względny wie chyba każdy. Dlaczego jednak to powiedznie nie odnosi się tylko do teorii fizycznych (a że tak jest wie każdy, kto niecierpliwie czekał na cokolwiek) spróbuje nam wyjaśnić autorka „70 minut na godzinę”, a może nawet podpowie jak sprawić żebyśmy mieli go więcej.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Trzeci tom cyklu rozpoczętego „Czekoladą”. Drugi tom – „Rubinowe czółenka” – nie dorównał jej popularnością, ale mamy nadzieję że „Brzoskwinie…” pozwolą znów nam odetchnąć magią, która oczarowała nas w „Czekoladzie” – szczególnie że Vianne wraca do miejsca, w którym ją poznaliśmy, choć i ono zmieniło się od czasu naszej pierwszej wizyty…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
„Tak bardzo chciałbym zostać kumplem twym”, śpiewał kiedyś Muniek Staszczyk w piosence „Bóg”. Poniekąd udało się to bohaterowi tej historii, młodemu Nikolajowi, który, choć wcale nie chciał, zakumplował się z Jezusem. A przynajmniej z kimś, kto się za niego podaje. Pochodzący z Jutlandii Lars Husum sprzedał już prawa do ekranizacji powieści największej duńskiej wytwórni filmowej, a sama historia ukazała się drukiem już w dwunastu krajach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Urodzona w Delhi Madhur Jaffrey w swej ojczyźnie znana jest głównie jako aktorka teatralna i filmowa oraz autorka kilkudziesięciu książek kulinarnych. Swoje doświadczenia kucharskie i zamiłowania literackie postanowiła połączyć, pisząc „Wśród mangowych” – sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa, przesiąkniętej zapachem przypraw i charakterystycznych potraw Półwyspu Indyjskiego. Opowieść Jaffrey umiejscowiona jest na tle historycznych przemian, zachodzących w ojczystym kraju pisarki w XX wieku.
[1] 2 »
dodajdo

Komentarze

02 III 2013   11:47:28

Ktoś tu ma wehikuł czasu, że już wie, że Bowie nagrał świetny album? Czy to wiara, że akurat ten człowiek nie zrobi złego albumu?

02 III 2013   15:54:51

Tak bardzo zasugerowaliśmy się dwoma świetnymi singlami, że uszami wyobraźni usłyszeliśmy już cały, znakomity album:)

02 III 2013   19:49:23

nie trzeba wehikułu czasu, wystarczy dostęp do iTunes, Bowie nagrał fantastyczny album.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Fot. IMDb.com

Pożegnania 2017 (2)
Jarosław Loretz

19 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

więcej »

Pożegnania 2017 (1)
Jarosław Loretz

12 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.

więcej »

Książki Roku 2017 – nominacje
Esensja

10 I 2018

To już dziesiąta – jubileuszowa! – edycja naszego plebiscytu na ksiażkę roku. Oto opisy 30 pozycji wybranych spośród propozycji nadesłanych przez Was i kandydatur redakcji.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Esensja czyta: Kwiecień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

Bajka bez morału
— Miłosz Cybowski

Pilot - najsłabsze ogniwo
— Konrad Wągrowski

Najlepsze książki 2013 roku
— Esensja

Nominacje do książki roku 2013
— Esensja

Prezenty książkowe - polecają wydawcy (II)
— Esensja

Najlepsze prezenty książkowe na święta 2013
— Esensja

Esensja czyta: Wrzesień 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Alicja Kuciel, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka

Z tego cyklu

Styczeń 2018
— Esensja

Grudzień 2017
— Esensja

Listopad 2017
— Esensja

Październik 2017
— Esensja

Wrzesień 2017
— Esensja

Sierpień 2017
— Esensja

Lipiec 2017
— Esensja

Czerwiec 2017
— Esensja

Maj 2017
— Esensja

Kwiecień 2017
— Esensja

Tegoż twórcy

W białym domu
— Marcin Mroziuk

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Bestia zdecydowanie nie najlepsza
— Miłosz Cybowski

Esensja czyta: Marzec 2017
— Dawid Kantor, Daniel Markiewicz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Prawda jest ziarnem piasku
— Dawid Kantor

Esensja czyta: Październik 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

W cieniu smutku i literackich tradycji
— Joanna Kapica-Curzytek

Zabójczy ziemniak
— Jacek Jaciubek

Suchość w ustach
— Jacek Jaciubek

Tegoż autora

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Książki Roku 2016 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2016!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2016: Książki
— Esensja

Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
— Esensja

Najlepsze książki 2015 roku
— Esensja

Ostatni dzień głosowania na książki roku 2015!
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.