Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Najlepsze nowe książki dla dzieci

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 3 »
Pisaliśmy już niegdyś o książkach naszego dzieciństwa, rozrzewniliśmy się i roztkliwiliśmy. Ale prawdą jest, że nie trzeba sięgać aż po „Kubusia Puchatka” czy książki Astrid Lindgren, by dziś znaleźć dobrą książkę dla dzieci. Cały czas na rynku pojawiają się ciekawe, kształcące, zabawne, wartościowe pozycje dla najmłodszych czytelników. Mamy nadzieję, że nasz tekst pozwoli Wam poznać wiele z nich.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wydawnictwo Znak wydało ten francuski niezbędnik, służący tak dzieciom, które weszły w fazę „a czemu?”, jak i ich rodzicom (na końcu książki znajduje się komentarz i poradnik dla rodziców, powiązany z poszczególnymi rozdziałami). Tematyka jest szeroka – od pytań egzystencjalnych o śmierć i powstanie świata, poprzez kwestie bezdomności, tolerancji i niesprawiedliwości, aż do tego, dlaczego trzeba słuchać rodziców i jaka jest rola ojca. Każdy z dwunastu rozdziałów składa się z siedmiu plansz, na których Grześ zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź – od rodziców, dziadków, pani w przedszkolu – oraz z sąsiadujących z planszami obrazków, ilustrujących poruszaną kwestię. Rodzicom o poglądach mocno konserwatywnych książeczka zapewne nie spodoba się – w prostych słowach przekazuje ideę ewolucji (tak człowieka, jak i Wszechświata), kwestie moralne i eschatologiczne pokazywane są zarówno ze strony wierzącej mamy Grzesia, jak i jego ateistycznego taty, zaś padające z ust przedszkolanki stwierdzenie, że każdy jest trochę dobry i trochę niedobry, może zostać skwitowane jako relatywizm moralny.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Książka Bohdana Butenki przyciąga uwagę już nieortograficznym tytułem oraz efektowną okładką z charakterystycznymi rysunkami autora. W środku jest równie ciekawie, a lektura „KrUlewny Śnieżki” może sprawić mnóstwo frajdy niezależnie od wieku czytelnika. W „KrUlewnie Śnieżce” chociaż pojawiają się takie znane postacie jak Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek i tytułowa Śnieżka, to nic nie dzieje się tak jak powinno. Bohaterowie baśni przedstawieni przez Bohdana Butenkę niby dążą do zrealizowania znanego nam scenariusza, ale znacznie się różnią od swoich pierwowzorów. Możemy więc śmiać się do rozpuku, kiedy czytamy, jak babcia na darmo czeka na wilka, który ją ma pożreć, albo kiedy Jaś i Małgosia próbują wsadzić do pieca żonę rybaka (tego od złotej rybki) w „zastępstwie” Baby Jagi. Z kolei zamiast rzewnie płakać na otruciem Śnieżki, jesteśmy rozbawieni do łez jej symulowaniem snu przed krasnoludkami (po prostu chciała ona uniknąć tłumaczenia się z zaniedbywania obowiązków domowych). Te wyliczenia można by jeszcze długo kontynuować, bo niemal każda scenka to prawdziwa perełka humoru. Oczywiście dodatkową przyjemność możemy czerpać z jak zwykle rewelacyjnych rysunków Bohdana Butenki, które jeszcze uwypuklają humorystyczny wydźwięk historyjek.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
„Pamiętnik grzecznego psa” to książka napisana z pasją, miłością dla tytułowych czworonogów, równie sympatycznie odbierana przez dziecięcych i dorosłych czytelników. Autorzy opisują zapewne przygody swego własnego ulubieńca, ale czynią to z psiej perspektywy. Niby tematyka większości rozdziałów jest zbliżona – sympatyczny i energiczny, zdecydowanie zbyt energiczny alaskański malamut imieniem Winter pakuje swoich państwa w przeróżne kłopoty (najczęściej wiążące się z jakaś katastrofą lub demolką na małą lub większą skalę). Źródłem humoru jest zderzenie permanentnego psiego poczucia niewinności z obrazowo opisanymi efektami jego działań. Nie ma w tym żadnej baśniowości, psy zachowują się w psi a nie ludzi sposób, niewątpliwie oryginalny pomysł na narrację jest dużym atutem tej sympatycznej książeczki. A poza tym, mimo wszystko, nie można odmówić „Pamiętnikowi” tego, że pięknie promuje psio-ludzką przyjaźń.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Mela jest bohaterką dwóch książek: „Mela na rowerze” i„Mela na zakupach”. Znana szwedzka ilustratorka, Eva Eriksson, tym razem zajęła się także tekstem. Efektem są ciepłe, pastelowe ilustracje i sympatyczne historie o życiowych naukach małej świnki, przekazywanych jej przez hmmmm… fokowatą (?) babcię.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jak można dowiedzieć się z lektury biografii Tove Jansson pióra Bo Westin, Muminki to nie tylko dziewięć tomów książek, to także komiksy, sztuki teatralne i historyjki obrazkowe dla dzieci. Jedną z nich wydało wyd. EneDueRabe zgodnie z intencją i przykazaniami autorki – czyli kolorowo, wycinankowo i zaskakująco. Tytułowe pytanie prowadzi czytającego ze strony na stronę, zapoznając z epicką podróżą Muminka, który poszedł kupić mleko, i Mimbli, poszukującej małej Mi. Wierszowany tekst jest we właściwych proporcjach wesoły, straszny i intrygujący, a nadanie koloru postaciom ze świata Muminków pozwala odkryć je na nowo także rodzicom.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Pięknie wydana przez Wydawnictwo Mam książka to pochwała przyjaźni, która może się obyć bez słów, przyjaźni między chłopcem a samotnym pingwinem. Na jej podstawie powstał też krótki film animowany, w Polsce wydany z narracją Wojciecha Malajkata. Autorskie ilustracje i krótkie teksty pozwalają skupić się na poetyckiej historii nieporozumienia i jego konsekwencji.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Karusia rozmyśla nad różnymi sprawami – zarówno takimi związanymi z szara codziennością, jak i nad kwestiami wręcz filozoficznymi. Tak jak większość dzieci nie może liczyć na to, że dorośli udzielą odpowiedzi na jej pytania, ale na szczęście ma niezwykłego przyjaciela – Piaskowego Wilka. Razem nie tylko świetnie się bawią, ale również udaje im się wyjaśnić wiele zagadek świata, który nas otacza. Historyjki z tą parą bohaterów mają naprawdę mnóstwo wdzięku, a przy tym są nie tylko zabawne, ale i naprawdę mądre. Nic dziwnego więc, że chętnie wracają do nich po wielokroć zarówno dzieci, jak i dorośli.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Czy wasze dzieci znają już takie zwroty, jak „być na świeczniku”, „chodzić spać z kurami”, czy „czuć do kogoś miętę”? Jeśli nie – można im dać do ręki książkę Grzegorza Kasdepkę, który w kilkudziesięciu krótkich historyjkach tłumaczy znaczenia tych dziwnych konstrukcji polskiego języka. Każda z tych opowiastek opowiada o jakimś zdarzeniu z życia małego Bartusia i jego rodziny i przeważnie bywa wesołym zderzeniem dosłownego pojmowania zwrotu przez dziecko i jego prawdziwym znaczeniem. Książka do powolnego dawkowania, zbyt dużo zwrotów naraz może wprowadzić chaos nawet w umyśle dorosłego.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wiecie kim są Nudzimisie? To sympatyczne stworzonka, które pojawiają się pokoju naszej pociechy, gdy tylko dziecko zakrzyknie głośno „Nudzi mi się!”, a przecież każdy chyba rodzic musiał zmierzyć się z takim problemem swego potomstwa. Na szczęście mamy rozwiązanie – rodzic nie musi już rzucać wszystkiego i brać się za „odnudzanie” synka czy córeczki, bo za niego uczynią to przybysze z krainy Nudzimisiów, które mają, trzeba przyznać, doskonałe pomysły na wspólne zabawy. Akcja książeczek toczy się w dwóch płaszczyznach – w świecie ludzi, w którym Nudzimisie bawią przedszkolaka Szymka (podziwiam tu pomysłowość autora), oraz w świecie Nudzimisiów, w którym, mimo Wymyślacza Śniadań i rzek pełnych lemoniady pojawiają się pewne problemy, które należy rozwiązać. Cykl książeczek Rafała Klimczaka jest sympatyczny, nienachalnie moralizatorski, wesoły i pomysłowy, choć próbujący zdejmować z rodziców obowiązki dostarczania rozrywki swym pociechom…
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Mała dziewczynka, Ela, w codziennych sytuacjach potrafi znaleźć mnóstwo radości: zabawa z psem, przebieranki czy zbieranie kwiatów są zwięźle i zabawnie opisane przez Catarinę Kruusval. Podobna, mniejsza formatowo i wydana na tekturze seria pokazuje zabawy Eli i jej przyjaciela, Olka. Dzieci wspólnie jedzą, bawią się czy kąpią. Te serie są szczególnie przydatne do samodzielnej „lektury”.
[1] 2 3 »

Komentarze

08 VII 2013   08:12:34

Dobrze by było, aby pod opisem książki podawany był wiek dzieci, dla których dana pozycja jest przeznaczona. :)

08 VII 2013   12:22:10

Ale to czasem trudno stwierdzić. O ile "Ela i Olek" są ewidentnie skierowane dla dwu-trzylatków, to takie "Mamoko" czy "Chłopiec i pingwin" może spodobać się i trzylatkowi, i ośmiolatkowi.

11 VII 2013   10:09:11

Piaskowy Wilk jest prześwietny... Szczerze polecam ("przetestowane" na 6-latce)

19 IX 2013   16:35:52

Ale kto wpadł na pomysł, że Ilon Wikland jest mężczyzną?

20 VII 2015   13:22:40

Tu jest bardzo fajny blog, na którym młody człowiek pokazuje książki dla dzieci i można zobaczyć sporo zdjęć ze środka i samemu sprawdzić dla jakiego wieku jest książka.
http://ksiazkinaczacie.pl/

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Do księgarni marsz: Marzec 2018
Esensja

9 III 2018

Jak co miesiąc polecamy warte uwagi ksiażki z oferty wydawców. Z marcowych zapowiedzi wybraliśmy trzydziesci jeden pozycji.

więcej »

Nie przegap: Luty 2018
Esensja

28 II 2018

Sprawdźcie, czy nie przegapiliście jakiejś naszej lutowej recenzji – przy obecnej pogodzie dawka lektury przy gorącej herbacie będzie jak znalazł.

więcej »

20 najlepszych książek 2017 roku
Esensja

20 II 2018

…zdaniem czytelników Esensji. Jak co roku prezentujemy wyniki naszego plebiscytu na najlepsze książki minionego roku. Typowaliśmy my, głosowali czytelnicy, w efekcie mamy doborową dwudziestkę. Zapraszamy… do lektury.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Mała Esensja: Skok na bank
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Z miłości do książek?
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Nadzwyczaj kosztowne leczenie
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Pokusa nie do odparcia
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Apetyt na kurki i raki
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Noc w muzeum
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Pechowa noc wigilijna
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Cenny blask
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Sztuczki nie tylko cyrkowe
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Komu chce się spać?
— Marcin Mroziuk

Tegoż twórcy

Mała Esensja: W oczekiwaniu na bohatera
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Nie tylko haute couture
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Krowa może być czasem lekko zakręcona
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Prześwietleni
— Beatrycze Nowicka

W zgodzie z naturą
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Esensja czyta: Kwiecień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch

Mała Esensja: Nieudany występ mistrza
— Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Wieczór pełen niespodzianek
— Marcin Mroziuk

Tegoż autora

20 najlepszych książek 2017 roku
— Esensja

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2016!
— Esensja

Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
— Esensja

Ostatni dzień głosowania na książki roku 2015!
— Esensja

Najlepsze książki roku 2014
— Esensja

Najlepsze książki 2014 roku - nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2014!
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2013!
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.