Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Do księgarni marsz: Luty 2015

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 »
Nieco spóźnione, ale szczere polecanki książkowe na luty.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

Zapraszamy też do zapoznania się z lutowymi zapowiedziami w Kulturowskazie.

Nowości
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Autor biografii brytyjskiej stolicy wziął się ponownie za opisywanie Londynu, choć tym razem z nieco innej, podziemnej perspektywy. I nie chodzi wcale o wnikliwą analizę powstawania, ewolucji i rozbudowy londyńskiej sieci metra, ale o ślady minionych wieków tego miasta. Zapowiada się ciekawie.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jim Baggott, doświadczony popularyzator nauki i fizyki, bierze się tym razem za próby dowiedzenia nam, że nie wszystko, czym zajmują się fizycy, musi koniecznie stanowić odzwierciedlenie naszej rzeczywistości. Innymi słowy: czy popularne fizyczne teorie mogą zostać w jakikolwiek sposób dowiedzone lub obalone?
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wypadnie „Seks w wielkim mieście” w wersji madryckiej! To pierwszy tom cyklu hiszpańskiej pisarki. Może być ciekawie, wszak Madryt to piękne miasto i wszystko może się tam wydarzyć. Mamy nadzieję na zabawną i lekką lekturę, oby w dobrym guście!
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Maeve Binchy jest jedną z najbardziej popularnych irlandzkich pisarek, portretujących codzienne życie irlandzkiej prowincji. Główna bohaterka Chicky wraca w swoje rodzinne strony z pełnego blasku Nowego Jorku. Czeka na nią dom, który zostanie wkrótce pensjonatem. Jak będą się tutaj czuli przyjeżdżający goście? Jak potoczy się życie Chicky?
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Pod koniec lutego startuje trzeci sezon popularnego serialu o kulisach władzy, a nieco wcześniej czytelnicy dostaną do rąk powieść, od której wszystko się zaczęło. No, przynajmniej ci czytelnicy, którzy nie zdążyli się jeszcze zapoznać z wydaniem sprzed… ponad 20 lat.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Temat wyjątkowo drażliwy, obecny w mediach, choć zwykle w populistycznym, a nierzadko i przekłamanym ujęciu. Karolina Domagalska podeszła do zagadnienia w wyjątkowo prosty i najlepszy z możliwych sposobów – przeprowadziła rozmowy z ludźmi, którzy z zapłodnienia in vitro powstali oraz z ich rodzinami. Swoich rozmówców szuka nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Holandii, Izraelu czy Wielkiej Brytanii. Dzięki temu mamy okazję poznać regulacje prawne czy normy etyczne dotyczące sztucznego zapłodnienia w różnych krajach, ale też choćby zasady działania banków nasienia. Jak zapewnia wydawca, to książka „napisana z delikatnością i taktem” i w Polsce potrzebna jako głos na temat niełatwy, a ważny społecznie.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Lena Dunham nie ma jeszcze trzydziestki, a ma już na koncie świetnie przyjęty serial „Dziewczyny”, którego jest pomysłodawczynią, scenarzystką, reżyserką oraz główną aktorką. Za to ostatnie zdążyła już zresztą dostać Złotego Globa. Na fali popularności Dunham podpisała kilkumilionowy kontrakt na wydanie książki. O tym, że pisać potrafi i ma sporo do przekazania, już wiemy. Czy jednak „Nie taka dziewczyna” będzie czymś więcej niż powtórzeniem myśli z jej dotychczasowych dokonań, dowiemy się dopiero po premierze jej literackiego debiutu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jeśli szukacie twardej jak stal fantastyki, a znudziło Wam się czekanie na nową powieść Jacka Dukaja, sięgnijcie koniecznie po „Diasporę” Grega Egana. Australijski pisarz znany jest na naszym rynku z bardzo dobrze ocenianych „Kwarantanny”, „Teranezji” czy „Miasta permutacji”. W „Diasporze” opisuje świat przyszłości – dzisiejsza cywilizacja jest już tylko wspomnieniem, a ludzie zamieszkują sieci komputerowe lub ciała robotów. Nieliczni pozostali na Ziemi i wiodą pierwotny żywot na podobieństwo przodków homo sapiens. Gdy spada na nich nieoczekiwana katastrofa, zagrożony zostaje również byt innych „ludzi”, a wszystkich ocalić może istota zwana sierotą. Lektura dla zaawansowanych.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Liryczna piosenka w hołdzie ofiarom wojennym – 1922 rok, Sarajewo, cywile giną z rąk snajperów. Przy jednej z ulic gra wiolonczelista, gdy nieopodal pocisk zabija ponad 20 osób, kolejne dni spędza oddając im hołd własną muzyką. Inspirowana faktycznymi wydarzeniami powieść napisana została z perspektywy trzech narratorów: Kenana, który usiłuje zdobyć wodę dla swoich bliskich, Dragana, który mocno przeżywa rozłąkę z synem i żoną, oraz „kontrsnajperki” o pseudonimie Strzała.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Nie pamięta się już o tym, że w XIX wieku wielu polskich powstańców i dysydentów politycznych kończyło jako przymusowi rekruci walczący w szeregach rosyjskiej armii na Kaukazie. Opowieść Gralewskiego, wydana w znakomitej serii Zysku „Podróże Retro”, przybliża nam tamten niegościnny świat, stanowiąc jednocześnie fascynujący obraz epoki.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Książka na czasie, bo dotycząca działalności jednego z najpotężniejszych aparatów państwowych na świecie – chińskiego. To thriller polityczny opowiadający o ciemnych sprawkach, jakie mają na sumieniu najwyżsi dygnitarze ze świata tamtejszej polityki. Punktem wyjścia dla reporterskiej opowieści jest zabójstwo angielskiego biznesmena Neila Heywooda, w które jak się okazuje wplątani są ludzie z różnych szczebli władzy. Ich cynizm, bezwzględność i okrucieństwo w walce przypominają charaktarem działania znakomicie zorganizowanej mafii.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Tove Jansson zapisała się w pamięci czytelników przede wszystkim jako autorka książek o Muminkach. Pisarka tworzyła jednak również utwory dla dorosłych. Dzięki wydawnictwu Marginesy możemy zapoznać się z autorskim wyborem opowiadań Jansson. Portrety mieszkańców doliny Muminków potrafiły zaskoczyć trafnością spostrzeżeń na temat ludzi – można więc sądzić, że obyczajowa proza okaże się celna i wnikliwa.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Make Life Harder to satyryczny profil facebookowy, który zdobył już tysiące fanów bezkompromisowym humorem i bezwzględnym wyśmiewaniem naszej rzeczywistości. Panowie (?), którzy profil prowadzą tym razem próbują wyjść poza sieć i zaprezentować się w wersji książkowej. Fama głosi, że pierwszy wydawca, zaszokowany zawartością, odrzucił książkę w obecnym kształcie – ale drugi zgodził się opublikować wersję nieocenzurowaną. Sprawdźcie najpierw, czy humor Make Life Harder wam odpowiada – jeśli tak będzie, z pewnością nie oprzecie się pokusie kupienia książki.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyprawa w świat afrykańskich wierzeń i legend, w tym tej dla książki kluczowej: o istnieniu zwierzęcego sobowtóra właściwego dla każdego człowieka. Zaskakujący humor i jeżozwierz w roli narratora – trzeba zachęcać dalej? Spróbujemy: powieść-laureatka nagrody Renaudot za 2006 rok.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jak pisaliśmy w naszej recenzji oryginalnej wersji powieści: „Najważniejsze w „Brasyl” jest wykonanie, droga prowadząca do stopniowego odkrycia prawdy na temat świata (czyt może raczej światów) oraz cała otoczka (olbrzymia góra zużytych procesorów na wysypisku w Sao Paulo, opis Rio Negro i Rio Blanco czy pływającej katedry) fabuły. Zdecydowanie warte polecenia.”
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Kamień z Rosetty, który możemy podziwiać w British Museum w Londynie, jest tajemniczym i milczącym eksponatem. Przemówił – dzięki lingwistycznemu geniuszowi Champolliona. Odkrycie to dokonało się w epoce napoleońskiej, pełnej politycznych zawirowań. Autor książki próbuje odtworzyć tę arcyciekawą historię, w której nie brak intryg, miłosnych historii i tajemniczych śmierci.
[1] 2 »
dodajdo

Komentarze

06 II 2015   09:32:16

@Na luty przesunęły się premiery polecanych w styczniu:
•powieści Bolesława Prusa „Lalka”

Hm, tego, jak by to powiedzieć ;)

06 II 2015   23:00:25

Mi się jeszcze spodobali sarajewscy snajperzy w 1922 roku.

11 II 2015   07:03:09

Chyba jednak dostała Złoty Glob, nie "Globa" (może jeszcze globusa, jak madame Korczyńska:))) To jest nagroda, a nie osoba - czy powiedzielibyście, że w nagrodę dostała samochód, czy samochoda?:))

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Fot. IMDb.com

Pożegnania 2017 (2)
Jarosław Loretz

19 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

więcej »

Pożegnania 2017 (1)
Jarosław Loretz

12 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.

więcej »

Książki Roku 2017 – nominacje
Esensja

10 I 2018

To już dziesiąta – jubileuszowa! – edycja naszego plebiscytu na ksiażkę roku. Oto opisy 30 pozycji wybranych spośród propozycji nadesłanych przez Was i kandydatur redakcji.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Po trzy: Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Po trzy: Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Marzec 2016
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Najlepsze książki 2015 roku
— Esensja

40 książek z 2015 roku, które warto znać
— Esensja

Ten dziwny wiek XIX: Przejażdżka po Kaukazie
— Miłosz Cybowski

Esensja czyta: Sierpień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Będziemy żyć w cyberpunku?
— Anna Kańtoch

Między dobrem a złem
— Joanna Kapica-Curzytek

Z tego cyklu

Styczeń 2018
— Esensja

Grudzień 2017
— Esensja

Listopad 2017
— Esensja

Październik 2017
— Esensja

Wrzesień 2017
— Esensja

Sierpień 2017
— Esensja

Lipiec 2017
— Esensja

Czerwiec 2017
— Esensja

Maj 2017
— Esensja

Kwiecień 2017
— Esensja

Tegoż twórcy

Ciemna strona Księżyca
— Dawid Kantor

Prześwietleni
— Beatrycze Nowicka

Niepełnia Księżyca
— Przemysław Ciura

Nie tak wielki skok
— Dawid Kantor

Geniusz czy fantasta?
— Joanna Kapica-Curzytek

Księżyc to za mało
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Czerwiec 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Joanna Słupek

Esensja czyta: Maj 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek

Esensja czyta: Styczeń 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek

Powieść wiktoriańska XXI wieku
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.