Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Piątka na piątek: Czas do szkoły

Esensja.pl
Esensja.pl
Wczoraj rozpoczął się rok szkolny, popatrzmy więc co o szkołach mówi nam kultura nie tylko popularna.

Esensja

Piątka na piątek: Czas do szkoły

Wczoraj rozpoczął się rok szkolny, popatrzmy więc co o szkołach mówi nam kultura nie tylko popularna.

W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu.
Zastrzegamy sobie prawo do dowolnie luźnych skojarzeń zarówno tematów przewodnich z okazją jak i wybranych utworów z tematem.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zaczynamy od szkoły idealnej, co najmniej dla Sary Crewe, która dzięki fortunie swojego ojca staje się oczkiem w głowie Marii Minchin prowadzącej pensję dla dziewcząt. Jednak czar pryska, gdy do pensji docierają wieści o bankructwie i śmierci ojca Sary. Dziewczynka w jednej chwili z pupilki panny Minchin staje się darmową pokojówką mieszkającą na nieogrzewanym strychu. Tych, którzy jakims cudem nie czytali powieści Frances Hodgson Burnett ani nie widzieli żadnej z wielu jej ekranizacji uspokajamy, że wszystko dobrze się kończy dzięki anielskiemu charakterowi naszej bohaterki i dużej dawce Wielce Szczęśliwych Zbiegów Okoliczności. Nie będziemy jednak ukrywać, że nad książką unosi się dydaktyczny smrodek przybierający na sile z upływem czasu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Szkołę profesora Xaviera dla Utalentowanej Młodzieży dosięga cykliczna zmora polskiego szkolnictwa – reforma. Na domiar złego sam założyciel opuścił placówkę i konflikty między nauczycielami przybierają na sile. Nie zabraknie też zagrożenia z zewnątrz… Biorąc pod uwagę całą historię X-Menów można sie zacząć zastanawiać jak wyglądają inne szkoły w uniwersum Marvela, jeśli Instytut wciąż pozostaje jedną z najlepszych szkół, mimo stałych ataków, najazdów i częstych nieplanowanych remontów. Tak, wiemy, odrzutowiec pod boiskiem, ale czy naprawdę równoważy to wszystkie, delikatnie rzecz ujmując, niedogodności?
Film:
Doctor Who: School Reunion1)
Kolejna potencjalnie wzorowa placówka. Wprawdzie niedawno niespodziewanie wymieniła się prawie cała kadra nauczycielska, a mniej fortunnym uczniom zdarza się znikać bez wieści, ale kto by się tym przejmował gdy uczniowie osiągają tak znakomite wyniki? Ktoś jednak się przejmuje – a nawet kilku ktosiów. W efekcie ich działań niecny plan czarnych charakterów zostajie oczywiście udaremniony, a wszystko kończy się wielkim katharsis dla ucznów czyli wysadzeniem szkoły.
Muzyka:
Back to School
Nasze poszukiwania szkoły idealnej nie przyniosły pożądanych rezultatów, ale niech powyższa piosenka Jona & Vangelisa posłuży za przestrogę: lepiej wykorzystać czas spędzony w szkole na naukę niż później żałować że tego się nie zrobiło.
Varia:
Nowa uczennica
Na koniec został nam obraz Emily Shanks i apel do naszych młodszych czytelników, którzy sami do szkoły chodzą: pamiętajcie że nowym uczniom w klasie jest trudno bez dodatkowych atrakcji i bądźcie dla nich mili. Czytelnicy starsi zaś niech uczulą na to swoje dzieci. Nikt przecież nie wie kiedy los sprawi że sam okaże się tym nowym uczniem – albo jego rodzicem.
koniec
2 września 2016
1) Używamy tytułu oryginalnego, gdyż jego polski przekład – „Zjazd absolwentów” – jest wprawdzie formalnie poprawny, ale nijak ma się do treści odcinka.

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stulecie Stanisława Lema: Przeciętniak w swym zawodzie
Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

27 X 2021

Everyman, księgowy, PRL-owski inżynier czy może najbardziej nijaka postać polskiej fantastyki? Redakcja Esensji dyskutuje dziś na temat „Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema.

więcej »

Wyimki z filozofii: Słowa Petrycego
Mieszko B. Wandowicz

24 X 2021

„Etyka nikomachejska” Arystotelesa jest dla wielu najważniejszym starożytnym dziełem dotyczącym tego, jak żyć dobrze. Jak, stając się dzięki temu człowiekiem szczęśliwszym, wypracowywać i szlifować swoje cnoty. (Jeszcze niedawno ten ostatni wyraz przywoływał sporo więcej skojarzeń niż dzisiaj, co w filozofii nadal często obowiązuje — niechby co niektórzy niezbyt mądrzy urzędnicy starali się to zepsuć). Nie o niej jednak będzie mowa.

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

18 X 2021

Pyszna uczta czytelnicza, genialne pomysły, kultowe cytaty, ale też dzieła… które w kanonie lektur szkolnych wiele osób zniechęcały do fantastyki. Redakcja Esensji rozmawia o „Bajkach robotów” i „Cyberiadzie” Stanisława Lema.

więcej »

Polecamy

Lem w komiksie

Stulecie Stanisława Lema:

Lem w komiksie
— Marcin Knyszyński

Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Marvel: X-Men: Zdublowani
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż twórcy

Jesteśmy trójwymiarowym efektem ubocznym dwuwymiarowego wszechświata
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Archeologowie XX wieku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytaj to jeszcze raz: Niewystarczająco dobrzy dorośli
— Anna Nieznaj

Niewiele brakowało, by wygrali wojnę
— Sebastian Chosiński

Marvel: Trening czyni mistrza
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Marvel: 110% Ameryki w Kapitanie
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Esensja czyta dymki: Maj-czerwiec 2009
— Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Naziści w Transylwanii
— Sebastian Chosiński

Koniec mutacji
— Paweł Sasko

Opowieść mutuje
— Paweł Sasko

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.