Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Prezenty świąteczne 2016: Książki

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 »
Niektórzy twierdzą że książka jest najlepszym z możliwych prezentów – no dobrze, ale która? Oto 30* propozycji ułatwiających wybór.
* Wliczając pozycje dwutomowe
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
To pozycja, która stanowi potwierdzenie tezy, że dobre opowieści bez problemu przetrwają próbę czasu. Młodym czytelnikom nie pozostaje więc nic innego, jak tylko cieszyć się z tego, jeżeli otrzymają w jednym tomie siedem zachwycających opowieści, którym towarzyszą przepiękne ilustracje.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dręczony suszą południowy zachód U.S.A z powieści Bacigalupiego wypada przekonująco i klimatycznie. Spustoszone ziemie i wymierające miasta zdecydowanie są czymś więcej niż tylko tłem wydarzeń. Zapadają w pamięć i budzą emocje – w tym niepokój, że wizja pisarza może wcale nie być bardzo odległa od tego, co czeka nas w XXI wieku. Trzecioosobowa narracja odzwierciedla punkty widzenia zróznicowanych bohaterów dając czytelnikowi szerszy ogląd świata. Wielkim atutem „Wodnego Noża” jest też wartka akcja, od razu wciągająca w wir wydarzeń. Narracja jest bardzo filmowa, aż chciałoby się zobaczyć ekranizację. Warto przeczytać.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Joanna Kapica-Curzytek
Ten kalendarz jest jedyny w swoim rodzaju, bo ma dwie funkcje. Służy do notowania upływu czasu a jednocześnie podpowiada jak z tym uciekającym czasem sobie radzić. Autorka, doświadczona trenerka fitness, proponuje zestawy ćwiczeń oraz przepisy na ciekawe dietetyczne dania. Przede wszystkim – motywuje do działań. Tak, aby składane przez nas solennie postanowienia noworoczne („schudnę”, „zacznę się więcej ruszać”, „będę jeść zdrowo”) nie wygasły w okolicach Walentynek, jak to się zwykle dzieje, ale przetrwały aż do końca roku. Z tym kalendarzem, bogato ilustrowanym zdjęciami i uzupełnionym ciekawymi podpowiedziami dotyczącymi zdrowego trybu życia – jest spora szansa, że się nam powiedzie. Mariola Bojarska Ferenc życzy więc nam najbardziej sportowego roku w naszym życiu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Ślepe stado to bardzo ponura i, biorąc pod uwagę powracający w mediach temat wpływu działalności człowieka na środowisko, wciąż aktualna wizja przyszłości naszego gatunku. Mimo że powieść opublikowana została już dość dawno temu, przez co może wydawać mało oryginalna, to zdecydowanie warto polecić ją choćby miłośnikom science fiction czy popularnych od dłuższego czasu antyutopii.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Elżbieta Cherezińska
‹Harda›
,
‹Królowa›
W „Hardej” i „Królowej” Elżbieta Cherezińska snuje opowieść o Świętosławie, córce Mieszka, siostrze Bolesława Chrobrego. Autorka zebrała z pewnością sporo informacji i podań na temat panowania Mieszka i Chrobrego, i umiejętnie je wykorzystała, tworząc wciągającą, niezwykłą historię. Opowieść o córce, siostrze, żonie i matce europejskich władców, dumnej, silnej duchem Świętosławie, która mimo nie sprzyjających okoliczności i kolejnych ciosów od losu, nieodmiennie próbowała brać swój los we własne ręce.
Ciekawe pomysły, świetnie wykreowani bohaterowie, dobry styl, dużo emocji i zdarzeń, interesująco przedstawione realia sprawiają, że i od „Hardej”, i od „Królowej” ciężko się oderwać.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Joanna Kapica-Curzytek [90%]
Proza Gárdosa jest kameralna, powolna, nasycona emocjami. Mieści się w niej cała pochwała woli życia, na przekór mrocznej przeszłości, okrutnych wspomnień i odbierającej siły chorobie. „Gorączka o świcie”, pielęgnując pamięć o wojennej i obozowej przeszłości, niesie także ze sobą głębokie humanistyczne i antywojenne przesłanie. Pétér Gárdos, węgierski reżyser i pisarz, przeniósł na karty książki losy, które połączyły jego rodziców. Oboje mieli za sobą pobyt w obozach koncentracyjnych, skąd po wyzwoleniu trafili – jako rekonwalescenci – do szpitali w Szwecji. Narracja jest niezwykłej urody – autor uzupełnia ją fragmentami listów obojga, które dodają całości głębi i wzruszającego piękna.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Inteligentna i zapraszająca odbiorcę do współtworzenia powieściwego świata książka Williama Gibsona nadaje się na prezent dla czytelników ceniących wymagającą SF.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jeśli znacie kogoś, kto lubi lekką, humorystyczną fantasy, a nie przeczytał debiutanckiej powieści Gromyko, gdy ukazało się jej pierwsze wydanie, wznowienie Papierowego Księżyca będzie jak znalazł.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Agnieszka Hałas jest znana głównie ze swoich tekstów o Krzyczącym w Ciemności, czarnym magu ze świata Zmroczy. Pod choinkę proponujemy jednak „Olgę i osty”, powieść w zupełnie innym klimacie. To książka z pogranicza literatury obyczajowej i fantastycznej, opowiadająca nie tylko o magicznym świecie, ale też szarej codzienności, radzeniu sobie z depresją, kompleksami i samotnością. Pozycja nie tylko dla fanów fantastyki.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Stephen Hawking podzielił książkę na siedem rozdziałów – wykładów, przybliżając nam w miarę chronologicznie rozwój i postęp w dziedzinach, którymi się zajmuje. Wykład pierwszy jest pięknym ujęciem historii obserwacji i badań Wszechświata. Rozdział drugi poświęcony jest omówieniu dziejów badań nad naturą Wszechświata, a ściślej – ustalaniu, czy Kosmos się rozszerza, czy też być może podlega innym oddziaływaniom. Dwa kolejne wykłady dotyczą zagadnień, którymi Hawking zajmował się chyba najdłużej jako badacz. Są nimi czarne dziury i ich natura. Do tej pory, jak się okazuje, poznaliśmy ich właściwości zupełnie nieźle – i tylko żal astronautów, którzy do tych czarnych dziur wpadają – nawet jeśli są tylko fikcyjni. To oczywiście nieodłączny element pisarstwa Hawkinga, zawsze okraszającego swoje wywody zapadającymi w pamięć obrazowymi przykładami i czarnym, czasami zgryźliwym humorem. Wspaniały jest wykład piąty, koncentrujący się na powstaniu Wszechświata, jego istnieniu oraz przyszłości. Bardzo przystępnie mamy tutaj omówioną koncepcję kosmicznej inflacji i przedstawioną odpowiedź na pytanie, skąd we Wszechświecie jest tyle materii. Rozważania te skomentował inny wybitny fizyk i kosmolog Alan Guth: „Wszechświat jest najdoskonalszym darmowym obiadem”. Fascynujący jest rozdział szósty – dotyczący „strzałki czasu” i próby wyjaśnienia, dlaczego czas biegnie wyłącznie do przodu, przez co nikt z nas nie pamięta swojej przyszłości. Są przesłanki, wskazujące, ze ma to związek z ekspansją Wszechświata. Rozważania Hawkinga wzbudzą także bez wątpienia refleksje natury filozoficznej. Wspaniałym uzupełnieniem książki są ilustracje i fotografie. Warto polecić ją przede wszystkim uczniom, którzy mają podstawowy zasób wiadomości z fizyki i innych nauk ścisłych. Po tej lekturze nauka przedmiotów ścisłych nie będzie już taka sama.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Joanna Kapica-Curzytek [80%]
„Czy fizyka jest nauką humanistyczną?” nie jest książką wyłącznie o fizyce. To wysokiej próby eseistyka popularnonaukowa dotycząca wielu dziedzin wiedzy, która może być inspirująca dla każdego myślącego człowieka. Poszczególne części książki – to odpowiedzi na zasygnalizowane przez autora we wprowadzeniu zasadnicze pytania: Jak wyglądają relacje pomiędzy naukami ścisłymi a humanistycznymi? Jak przedstawia się wzajemny stosunek do siebie nauk ścisłych i filozofii? Jak mają się do siebie nauki ścisłe a teologia? Wiele intelektualnej przyjemności płynie z lektury książki „Czy fizyka jest nauką humanistyczną?” Michał Heller ma dar klarownego, zrozumiałego pisania nawet o rzeczach trudnych do uchwycenia przez laików.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Nie jest to powieść przyjemna do czytania. Nie nadaje się na pewno na bezproblemową lekturę do poduszki. Jest zbyt głośna – zarówno w swoim społecznym wydźwięku, jak i w swoim języku. Ale nagrodzenie jej nagrodą Bookera jest w pełni zasłużone. Powieść w nowatorski sposób przełamuje utarte językowe granice, pokazując, że można w prozie zawrzeć jeszcze coś więcej, pójść jeszcze dalej niż w tradycyjnej „ugrzecznionej” beletrystyce. Gromadzi się w „Krótkiej historii siedmiu zabójstw” cały ból i frustracja tych gorzej urodzonych, bez szans i perspektyw na poprawę swojego losu. Marlon James pozwala im przemówić własnym głosem.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Coś dla miłośników bohaterów, którzy wolą rozwiązywać problemy wysiłkiem umysłowym niż fizycznym. W Arborii, zęści świata dosłownie rozdartego przed wiekami przez magiczny kataklizm, magia została dyscyplina naukową pełną gębą – na badania przyznawane są granty, a magiczne artefakty może kupić każdy, kogo na nie stać. Tam właśnie poznajemy Vincenta, wieloletniego asystenta czarodziejki nie bez powodu nazywanej Szaloną Meg. Po 25 latach jego kontrakt dobiega końca i nasz bohater planuje ułożenie sobie spokojnego życia. Szybko jednak przekonujemy się że gdy człowiek przyzwyczajony do stania w cieniu z nagła zostanie zmuszony do ratowania świata może temu podołać – choć nie bez pomocy.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Laureatka tegorocznej nagrody Hugo, zdobywczyni nominacji do Locusa oraz Nebuli, książka „Piąta pora roku” Nory K. Jemisin, otwiera cykl The Broken Earth. Choć motyw końca świata wydaje się już wykorzystany do granic możliwości, to biorąc pod uwagę, jakie uznanie powieść zdobyła do tej pory, można spodziewać się czegoś naprawdę ciekawego.
[1] 2 »

Komentarze

05 XII 2016   11:37:28

Wodny nóż mam, czytałem i jest to jedna z głupszych książek, jakie kupiłem. Strata kasy i czasu.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Do księgarni marsz: Marzec 2018
Esensja

9 III 2018

Jak co miesiąc polecamy warte uwagi ksiażki z oferty wydawców. Z marcowych zapowiedzi wybraliśmy trzydziesci jeden pozycji.

więcej »

Nie przegap: Luty 2018
Esensja

28 II 2018

Sprawdźcie, czy nie przegapiliście jakiejś naszej lutowej recenzji – przy obecnej pogodzie dawka lektury przy gorącej herbacie będzie jak znalazł.

więcej »

20 najlepszych książek 2017 roku
Esensja

20 II 2018

…zdaniem czytelników Esensji. Jak co roku prezentujemy wyniki naszego plebiscytu na najlepsze książki minionego roku. Typowaliśmy my, głosowali czytelnicy, w efekcie mamy doborową dwudziestkę. Zapraszamy… do lektury.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Vivat Academia, vivant cantatrices!
— Anna Nieznaj

Tłumacz rzeczy czyli radosna ciekawość świata
— Zofia Marduła

Nie przegap: Kwiecień 2017
— Esensja

Kilka końców świata
— Dominika Cirocka

Nie przegap: Marzec 2017
— Esensja

Esensja czyta: Marzec 2017
— Dawid Kantor, Daniel Markiewicz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Prawdziwe życie Luke’a Skywalkera
— Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Książki Roku 2016 – nominacje
— Esensja

Z tego cyklu

Seriale
— Esensja

Kolekcje filmowe
— Esensja

Płyty DVD i Blu-Ray
— Esensja

Gry planszowe
— Esensja

Komiksy
— Esensja

Tegoż twórcy

Niezwykłe pogranicze
— Joanna Kapica-Curzytek

Czarne i białe w krwistej czerwieni
— Marcin Mroziuk

Dwoje na tropie
— Beatrycze Nowicka

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

W białym domu
— Marcin Mroziuk

Sięgając po magię
— Dominika Cirocka

Powrót do Czerwonego Londynu
— Beatrycze Nowicka

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

W świecie popiołu i tyranii
— Katarzyna Piekarz

Tegoż autora

Do księgarni marsz: Marzec 2018
— Esensja

20 najlepszych książek 2017 roku
— Esensja

Do księgarni marsz: Luty 2018
— Esensja

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Do księgarni marsz: Styczeń 2018
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

Do księgarni marsz: Grudzień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Listopad 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Październik 2017
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.