20 lat magii z okazji 20-tej rocznicy ShopAlike.pl Świat czarodziejów rządzi się swoimi prawami, które dla nas, mugoli, są niewytłumaczalne i niezrozumiałe. Aby je zrozumieć, musimy poświęcić trochę czasu.
ShopAlike.pl20 lat magii z okazji 20-tej rocznicyŚwiat czarodziejów rządzi się swoimi prawami, które dla nas, mugoli, są niewytłumaczalne i niezrozumiałe. Aby je zrozumieć, musimy poświęcić trochę czasu. Z okazji 20-tej rocznicy ukazania się pierwszej książki o Harrym Potterze (26 czerwca), Shopalike przeanalizowało tekst całej sagi. Z tej obserwacji dowiecie się, kiedy Wasze ulubione postaci pojawiły się po raz pierwszy, który z magicznych stworów dominował w każdej z części, jakie zaklęcia zostały najczęściej wypowiedziane, a także ile razy zetknęliśmy się z magicznymi przedmiotami. I to nie wszystko! Czy dobro naprawdę pokonało zło? Jakie płyną z niej wnioski?
Ile razy pojawiają się zaklęcia? Pierwszy wykres przedstawia 20 zaklęć i całkowitą liczbę ich występowania. Widać wyraźnie, że „Expecto Patronum” (140), czyli zaklęcie obronne występuje w całej historii najczęściej. Co ciekawe, tuż za nim są niewybaczalne przekleństwa – „Imperius” (49) i „Cruciatus Curse” (39). Najgorszy, uśmiercający czar „Avada Kedavra” pojawia się w tekście łącznie 24 razy. Z codziennych użytecznych zaklęć, na przykład Accio (zaklęcie przywołujące) pojawia się 34 razy, Reparo (zaklęcie naprawiające) 11 razy, a listę zamyka zaklęcie podpalające, Incendio z zaledwie 3 wystąpieniami we wszystkich książkach. Który stwór dominuje w której książce? Kolejna grafika prezentuje 15 popularnych magicznych stworów z ich częstotliwością występowania. Jeśli jesteś fanem elfów lub smoków, w czwartej książce znajdziesz najwięcej wspomnień o tych magicznych istotach. Jeśli masz ochotę na prawdziwe emocje z duchami, zalecamy przeczytanie drugiej książki. A jeśli jesteś zafascynowany dementorami, zdecydowanie otwórz trzecią książkę. Postaci na osi czasu Nikogo nie zaskoczy fakt, że na osi czasu najczęściej wspominane magiczne trio to: Harry (19018), Ron (6495) i Hermiona (5457). Bez wątpienia ciekawostką jest rozwój imion Lorda Voldemorta. Jako Lord Voldemort pojawia się w pierwszej książce 1253 razy, jako „Sami wiecie kto” 124 razy i jako „Ktoś, kogo nie można wspominać” 58 razy. W drugiej książce natomiast przyjmuje imię „Czarny Pan” (172) i „Tom Riddle” (245). Jak często występują w książkach magiczne przedmioty? Magiczne przedmioty są kluczowymi gadżetami w opowieści o Harrym Potterze. Jak daleko dostałby się on bez Mapy Huncwotów czy Miecza Gryffindora? Czy znalazłby wszystkie Horkruksy (czarnoksięskie przedmioty) i Insygnia Śmierci? Ten wykres prezentuje częstotliwość ich występowania we wszystkich 7- iu książkach. Czy dobro pokonało zło? W ostatniej części analizy 30 wybranych słów o pozytywnym i negatywnym znaczeniu prowadzi wojnę dobra ze złem. Liczba wystąpień słów w różnych formach gramatycznych określa ich siłę w chmurze słownej, a także wskazuje na to, która ze stron ma większe szanse na zwycięstwo. Wynik 59,2% dla ciemnej strony i 40,8% dla tej błękitnej dowodzi, że nasi ulubieńcy nie walczyli w warunkach fair play, a atmosfera książek była raczej złowieszcza niż pogodna! Metoda analizy Analizę przeprowadzili mugole! Dane z tej infografiki wskazują częstotliwość używanych słów w tekście oraz momenty, w których pojawiły się one po raz pierwszy w 7 książkach Harry’ego Pottera J.K. Rowling. Do analizy zostały wykorzystanie książki w formacie e-book w oryginale (tj. w języku angielskim), zakupione na Amazon Kindle i przeanalizowane za pomocą Kindle Cloud Reader. Źródło: ShopAlike.pl. ![]() 26 czerwca 2017 |
Jednym ze sposobów na rozpoczącie nowego roku jest sprawdzenie, czy nie przegapiliście żadnej z naszych recenzji w grudniu roku zeszłego…
więcej »Za główne cykle współczesnej fantastyki uznaje się najczęściej „Pieśń Lodu i Ognia” George’a R. R. Martina, „Koło czasu” Roberta Jordana i „Malazańską Księgę Poległych” Stevena Eriksona. Szkoda, że Joe Abercrombie ze swoim „Pierwszym Prawem” pozostaje w cieniu.
więcej »„Deus Irae” jest drugą, po „Inwazji z Ganimedesa”, powieścią, którą Philip K. Dick napisał w duecie z innym twórcą. Powstawała korespondencyjnie, przez dwanaście długich lat – w trakcie jej pisania ostateczna wizja mocno ewoluowała, choć jej podstawowa idea pozostała niezmieniona. Philip K. Dick i Roger Zelazny szukali Boga. Im bliżej było ku końcowi pisania, tym intensywniejsze były ich starania.
więcej »Las oblany słonecznym blaskiem
— Marcin Knyszyński
Dick jak Dickens
— Marcin Knyszyński
Kochać to nie znaczy zawsze to samo
— Marcin Knyszyński
Chorzy na życie
— Marcin Knyszyński
Dick w starym stylu
— Marcin Knyszyński
Faust musi przegrać
— Marcin Knyszyński
W poszukiwaniu rzeczywistości obiektywnej
— Marcin Knyszyński
Myślę, ale czy jestem?
— Marcin Knyszyński
Wszyscy jesteśmy androidami
— Marcin Knyszyński
Umieranie wstecz
— Marcin Knyszyński