Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Po trzy: I jeszcze jeden tom…

Esensja.pl
Esensja.pl
Dziś w programie powrót na bezpieczniejsze wody – tym razem piszę o godnych uwagi cyklach fantasy, które wzbogaciły tę konwencję o nowe rozwiązania i pomysły.
Wielotomowe serie stały się swego rodzaju znakiem rozpoznawczym fantasy – doszło do tego, że wydaje się ich więcej niż samodzielnych powieści. Co więcej, nawet debiutujący autorzy często zaczynają od razu od cykli. Czasem takie rozwiązanie rzeczywiście cieszy – gdy świat okazał się na tyle barwny i interesujący, że szkoda byłoby „zużyć go” na jedną książkę, albo kiedy bohaterowie są sympatyczni i chętnie potowarzyszyłoby się im dłużej. Gorzej, jeśli autorzy rozwlekają fabułę niepomiernie, zapełniając setki stron słowną watą. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poszczególne tomy cykli liczyły sobie zwykle mniej niż dwieście stron. Obecnie pojedyncze części mają ich średnio po pół tysiąca, a niektórzy autorzy raczą czytelników tysiącstronicowymi cegłami. Szkoda tylko, że zazwyczaj ilość nie przekłada się na jakość, nierzadko też zakończenie nie spełnia oczekiwań. Dziś jednak zamierzam pisać o cyklach, które przypadły mi do gustu i zapisały się w pamięci. Przy czym nie będzie to ani klasyka, ani też te obecnie najpopularniejsze. Co łączy dzisiejsze pozycje – przede wszystkim wyrazistość, interesujące, nowatorskie pomysły oraz istotny z punktu widzenia czytelnika fakt, że wydano je w naszym kraju w całości (po namyśle dodam też, że niestety żaden nie miał szczęścia do przekładu – tragicznie może nie jest, ale te książki zasłużyły na to, by potraktować je poważniej). Na wszelki wypadek uprzedzam, iż poprosiłam, by nietypowo artykuł ten zilustrować okładkami ostatnich tomów przedstawianych cykli.

Kate Griffin
‹Rada mniejszości›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRada mniejszości
Tytuł oryginalnyThe Minority Council
Data wydania30 października 2015
Autor
PrzekładMichał Jakuszewski
Wydawca MAG
CyklMatthew Swift
ISBN978-83-7480-608-4
Format480s.
Cena39,—
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 34,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 29,64 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Miejska rewolucja
Kiedy kilka lat temu na zakończenie artykułów z serii „Kanon ze smoczej jaskini” przedstawiłam swoją listę godnych uwagi książek, miałam nadzieję, że za jakiś czas dodam do niej odcinek uzupełniający ją o nowe tytuły. Niestety, do tej pory natrafiłam na ledwie dwie pozycje – jedną być może wartą uwzględnienia (trylogia Marka Lawerence’a o Jorgu Ancrathu) oraz drugą na pewno godną zaliczenia do kanonu. Ta druga to czterotomowy cykl Kate Griffin (a właściwie Catherine Webb znanej również jako Claire North) o londyńskim czarnoksiężniku Matthew Swifcie. Jest to najlepsza urban fantasy, jaką zdarzyło mi się czytać. Uważam, że angielska pisarka zrewolucjonizowała tę podkonwencję, choć nie wiem, na ile zaproponowane przez nią rozwiązanie się przyjmie. Chodzi o samą koncepcję miejskiej magii i związanych z nią istot. W znanych mi książkach urban fantasy zwykle magia występuje w opozycji do technologii i współczesności. Elfy, wampiry i czarodzieje przemykają gdzieś opłotkami. U Griffin magia wysnuwa się z samego miasta w jego jak najbardziej nowoczesnej odsłonie. Magowie tego uniwersum tworzą golemy ze śmieci i ożywiają je ulotkami zachęcającymi do segregowania odpadów, malują ożywające murale, składają ofiary z sudoku lub połamanych płyt CD miejskim duchom, tworzą magiczne bariery recytując instrukcje z biletów… a to dopiero drobny wycinek pomysłów. Oto świat, gdzie czarnoksiężnicy czerpią moc z miasta, ale jeśli się zapomną, utracą siebie i stopią z metropolią, gdzie driady zamieszkały w latarniach, a dwór elfów wygląda jak skrzyżowanie gromadki bywalców klubów techno z postaciami jak z filmów Miyazakiego. Uwielbiam takie książki-fajerwerki wyobraźni. Do tego warstwa magiczna współgra z drobiazgowo odmalowanym portretem stolicy Wielkiej Brytanii.
Na pochwałę zasługuje też główny bohater – przywrócony do życia młody czarnoksiężnik, którego jaźń stopiła się z wielojaźnią istot, będących rodzajem żywiołaków informacji. Na tle „kolegów po fachu” z innych powieści Swift wypada oryginalnie. Oto chadzający własnymi drogami typ o aparycji menela, będący zarazem jedną z najpotężniejszych magicznych istot Londynu. Propozycję, by (dla wspólnego dobra oczywiście) w jego głowie umieszczono ducha jego największego wroga, potrafi skwitować słowami „kupcie mi KitKata i zróbmy to szybko, zanim dojdę do wniosku, jakie to głupie i się rozmyślę”. Matthew staje po stronie żebraków i narkomanów, przedkłada zwykłych ludzi nad interesy elit. Pisząc krótko, im dalej w cykl, tym większą budzi sympatię.
Nie ma jednak róży bez kolców – nawet ja, która lubię ten element autorskiej kreacji, bywałam zmęczona i zniechęcona długimi, obfitującymi w wyliczenia opisami Griffin. Do tego stopnia, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron pierwszego tomu zastanawiałam się, czy nie przerwać lektury (być może właśnie z tego powodu cykl nie stał się tak popularny, jak na to, moim zdaniem, zasługuje). Cieszę się, że tego nie zrobiłam, bo na tak dobrą fantasy trafia się rzadko.

Adrian Tchaikovsky
‹Pieczęć Robaka›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPieczęć Robaka
Tytuł oryginalnySeal of the Worm
Data wydania14 kwietnia 2015
Autor
PrzekładJarosław Rybski
Wydawca Rebis
CyklCienie Pojętnych
ISBN978-83-7818-679-3
Format664s. 132×202mm
Cena43,90
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 34,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 34,24 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Kontynent w ogniu
Wiem, że o „Cieniach pojętnych” pisałam już nieraz – recenzowałam kolejne tomy, wspominałam przy okazji „Kanonu ze smoczej jaskini” oraz innych tekstów publicystycznych (choćby tu), wreszcie poświęciłam tej serii dość długi osobny artykuł. Uznałam jednak, iż warto przypomnieć ją jeszcze raz. Cykl Czajkowskiego jest dosyć obszerny – liczy sobie dziesięć tomów. Co ważne i dość nietypowe, jest to dziesięć tomów wypełnionych po brzegi akcją. Angielski pisarz z rozmachem opisuje wojnę, toczącą się latami na rozległym kontynencie. Równolegle prowadzi wiele wątków i przedstawia losy dziesiątek postaci. Niektóre z nich pojawiają się częściej, inne rzadziej, część z nich (a właściwie większość) ginie, sporo ledwie mignie w tle, co nie znaczy, że wśród nich nie znajdą się takie, które będą miały swoje pięć minut.
Wykreowane na potrzeby cyklu uniwersum jest niezwykle barwne i pojemne – znajdą się tu stare puszcze i trudnodostępne góry zamieszkane przez władające magią rasy, miasta doby rewolucji przemysłowej, totalitarne państwo, a nawet podwodne kopuły na dnie oceanu. Imponuje mi rozmach autorskiej wizji, oryginalne pomysły, wreszcie dyscyplina umysłowa, która pozwoliła autorowi panować nad tak rozległym i różnorodnym uniwersum oraz szeroko zakrojoną fabułą. Czajkowski zderza magię z technologią, historię wojny inspirowanej wielkimi wojnami ubiegłego stulecia splata z wątkami nadnaturalnymi. W kolejnych częściach zabiera czytelnika do rozmaitych zakątków swojego świata, czasami skupiając się na relacjonowaniu wydarzeń na wielką skalę, a czasem poświęcając nawet całe tomy losom wybranych postaci. Duże wrażenie zrobił na mnie sposób, w jaki autor od czasu do czasu pogrywa z oczekiwaniami czytelnika, odmieniając lub wręcz przenicowując typowe schematy fantasy (sam finał zaś finał został rozegrany tak, by określone wydarzenia, dość charakterystyczne dla fantastycznych fabuł, nasycić nowymi znaczeniami).
Owszem, „Cienie pojętnych” nie są pozbawione wad – początek zwłaszcza wypada mało płynnie, a bohaterowie (niestety przede wszystkim ci pierwszoplanowi) rzadko kiedy budzą w czytelniku silniejsze pozytywne emocje. Niemniej, całość uważam za wartą uwagi i podtrzymuję swoją opinię na temat oryginalności cyklu oraz tego, że wytycza on nowe ścieżki. Czy ktokolwiek nimi podąży, to już inna historia.

C.S. Friedman
‹Korona cieni›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKorona cieni
Tytuł oryginalnyCrown of Shadows
Data wydania8 sierpnia 2008
Autor
PrzekładZbigniew A. Królicki
Wydawca MAG
CyklTrylogia Zimnego Ognia
ISBN978-83-7480-095-2
Format424s. 135×205mm
Cena35,—
Gatunekfantastyka
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 29,50 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Gdy myśl kształtuje rzeczywistość
Ostatnia z dzisiejszych propozycji jest nieco starsza – „Trylogia Zimnego Ognia” C. S. Friedman w oryginale ukazała się w latach dziewięćdziesiątych. Na największą pochwałę zasługuje tu warstwa koncepcyjna. Bohaterami powieści są potomkowie kosmicznych osadników, którzy trafili na planetę, gdzie siła zwana fae materializuje myśli, pragnienia i obawy ludzi. Tylko nieliczni potrafią do pewnego stopnia panować nad tą mocą, inni skazani są na jej kaprysy, bowiem większy wpływ na zachowanie fae ma ludzka podświadomość.
Pomysły, które pojawiły się w trylogii Friedman, zostały wykorzystane później przez innych twórców. Mark Lawerence, tworząc świat Rozbitego Imperium również połączył motywy typowe dla fantasy i SF oraz oparł koncepcję magii na umiejętności narzucenia swojej woli i myśli rzeczywistości. Pomysł na to, by umysł kształtował materię wykorzystał także Michael R. Fletcher w powieściach ze Świata Urojeń. Głównym wątkiem pierwszego tomu cyklu uczynił starania ludzi, by wykorzystać tę właściwość w celu stworzenia sobie boga – idea ta pojawiła się wcześniej u Friedman, choć nie stanowiła głównej osi fabularnej.
Wracając jednak do „Trylogii…” – doceniam plastyczne i szczegółowe opisy świata, a zwłaszcza samej fae, jej rodzajów i sposobu działania. Bardzo spodobał mi się też Gerald Tarrant, zwany Łowcą, adept władający mroczną odmianą mocy, który kupił sobie nieśmiertelność, składając w ofierze własną rodzinę i czerpie siłę ze strachu i cierpienia swoich ofiar. Nie jest on jednak antagonistą pozostałych bohaterów pierwszoplanowych, a towarzyszem w wyprawie podjętej przeciwko innym ciemnym siłom. Odniosłam wrażenie, że jak na zamysł wyjściowy, Łowca okazał się za mało mroczny i drapieżny – mimo to jest on postacią intrygującą, niejednoznaczną i zapadającą w pamięć.
Także ten cykl ma wady. Zaliczam do nich przede wszystkim typową fabułę (wyprawa drużyny przeciwko złu na skraju mapy), dłużyzny, mało przekonujących postaci (większość bohaterów drugoplanowych jest dość nijaka), niektóre sceny zbyt przeładowane patosem i powtarzalność pewnych motywów. W ostatecznym rozrachunku jednak zalety przeważyły i trylogia Friedman jest jedną z cieplej wspominanych przeze mnie lektur fantasy.
koniec
3 grudnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Pożegnania 2017 (4)
Jarosław Loretz

4 II 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Do księgarni marsz: Luty 2018
Esensja

1 II 2018

Z lutowych zapowiedzi wydawców wybraliśmy 28 książek – po jednej na każdy dzień miesiąca.

więcej »

Nie przegap: Styczeń 2018
Esensja

31 I 2018

Tradycyjnie miesiąc zamykamy przeglądem naszych recenzji.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

40 książek z 2015 roku, które warto znać
— Esensja

Miasto, magia, Matthew Swift
— Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Październik 2015
— Esensja

Niesłusznie w cieniu…
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko umarli zobaczą koniec wojny
— Beatrycze Nowicka

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część I
— Beatrycze Nowicka

Cierp, Łowco, cierp
— Beatrycze Nowicka

Paleni i mrożeni
— Eryk Remiezowicz

Z tego cyklu

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Tegoż twórcy

Ogniu krocz ze mną
— Beatrycze Nowicka

Londyńska litania
— Beatrycze Nowicka

Trzy miasta i trzej magowie – część druga
— Beatrycze Nowicka

Mozaika wojny albo hard fantasy
— Beatrycze Nowicka

Stój, Katarzyno
— Beatrycze Nowicka

Cień ojca
— Beatrycze Nowicka

Zaś stryjek Stenwold uparcie wciąż żyje
— Beatrycze Nowicka

A wszyscy oni kochają Che Maker
— Beatrycze Nowicka

Ciąg dalszy nastąpi
— Beatrycze Nowicka

Finał iście ekspresowy
— Beatrycze Nowicka

Tegoż autora

W pasiastej czapce w zębach gór
— Beatrycze Nowicka

Śmierć gra w kości
— Beatrycze Nowicka

Baśnie dla dorosłych
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Dwoje na tropie
— Beatrycze Nowicka

August, przyjazny potwór
— Beatrycze Nowicka

Lód, gniew i entropia
— Beatrycze Nowicka

O czym szepczą liście kukurydzy
— Beatrycze Nowicka

Koń i wieża
— Beatrycze Nowicka

Statek pluszowy
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.