Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

20 najlepszych książek 2017 roku

Esensja.pl
Esensja.pl
…zdaniem czytelników Esensji. Jak co roku prezentujemy wyniki naszego plebiscytu na najlepsze książki minionego roku. Typowaliśmy my, głosowali czytelnicy, w efekcie mamy doborową dwudziestkę. Zapraszamy… do lektury.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Anna Brzezińska zabiera czytelników do fascynującego świata Wawelu za czasów ostatnich, Jagiellońskich władców – Zygmunta Starego i Zygmutna Augusta. „Córki Wawelu” skupiają się przede wszystkim na losach żyjących w tamtych czasach kobiet: królowej Bony, jej córek, karliczki Dosi, ale też pań takich jak dwórki, służące czy ladacznice.
„Córek Wawelu” nie da się nazwać lekturą prostą, przyjemną i łatwą w odbiorze. Mogą rozczarować się też ci, którzy oczekują opowieści o jagiellońskich królewnach utrzymanej w podobnych klimatach do modnych ostatnio powieści historycznych o angielskich królowych: w których skupiamy się przede wszystkim na ich losach i odczuciach. Duża część książki to wykłady na temat konkretnych zjawisk, osób, czy obyczajów, a same losy mieszkanek Wawelu śledzimy przede wszystkim oczyma Dosi. Kolejne wydarzenia w jej życiu stają się zaś pretekstem do rozpraw na tematy takie jak sytuacja służących, prządek czy symbolika węża.
Anna Brzezińska pokazuje, że mistrzowsko włada piórem i posiada ogromną wiedzę historyczną. Osoby oczekujące dbałości o szczegóły, pragnące dobrze poznać Wawel ostatnich Jagiellonów i przepadające za książkami historycznymi – powinny być zadowolone z lektury.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
60,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Gaiman, który sam się przyznaje, że o istnieniu Thora dowiedział się z komiksu, nie próbuje w żaden sposób archaizować mowy, stylizować języka, pisze w sposób na wskroś współczesny, lekki, przystępny, z humorem i nierzadko przymrużeniem oka, choć pewnie dla niektórych ten styl może nie licować z zakładaną powagą opowieści o bogach i herosach. Ale też dzięki temu „Mitologia nordycka” ma większą szansę na zbudowanie wiedzy o nordyckich mitach w zbiorowej świadomości niż jakiekolwiek naukowe opracowania.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
„Lem” to opowieść napisana w sposób przejrzysty, konkretna, nie wchodząca za głęboko w detale, nie szukająca sensacji, ale też tworzona z pasją przez autora, który nie ukrywa swego emocjonalnego stosunku do swego bohatera. I zapewne dlatego „Życie nie z tej ziemi” to lektura bardzo wciągająca, która powinna zainteresować zarówno wielbicieli Stanisława Lema, jak i osoby mniej zainteresowane autorem „Dzienników gwiazdowych”, które w książce Orlińskiego mogą też znaleźć kawałek historii PRL-u i opowieść o realiach tamtych czasów.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?
Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.
Podobnie jak w bestsellerowym „Sekretnym życiu drzew” Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało. (Opis wydawcy)
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zygmunt Miłoszewski zostawia Teodora Szackiego i współczesny polski kryminał na rzecz wieloznacznej opowieści fantastycznej o rzeczywistości równoległej – zarówno dla dwójki głównych bohaterów, którzy mają szansę ponownie przeżyć swe życie, gdy jakaś siła przenosi ich w czasie o 50 lat wstecz, jak i dla całego kraju, który w tej alternatywnej ścieżce czasowej nie jest już komunistycznym PRL-em, ale Polską, która wyzwoliła się spod sowieckich wpływów i może kształtować zupełnie inną rzeczywistość. Jak te szanse wykorzystają bohaterowie i naród? Miłoszewski nie jest optymistą, ale daje w swej powieści tyle ciekawych spostrzeżeń dotyczących znaczenia podejmowanych decyzji, życiowych wyborów, mechanizmów społecznych i kształtujących historię, że – poza czystą rozrywką – jego powieść może być materiałem do arcyciekawych refleksji.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
90,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
„Wiara” to naprawdę wciągający kryminał, ale siła tej powieści tkwi również w intrygująco nakreślonych postaciach. Anna Kańtoch na kartach swej powieści uchwyciła też atmosferę lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy Milicja Obywatelska nie cieszyła się zbytnim zaufaniem społecznym, a ludzie na różne sposoby radzili sobie z niedostatkami końcowego okresu PRL-u. Wszystko to sprawia, że „Wiara” jest bez wątpienia pozycją wartą przeczytania.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zajdel, Lem, Snerg, Wnuk-Lipiński – klasycy polskiej fantastyki wydają się być mniej lub bardziej widocznymi inspiratorami dla fabuły „Różańca”. Na szczęście przedstawiony świat jest na tyle dopracowany, odrębny w szczegółach, że te inspiracje nie rażą. „Różaniec” szeroko czerpie z klasyki, jednak potrafi przedstawić swoją, dość intrygującą wersję futurystycznej antyutopii, wyprowadzonej z doświadczeń dzisiejszego świata – możliwości pełnej kontroli bohatera z wykorzystaniem Big Data oraz cynicznych realiów postpolityki.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Powieść wnika w nas głęboko, zmusza do zastanowienia się nad swoimi utartymi ścieżkami myślenia, każde na nowo przemyśleć (i zakwestionować!) dobrze znane stereotypy i klisze. Pamiętajmy, że w człowieku może się zmienić bardzo wiele. Jeśli nie wierzymy, przeczytajmy posłowie autorki. Znajdziemy tam źródło otuchy i optymizmu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Niewątpliwą zaletą „Niepełni” jest to, że w trakcie lektury z pewnością nie należy polegać na czytelniczych przyzwyczajeniach. Nie jest to wszak ani realistyczna powieść współczesna, ani kryminał czy fantastyka. Cóż z tego choćby, że nie brakuje tutaj trupów, skoro tak naprawdę nie jest istotne wykrycie sprawcy, a nawet tożsamość ofiary może budzić wątpliwości! Jeżeli dodamy do tego niepewność co do chronologii wydarzeń oraz rzucające się w oczy zaburzenia związku przyczynowo-skutkowego, to oczywiste jest, że otwierają się przed nami różne możliwości interpretacyjne.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Pięknie wydana, prawdziwa gratka dla miłośników dawnej kartografii, podróżniczych legend i geograficznych odkryć. Lista lądów, cieśnin, jezior, pasm górskich, których… nie ma. Nie ma, ale ktoś kiedyś wierzył w ich istnienie i umieścił na mapie, a inni kartografowie przez stulecia powielali jego błąd. Duża frajda dla osób, którym te tematy są bliskie.
 1. Mirosław Wlekły ‹Tu byłem. Tony Halik
 2. Michael Bird ‹Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści
 3. Colson Whitehead ‹Kolej podziemna
  Uciekłam” – recenzja Joanny Kapicy-Curzytek
 4. Dariusz Rosiak ‹Biało-czerwony
 5. Cixin Liu ‹Ciemny las
  Dzieci w kosmicznej mgle” – recenzja Dawida Kantora
 6. Szpony i kły
 7. Robert Jackson Bennett ‹Miasto Schodów
  Szpieg z krainy zabójców bogów” – recenzja Beatrycze Nowickiej
 8. N.K. Jemisin ‹Wrota obelisków
  Sięgając po magię” – recenzja Dominiki Cirockiej
 9. Jaume Cabré ‹Agonia dźwięków
  O prawdzie nieskażonej ludzkimi wątpliwościami” – recenzja Joanny Kapicy-Curzytek
 10. Mark Lawrence ‹Czerwona siostra
  Lód, gniew i entropia” – recenzja Beatrycze Nowickiej
Upominki wylosowali:
 • Natalia Dzióbek, Trzyciąż
 • Dominika Głowacz, Rumia
 • Anna Pawęzka, Katowice
koniec
20 lutego 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Do księgarni marsz: Marzec 2018
Esensja

9 III 2018

Jak co miesiąc polecamy warte uwagi ksiażki z oferty wydawców. Z marcowych zapowiedzi wybraliśmy trzydziesci jeden pozycji.

więcej »

Nie przegap: Luty 2018
Esensja

28 II 2018

Sprawdźcie, czy nie przegapiliście jakiejś naszej lutowej recenzji – przy obecnej pogodzie dawka lektury przy gorącej herbacie będzie jak znalazł.

więcej »

Pożegnania 2017 (4)
Jarosław Loretz

4 II 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Królewny i karliczka
— Magdalena Kubasiewicz

Miasto martwych Bóstw?
— Katarzyna Piekarz

Nie przegap: Styczeń 2018
— Esensja

Dzieci w kosmicznej mgle
— Dawid Kantor

Lód, gniew i entropia
— Beatrycze Nowicka

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Esensja czyta: Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Bolesne tajemnice różańca
— Konrad Wągrowski

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

Do księgarni marsz: Listopad 2017
— Esensja

Tegoż twórcy

Dzieci w kosmicznej mgle
— Dawid Kantor

Koń i wieża
— Beatrycze Nowicka

Pomiędzy światami
— Katarzyna Piekarz

Esensja czyta: Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tako rzecze Jorg
— Beatrycze Nowicka

Zabili mu psa
— Beatrycze Nowicka

A ono się pali. Tak, to jest coś
— Beatrycze Nowicka

Po pociągach nie zostały już nawet kości
— Beatrycze Nowicka

Kilka końców świata
— Dominika Cirocka

Tegoż autora

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2016!
— Esensja

Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
— Esensja

Ostatni dzień głosowania na książki roku 2015!
— Esensja

Najlepsze książki roku 2014
— Esensja

Najlepsze książki 2014 roku - nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2014!
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2013!
— Esensja

Zmarł Edmund Niziurski
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.