Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 października 2020
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2017 (4)

Esensja.pl
Esensja.pl
Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące październik-grudzień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (4)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące październik-grudzień.
Świat przyspiesza, znane niegdyś twarze gwiazd popkultury i osób, które w ten czy inny sposób wdarły się na czołówki gazet bądź nawet dostały się na karty podręczników historii, roztapiają się powoli w rosnącym tłumie nowszych celebrytów, produkowanych coraz szybciej i w coraz większej ilości. W efekcie wiele osób umyka nam z pola widzenia i wyjątkowo łatwo obecnie przeoczyć odejście tych, którzy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stali w blasku reflektorów, będąc niedościgłymi mistrzami w swojej dziedzinie. Teraz odchodzą cicho, dogorywając w zapomnieniu, z rzadka żegnani większym artykułem, często w ogóle przemilczani, dla młodszych pokoleń kompletnie nieznani. A pula odchodzących, zgasłych już sław, będzie z roku na rok rosła, zbliża się bowiem kres tych, których pełnia sił twórczych przypadała na lata 1960-te i 1970-te, kiedy popkultura rozkwitała w wyjątkowo szybkim tempie, sięgając mackami do nowych kanałów dystrybucji (telewizja) i nowych gatunków (sitcom, rock&roll), bez skrępowania przekraczając państwowe granice i trafiając w końcu nawet pod te najbiedniejsze ze strzech.
Niniejszy tekst jest wspominkowym rzutem oka na listę strat, jaką szeroko pojęta popkultura poniosła w roku 2017. O pożegnaniu części z wymienionych tu osób z pewnością większość z Was słyszała w mediach, jestem jednak przekonany, że obecność niektórych nazwisk może okazać się smutnym zaskoczeniem… Ze względu na objętość listy i dążenie do pokazania choć kawałeczka twórczości w przypadku aktorów oraz osób ze świata muzyki, tekst został pocięty na cztery części, odpowiadające kwartałom minionego roku.
W październiku odeszli:
2. – Tom Petty, jeden z popularniejszych muzyków rockowych lat 1980-tych, działający swego czasu w zespole Tom Petty and the Heartbreakers oraz Traveling Wilburys. Spośród wielu hitów warto wymienić choćby „Free Fallin’”, „Learning to Fly” czy „Into the Great Wide Open”.
5. – Anne Wiazemsky, aktorka („Na los szczęścia, Baltazarze!” Bressona, „Weekend” i „Chinka” Goddarda, późniejszego jej męża), pisarka (u nas wyszła jedynie „Garstka ludzi”, jedna ze słabszych jej powieści), córka pochodzącego z rodu Rurykowiczów dyplomaty, Iwana Wiaziemskiego, i zarazem wnuczka Françoisa Mauriaka.
9. – Jean Rochefort, francuski aktor komediowy. Wystąpił m.in. w „Człowieku w żelaznej masce” z 1962, „Tajemniczym blondynie w czarnym bucie” i jego kontynuacji, „Mężu fryzjerki”, „Hrabim Monte Christo” z 1998, a także – niestety – w „RRRrrrr!!!” i „Luckym Luke’u” (tu na szczęście wyłącznie jako głos Jolly Jumpera).
17. – Julian May, autorka m.in. monumentalnej „Sagi o plioceńskim wygnaniu” („Wielobarwny Kraj”, „Złota obręcz”, „Nieurodzony król” oraz „Przeciwnik”) i „Trylogii galaktycznej” („Bezcielesny Jack”, „Diamentowa Maska” i „Magnificat”), a także dwóch części cyklu „Trillium”.
18. – Eamonn Campbell, przez ostatnie 30 lat członek zespołu folkowego The Dubliners.
19. – Umberto Lenzi, włoski reżyser filmów awanturniczych, pirackich, wojennych, giallo i horrorów, na których nie dorobił się ani sławy, ani fortuny. Rozgłos natomiast przyniosły mu skandalizujące dreszczowce o tematyce kanibalistycznej: „Zjedzeni żywcem” i „Cannibal Ferox – Niech umierają powoli”.
22. – Daisy Berkowitz (tak naprawdę Scott Putesky), współzałożyciel i gitarzysta zespołu Marilyn Manson.
22. – George Young, naturalizowany Australijczyk, współautor większości piosenek wykonywanych przez zespół The Easybeats i zarazem jego gitarzysta, współproducent pierwszych płyt AC/DC, współautor wykonywanego przez John Paula Younga hitu „Love Is in the Air”.
23. – Walter Lassally, zdjęciowiec w „Greku Zorbie” (nagrodzony wówczas Oscarem), „Elektrze” (Kakogiannisa), „Samotności długodystansowca”, „Dniu, w którym wypłynęła ryba” i „Pamiętniku kobiety, która trwa”, zrealizowanym według prozy Doris Lessing.
24. – Fats Domino, pianista i piosenkarz rythm and bluesowy, postrzegany jako jeden z pionierów rock and rolla. Jego najbardziej znany utwór to „Blueberry Hill”. W latach 1956-1957 rozszedł się po świecie w pięciu milionach kopii, zaś 32 lata później trafił do Grammy Hall of Fame.
W listopadzie:
5. – Robert Knight, mający na swoim koncie jeden niezaprzeczalny hit, „Everlasting Love”, wykonywany później z dużym powodzeniem przez Love Affair, Sandrę czy U2.
8. – Janusz Kłosiński, czyli Czernousow z „Czterech pancernych i psa”, dyrektor Wardowski z „Czterdziestolatka” i stryj Józef Jabłoński z radiowego serialu „W Jezioranach” (od 1961 roku do śmierci).
13. – Alina Janowska, aktorka teatralna i filmowa, obecna na ekranach kin od roku 1946 („Zakazane piosenki”) po 2009 („Ostatnia akcja”).
15. – Luis Bacalov, kompozytor filmowy, zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do „Listonosza”, nominowany za „Ewangelię wg św. Mateusza” (w reżyserii Pasoliniego), a przypomniany ścieżką dźwiękową „Kill Billa”, na której znalazł się utwór tytułowy z „Il grande duello”, jednego ze spaghetti westernów, do których Bacalov robił swego czasu muzykę (innym był choćby „Django”).
19. – Charles Manson, przywódca sekty, która w sierpniu 1969 roku napadła na dom Romana Polańskiego i zamordowała jego ciężarną żonę, Sharon Tate, oraz czwórkę jego znajomych. Sama postać mocno nieciekawa, ale odcisnęła ogromne piętno na kulturze masowej - od muzyki po film.
23. – Anthony Harvey, reżyser m.in. rewelacyjnego „Lwa w zimie” z Anthonym Hopkinsem, Timothym Daltonem, Peterem O’Toole i Katharine Hepburn (Oscary za scenariusz, muzykę i główną rolę kobiecą, Złote Globy za najlepszy dramat oraz rolę O’Toole’a), „Błędnego detektywa” czy „Svengali”.
24. – Mitch Margo, multiinstrumentalista i wokalista, który w wieku 13 lat dołączył do zespołu The Tokens i wraz z nim święcił triumfy po tym, jak w roku 1961 ich piosenka „The Lion Sleeps Tonight” sięgnęła szczytów listy przebojów. Notabene oryginalnie utwór był skomponowany w języku zuluskim jako „Mbube” i ujrzał światło dzienne w roku 1939 w RPA.
W grudniu:
2. – Ulli Lommel, w teorii współpracownik Rainera Wernera Fassbindera i Andy’ego Warhola, w praktyce wyjątkowo marny reżyser od praktycznie pozbawionych budżetu horrorów w rodzaju „The Boogeymen” (nie mylić z tym kinowym) czy „Zombie Nation”.
5. – Johnny Hallyday, potęga francuskiego rocka, później zaś popu, z 79 albumami sprzedanymi w blisko stu milionach sztuk. Określany mianem francuskiego Elvisa Presleya.
6. – Józef Wiesław Dyskant, marynista specjalizujący się w dziejach polskich flotylli rzecznych II RP, ale nie stroniący także od tematyki odleglejszej terytorialnie czy czasowo.
6. – Conrad Brooks (w rzeczywistości Conrad Biedrzycki, syn polskiego emigranta, piekarza z zawodu), aktor związany z Edem Woodem, później chałturzący już samodzielnie w różnych mniej lub bardziej niszowych produkcjach na ogół fantastycznych. Spośród prawie setki filmów, w których wystąpił, warto wymienić „Polskiego wampira w Burbank” i „Curse of the Queerwolf”, produkcje tyleż tanie i niemądre, co rzeczywiście zabawne.
11. – Suzanna Leigh, brytyjska aktorka Amicusa i schyłkowego Hammera, grająca m.in. w „The Deadly Bees”, “Zaginionym kontynencie” (notabene całkiem dobrym), „Lust for the Vampire”, „The Fiend” czy „Son of Dracula” z Ringo Starrem.
17. – Leszek Aleksander Moczulski, poeta, pisarz i autor tekstów piosenek dla Skaldów, Grechuty, Niemena i Turnaua. To jego autorstwa były m.in. „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Od wschodu do zachodu słońca”, „Malowany dym”.
21. – Dominic Frontiere, amerykański kompozytor muzyki filmowej, znany głównie z westernów („Powiesić go wysoko” z Eastwoodem, „Chisum” i „Rabusie pociągów” z Waynem) i z „Kaskadera z przypadku” (dostał wówczas Złoty Glob), ale przez starsze pokolenie kojarzony również ze ścieżką dźwiękową pierwszego sezonu „The Outer Limits” z lat 1960-tych.
24. – Heather Menzies-Urich, pamiętna Jessica z serialu „Ucieczka Logana”. Poza tym grała raczej w niezbyt ambitnych produkcjach pokroju „Wężżżża”, „Piranii” Joe Dantego czy telewizyjnego „Kapitana Ameryki” z 1979 roku.
28. – Sue Grafton, autorka cyklu kryminałów o detektywie Kinsey’u Millhonie. Niestety, o ile w oryginale powieści, wydawane mniej więcej jedna na rok, wychodziły według kolejności liter alfabetu („A is for Alibi”, „B is for Burglar”, etc), o tyle u nas panuje w tej materii totalny chaos. Z 25 książek wydano u nas jedynie 9 (w latach 1993-2012 ukazały się tomy 1-4, 12, 14-16 i 19, i to bez poszanowania zasady kolejności liter alfabetu), ale za to siłami sześciu wydawców i dziewięciu tłumaczy, a także z okładkami projektowanymi przez grafików posiadających diametralnie różny gust.
koniec
4 lutego 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Do księgarni marsz: Październik 2020
Esensja

4 X 2020

Coraz dłuższe jesienne wieczory aż proszą się o spędzenie ich nad książką. W październiku mamy szczególnie bogaty wysyp książkowych premier. Mamy zatem przygarść różnorodnych propozycji. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie.

więcej »

Nie przegap: Wrzesień 2020
Esensja

30 IX 2020

Za oknem już coraz bardziej jesienna jesień i wieczory coraz dłuższe. Nasze recenzje pomogą wybrac pozycje, przy których warto je spędzać.

więcej »

Na rubieżach rzeczywistości: Chorzy na życie
Marcin Knyszyński

27 IX 2020

Dziś cofamy się w czasie. Zostawiamy na chwilę idee, które kotłowały się w głowie Philipa K. Dicka u progu lat siedemdziesiątych i czytamy powieść napisaną w roku 1962. Mniej więcej wtedy, gdy powstawała „Simulakra” i „Marsjański poślizg w czasie”. „Możemy cię zbudować” nie należy do najlepszych i najważniejszych powieści Dicka, a na publikację czekała aż dziesięć lat – stąd jej takie, a nie inne, miejsce w naszym cyklu.

więcej »

Polecamy

Chorzy na życie

Na rubieżach rzeczywistości:

Chorzy na życie
— Marcin Knyszyński

Dick w starym stylu
— Marcin Knyszyński

Faust musi przegrać
— Marcin Knyszyński

W poszukiwaniu rzeczywistości obiektywnej
— Marcin Knyszyński

Myślę, ale czy jestem?
— Marcin Knyszyński

Wszyscy jesteśmy androidami
— Marcin Knyszyński

Umieranie wstecz
— Marcin Knyszyński

Przygodowa powieść science fiction – zrób to sam!
— Marcin Knyszyński

Pif-Paf! Zium!
— Marcin Knyszyński

Droga bez powrotu
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2019 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2019 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2019 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2019 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2018 (4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2018 (3)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2018 (2)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2018 (1)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (3)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (2)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.