Coraz dłuższe jesienne wieczory aż proszą się o spędzenie ich nad książką. W październiku mamy szczególnie bogaty wysyp książkowych premier. Mamy zatem przygarść różnorodnych propozycji. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Coraz dłuższe jesienne wieczory aż proszą się o spędzenie ich nad książką. W październiku mamy szczególnie bogaty wysyp książkowych premier. Mamy zatem przygarść różnorodnych propozycji. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie.
W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.
Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.
Kolejna książka z poczytnej i serii „Mała czarna”, która zdobyła sobie już sporą popularność. Jeden z głównych bohaterów musi napisać komedię romantyczną. Tylko skąd wziąć do niej pomysły? Wszystko wydaje się takie ograne. Z pomocą przychodzi Evie. Wpada na pomysł, by fikcję trochę pomieszać z życiem, może wtedy przybędzie inspiracji. Wiadomo jednak, że jeśli przewidzimy nawet sto życiowych scenariuszy, zawsze wydarzy się ten sto pierwszy…
Meryl Streep w świecie kina jest zjawiskiem osobnym, klasą samą w sobie. Każda rola jest niepowtarzalna, a wcielająca się w nie aktorka jest zawsze prawdziwa i wybitna. Co więcej, takie już są amerykańskie realia, w przypadku kobiet kariera aktorska trwa o wiele krócej niż u mężczyzn. Nie dotyczy to Meryl Streep. Erin Carlson dokumentuje jej niezwykłe osiągnięcia, wybory, przyjaźnie i spory, ale także stara się pokazać, na czym polega fenomen wielkości tej aktorki.
Shilpi Somaya Gowda jest między innymi autorką udanej powieści pt. „
Ukochany syn”. Obecnie powraca z powieścią „Co nam zostało”, w której, jak w poprzednich utworach, przygląda się życiu Amerykanów o korzeniach z Indii. Mamy tu rodzinę jak z amerykańskiego snu, która jednak nie potrafi uchronić się przed tragedią i rozpadem…
Czy da się napisać krótko o wielowiekowej, burzliwej i skomplikowanej historii Europy? Jenkins uważa, że tak, a jego spojrzenie sytuuje Stary Kontynent w kontekście przemian zachodzących w reszcie świata. Autor stara się jednocześnie wytłumaczyć przedziwną rolę, jaką odegrała Europa w dziejach, wpływając praktycznie na wszystkie dziedziny życia każdego zakątku globu.
Po kilku latach przerwy do księgarń trafi nowy zbiór opowiadań Etgara Kereta, co z pewnością ucieszy miłośników jego twórczości. Ci z naszych czytelników, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tekstami Kereta mogą zacząć od tej właśnie książki.
Otwierająca cykl o Rin „Wojna makowa” okazała się bardzo solidnym debiutem i jedną z najlepszych książek fantasy wydanych w bieżącym roku. Tym bardziej cieszy, że wydawca nie kazał długo czekać czytelnikom na ciąg dalszy historii władającej ogniem szamanki.
Niekonwencjonalne spojrzenie na historię Ameryki przez pryzmat ideałów jej ojców założycieli. Lepore poszukuje odpowiedzi na pytanie, do jakiego stopnia kolejne dziesięciolecia istnienia Stanów Zjednoczonych są podążaniem za tymi wzorami, a do jakiego stopnia – ich zaprzeczeniem.
W 2009 roku ukazała się powieść Hilary Mantel „W komnatach Wolf Hall”, nagrodzona następnie nagrodą Bookera. Trzy lata później tak samo uhonorowano „Na szafocie” – drugi tom trylogii „Wolf Hall”. Wiemy już że trzeci tom nie znalazł się na krótkiej liście tegorocznej edycji nagrody, nie znaczy to jednak nie warto sięgnąć po „Lustro i światło”.
Książka Mencwela zwraca uwagę na coraz częstsze zjawisko występujące w polskich miastach, czyli powstawanie betonowych parków i stopniowe, acz nieuchronne, wypieranie zieleni. Jakie są tego przyczyny i czy da się temu zaradzić? Autor twierdzi, że ma na to receptę.
Obok Katalonii, Kraj Basków to wyraźnie odróżniający się od reszty Hiszpanii region. Nie tylko język stanowi nieprzeniknioną barierę, ale także doświadczenia historyczne, szczególnie dla Baskonii bolesne. Katarzyna Mirgos pokazuje nam kulturę, zwyczaje, kuchnię i przede wszystkim ludzi. Znajdziemy tu między innymi fascynujące opowieści o dawnych mitach i towarzyszącej im religijności, analizę baskijsko-katalońskich relacji oraz opis procesu rodzenia się odrębnej tożsamości. Książka dla tych, którzy chcą dostrzec w Hiszpanii coś więcej niż tylko plażę i słonce.
Biografia do dzisiaj chętnie czytanego „buntownika polskiej literatury”. jego opowiadaniami interesowali się filmowcy, wśród nich Has, Ford i Wajda, w jednej z ekranizacji zagrał Cybulski i Sonja Ziemann, przyszła żona pisarza. Był o krok od zrobienia kariery w Hollywood, dokąd pojechał, jak twierdził, za namową Polańskiego. Nie został jednak sławnym scenarzystą. Miał wielu przyjaciół, wielu z nich to osoby znane. Radosław Młynarczyk przygląda się z bliska legendzie literatury. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys.
Thriller, który zaczyna się intrygującą serią zabójstw w Muzeum Prado. Dwie osoby mogą pomóc rozwikłać tajemnicę makabrycznych zbrodni: kopistka amatorka i ekscentryczny specjalista od symboli. Przeczytamy o sekretach ukrytych w obrazach Velazqueza, Goi czy Boscha. Dan Brown po hiszpańsku czy może jednak coś więcej?
Debiutancka powieść Erin Morgenstern pt. „Cyrk nocy” nie była pozbawiona wad, jednak okazała się oryginalna, klimatyczna i miejscami naprawdę ładnie napisana. Pozwala to z zainteresowaniem oczekiwać polskiej premiery kolejnej książki tej amerykańskiej autorki.
Elif Shafak jest jedną z najważniejszych współczesnych pisarek tureckich. Powieść „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” znalazła się w finale prestiżowej nagrody The Man Booker Prize w 2019 roku. Co oznacza tytuł? Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie? Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg pracuje jeszcze przez jakiś czas. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą wspomnienia z życia, które dla Leili już się skończyło. Ale czy na pewno? Kto jest odpowiedzialny za śmierć Leili i jakie historie skrywa piątka jej najwierniejszych przyjaciół?
Trudno powiedzieć o czym jest najnowsza ksiażka Wita Szostraka. Na podstawie noty wydawcy można powiedzieć że o Benedykcie, ale znając wcześniejsze książki autora nie oczekujemy że po skończonej lekturze będziemy mogli powiedzieć kim jest bądź był Benedykt. Oczekujemy jednak że samo poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie sprawi nam przyjemność, jak to zwykle bywa z książkami Wita Szostaka.
Każdy zna Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę, ale nie każdy wie, że wszystkie te postaci są efektem pracy jednego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię. A co działo się za zamkniętymi drzwiami? Okazuje się, że rzeczywistość nie była tak kolorowa i bajkowa jak produkowane tam filmy. Książka obiecuje nam opowieść o twórcach, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej animacji.
Laureat literackiej nagrody Nobla z 2010 powraca z nową powieścią! I tyle rekomendacji w zasadzie mogłoby wystarczyć. Brawurowa historia kłamstwa tak dobrego, że stało się prawdą. Burzliwe czasy, mistrzowskie niczym Święto Kozła, odsłaniają kulisy rozgrywki, która do dziś rezonuje w światowej polityce i stanowi materiał na genialny serial. Fikcja, a może jednak coś z tego wydarzyło się rzeczywiście?
Losy Francuzów i Algierczyków są ze sobą nierozerwalnie związane już od ponad dwustu lat. Algieria była najpierw francuską kolonią, później została uznana za integralną część Francji. Jednak Algierczycy zawsze byli obywatelami drugiej kategorii. Są też znane osoby z algierskimi korzeniami, by wymienić na przykład piłkarzy: Kyliana Mbappé czy Zinédine′a Zidane′a. Relacje francusko-algierskie do najłatwiejszych nie należą. Ludwika Włodek pomaga zrozumieć i odkłamać pełną stereotypów historię Algierczyków we Francji, która jest też historią Francji.
W związku z obchodzonym rokiem Leopolda Tyrmanda nie tylko pojawiają się kolejne wznowienia jego książek,lecz również ukazują się nowe pozycje poświęcone pisarzowi. Można liczyć, że ta autorstwa Marcela Woźniaka będzie zarówno rzetelnym źródłem informacji o twórcy „
Złego”, jak i naprawdę interesującą lektura – podobnie jak „
Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”. Jesteśmy tylko ciekawi, jaki klucz tym razem zastosował Marcel Woźniak, aby uniknąć nadmiernego podobieństwa między tymi dwiema książkami mówiącymi przecież o tym samym bohaterze.
„Człowiek do przeróbki” to jedna z książek umieszczana na większości list obowiązkowych lektur sf, nie dziwi więc jej wznowienie w serii klasyki Rebisu. Nie będziemy tu rozpisywać się dlaczego warto sięgnąć po „Człowieka…”, polecamy jednak sprawdzić dlaczego Anna Kańtoch twierdzi że
powieść Bestera to jednorożec… ;-)
Kolejne wznowienie
niejednokrotnie recenzowanej na naszych łamach powieści Łukasza Orbitowskiego. Ten miejski horror, jak określa „Święty Wrocław” wydawca, to lektura w sam raz na październik.
Wznowienie pierwszego tomu historii rodziny Narwojszów rozgrywająca się na terenach siedemnastowiecznej Litwy. Powieść mająca postać zapisków w rodzinnej księdze, tytułowej „silva rerum”, pokazuje wielką historię jedynie jako tło, koncentrując się na życiu kolejnych pokoleń Narwojszów.
