Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Lipiec 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
I znów z sezonem wakacyjnym na rynku można zaobserwować lekki zastój. Mimo to wybraliśmy dla was czternaście nowości i wznowień wartych uwagi.

Esensja

Do księgarni marsz: Lipiec 2010

I znów z sezonem wakacyjnym na rynku można zaobserwować lekki zastój. Mimo to wybraliśmy dla was czternaście nowości i wznowień wartych uwagi.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pat Cadigan
‹Głupcy›
Po długim oczekiwaniu do księgarń trafią „Głupcy” Pat Cadigan, druga z jej powieści nagrodzona Arthur C. Clarke Award (pierwszą byli „Wgrzesznicy”). Samo to powinno wystarczyć za rekomendację. Ale dodajmy jeszcze że tym razem autorka zajmuje się kwestiami pamięci toższamości w świecie, w którym można je zmieniać na każde życzenie (o ile, oczywiście, ma się na to środki). Warto też przypomnieć sobie pozytywne recenzje wcześniejszych jej ksiażek: „Wgrzeszników” i zbioru opowiadań „Wzory”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Daphne Du Maurier
‹Władaj Brytanio›
Daphne du Maurier znana jest przede wszystkim z książek takich jak „Rebeka” czy „Oberża na pustkowiu” lub opowiadania „Ptaki” (wszystkie trzy teksty zostały sfilmowane przez Alfreda Hitchcocka). Czy jej ostatnia i zarazem dość nietypowa, bo należąca do gatunku political fiction, powieść dorównuje tym klasycznym już, bądź co bądź, dziełom? Warto sprawdzić, zwłaszcza że wydawca zapowiada „gęstniejący nastrój”, a w tworzeniu mrocznej atmosfery osaczenia du Maurier była mistrzynią.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Alan Furst
‹Szpiedzy w Warszawie›
„Szpiedzy w Warszawie” to dziesiąta z cyklu luźno powiązanych powieści szpiegowskich dziejących się w międzywojennej Europie. Jej autor porównywany jest z Grahamem Greenem, a sam przyznaje że miała na niego wpływ twórczość między innymi Josepha Conrada i Johna le Carré. Furst już wczesniej sięgał po wątki polskie – powieść „Polski oficer” wydana została u nas w 2005 roku, ale sądząc z braku kolejnych jego książek na rynku nie odniosła wielkiego sukcesu. O tym, czy druga próba zainteresowania polskich czytelników z twórczością Fursta się powiedzie będziemy mogli przekonać się już wkrótce.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Komuda
‹Krzyżacka zawierucha›
Jacek Komuda kojarzony jest głównie z tekstami rozgrywającymi się w siedemnastowiecznej Polsce (i okolicach, że wspomnimy to np. drobny wypad do Moskwy w „Samozwańcu”). W roku 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem porzuca ulubione czasy i cofa się do wieku piętnastego. Nie idzie jednak na łatwiznę i nie pisze o wielkim zwycięstwie Jagiełły, zamiast tego sięga do wielkiej klęski jego syna, Kazimierza Jagiellończyka pokonanego przez Krzyżaków w 1454 roku pod Chojnicami. Czego możemy spodziewać się po „Krzyżackiej zawierusze”? Na pewno odbrązowienia wizerunku rycerstwa wpojonego nam przez Sienkiewicza w „Krzyżakach” i wartkiej akcji. Dla miłośników twórczości Jacka Komudy to powinno wystarczyć za rekomendację.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Rebecca Miller
‹Siedem kobiet›
Rebecca Miller znana jest bardziej jako reżyserka, mniej znany jest fakt że jej nagrodzony na festiwalu w Sundance film „Personal Velocity” jest adaptacją napisanyego przez nią zbioru opowiadań pod tym samym tytułem. Osiem lat po premierze filmu dzięki wydawnictwu Muza będziemy mieli okazję zapoznać się ze zbiorem tekstów opowiadających o różnych aspektach życia ich bohaterek.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Larry Niven, Edward M. Lerner
‹Flota światów›
Pierwszy tom trylogii dziejącej się na 200 lat przed wydarzeniami opisanymi we wznowionym właśnie „Pierścieniu” Nivena. Często takie literackie powroty do starego świata kończą sie rozczarowaniem, tu jednak nadzieję na udaną powieść dają dwa czynniki: Niven nigdy nie opuszczał Znanego Wszechświata na dłużej, większość zachodnich recenzji twierdzi, że współautor wniósł w świeże spojrzenie na znany już temat (część wydarzeń opisanych we „Flocie światów” znana już jest z niewydanych w Polsce opowiadań Nivena).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Catherynne M. Valente
‹Palimpsest›
W bardzo dobrze przyjętych „Opowieściach sieroty” Valente dała się poznać jako autorka o niezwykłej wyobraźni i barwnym, poetyckim stylu. W „Palimpseście” zapewne liczyć możemy na to samo, a wieść niesie, że w książce znajdzie się także sporo odważnej erotyki. A że najnowsze dzieło amerykańskiej autorki już zostało przez czytelników docenione nominacją do nagrody Hugo, tym bardziej warto nim się zainteresować.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Richard Wiseman
‹Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych›
Richard Wiseman karierę zawodową rozpoczął jako iluzjonista by następnie ukończyć studia z zakresu psychologii. Obecnie jako doktor psychologii zajmuje się badaniami obszarów rzadko przyciągających uwagę naukowców takimi jak psychologia oszustwa, zjawiska paranormalne czy szczęście. W „Dziwnologii” opisuje eksperymenty z takich właśnie dziedzin przeprowadzone przez siebie i innych naukowców.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Le Carré
‹Druciarz Krawiec Żołnierz Szpieg›
Wydawnictwo Świat Książki kontynuuje wznawianie powieści szpiegowskich Johna Le Carré. Po „Małej doboszce” i „Szpiegu doskonałym” przyszła pora na klasyczną opowieść z czasów zimnej wojny inspirowaną prawdziwą historią Kima Philby’ego, rosyjskiego kreta pracującego w brytyjskim wywiadzie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Charles Dickens
‹Tajemnica Edwina Drooda›
Kryminał ciekawy z dwóch względów – po pierwsze, napisał go Charles Dickens, autor takich powieści jak „Olivier Twist” i „Wielkie nadzieje” czy słynnej z licznych adaptacji „Opowieści wigilijnej”. Po drugie, książka nigdy nie została dokończona, prace nad nią przerwała śmierć pisarza i teraz możemy jedynie spekulować, jak mogłoby wyglądać wyjaśnienie zagadki. Najnowsze wydanie zawiera trzy alternatywne rozwiązania tajemnicy zniknięcia młodego architekta, warto więc po książkę sięgnąć, by przekonać się, które z nich najbardziej nam odpowiada, a także przekonać się, jak klasyk światowej literatury radził sobie w nietypowym dla niego gatunku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Fiodor Dostojewski
‹Biesy›
Kolejna pozycja w rocznicowej serii wydawnictwa Znak „50 na 50” przypominającej najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Po raz drugi w serii znalazła się książka Fiodora Dostojewskiego – tym razem są to monumentalne „Biesy”, podobnie jak wydani wcześniej „Bracia Karamazow”, w nowym przekładzie Adama Pomorskiego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
George R.R. Martin
‹Ostatni rejs „Fevre Dream”›
George R.R. Martin kojarzony jest przede wszystkim z cyklem „Pieśni Lodu i Ognia” oraz opowiadaniami SF (wśród nich znakomite „Piaseczniki”). Autor ten pisze jednak również horrory, a jednym z nich jest właśnie , powieść znakomicie wygrywająca znany choćby z twórczości Twaina klimat „życia na rzece”, tyle że w znacznie mroczniejszym wydaniu. W „Ostatnim rejsie…” mamy drugą połowę XIX wieku, Missisipi, parowce oraz… wampiry, prawdziwie krwiożercze, a nie romantyczne, jak to obecnie jest w modzie. Polecamy wszystkim wielbicielom nastrojowej grozy, a także tym, którzy potrzebują odtrutki po jednym z licznych klonów „Zmierzchu”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Janusz A. Zajdel
‹Limes Inferior›
Najlepsza książka Janusza A. Zajdla i jedna z najlepszych polskich powieści science fiction wszechczasów. Co ciekawe – nadal aktualna. Kiedyś opowieść o społeczeństwie Argolandu czytaliśmy jako przypowieść o realnym socjalizmie, dziś wiele elementów tej wizji, m.in. pomysł „wykluczenia”, pasuje do zupełnie nowego ustroju. Jeśli jakimś cudem ją przeoczyliście, macie kolejną szansę nadrobić braki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Roger Zelazny
‹Kroniki Amberu›. Tom 2
Drugi pięcioksiąg z dziesięciotomego cyklu – tym razem czytelnicy mają okazję zapoznać się z losami syna Corwina, Merlina. Malkontenci narzekają co prawda, że druga część Kronik jest nieco słabsza niż rewelacyjna pierwsza, ale to wciąż żelazna klasyka gatunku, cykl, który zainspirował wielu pisarzy, a dla wielbicieli fantastyki pozycja obowiązkowa.
SPADKOWICZE:
Na lipiec przesunęły się premiery następujących książek:
koniec
1 lipca 2010

Komentarze

02 VII 2010   00:50:39

...i tylko krzywdę pragnąłbym zrobić temu z Zysku, kto cykl Amberu uszlachcił takimi...okładkami. Powiedzieć, że to kicz, to nic nie powiedzieć.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Rynsztokowo: Ohyda
Marcin Knyszyński

26 III 2023

W Polsce zwykło się określać policjantów „glinami” lub pogardliwie „psami”. W krajach anglojęzycznych to „pigs”, czyli po prostu „świnie”. Określenie to sugeruje oczywiście niechęć, odrazę i ma być z założenia obraźliwe. Nazwanie „świnią” Bruce’a Robertsona, głównego bohatera „Brudu”, jest też obraźliwe – tylko, że dla świń. Policjant z edynburskiego posterunku, zajmujący się sprawami kryminalnymi, jest jednym z najbardziej odrażających protagonistów w historii literatury (i filmu). Kim jest ta (...)

więcej »

Rynsztokowo: No to grzejemy…
Marcin Knyszyński

5 III 2023

Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.

więcej »

Odłóż telefon, sięgnij po książkę
Julia Krawiec

4 III 2023

Otaczają mnie ludzie twierdzący, że nikt już nie czyta tyle co kiedyś. Słysząc takie stwierdzenie raz po raz uświadamiam sobie, jak mało wiedzą oni o dzisiejszej społeczności czytelniczej, która oczywiście jest inna od tej, jaką pamiętają nasi rodzice czy dziadkowie, ale wciąż jest i działa… czasem nawet zbyt skutecznie.

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Lipiec 2016
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Prezenty świąteczne 2015: Książki
— Esensja

Ostatni sekret Dickensa, czyli nikt nie jest mordercą
— Joanna Kapica-Curzytek

Do księgarni marsz: Październik 2015
— Esensja

Do księgarni marsz: Kwiecień 2015
— Esensja

Przeczytaj to jeszcze raz: Tasując światy
— Beatrycze Nowicka

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część I
— Beatrycze Nowicka

25 książek na wakacje
— Esensja

Inspirująca tajemnica
— Jacek Jaciubek

Esensja czyta: Lipiec 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Kryzys męskości?
— Joanna Kapica-Curzytek

Tajemnica fatum
— Joanna Kapica-Curzytek

Ku pognębieniu serc
— Beatrycze Nowicka

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Lokajska dusza
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Dobry Czort
— Miłosz Cybowski

Przed lodem i ogniem
— Dawid Kantor

Krótko o książkach: Historia pewnego tłumaczenia
— Miłosz Cybowski

Żołnierz zwiadu bezpośredniego
— Anna Nieznaj

Ten dziwny wiek XIX: Syberyjska sielanka
— Miłosz Cybowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.