Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)

W maju:
1. – Olympia Dukakis, amerykańska aktorka greckiego pochodzenia. Zagrała m.in. we „Wpływie księżyca” (Oscar i Złoty Glob), „Stalowych magnoliach”, „Sinatrze” (nominacja do Złotego Globu), „Jej wysokości Afrodycie” oraz serii „I kto to mówi”.
2. – Bronisław Cieślak, dziennikarz, prezenter telewizyjny, poseł na Sejm, a dorywczo – i w zasadzie przypadkiem – również aktor. Ale to właśnie dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza z serialu „07 zgłoś się” Cieślak zapisał się w dziejach polskiej kinematografii, a postać porucznika dochrapała się statusu kultowej.
3. – Lloyd Price, amerykański rhythm and bluesowy i rockandrollowy piosenkarz i autor piosenek, aktywny zawodowo od roku 1952 praktycznie do śmierci. Jego największe przeboje to „Lawdy Miss Clawdy”, „Oooh, Oooh, Oooh”, „Stagger Lee”, „Personality” i „I’m Gonna Get Married”. W 1998 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2008… spora część jego nagrań spłonęła razem z magazynem wytwórni Universal.
4. – Nick Kamen, brytyjski piosenkarz, muzyk i model. Single „Each Time You Break My Heart” (1986) i „I Promised Myself” (1990) przyniosły mu sporą popularność, ale tym, co najmocniej zapisało się w pamięci pokolenia lat 80., był jego występ w… reklamie dżinsów Levi’sa. Dodajmy – rozbierany występ. Puszczony na rynek w roku 1985 filmik był częścią większej partii odważnych, seksownych reklam, które podbiły sprzedaż Levi’sów o niebotyczne 800%.
18. – Franco Battiato, włoski piosenkarz, kompozytor, reżyser i – jako Süphan Barzani – malarz. Przez kilka dekad jeden z najpopularniejszych piosenkarzy i autorów piosenek we Włoszech, z albumami, których nakłady po raz pierwszy przekroczyły magiczną barierę miliona egzemplarzy. W 1984 – w duecie z Alice – zajął czwarte miejsce w konkursie Eurowizji. Jego największe przeboje to „L’era del cinghiale bianco”, „Prospettiva Nevskij”, „Centro di gravità permanente”, „Bandiera bianca” i „Voglio vederti danzare”.
28. – Henryk Samsonowicz, historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Na jego książkach – m.in. „Złotej jesieni polskiego średniowiecza” i „Życiu miasta średniowiecznego” – wychowało się kilka pokoleń polskich historyków.
29. – B. J. Thomas, amerykański piosenkarz country i pop, mający na swoim koncie kilka utworów, które uzyskały sporą popularność: „Hooked on a Feeling” „(Hey Won’t You Play) Another Somebody Done Somebody Wrong Song”, „Don’t Worry Baby” czy „Whatever Happened to Old-Fashioned Love”. Jednak tym, co go unieśmiertelniło, jest „Raindrops Keep Fallin’ on My Head”, piosenka, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej westernu „Butch Cassidy i Sundance Kid”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Sierpień 2023
Esensja

31 VIII 2023

Oto co zrecenzowaliśmy w drugiej połowie wakacji.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (17)
Andreas „Zoltar” Boegner

30 VIII 2023

Czasami wyróżniane przez specjalistów książki nie mają żadnego większego oddźwięku w fandomie. Przyczyny są zapewne różne – tak, jak bardzo różne są tym razem przedstawione tytuły niemieckiej SF.

więcej »

Odyseja kosmiczna 2001: Pisarz i Reżyser
Miłosz Cybowski

25 VIII 2023

Ponad pół wieku upłynęło od książkowej premiery „Odysei kosmicznej 2001” i filmu Stanleya Kubricka o tym samym tytule. Oba są klasykami w swojej kategorii. I oba nie straciły dziś nic ze swojej jakości.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.