Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)

W czerwcu:
6. – Rewaz Gabriadze, gruziński scenarzysta, dramaturg, reżyser, malarz i rzeźbiarz, założyciel teatru kukiełkowego w Kutaisi. Spod jego ręki wyszły ilustracje do ponad 50 książek, a także scenariusz do cieszącego się dziś ogromnym szacunkiem filmu „Kin-Dza-Dza!”. Zbiegiem okoliczności dwa tygodnie wcześniej, 18 maja, zmarł jeden z aktorów grających w tym filmie, Władimir Fiodorow. Ze względu na swój niski wzrost (130 cm) był obsadzany w charakterystycznych rolach – m.in. czarodzieja Czernomora w „Rusłanie i Ludmile” oraz Turanczoksa w „Przez ciernie do gwiazd”.
11. – Lucinda Ray, irlandzka aktorka i pisarka, specjalizująca się w prozie historical fiction mieszanej z romansem i dramatem. W Polsce ukazał się jej siedmiotomowy cykl „Siedem sióstr” oraz dziewięć samodzielnych powieści, z których największym powodzeniem cieszą się „Róża północy”, „Tajemnice zamku” i „Drzewo Anioła”.
13. – Ned Beatty, amerykański aktor charakterystyczny, pamiętany głównie z roli Arthura Jensena w „Sieci” (nominacja do Oscara) oraz Otisa z dwóch pierwszych „Supermanów”. Zagrał oprócz tego m.in. w „Uwolnieniu”, „Nashville”, „Wszystkich ludziach prezydenta”, „1941”, „O kobiecie, co malała”, „Czwartym protokole”, „Purpurowym pożeraczu ludzi”, „Wysłuchaj mej pieśni” (nominacja do Złotego Globu) czy „Zabójczym radiu”. To jego głos miał też burmistrz w „Rangu”.
18. – Takeshi Terauchi, japoński gitarzysta specjalizujący się w rocku instrumentalnym. Od 1962 roku praktycznie do śmierci występował ze stworzonymi przez siebie grupami (The Blue Jeans, krótko The Bunnys, a potem znowu The Blue Jeans, aczkolwiek w nowym składzie), grając koncerty głównie w… liceach. W jego repertuarze były zarówno utwory własne, jak i przeróbki znanych standardów (wliczając w to muzykę klasyczną i ścieżki dźwiękowe z filmów).
22. – Krzysztof Gradowski, reżyser i scenarzysta, który zapisał się w historii polskiej kinematografii czteroczęściowym cyklem zapoczątkowanym „Akademią pana Kleksa”, a także dość mrocznymi „Dziejami mistrza Twardowskiego”.
23. – Wojciech Karolak, polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i aranżer. Brał udział w projektach Polish Jazz Quartet i Time Killers, grał na organach Hammonda na płycie „Tak! Tak!” Obywtela GC, skomponował muzykę m.in. do „Konopielki”, a także napisał muzykę do szeregu piosenek – z tekstami jego żony, Marii Czubaszek.
25. – Wes Madiko, znany też jako po prostu Wes. Kameruński muzyk i wokalista, który zrobił światową karierę dzięki płycie „Welenga”, zawierającej przeboje „Alane” i „Awa Awa”. W pamięci młodszych widzów zapisał się natomiast piosenką „In Youpendi”, stanowiącą część ścieżki dźwiękowej drugiej części animowanego „Króla Lwa”.
koniec
« 1 2 3
23 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Sierpień 2023
Esensja

31 VIII 2023

Oto co zrecenzowaliśmy w drugiej połowie wakacji.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (17)
Andreas „Zoltar” Boegner

30 VIII 2023

Czasami wyróżniane przez specjalistów książki nie mają żadnego większego oddźwięku w fandomie. Przyczyny są zapewne różne – tak, jak bardzo różne są tym razem przedstawione tytuły niemieckiej SF.

więcej »

Odyseja kosmiczna 2001: Pisarz i Reżyser
Miłosz Cybowski

25 VIII 2023

Ponad pół wieku upłynęło od książkowej premiery „Odysei kosmicznej 2001” i filmu Stanleya Kubricka o tym samym tytule. Oba są klasykami w swojej kategorii. I oba nie straciły dziś nic ze swojej jakości.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.