Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2021 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)

We wrześniu:
2. Mikis Theodorakis, grecki kompozytor, polityk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka i pokoju, za którą to działalność był zresztą nominowany w 2000 roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Skomponował ponad setkę piosenek, szereg utworów symfonicznych, kameralnych, kantat i oratoriów, do tego kilka baletów oraz oper. Ale pamiętany będzie głównie z muzyki filmowej – m.in. do „Elektry”, „Serpico” i oczywiście „Greka Zorby”.
6. – Jean-Paul Belmondo, francuski aktor i producent filmowy, początkowo powiązany z Nową Falą. Przeważnie grający twardzieli, największą popularność zdobył rolami w filmach „Do utraty tchu”, „Szpicel”, „Szalony Piotruś”, „Mózg”, „Dubler”, „Wspaniały”, „Zawodowiec” i „Raptus”.
6. – Tomasz Knapik, lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Czytał ścieżki dialogowe do setek filmów dystrybuowanych na VHS, później do filmów i seriali na Polonii 1, Polsacie i Tele 5. Był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. Jego charakterystyczny na co dzień słyszą pasażerowie warszawskich autobusów, tramwajów i metra.
9. – Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej, jeden z ostatnich wielkich polskich aktorów. Niezapomniany zarówno jako kapitan Sowa z „Kapitana Sowy na tropie” czy Tomasz Czereśniak z „Czterech pancernych i psa”, jak też jako wykonawca „Tupotu białych mew”, „W Polskę idziemy” czy „No co ja ci zrobiłem”.
15. – Doris Piserchia, amerykańska pisarka science fiction. Od 1966 pisała opowiadania, od 1973 powieści – m.in. „Star Rider” (feministyczne przygody amazonki podróżującej na planetę snów poprzez wielowymiarowy wszechświat), „Earthchild” (Ziemia w odległej przyszłości, kiedy nie ma już ludzi) czy „The Spinner” (horror sf o obcych pustoszących Ziemię). W 1983, po śmierci córki, porzuciła pisanie, skupiając się na wychowaniu trzyletniej wnuczki. W Polsce jej twórczość jest nieznana.
16. – Suzanne Lorraine Burce, bardziej znana jako Jane Powell – pod nazwiskiem zapożyczonym od postaci, jaką zagrała w debiucie. Aktorka, piosenkarka i tancerka, która zadebiutowała w wieku 15 lat w musicalu od razu w głównej roli. Wystąpiła – na ogół jako śpiewająca nastolatka, nawet po urodzeniu dziecka – m.in. w „Randce z Judy”, „Królewskim weselu”, „Siedmiu narzeczonych dla siedmiu braci” i „Całej naprzód”. Ściślejszą przygodę z kinem zakończyła w końcówce lat 50.
16. – Clive Sinclair, brytyjski wynalazca i konstruktor, prezes brytyjskiego oddziału Mensy w latach 1980-1997. To jego dziełem były komputery serii Sinclair: ZX-80, ZX-81 i ZX Spectrum, czyli coś, co pozwoliło wielu Polakom po raz pierwszy dowiedzieć się, czym jest gra komputerowa.
21. – Melvin Van Peebles, amerykański twórca filmowy, aktor, pisarz, dramaturg i kompozytor. Ze swoimi filmami „Watermelon Man” (biały rasista pewnego dnia staje się czarny, doświadczając szeregu nieprzyjemności w zupełnie nieoczekiwanych dla niego miejscach) i „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song” (czarnoskóry chłopak od sex show pomaga aresztowanemu członkowi Czarnych Panter i odtąd musi uciekać przed policją) jest uważany za prekursora blaxploitation. Ojciec Mario Van Peeblesa.
26. – Ugo Malaguti, tytan włoskiej sceny literackiej SF. Pisarz, wydawca, tłumacz, krytyk i badacz literacki, scenarzysta filmowy. Założyciel wydawnictw Libra, Perseo i Elara, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nova SF”. W Polsce znany z jednego jedynego opowiadania, i to napisanego na spółkę z Luigim Cozzim – „Śmierć prezydenta”.
koniec
« 1 2 3
24 stycznia 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Sierpień 2023
Esensja

31 VIII 2023

Oto co zrecenzowaliśmy w drugiej połowie wakacji.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (17)
Andreas „Zoltar” Boegner

30 VIII 2023

Czasami wyróżniane przez specjalistów książki nie mają żadnego większego oddźwięku w fandomie. Przyczyny są zapewne różne – tak, jak bardzo różne są tym razem przedstawione tytuły niemieckiej SF.

więcej »

Odyseja kosmiczna 2001: Pisarz i Reżyser
Miłosz Cybowski

25 VIII 2023

Ponad pół wieku upłynęło od książkowej premiery „Odysei kosmicznej 2001” i filmu Stanleya Kubricka o tym samym tytule. Oba są klasykami w swojej kategorii. I oba nie straciły dziś nic ze swojej jakości.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.