Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (2/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące kwiecień-czerwiec.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W kwietniu odeszli:
1. – William Dale Fries Jr., bardziej znany jako C.W. McCall. Amerykański muzyk country i autor reklam, unieśmiertelniony piosenką „Convoy”, która osiągnęła szczyty popularności w USA i zainspirowała Sama Peckinpaha do nakręcenia filmu „Konwój”. Do którego zresztą McCall na nowo ją nagrał, dostosowując słowa do fabuły filmu.
3. – Lygia Fagundes Telles, brazylijska pisarka, o której mało kto by pamiętał, gdyby nie serialowa ekranizacja jej powieści „W kamiennym kręgu”. Z jej twórczości wyszło w Polsce jeszcze tylko kilka opowiadań.
6. – David McKee, brytyjski pisarz i ilustrator, twórca postaci „Elmera, słonia w kratkę”. Większość książeczek z liczącej ponad 40 tomów serii wyszła po polsku.
9. – Jack Higgins, właściwie Harry Patterson. Brytyjski autor powieści sensacyjno-przygodowych, których akcja przeważnie rozgrywa się w okresie II wojny światowej oraz zimnej wojny. Do najpopularniejszych jego tytułów należą „Orzeł wylądował” (pierwszy tom tetralogii z Liamem Devlinem), „Modlitwa za konających”, „Czas w piekle”, „Gra dla bohaterów” czy „Kryptonim »Walhalla«”.
15. – Liz Sheridan, amerykańska aktorka drugoplanowa i serialowa, która zapisała się w pamięci widzów rolami wścibskiej sąsiadki Raquel Ochmonek w „Alfie” oraz nadopiekuńczej matki Jerry’ego w „Kronikach Seinfelda”.
17. – Catherine Spaak, francuska i włoska aktorka i piosenkarka, która swego czasu święciła triumfy w europejskim erotyzowanym kinie, występując m.in. w „Kręgu” Vadima, „Oggi, domani, dopodomani” u boku Mastroianniego, „La matriarca” u boku Trintignanta, „Kocie o dziewięciu ogonach” Argento czy kiczowatej nunspolitation „Storia di una monaca di clausura”. Gdy jej gwiazda zaczęła gasnąć, poświęciła się dziennikarstwu.
18. – Valerio Evangelisti, włoski pisarz specjalizujący się w fantastyce i powieściach historycznych. Jego najbardziej znanym dziełem jest liczący 12 tomów cykl o inkwizytorze Nicolasie Eymerichu (ruchem konika szachowego wyszły u nas tomy 1, 5, 7 i 8) oraz trylogia „Nostradamus”. Oprócz tego po polsku wyszło jeszcze opowiadanie „Niebo” – w antologii „Kierunek 3001”.
18. – Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer i pianista. Autor ścieżki dźwiękowej do znacznej części filmów Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Gradowskiego, pomysłodawca postaci Franka Kimono i autor piosenek z jej repertuaru, autor muzyki m.in. do „Żółtych kalendarzy”, „Kochać”, „Szparkiej sekretarki” i „Motylem jestem”, autor słów do… „Mydełka Fa” (muzykę skomponował jego syn, Mikołaj).
26. – Klaus Schulze, niemiecki muzyk, jeden z prekursorów rocka elektronicznego, współzałożyciel Ash Ra Tempel, uczestnik projektu The Cosmic Jokers, autor ponad 60 płyt studyjnych i koncertowych.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stare wspaniałe światy: Jak przewidziałem drugą wojnę światową
Andreas „Zoltar” Boegner

28 III 2023

Większość czytelników fantastyki zna takie powieści H. G. Wellsa jak „Wojna światów” czy „Wehikuł czasu”. Ojciec science fiction napisał jednak o wiele więcej znaczących książek, z których nie każda została dotychczas przetłumaczona na polski. Przyjrzyjmy się jednej z takich prac mistrza.

więcej »

Rynsztokowo: Ohyda
Marcin Knyszyński

26 III 2023

W Polsce zwykło się określać policjantów „glinami” lub pogardliwie „psami”. W krajach anglojęzycznych to „pigs”, czyli po prostu „świnie”. Określenie to sugeruje oczywiście niechęć, odrazę i ma być z założenia obraźliwe. Nazwanie „świnią” Bruce’a Robertsona, głównego bohatera „Brudu”, jest też obraźliwe – tylko, że dla świń. Policjant z edynburskiego posterunku, zajmujący się sprawami kryminalnymi, jest jednym z najbardziej odrażających protagonistów w historii literatury (i filmu). Kim jest ta (...)

więcej »

Rynsztokowo: No to grzejemy…
Marcin Knyszyński

5 III 2023

Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.