Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (4/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (4/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W październiku odeszli:
3. – Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta i satyryk, pamiętany jednak głównie jako reżimowa tuba propagandowa, czyli rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL. Po roku 1990 wydawca i redaktor naczelny tygodnika „Nie”. Autor ciętych felietonów, w sporej mierze wydanych książkowo, także pod pseudonimem Jan Rem.
11. – Angela Lansbury, amerykańska aktorka i piosenkarka czynna zawodowo przez 80 lat. Największe sukcesy przyniosły jej role w „Gasnącym płomieniu” (nominacja do Oscara), „Portrecie Doriana Graya” (1945) (Złoty Glob, nominacja do Oscara), „Przeżyliśmy wojnę” (Złoty Glob, nominacja do Oscara) oraz serialu „Napisała: Morderstwo”, gdzie grała główną bohaterkę (4 Złote Globy plus 6 nominacji, 12 nominacji do nagrody Emmy). Otrzymała też za całokształt twórczości Oscara, nagrodę Tony (obok pięciu innych za występy teatralne) i nagrodę BAFTA.
14. – Witold Chmielecki, bardziej znany jako Feliks W. Kres. Pisarz fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce. Pamiętany głównie z liczącego obecnie osiem tomów cyklu „Księga Całości”, ale mający na swoim koncie również trylogię „Piekło i szpada” oraz dwa zbiory felietonów o sztuce pisania: „Galeria złamanych piór” i „Galeria dla dorosłych”. Rozsiane po „Esensji” teksty o jego twórczości zebrał w jednym miejscu Miłosz Cybowski.
14. – Robbie Coltrane, w rzeczywistości Anthony Robert McMillan. Szkocki aktor i komik, który zyskał światową rozpoznawalność rolą Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze. Występował jednak także w „Rzece wichru”, „Uciekających zakonnicach”, „Z piekła rodem” oraz dwóch Bondach – „GoldenEye” i „Świat to za mało”.
14. – Kay Parker, w rzeczywistości Kay Rebecca Taylor. Bytyjska aktorka filmów pornograficznych. Zaczęła karierę dopiero w wieku 33 lat, a mimo to dochrapała się statusu gwiazdy, utrzymując się na szczycie nieco ponad dekadę, występując w filmach, które wciąż jeszcze miały scenariusze. Zagrała m.in. w „SexWorld”, „7 Into Snowy”, „Dracula Sucks”, „Taboo” (i kontynuacjach), „Kate & the Indians”, „Dracula’s Bride”, „Nasty Nurses” czy „Lorelei”. Była też dublerką Sylvii Kristel w „Nagiej bombie” Clive’a Donnera. Potem zajęła się doradztwem holistycznym.
22. – Leszek Engelking, filolog, literaturoznawca, tłumacz, poeta, pisarz i krytyk literacki. Wydał tomy esejów o twórczości Nabokova, Topola, o literaturze czeskiej. Tłumaczył z angielskiego (m.in. Nabokova, Ezrę Pounda, T. S. Eliota), czeskiego (m.in. Kunderę, Kohouta, Ajvaza), hiszpańskiego (m.in. Lorcę, Borgesa, Octavio Paza), rosyjskiego (m.in. Marinę Cwietajewą), słowackiego i ukraińskiego. Tomiki jego wierszy ukazały się po angielsku, hiszpańsku, ukraińsku, czesku i słowacku.
28. – Jerry Lee Lewis, amerykański piosenkarz, pianista i autor piosenek. Pionier rock and rolla i rockabilly, niezwykle dynamiczny na scenie, grał z największymi (Elvis Presley, Johnny Cash, Tom Jones), podbijając rynek przebojami „Great Balls of Fire”, „Whole Lotta Shakin’ Going On”, „Breathless” czy „High School Confidential”. Wielką karierę przeciął obyczajowy skandal – małżeństwo z 13-letnią kuzynką. Później była już tylko muzyka country.
30. – Maciej Kossowski, w Ameryce znany jako Mike Cossi. Piosenkarz, kompozytor i aranżer, w latach 1963-1967 solista Czerwono-Czarnych, potem Tajfunów. Najbardziej znany z wykonania „Wakacji z blondynką”, „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatków”, „Nie mówię żegnaj” czy „Z Cyganami w świat”.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stare wspaniałe światy: Jak przewidziałem drugą wojnę światową
Andreas „Zoltar” Boegner

28 III 2023

Większość czytelników fantastyki zna takie powieści H. G. Wellsa jak „Wojna światów” czy „Wehikuł czasu”. Ojciec science fiction napisał jednak o wiele więcej znaczących książek, z których nie każda została dotychczas przetłumaczona na polski. Przyjrzyjmy się jednej z takich prac mistrza.

więcej »

Rynsztokowo: Ohyda
Marcin Knyszyński

26 III 2023

W Polsce zwykło się określać policjantów „glinami” lub pogardliwie „psami”. W krajach anglojęzycznych to „pigs”, czyli po prostu „świnie”. Określenie to sugeruje oczywiście niechęć, odrazę i ma być z założenia obraźliwe. Nazwanie „świnią” Bruce’a Robertsona, głównego bohatera „Brudu”, jest też obraźliwe – tylko, że dla świń. Policjant z edynburskiego posterunku, zajmujący się sprawami kryminalnymi, jest jednym z najbardziej odrażających protagonistów w historii literatury (i filmu). Kim jest ta (...)

więcej »

Rynsztokowo: No to grzejemy…
Marcin Knyszyński

5 III 2023

Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.

więcej »

Polecamy

Jak przewidziałem drugą wojnę światową

Stare wspaniałe światy:

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.